دوربین روباتیک سونی FR7سونی با شعار «پیوند دنیای روباتیک با سینماگری» محصولِ جدیدش را معرفی می‌کند. بر اساس شایعات منتشر شده این دوربین قرار است اواخر سپتامبر 2022 میلادی به بازار معرفی شود. هر چند پیش از این سونی تیزری از خط تولید جدید سینمایی خود با نام FR7 منتشر کرده که مفصل در این متن به آن خواهیم پرداخت.

دوربین روباتیک سونی را از برخی جهات آن با دوربین فیلمبرداری حرفه‌ای سونی FX3 مقایسه می‌کنند. دوربین‌های روباتیک سونی پرسپکتیوی به روز برای داستان‌سرایی بصری هستند. هر چند خبرها حاکی از یک خط تولید جدید دارند که در این صورت باید شاهد ظهور مدل‌های جدید باشیم. در ادامه حتماً با دیدنگار همراه باشید تا با این فناوری جدید سونی بیش‌تر آشنا شوید.

دوربین روباتیک سونی FR7

دوربین روباتیک سونی خط تولید FR7

دوربین روباتیک سونی

دوربین روباتیک سونی FR7سال 2022 میلادی سونی ژاپنی SONY، محصولات دنیای تصویربرداری خاصی روانه بازار نکرده است. حالا که در حال ورود به سه ماه پایانی سال هستیم، شایعات خبر از رونمایی محصولاتِ جدیدی از سونی می‌دهد که برخی به واقع یک نوآوری به شمار می‌آیند. یکی از آن‌ها دوربین روباتیک سونی است. یک دوربین فیلمبرداری با مشخصه‌های هوش مصنوعی روباتیک که پا را در این حوزه فراتر از حد گذاشته است.

سونی نشان داده که تمرکزِ خاصی روی عرصه فیلمبرداری گذاشته و دیگر مثل سابق با محوریت عکاسی پیش نمی‌رود. این غول تکنولوژی برای اولین بار تیزری در یوتیوب منتشر کرد که خبر از راه‌اندازی خط تولید FR7 داد. محتوایی که با این سوال آغاز می‌شود: «داستان‌سرایی بصری چه معنایی برای شما دارد؟»

دوربین روباتیک سونی FR7اولین پاسخی که میاشیرو Miyashiro به ما می‌دهد این است که: “داستان‌ها نهایتی ندارند. می‌توانند واقعی باشند یا چیزی ورای واقعیت این جهان.” براندون استارک Brandon Stark که اسمش ما را یاد خانواده استارک سریال تاج و تخت GOT می‌اندازد و یک سینماساز است با یک کلمه پاسخ می‌دهد: “هنر!”

پاسخ تاشی سئولِمانز Tashi Ceulemans که دستیار اول فیلمبردار است، می‌گوید: از زمانی که بچه بودم و سن و سالی نداشتم، با خواهرانم فیلم تماشا می‌کردیم. او با این تعریف خبر از همه‌گیری این مدیوم داستان‌سُرایی در بین تمام سنین می‌دهد. آرتِم اسکی Artem Skiy می‌گوید: روی صورت افراد فوکوس می‌شود. می‌توانید درونِ آن‌ها را کشف کنید. یک جان‌مایه در آنجا یافتنی‌ است.

نیکولاس الیسون Nicholas Ellison این مدیوم را امکانی برای خلاقیت می‌داند. یک هنر دست پر از جزئیاتِ مهندسی. آلبرت اِلمازوفسکی Albert Elmazovski انسان را یک داستان‌سُرا معرفی می‌کند و همگی ما را واجد این خصوصیت می‌داند. با این مقدمه، سونی خطِ تولید جدید خود را فراتر از تصور معرفی می‌کند.

دوربین سونی SONY FX30

تجربه متخصصین از دوربین روباتیک سونی

دوربین روباتیک سونی FR7میاشیرو Miyashiro کار با دوربین روباتیک سونی را در ابتدا کمی غریب یافته است، اما خیلی زود با امکاناتی که در اختیارش قرار داده آشنا شد. البته این مسئله امری معمول است و فناوری‌های جدید در ابتدا کمی عجیب و غریب به نظر می‌رسند.

آرتِم اسکی Artem Skiy کار با دوربین روباتیک سونی را یک تجربه عالی معرفی می‌کند. ادامه می‌دهد که این فناوری به او اجازه می‌دهد که به شکل‌های مختلفی فکر کند و احتمال می‌دهد که در آینده این فناوری جدید به یک استانداردِ جهانی بدل می‌شود.

تاشی سئولِمانز Tashi Ceulemans آن را یک فناوری با اصالت می‌خواند که وقتی برای بار اول با آن مواجه شده گمان کرده که یک دیسکو لایت را تماشا می‌کند.

براندون استارک Brandon Stark از قابلیت‌های متعدد آن خبر می‌دهد که دستِ تیم تصویربرداری و کارگردانی را برای خلاقیت باز می‌گذارد. دستگاهی که می‌توان در مکان‌های مختلف آن را نصب کرد و به صورت از راهِ دور همه چیز را کنترل کنید. همه چیز خیلی سریع‌تر و آسان‌تر پیش خواهد رفت.

دوربین روباتیک سونی FR7خلق آثار با داینامیک خاصِ و حرکت‌های فوقِ آهسته به وسیله‌ دوربین روباتیک سونی به زودی ممکن خواهد بود

نگاهی به دوربین سونی روباتیک

دوربین روباتیک سونی FR7سنسور دوربین روباتیک سونی به احتمال قریب به یقین یک فول‌فریم با رزولوشن 4K باشد که از مانت E سونی برای تعویض لنز برخوردار خواهد بود. بخشِ‌ های‌تِک high tech ماجرا برخورداری از یک نمایش‌گر با قابلیت PTZ است. در محور Pan و Tilt سیستم را کنترل کنید و به فراخور نیاز روی سوژه‌ها زوم کنید.

خط جدیدِ تولید سینماییِ سونی که در آن دنیای سینما با دنیای هوش مصنوعی و روباتیک پیوند خورده است. دوربین‌های روباتیک سونی اندازه‌ای جمع و جور و مینیمالیستی مطابق با فناوری و طراحی روز دارند. قابلیت‌های متعددی مثل تیلت titl، اِسپین spinning و چرخش rotation کاربرانِ حرفه‌ای را شگفت‌زده خواهد کرد.

دوربین روباتیک سونی FR7این دوربین‌های روباتیک سونی توانِ بالایی در خلق اثری داینامیک دارند. حرکات ارگانیک و خاص باعث می‌شود که مخاطب به تصویری که ساختید میخکوب شود. او به دلِ داستانی که قرار است از طریق فیلم به او برسانید، قرار می‌گیرد.

یکی از امکاناتِ جذاب و نوین در دوربین روباتیک سونی کنترلِ آن از طریق صفحه نمایش ریموت است که با یک جویستیک که ما را یاد بازی‌های کامپیوتری عصرِ قدیم می‌اندازد، کنترل می‌شود. این جویستیک توانِ کنترلِ حرکت‌های ارگانیک را می‌دهد و داینامیکِ خاصی خلق می‌شود. دامنه خلاقیت فیلم‌سازان به طرز شگفت‌انگیزی متحول می‌شود و خیلی از کارها آسان‌تر خواهند شد.

امکان کنترل از طریق تبلت و اپلیکیشن Web app‌ باعث می‌شود که تیم تصویربرداری با یک هارمونی و خلاقیت خاصی کار را پیش ببرند.

در پروژه‌های سنگین سینمایی ترکیب خط سینمایی FR7 با دوربین سونی FX6 و Venice می‌تواند شرایطی بی‌نظیر را مهیا کند که تا به حال تیم فیلمبرداری تجربه نکرده‌اند.

برخی مشخصات دوربین روباتیک سونی

در این بخش نگاهی اجمالی به دوربین روباتیک سونی خواهیم انداخت تا دیدی کلی از آن بدست آوریم. با دیدنگار همراه باشید.

 • اولین دوربین با قابلیت PTZ (پَن، تیلت و زوم) در جهان
 • حدود 100 پوزیشن PTZ و فوکوس (تنظیم Set point برای حرکت دوربین روباتیک سونی)
 • قابلیت تعویض لنز از طریق E Mount سونی بسیار آسان
 • کنترل افکت بوکه برای تنظیم عمق میدان با یک اکسپوژر یکسان
 • برخورداری از امکان اپلیکیشن Web app برای کنترل خلاقانه دوربین
 • ریموت کنترل قدرتمند RM-IP500
 • فوکوس خودکارِ هیبرید سریع با touch tracking با 627 نقطه تشخیص
 • رزولوشن 4K و نرخ 120 فریم در ثانیه فیلمبرداری
 • فیلترهای ND الکترونیکِ متنوع داخلی built-in
 • داینامیک رنج با 15 استاپ برای نمایشی سینماتیک
 • حساسیت ISO: 800 و 12800
 • پروفیل S-Log3 و S-Gamut3.cine برای یک تدوین حرفه‌ای
 • دو اسلات کارت حافظه با پشتیبانی از CFexpress Type A و همچنین SDXC
 • درگاه‌های متعدد و حرفه‌ای: HDMI Type A، خروجی 12G SDI، ورودی XLR 5-pin، ورودی ترمینال TC، ترمینال GENLOCK برای فیلمبرداری با چند دوربین

دوربین روباتیک سونی FR7شایعات می‌گویند که خط تولید دوربین روباتیک سونی اواخر سپتامبر 2022 رونمایی می‌شود

دوربین سونی

ظهور دوربین روباتیک سونی

دوربین روباتیک سونی FR7کنترل محور پَن Pan، تیلت Tilt و زوم Zoom در دوربین روباتیک سونی تنها با یک دست شرایطِ کاری تصویربردار را خلاق‌تر و آسان‌تر کرده و حرکات روان و کنترل شده جذابیتِ خاصی در دلِ مخاطب دارد. این دوربین چیزی فراتر از یک دوربین با کیفیت high quality است. همچنین فقط یک دوربین خوش عملکرد high performance برای کنترل از راه دور هم نیست. قواعد بازی و خلقِ‌ اثرِ بصری به طور کل متحول می‌شود.

کاربرد دوربین روباتیک سونی

دوربین روباتیک سونی FR7دوربین‌های روباتیک سونی از خط تولید FR7 آینده داستان‌سُرایی بصری را رقم خواهند زد. ما با گیمبال‌های هوشمند آشنا هستیم که قابلیت‌های شگفت‌انگیز و توانایی دارند؛ در اینجا همه چیز هوشمندتر و به روزتر است. دوربین روباتیک سونی حرکاتی آنقدر آهسته دارد که انسان قادر به خلقِ‌ آن‌ها نیست. این حرکات آهسته که به صورت از راه دور کنترل می‌شوند عواطف را در مخاطب بیدار می‌کنند.

یک مصاحبه را بدون نیاز به حضور نیروی انسانی در مکانِ مصاحبه و کنترل آن از یک اتاق دیگر باعث می‌شود تا عمقِ گفتگو توسط افراد بهم نریزد و کیفیت کار را بهبود می‌دهد. نه تنها مصاحبه، بلکه فیلم‌سازی هم به این ترتیب بهبود پیدا می‌کند، چرا که بازیگران در فضایی خلوت روی کار خود متمرکز می‌شوند.

خرید دوربین روباتیک سونی شما را هیجان‌زده کرده است؟

دوربین روباتیک سونی FR7شاید تصور یک ابزار روباتیک حرفه‌ای مثل دوربین فیلمبرداری کمی برای شما سخت باشد؛ اما در دنیای امروز که گیمبال‌های هوشمند، موبایل هوشمند و … تولید شده‌اند، بهتر است به دوربین روباتیک سونی که صفحه‌ای جدید در تاریخ ساختار دوربین است، عادت کنید. این دوربین با قابلیت‌هایی که دارد، احتمالاً دل خیلی از فیلمبرداران را بدست خواهد آورد. اگر شما هم مثل ما در انتظار خرید دوربین روباتیک سونی هستید، حتماً فروشگاه و مجله ما را دنبال کنید.

شما کدام برند دوربین فیلمبرداری را برای انجام کار حرفه‌ای انتخاب می‌کنید؟ به نظرتان بهترین ویژگی و کاربرد این غول سونی چه خواهد بود؟ آیا در حال حاضر از دوربین‌های فیلمبرداری سونی استفاده می‌کنید؛ کدام ویژگی محصولات سونی شما را وفادار به این برند محبوب کرده است؟ خوشحال می‌شویم نظرات و ایده‌های خود را در مورد ظهور دوربین روباتیک سونی برای ما بنویسید. همچنین اگر این مقاله را دوست دارید، آن را برای دوستانتان بفرستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

دوربین سونی

دسته بندی ها: