سامسونگ شیائومیسامسونگ یا شیائومی ؟ مسئله چیست؟ وقتی بخواهیم بین دو كمپانی پرفروش قیاسی داشته باشیم، قطعاً كار سختی پیش رو داریم. همانقدر كه مدیران هر دو كمپانی سامسونگ و شیائومی در حال آنالیز بازار هستند،‌ و متخصصین در حال طراحی و تولیدات جدید،‌ ما به عنوان خریداران یا فروشندگان جزء، این سوال برای‌مان پیش می‌آید كه گوشی سامسونگ بهتر است یا شیائومی؟ این سوالی است كه برای خیلی‌ها مطرح و پاسخ‌ها معمولاً احساسی است. ما قصد داریم قدری موشكافانه‌تر به این موضوع بپردازیم.

برای طرفداران، كمپانی‌ایی بهتر است كه از آن خرید می‌كنند. این معمولاً برای عموم افراد صادق است. هرچند ریزش وجود دارد و رقیبی مثل شیائومی مثلاً از طریق میان‌رده‌ها خود را به دنیا معرفی كرد. امروزه هر چند پرچم‌دار قدری چون Xiaomi Mi 11 Ultra جولان می‌دهد.

سامسونگ شیائومیشاید بین طرفداران اپل و سامسونگ به خاطر تفاوت‌های مشخص‌تر در سخت‌افزار و سیستم‌ عامل این بحث چندان جایی نداشته باشد! یعنی اگر بپرسیم آیفون بهتر است یا سامسونگ؟ احتمالاً پاسخ سر راست‌تر است. خب اولین سوال این خواهد بود اندروید می‌خواهی یا iOS؟ همین باعث می‌شود كه خیلی از افراد در همان گام اول انتخاب‌شان را بكنند و قال قضیه را بِكنند. در واقع ما باید به تحلیل دو سیستم‌ عامل متفاوت بپردازیم كه خب Android یا iOS. اما در این مورد چطور؟ سامسونگ یا شیائومی؟ شما كدام یك را در دست دارید؟‌

در این متن قصد داریم تا با دیدی بی‌طرفانه به این مسئله ورود كنیم و با نگاه به برخی از محصولات، این دو را قیاس كنیم. با ما همراه باشید تا پاسخی برای این سوال پیدا كنیم: گوشی‌ سامسونگ Samsung‌ بهتر است یا شیائومی Xiaomi ؟ نظر شما چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید.

گذرا با تاریخچه سامسونگ و شیائومی

سامسونگ شیائومیخب ما قطعاً كاری به دیگر محصولات سامسونگ و شیائومی نخواهیم داشت. قصد هم نداریم از چند و چون بزرگ شدن این دو كمپانی حرفی بزنیم. ولی بگذارید به سال 2009 برگردیم! زمانی كه بازار كاملاً با 2021 متفاوت بود. در آن روزها سهم عمده بازار در اختیار Nokia بود. هنوز سیستم عامل سیمبین Symbian حرف می‌زد. سیستم عاملی كه امروزه كر و لال است و دیگر كسی با او حرف نمی‌زند! با شروع 2010 میلادی سقوط نوكیا آغاز شد. 2010 سامسونگ كمتر از 5 درصد بازار را جلب می‌كرد.

اوج گرفتن سامسونگ Samsung سال به سال ادامه یافت. بین 2012 تا 2014 این گوشی ركوردِ تا مرز 33 درصد از بازار را هم زد!‌ شاید آن همه اعتمادی كه امروزه به گوشی‌های سامسونگ در بین عموم مردم برقرار باشد از دل همین روزها برخاسته باشد.

شیائومی Xiaomi در سال 2013 عرضِ اندام كرد. آن روزها حرفِ چندانی برای گفتن نداشت. نكته قابل توجه در مورد Xiaomi ورود در نقطه‌ای از بازار است كه رقابت سنگین‌ترین حال را داشت. یكی از نكات پنهان كه شاید افراد به آن توجهی نكنند، اعتمادی است كه خود كمپانی به برند خودش دارد. این نشان از برنامه‌های طولانی‌ مدت و قابلیت‌های درخور است. بازاری كه در آن LG و هوواوی Huawei با سامسونگ در حال رقابت بود.

سامسونگ شیائومیشیائومی Xiaomi‌ استراتژی‌ای مشابه با سامسونگ اجرا كرد: عرضه قابلیت‌های بالا و قیمت پایین! تا به امروز هم آن را در محصولات این كمپانی می‌بینیم. شیائومی در طول این مدت روندی صعودی را طی كرده است و امروزه شانه به شانه سامسونگ حركت می‌كند. هیچ برندی در تولید گوشی هوشمند تا به حال انقدر به سامسونگ نزدیك نشده است. سال 2021 شیائومی توانست جای Apple را كه مدت‌ها به عنوان دومین سهم بازار جا خوش كرده بود را بگیرد!‌ بعد از بررسی سهم بازار كه می‌تواند در مورد قابلیت‌های یك كمپانی برای ما نشانی باشد،‌ سراغ قیاس دو پرچم‌دار سامسونگ Samsung و شیائومی Xiaomi می‌رویم. با دیدنگار همراه باشید.

گوشی سامسونگ

گوشی شیائومی Xiaomi Mi 11 Ultra یا سامسونگ Samsung Galaxy S21 Ultra

سامسونگ شیائومی سامسونگ شیائومی

ابتدا در یك جدول به یك مقایسه كلی در یك نگاه بین این دو پرچم‌دار از سامسونگ و شیائومی خواهیم پرداخت. در جدول اول تفاوت چندانی بین این دو مدل نیست، منهای تراشه كه خبر از شیائومی بهتر می‌دهد.

سامسونگ شیائومی

گویا سامسونگ رویكردی را پیش گرفته كه تراشه‌های خودش را جهانی كند. به همین خاطر در توزیع جهانی Galaxy S21 Ultra از تراشه اختصاصی خود، یعنی اگزینوس استفاده می‌كند. هر چند برای چین و آمریكا، با همان اسنپ‌ دراگون 888 عرضه می‌شود!‌ همین برای خریدار سوال می‌شود كه چرا؟ آیا سامسونگ هنوز به پردازنده خود اطمینان ندارد یا می‌داند كه هنوز اگزینوس اعتماد كاربران را به دست نیاورده است؟

سامسونگ شیائومیبه هرحال از نظر پردازش، گیمرها به سمت Qualcomm Snapdragon 888 تمایل دارند و همین باعث می‌شود انتخاب شیائومی را انتخاب كنند. عملكرد رابط كاربری بین دو مدل شیائومی و سامسونگ تفاوتی ندارد. این موضوع كاملاً به سلیقه‌ كاربر برمی‌گردد.

صفحه نمایش تفاوت چندانی ندارد، هر چند سامسونگ از فناوری جدید سوپرآمولد بهره می‌برد. گوشی شیائومی Xiaomi Mi 11 Ultra روشنایی بیش‌تری دارد، اما این تفاوت آنقدرها نیست كه بگوییم سامسونگ گلكسی S21 Ultra زیر نور آفتاب كم می‌آورد. از طرفی نمی‌توانیم انكار كنیم كه صفحه نمایش شیائومی ساخت خود سامسونگ است و اگر ریزبینانه‌تر به داستان نگاه كنیم، شاید از نظر كیفیت رنگ و عمق رنگ‌های تیره،‌ نمره بهتری به سامسونگ بدهیم.

تا اینجا می‌شود گفت كه شاید سامسونگ به آینده‌ به خصوصی از تراشه پردازش‌گر مركزی خود فكر می‌كند. مدیران سامسونگ می‌دانند كه ارائه پرچم‌دار با پردازنده‌ای كه چندان شناخته شده نیست،‌ در كوتاه‌ مدت منطقی نیست. به هرحال در قیاس اولیه پرچم‌دار شیائومی به نظر مدل بهتری است و بیخود نیست كه شیائومی در چند سال اخیر روندی صعودی از نظر اقبال عمومی در بازار داشته است.

سامسونگ

دوربین شیائومی باكیفیت‌تر، دوربین سامسونگ متنوع‌تر

سامسونگ شیائومیشاید برخی بپرسند چطور؟ لنز اصلی سامسونگ 108 مگاپیكسل است، در صورتی كه شیائومی 50 مگاپیكسلی است! به طور كلی عدد مگاپیكسل عامل اساسی كیفیت عكس نیست. اولین عامل سایز سنسور است كه در گوشی شیائومی از سنسور بزرگ‌تری استفاده شده است.

اما از نظر تنوع سامسونگ برنده است. شما می‌توانید تله‌ فوتوی 240 میلی‌متری با زوم اپتیكال 10 برابر شات بزنید. در بخش فیلم‌برداری هم با تفاوت‌های اندك، سامسونگ تصویری پایداتر با فناوری super steady دارد. سامسونگ Galaxy S21 Ultra دوربین سلفی بهتری دارد و از این نظر یك سر و گردن بالاتر از شیائومی است. اگر دقت كنید رقابت در این سطح آنقدر سنگین است كه كمپانی‌ها مجبورند برای قیمت پایین‌تر از خیر برخی فناوری‌ها بگذرند.

باتری سامسونگ ماندگارتر، شارژ شیائومی سریع‌تر!

سامسونگ شیائومیدر بخش باتری سامسونگ از یك لیتیوم یون 5000 میلی‌آمپری و شیائومی Xiaomi Mi 11 Ultra از یك لیتیوم پلیمر 5000 میلی‌آمپری برخوردار است. سامسونگ باتری ماندگارتری دارد. حدوداً 20 درصد زمان بیش‌تری به شما كار می‌دهد. اما شما می‌توانید Xiaomi Mi 11 Ultra را با شارژ سریع 67 وات در عرض 37 دقیقه فول كنید. برای فول كردن باتری Samsung Galaxy S21 Ultra با فست شارژ 15 وات، 71 دقیقه زمان لازم است. همچنین شارژدهی برعكس reverse wireless charging شیائومی سریع‌تر است. خب بعد از یك بررسی همه‌جانبه از پرچم‌داران، سری هم به میان‌رده‌ها بزنیم.

شیائومی

بازار میان‌رده گوشی در دستان شیائومی

سامسونگ شیائومیمی‌خواهیم نگاهی كوتاه داشته باشیم به دو مدل میان‌رده درست و درمان از كمپانی‌های سامسونگ و شیائومی. با دیدن قیمت و مشخصات می‌توان به این نتیجه رسید كه چرا بازار میان‌رده جولانگاه شیائومی است. سامسونگ با مدل‌های سری M و A‌ قصد دارد كه همچنان طرفداران خود را كه بودجه كمتری دارند را حفظ كند. شیائومی هم با ارائه سخت‌افزار بهتر و قیمت پایین‌تر قصد دارد تا اعتماد كاربران را جلب كنید.

سامسونگ شیائومی سامسونگ شیائومی

نگاهی داریم به Xiaomi Redmi Note 10 Pro و Samsung Galaxy A52. اول با قیمت شروع می‌كنیم. برای هر دو گوشی مشخصات حافظه مشابه 128 گیگابایتی و رم 6 گیگابایتی انتخاب قیاس می‌شود: در بازار آمریكا و از طریق وبسایت آمازون، قیمت Redmi Note 10 Pro حدود 10 میلیون تومان است. گوشی سامسونگ Galaxy A52‌ در همین بازار 11 میلیون تومان است.

سامسونگ شیائومی

منهای غلظت رنگ، در مابقی مشخصات شیائومی Redmi Note 10 Pro گوشی بهتری است. روشنایی بهتر باعث عملكرد مطلوب زیر نور آفتاب می‌شود. همچنین شما می‌توانید از لذت نرخ تازه‌سازی 120 هرتزی صفحه نمایش حظ ببرید. بدنه پشت هم از جنس شیشه مقاوم است كه جلوه زیبایی به گوشی موبایل می‌بخشد. در نهایت پردازنده یك نسل جدیدتر از اسنپ‌دراگون است و در كل عملكرد گوشی از نظر سخت‌افزار بهتر از Galaxy A52 سامسونگ است. این را فراموش نكنیم، شیائومی این همه را با قیمت كمتر عرضه می‌كند.

در عوض گوشی سامسونگ دوربین سلفی بسیار بهتری دارد. هر چند لنز اصلی پشت در شیائومی بهتر است. سامسونگ از لنز اولتراواید بهتری برخوردار است. باتری شیائومی نه تنها توان بالاتری دارد،‌ بلكه سریع‌تر هم شارژ می‌شود.

فناوری گوشی‌های تاشو در انحصار سامسونگ

سامسونگ شیائومی سامسونگ شیائومی

سامسونگ مدتی است وارد خط تولید گوشی‌های تاشو شده است. آخرین گوشی‌های تاشوی این كمپانی در دو مدل گران و ارازن به ترتیب: Samsung Galaxy Z Fold3 و Samsung Galaxy Z Flip 3 هستند.

سامسونگ شیائومی

شیائومی هم به تازگی برای دور نمادن از عرصه اقدام به تولید Mi Mix Fold كرده است. خلاصه و مختصر بگوییم!‌ اگر قصد خرید گوشی تاشو دارید، قطعاً سامسونگ انتخاب بهتری است. گوشی Mi Mix Fold چیزی شبیه به مدل‌های سابق تاشوی سامسونگ است و شاید رقابتی با Z Fold2 باشد.

سخن پایانی؛ خب بالاخره خرید سامسونگ یا شیائومی؟

سامسونگ شیائومیاگر صادقانه و بدون طرفداری از برند بخواهیم از تفاوت بین این دو كمپانی بگوییم، می‌توان گفت بستگی به شما دارد. واقعاً كیفیت كار هر دو آنقدر خوب است كه شما بدون هیچ مشكلی می‌توانید یك گوشی اندروید تمام‌ عیار در هر بازه قیمتی، متناسب با كاربردی كه از گوشی هوشمند دارید تهیه كنید.

آنچه كه مشخص است امروزه تفاوتی بین این دو نیست! شاید شیائومی برای جذب هرچه بیش‌تر از سهم بازار،‌ قیمت خود را پایین‌تر نگه دارد. به هرحال سامسونگ در فناوری‌های جدید پیشروتر از شیائومی است و صاحب سبك محسوب می‌شود. امروزه سامسونگ صفحات نمایشی و پردازنده‌های تولید خود را دارد و شاید در آینده شاهد اتفاقات جدیدی باشیم.

مدل‌های میان‌رده شیائومی واقعاً با قیمتی كه دارند دلبری می‌كنند. هر چند برخی بر این باورند كه سامسونگ قطعات بادوام بیش‌تری در گوشی استفاده می‌كند و به همین خاطر قیمت بالاتری دارد؛ اما اكثر افرادی كه برای بار اول شیائومی خریده‌اند، باز هم خرید خود را تكرار می‌كنند. پس بُعد روانی هم دخیل است!

نگاهی به ابعاد روانی در انتخاب بین گوشی سامسونگ و شیائومی

سامسونگ شیائومییكی دیگر از مسائل در انتخاب بین گوشی شیائومی و سامسونگ، بُعد روانی خرید است. به هرحال افراد زیادی در سرتاسر دنیا هستند كه ترجیح می‌دهند به یك برند قدیمی‌تر رجوع كنند. آن‌ها از این طریق خیال خود را از بابت خرید راحت می‌كنند.

بُعد روانی‌ دیگر بحث سلیقه است. در واقع طراحی شاید چندان در نقد و بررسی‌ها به چشم نیاید، ولی اولین چیزی كه به چشم می‌آید همین شكل ظاهری گوشی است. هر دو كمپانی تفاوت‌هایی در طراحی دارند كه باعث می‌شود بخشی از بازار را به خود جلب كنند. به عنوان مثال: شیائومی در آخرین پرچم‌دار خود از بدنه پشتی سرامیكی استفاده كرد، در حالی كه سامسونگ شیشه گوریلا گلس ویكتوس را ترجیح داد.

سامسونگ شیائومیرقابت كمپانی‌ها همیشه جذاب است. باعث می‌شود كه به دنبال فناوری‌های جدید و قابلیت‌های جالبی برای گوشی باشند و یك مدیوم اكتیو باقی بماند. نظر شما چیست؟ آیا شیائومی در سال‌های آتی برنامه خاصی برای ماندن در كورس رقابت با غولی همچون سامسونگ را دارد؟ آیا كمپانی دیگری مشابه شیائومی در راه است؟ سامسونگ برای حفظ سهم خود از بازار چه ایده‌هایی دارد؟ شما چه تجربه‌ای از این دو كمپانی دارید؟ سامسونگ یا شیائومی؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید تا نهایت لذت را ببرند.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

گوشی عکاسی

دسته بندی ها: