قبل و بعد : آپدیت دوربین گلکسی S20 اولترا آیا تاثیری بر عملکرد آن دارد ؟

سامسونگ یک به‌روزرسانی به حجم 293 مگابایت را منتشر کرده که همراه با به‌روزرسانی امنیتی ماه آوریل به رفع ایرادات و آپدیت دوربین گلکسی S20 اولترا کمک می‌کند.

سامسونگ گلکسی S20 اولترا یک گوشی هوشمند پرچمدار بسیار قدرتمند با دوربینی فوق‌العاده است، اما همانطور که همیشه در گوشی‌هایی با پردازنده‌ی جدید مشاهده می‌شود، عدم هماهنگی‌هایی بین سخت افزار و نرم افزار آن وجود دارد.

اپلیکیشن دوربین این گوشی نیز باگ‌های بسیاری داشته و سامسونگ گزارش‌های بسیاری را در این مورد دریافت کرده است. در پاسخ به این گزارش‌ها اما این کمپانی کره‌ای چند روز پیش یک به روز رسانی نرم افزاری را برای این گوشی منتشر کرد تا مشکلات و باگ‌های نرم افزاری را رفع کند. البته این آپدیت در ابتدا فقط در هنگ کنگ و تایوان در دسترس قرار گرفته بود.

به‌روزرسانی جدید گویا برای مناطق دیگر دنیا از جمله کره جنوبی منتشر شده است و گزارش‌ها نشان می‌دهد که کاربران کشورهای امارات متحده عربی، روسیه، آفریقای جنوبی و نپال قادر به دریافت آپدیت جدید سری گوشی سامسونگ گلکسی S20 هستند. برای عرضه‌ی جهانی آن اما باید چند روز دیگر صبر کنیم.

اما آیا این آپدیت روی عملکرد دوربین گلکسی S20 اولترا تاثیری هم داشته است ؟ در ادامه من نرم افزار دوربین اصلاح شده‌ی این گوشی را بررسی خواهم کرد تا شما را از صحت گفته‌های سامسونگ مطمئن کنم. پس همراه من باشید …

پیشنهاد نویسنده : مقایسه دوربین P40 پرو با گلکسی S20 اولترا، P30 پرو و آیفون ۱۱ پرو مکس

ATCH

سرفصل هایی که در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم:

بیشتر گلکسی S20 های ساخته شده با نسخه‌ی اولیه نرم افزار، یعنی بیلد G988U1UEU1ATBN عرضه شده است. تاریخ ساخت این گوشی‌ها 29 فوریه بود و به‌روزرسانی امنیتی 1 مارس را شامل می‌شد. در حال حاضر، بیشتر صاحبان گلکسی S20 می‌بایست آخرین آپدیت که مربوط به تاریخ 27 مارس است را دریافت کنند، یعنی بیلد G988U1UEU1ATCH یا به طور خلاصه ATCH.

در اطلاعات منتشر شده از سوی سامسونگ، این تنها یک آپدیت امنیتی بوده و هیچ کلمه‌ای در مورد عملکرد دوربین ذکر نشده است. اما نسخه‌ی نرم افزار دوربین گلکسی S20 اولترا نشان می‌دهد که آپدیت روی آن هم تاثیر داشته است.

اما این دقیقا چه معنی می‌تواند داشته باشد ؟ مشکلی که دوربین گلکسی S20 اولترا با آن روبرو است، مشکلات سیستم فوکوس است. اپلیکیشن دوربین غالباً با سرعت بسیار فوکوس می‌کرد، یا بدتر اینکه گاهی اوقات اصلا فوکوس نمی‌کرد، این باعث می‌شد زمان زیادی برای فوکوس کردن صرف شود.

در نهایت این آپدیت به نظر می‌رسد مشکلات مربوط به سیستم فوکوس و اپلیکیشن دوربین را هم رفع کرده باشد. در نتیجه آیا این مشکل رفع شده است ؟

مقایسه‌ی نمونه‌ها

اپلیکیشن دوربین گلکسی S20 اولترا پس از دریافت آپدیت کمی بهتر شده است. فوکوس هنگام عکاسی در نور روز بسیار سریع است. در واقع دیگر این نرم افزار به دنبال چیزی در قاب نیست که بتواند فوکوس را روی آن قفل کند. در شرایط عکاسی در نور کم اما این موضوع کاملا اصلاح نشده است. در هنگام عکاسی در فضاهای کم نور، فوکوس اندکی آهسته است.

در حالی که این خبر خوب است، اما خبرهای بدی هم وجود دارد. در تلاش برای بهبود عملکرد سیستم فوکوس، به نظر می‌رسد که این نرم افزار عکس‌هایی را با وضوح بیش از حد ثبت می‌کند. این امر باعث می‌شود تصاویر نویزهای بسیار بیشتری نسبت به گذشته داشته باشند و کیفیت کلی از دست برود. اگر روی تصاویر بزرگنمایی کنید، این نویز آشکارتر است. در اینجا مجموعه‌ای از مقایسه‌های قبل و بعد از آپدیت دوربین گلکسی S20 اولترا را برایتان آماده کردم تا بتوانید تفاوت را خودتان مشاهده کنید.

پیشنهاد نویسنده : فناوری نانوسل در گلکسی S20 اولترا : با دوربین پرچمدار جدید سامسونگ آشنا شوید

نکته : برای مشاهده‌ی تصاویر در سایز بزرگتر روی آنها کلیک کنید.

در این نمونه عکس رنگی می‌توانید جزئیات بیشتری را در عکس در سمت چپ ( قبل از آپدیت ) مشاهده کنید، در حالی که تصویر سمت راست نویز بیشتری داشته و اندکی اوراکسپوز شده است. من همچنین فکر می‌کنم سامسونگ کمی بیشتر از گذشته رنگ‌ها را اشباع می‌کند.

در تصویر بالا سمت چپ نویز بسیار کمتری مشاهده می‌شود. تصویر سمت راست اما جزئیات بیشتری را نشان می‌دهد. با این حال، نگاه کنید که چقدر رنگ سبز تغییر کرده است.

در اینجا تصاویر بیشتری برای مقایسه وجود دارد :

در تصویر ثبت شده از دیوار سنگی، تقریبا میزان کنتراست و جزئیات یکسان است، اما تصویر سمت راست نویز بیشتری دارد. در مورد تصاویر پایین در زیر پل نیز همین مسئله صادق است. باز هم، اشباع بیش از حد رنگ سبز در تصویر سمت راست بسیار جالب است، گرچه رنگ آسمان در آن اندکی مرده‌تر و کمرنگ‌تر است.

عکس‌هایی که از رودخانه ثبت کردم نشان می‌دهند که عملکرد HDR نیز در تصویر سمت چپ بهتر بوده، اما از نظر وضوح و رنگ تصویر، سمت راست بهتر است. در ادامه نمونه‌های بیشتری را از دوربین گلکسی S20 اولترا پس از دریافت آپدیت مشاهده می‌کنید.

با در نظر گرفتن همه چیز، من نتیجه می‌گیرم که به‌روزرسانی نرم افزار دوربین بهترین نتیجه را در تصاویر ترکیبی به دست می‌آورد، اما در باقی حالات واقع ناامید کننده ظاهر می‌شود. جزئیات بیش از حد پردازش شده و نویز بسیار زیاد واقعا آزار دهنده است. البته می‌شود بیشتر تقصیرها را گردن سنسور اصلی 108 مگاپیکسلی دوربین گلکسی S20 اولترا انداخت. S20 و S20 پلاس با وجود سنسورهایی کوچک‌تر، اما از نظر عملکرد فوکوس بسیار بهتر بوده و تصاویری با نویز کمتر و رنگ بندی بهتر ثبت می‌کنند.

پیشنهاد نویسنده : زوم ۱۰۰ برابری در گلکسی S20 اولترا : سامسونگ چگونه به این فناوری دست پیدا کرد ؟

پیشنهاد می‌کنم اگر می‌خواهید تعادل خوبی را بین ابعاد، هزینه، قابلیت استفاده و عملکرد دوربین داشته باشید، سامسونگ گلکسی S20 پلاس را تهیه کنید. قطعا در حال حاظر این خرید بهتری خواهد بود.

امیدوارم مقاله ” قبل و بعد : آپدیت دوربین گلکسی S20 اولترا آیا تاثیری بر عملکرد آن دارد ؟ “ برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !