کمپانی سیگما خبر انتشار یک به روز رسانی سیستم عامل یا فریمور ( Ver.2.00 ) را برای دوربین بدون آینه فول فریم خود، یعنی Sigma fp اعلام کرده است که برخی از ویژگی‌های بسیار چشمگیر از جمله قابلیت‌های سینماگراف، فیلم برداری با کیفیت Full HD و نرخ 120 فریم بر ثانیه با فرمت خام RAW، عکاسی HDR و موارد دیگر را به آن اضافه خواهد کرد.

سینماگراف ( Cinemagraph ) را می‌توان به نوعی ترکیب عکس و ویدیو دانست که در آن‌، بخش اصلی عکس ثابت است و تنها قسمتی از آن حالت متحرک دارد. این تصاویر به شکل ویدیو و گیف تولید می‌شوند و جلوه‌های ساده و در عین حال زیبایی به وجود می‌آورند.

این اطلاعیه رسمی چند شب پیش با عنوان ” preview of coming attractions ” ارسال شد. Firmware Update Ver.2.00 که قرار است در تابستان سال 2020 میلادی منتشر شود، با افزودن پشتیبانی از شش ویژگی مهم، ویژگی‌های دوربین سیگما fp را بهبود می‌بخشد :

  • فیلم برداری CinemaDNG با نرخ 100/120 فریم بر ثانیه ( Full HD, 8-bit )
  • قابلیت‌های بی نظیر سینماگراف
  • قابلیت عکاسی هنگامی که با استفاده از حالت Cine mode و لایو ویوو فیلم برداری می‌کنید
  • عکاسی HDR
  • امکان کنترل ضبط ویدئو از طریق منظره یاب
  • پشتیبانی از Sigma SDK ( Software Development Kit )

با توجه به ویژگی‌های عنوان شده، بدیهی است که توانایی فیلم برداری CinemaDNG با نرخ 100/120 فریم بر ثانیه ( Full HD, 8-bit ) و همچنین اضافه شدن قابلیت ضبط سینماگراف به این دوربین اضافه شده باشد، البته هنوز مطمئن نیستم که پتانسیل مورد نیاز در سیگما FP وجود دارد یا خیر.

پیشنهاد نویسنده : تصاویر RAW 12 بیت و ۱۴ بیت : آیا می‌توانید تفاوت را بگویید ؟

افزودن پشتیبانی از SDK Sigma، دنیایی از امکانات را برای توسعه دهندگان ایجاد می‌کند، در واقع این مسیر را هموار می‌کند تا افراد بیشتری بتوانند ویژگی‌های مختلف را برای این دوربین بدون آینه توسعه دهند. سونی اخیراً SDK خود را منتشر کرد و استفاده از ویژگی‌های دوربین و کنترل از راه دور را به دوربین‌های بالا رده‌ی خود، یعنی A7R IV و a9 II با آپدیت نسخه Firmware 2.0 ممکن ساخت. ممکن است چیزی مشابه همین را برای Sigma fp نیز ببینیم.

سرانجام، علاوه بر فریمور Ver.2.00 ، سیگما قول داده است تا نسخه 1.02 را نیز ارائه دهد، که خطاهای دوربین را هنگام استفاده از کارت‌های حافظه SD اصلاح می‌کند. همچنین قرار است قابلیت lens aberration correction processing نیز همراه با نسخه 1.02 فریمور عرضه شود. احتمالا در تاریخ 18 مارس سال جاری میلادی می‌توانیم منتظر این آپدیت نرم افزاری باشیم.

آموزش ساخت سینما گراف

سرفصل هایی که در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم:

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از این به روزرسانی‌ها، به وب‌سایت سیگما مراجعه کنید.

امیدوارم مقاله ” فریمور Ver.2.00 سینماگراف و فیلم برداری 120fps RAW را به سیگما FP اضافه خواهد کرد “ برایتان جذاب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

دسته بندی ها: