پرچمدار جدید سامسونگ با نام گلکسی S20 اولترا معرفی شد و برای اولین بار در گوشی‌های هوشمند به قابلیت فوق‌العاده‌ی زوم 100 برابری مجهز شده بود. در این مقاله این مورد را بررسی خواهم کرد.

چند روز پیش سامسونگ طی رویداد آنپکد خود سه پرچمدار جدید را با نام‌های گلکسی S20 ، گلکسی S20+ و گلکسی S20 اولترا رونمایی کرد. اما مهمترین و برجسته‌ترین محصول معرفی شده در این رویداد بی شک اس 20 اولترا بود که از قابلیت‌های ویژه‌ی جدیدی در دوربینش بهره می‌برد.

برای مثال سیستم زوم هیبریدی ( ترکیبی از زوم دیجیتال و اپتیکال ) با نام Space Zoom که امکان بزرگنمایی بی سابقه تا صد برابر را می‌دهد ! چنین میزان زومی قطعا به سخت افزار بسیار قدرتمند و همچنین پردازشگر عکس قوی‌ای نیاز دارد.

اما به واقع سامسونگ چگونه به این فناوری دست پیدا کرده است ؟ آیا استفاده از سنسور 108 مگاپیکسلی در دست یابی به آن موثر بوده ؟ با من همراه باشید تا در این مقاله به بررسی این موضوع بپردازیم …

پیشنهاد نویسنده : گلکسی S20، S20 Plus و S20 Ultra معرفی شدند : پرچمدارهای جدید سامسونگ با قدرت‌تر از همیشه !

زوم هیبریدی 100 برابری : شاهکار یا بازی با اعداد !؟

یکی از قابلیت‌های برجسته گلکسی S20 اولترا زوم فضایی دوربین این دستگاه است که به کاربر اجازه می‌دهد تا در حین عکاسی یا فیلم برداری تا ۱۰۰ برابر روی سوژه‌ها زوم کند. چنین سطحی از زوم معمولا نه از تلفن‌های هوشمند بلکه از تلسکوپ‌های کوچک انتظار می‌رود، ولی نباید بگذاریم که بازی با اعداد ما را فریب دهد. گلکسی S20 اولترا نمی‌تواند بدون افت کیفیت زوم ۱۰۰ برابری داشته باشد، اما در عین حال به کمک ترفندهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری زوم قابل قبولی انجام می‌دهد که در نوع خود بی‌نظیر است.

بزرگنمایی در گوشی گلکسی S20 اولترا با لنز تله فوتوی 48 مگاپیکسلی که پشت حفره‌ی دوربین به شیوه پریسکوپی طراحی شده است، شروع می‌شود ( در حالت اصلی 4 برابر زوم اپتیکال را ارائه می‌دهد ) و اگر کاربر بزرگنمایی را ادامه دهد فاصله‌ی بین بزرگنمایی ۴ برابر تا ۱۰ برابر توسط فناوری که سامسونگ آن را Lossless Hybrid Optic نام گذاری کرده ادامه می‌یابد. در بازه‌ی بزرگنمایی ۴ تا ۱۰ برابر، سامسونگ همچنان بزرگنمایی بدون افت کیفیت را ارائه می‌دهد که از ترکیب کراپ کردن حسگر و یکی کردن پیکسل‌ها میسر می‌شود.

این در واقع یعنی گلکسی S20 اولترا به یک سنسور با زوم اپتیکال 4 برابری مجهز شده است، اما به لطف پردازش‌های بسیار قدرتمند و همچنین استفاده از سنسور بزرگ و کراپ کردن تصویر و ادغام پیکسل‌ها در یکدیگر، می‌تواند تا 10 برابر زوم بدون افت کیفیت تصویر را برایتان به ارمغان بیاورد.

منظور از فناوری ترکیب پیکسل‌ها این است که پردازشگر تصویر چندین پیکسل را با بکدیگر ادغام می‌کند تا به یک پیکسل بزرگتر بسازد و در نتیجه هنگام کراپ کردن، افت کیفیتی را تجربه نکنیم. اما این فقط مخصوص زوم تا بازه‌ی ده برابری بوده و برای بیش از آن، تنها می‌توانید از زوم دیجیتال با پردازش‌های نرم افزاری و کراپ کردن تصویر اصلی استفاده کنید که افت کیفیت را برایتان خواهد داشت.

قابلیت زوم 100 برابری تنها در گوشی گلکسی S20 اولترا ارائه می‌شود، در واقع گوشی‌های S20 و S20 Plus تنها می‌توانند حداکثر بزرگنمایی اپتیکال سه برابری و حداکثر زوم دیجیتالی 30 برابری را ارائه دهند.

اما فناوری که درگوشی موبایل سامسونگ از آن استفاده کرده تا به زوم 100 برابری برسد روش تازه‌ای نیست، برای مثال هوآوی در سال گذشته از روشی به نام folded در گوشی P30 Pro استفاده کرده که در آن از ترکیب یک حسگر 8 مگاپیکسلی با لنز تله فوتو، زوم 5 برابری به دست می‌آمد.

گوشی موبایل هوآوی نیز با استفاده از روش کراپ کردن تصویر در پی ۳۰ پرو بزرگنمایی ۱۰ برابری بدون افت کیفیت را ارائه می‌کند. با توجه به تجربه‌ای که در بزرگنمایی ۱۰ برابری P30 Pro داشتیم، نمی‌توان عبارت بدون افت کیفیت در بزرگنمایی ۱۰ برابری را دقیق دانست چرا که در P30 Pro با افت اندک کیفیت در بزرگنمایی بین ۵ تا ۱۰ برابر رو به رو بودیم و ممکن است چنین تجربه‌ای در بازه‌ی بزرگنمایی ۴ تا ۱۰ برابر گلکسی S20 اولترا نیز وجود داشته باشد.

یکی از مهمترین تفاوت‌های بین سامسونگ و هوآوی که ممکن است تجربه‌ی بزرگنمایی دیجیتال در S20 اولترا را بهتر ازP30 Pro کند، بکارگیری از حسگر با رزولوشن بسیار بالاتر در گوشی سامسونگ است. هوآوی از مجموعه‌ای از سنسورها ۸ و ۴۸ مگاپیکسلی در پرچم‌دار خود بهره برده است، اما سامسونگ ترکیب حسگرهای ۴۸ و ۱۰۸ مگاپیکسلی را در S20 اولترا استفاده کرده است. به این ترتیب سامسونگ اطلاعات بیشتری را از ترکیب حسگرهای دوربین بدست می‌آورد تا احتمالا تجربه‌ی زوم دیجیتال بهتری را ارائه کند.

در دنیای دوربین‌های عکاسی و سنسورها، همیشه افزایش مگاپیکسل به معنی کاهش بازده‌ی حسگر در محیط‌های کم نور است. چراکه سایز کوچک هر کدام از پیکسل‌ها باعث کاهش عملکرد آن‌ها در جذب نور می‌شود. سامسونگ ادعا می‌کند که برای این مشکل، راه حلی پیدا کرده است. باید منتظر بمانیم تا گلکسی S20 اولترا به صورت رسمی عرضه شود و پس از انتظار بررسی وبسایت‌های معتبر، درباره‌ی عملکرد دوربین آن در شرایط مختلف اظهار نظر کنیم.

در دنیای امروز گوشی‌های هوشمند، تأثیر الگوریتم‌های نرم افزاری و پردازش تصویر در خروجی نهایی اهمیت بسیاری دارد و شاهد گوشی‌ها با حسگر ۸ یا ۱۲ یا ۴۸ مگاپیکسلی با عملکرد خیره کننده‌ هستیم. در این شرایط تنها باید منتظر بمانیم تا گوشی موبایل به دستمان برسد و حسگر ۱۰۸ مگاپیکسلی با بزرگنمایی ۱۰۰ برابری آن را بررسی کنیم.

امیدوارم مقاله ” زوم 100 برابری در گلکسی S20 اولترا : سامسونگ چگونه به این فناوری دست پیدا کرد ؟ “ برایتان جذاب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.

دسته بندی ها: