دوربین سونیخط تولید آلفا سونی SONY یکی از پرطرفدارترین‌ها در توزیع دوربین عکاسی دیجیتال حرفه‌ای است. سونی بعد از خرید سهام کونیکا مینولتا Konica Minolta، اولین آلفای خود را سال 2006 میلادی تولید کرد. در این متن قصد داریم به مقایسه بین دو مدل دوربین سونی از سری تولیدی آلفا بپردزایم.

از پرچم‌داران دوربین عکاسی دیجیتال همین کمپانی ژاپنی معتبر است که محصولاتِ با کیفیت آن در رقابت با برندهای صاحب سبک دنیای تصویر نظیر کانن Canon، نیکون Nikon و فوجی Fuji سرپا مانده‌اند. سونی SONY این را مدیون مجموعه‌ قدرتمندش است.

این متن قصد دارد به مقایسه a7 IV و a7R III بپردازد. دو دوربین عکاسی دیجیتال حرفه‌ای بدون آینه Mirrorless که حدود قیمتی نزدیک به هم دارند.

سعی می‌کنیم با قیاس این دو محصول، کاربر مشتاق خود را به یک انتخاب بهتر نزدیک کنیم. با گشت و گذار در متن می‌توانید مطالب مدنظر خود را بیابید. با دیدنگار همراه باشید تا خرید هوشمندانه‌ای را تجربه کنید.

دوربین سونی SONY a7R III

دوربین سونیاین دوربین سونی با فناوری بدون آینه اواخر سال 2017 میلادی تولید شد. دوربین SONY a7R III یک 47 مگاپیکسلی فول‌ فریم با سنسور سیماس CMOS و همراه با فناوری BSI است. این فناوری back side illuminated، باعث افزایش و بهبود دریافت نور توسط سنسور می‌شود. نویز کمتر و کیفیت بالاترِ تصویر از مزیت‌های فناوری back side illuminated هستند.

سرعتِ عکاسی پی در پی در حالت فوکوس خودکار AF، 10 فریم در ثانیه است که در صورتِ فعال کردن حالت لایو live به 8 فریم در ثانیه کاهش می‌یابد. ویوفایندر الکتروینک EVF از نوع OLED است. از پایداری تصویر 5 محوره با 5.5 استاپ برخوردار است. محدوده آیسو ISO استاندارد بین 100 تا 32000 است. شما با این دوربین عکاسی قادر به ضبط ویدیو 4K و نرخ 30 فریم در ثانیه و 1080p با نرخ 120 فریم در ثانیه هستید. خب این‌ها خصوصیات اساسی برای دوربین سونی a7R III هستند. نگاه کوتاهی هم به مدل دیگر بیاندازیم.

دوربین سونی SONY a7 IV

دوربین سونیاین دوربین دیجیتال بدون آینه، 4 سال بعد از a7R III‌ یعنی در سال 2021 تولید شد. یک مدل بدون آینه 33 مگاپیکسلی با همان سنسور فول‌ فریم BSI-CMOS که در مدل قبلی وجود دارد. از پایدار کننده 5 محوره تصویر در داخلِ بدنه برخوردار است. سیستم فوکوس خودکار PDAF است.

نرخ عکاسی پی در پی 10 فریم در ثانیه خواهد بود. کاربر می‌تواند با کیفیت 4K و نرخ 30 فریم در ثانیه به صورت فول‌ فریم و 4K و نرخ 6 فریم در ثانیه با کراپ فاکتور 1.5x فیلمبرداری کند. بعد از یک معرفی کوتاه می‌خواهیم بین این دو مدل قیاسی داشته باشیم.

مقایسه بین دوربین سونی SONY a7 IV و a7R III

خب همانطور که مشخص شد در حال قیاس دو مدل دوربین سونی هستیم که به فاصله‌ چهار سال از هم تولید شدند. در ادامه به برخی تفاوت‌های اساسی اشاره‌ای خواهیم داشت تا شما به یک انتخاب بهتر نزدیک بشوید.

برتری فیلمبرداری با دوربین سونی A7 IV در نسبت با A7R III

دوربین سونییکی از مواردی که می‌توان در دوربین سونی A7 IV به آن اشاره کرد برخورداری از سیستم پایداری شتاب‌ سنج gyroscopic است. شما می‌توانید در ادیت بعد از تولید post process هم اقدام به پایداری ویدیو خود بکنید.

فیلمبرداری تا یک ساعت در بالاترین کیفیت ممکن

زمان ضبط ویدیو در a7 IV محدودیتی ندارد و شما بیش از 30 دقیقه نیز می‌توانید بی‌وقفه فیلم‌برداری کنید. سونی می‌گوید شما قادر هستید با کیفیت 4K و نرخ 60 فریم در ثانیه تا یک ساعت مدام فیلمبرداری کنید.

فیلمبرداری روان‌تر در دوربین سونی a7 IV

دوربین سونیدوربین دیجیتال بدون آینه a7 IV، در بهترین کیفیت ممکنِ خود با رزولوشن 4K و نرخ 30 فریم در ثانیه ویدیو ضبط می‌کند. شما می‌توانید تا p50 و p60 هم این نرخ را افزایش بدهید؛ البته در این حالت سنسور شما با فاکتور 1.5x کراپ می‌شود.

دوربین سونیدوربین سونی a7 IV در دو حالت فول‌فریم و کراپ فیلم‌برداری می‌کند

این در حالی است که a7R III در رزولوشن 4K فقط با نرخ 30 فریم در ثانیه فیلم‌برداری می‌کند. تفاوتی ندارد حالت فول‌ فریم را انتخاب کنید ای APS-C، در هر صورت با همان کیفیت می‌توانید ویدیو ضبط کنید. همچنین باید اشاره کنیم که در این دوربین عکاسی دیجیتال در حالت فول‌ فریم بخشی از جزئیات را از دست خواهید داد و برای بهترین کیفیت مجبور می‌شوید روی crop mode فیلم‌برداری کنید.

دیگر مزیت‌های فیلمبرداری در مدل a7 IV:

 • پشتیبانی از فرمت 265
 • بیت ریت 600 مگابیت در ثانیه (در مقابل 100 مگابیت در ثانیه دوربین دیگر)
 • برخورداری از S-Cinetone برای مانیتورینگ بی‌نقص
 • افزایش پایداری Active
 • پایداری بعد از تولید به وسیله نرم‌افزار Catalyst
 • قابلیت کاهش حداکثری اثر تنفس تصویربردار

بهبود رنگ در در تصویر a7 IV

با توجه به مشخصات رنگ 10-bit 4:2:2 کیفیت رنگ خصوصاً برای کارهای ادیت عالی است. این در مورد دوربین سونی a7R III معادل 8-bit 4:2:0 است.

بهترین دوربین‌های بدون آینه مناسب دانشجویان

تفاوت کیفیت تصویر در دو دوربین سونی a7 IV و a7R III

دوربین سونیهمانطور که گفتیم هر دو از یک فناوری سنسور برخوردار هستند. اما مدل قدیمی‌تر رزولوشن بالاتری دارد. هر چند 33 مگاپیکسل برای تصویربرداری عددی کافی به نظر می‌رسد، اما به هر حال 47 مگاپیکسل به شما امکان زوم دیجیتال با کاهشِ کمتر کیفیت را می‌دهد.

شما در a7 IV محدوده آیسو ISO وسیع‌تری بین 100 تا 51200 را دارید که قابل گسترش به 50 تا 204800 است. علاوه بر این‌ها باید اضافه کنیم که این مدل تولید اواخر سال 2021 میلادی از آخرین فناوری پردازش تصویر یعنی BionZ X نیز برخوردار است. اگر فکر می‌کنید که 33 مگاپیکسل برای شما کافی است، در این بخش می‌توان به دوربین سونی جدیدتر، نمره بهتری از حیث کیفیت تصویر داد.

همچنین a7 IV از پروفیل‌های جدید تصویری با نام Creative Looks برخوردار است که در مدل a7R III شاهد Creative Style هستیم. پروفیل‌های Creative Looks شامل آخرین فناوری سونی در بهبود رندرینگِ rendering رنگ است. فرمت HEIF (HDR 10-bit) نیز علاوه بر JPG و RAW قابلیت‌های این مدل را به رخ می‌کشد. نکته جالب اینکه شما می‌توانید با این مدل جدید فایل‌های Lossless Compressed RAW ثبت کنید. این یعنی بدون اینکه اطلاعات فایل RAW از دست برود، فضای کمتری اِشغال می‌کند.

استبلایزر 5 محوره با یک قابلیت بهتر در دوربین سونی a7R III

دوربین سونیهر چند هر دو مدل از الگوریتم 5 محوره برخوردار هستند، اما در a7R III برای دستیابی به رزولوشن بالاتر هم کاربرد دارد. وقتی حالت Pixel Shift Multi Shooting فعال باشد مدل آلفا R، 4 تصویر در یک سطر می‌گیرد که هر کدام با فاصله یک پیکسل از هم در کادر هستند که این به معنای تفکیک بیش‌تر خواهد بود.

این قابلیت خصوصاً زمانی که با نرم‌افزار SONY Imaging Edge کار می‌کنید به شما تصویری می‌دهد که تفکیک رنگ بیش‌تر خواهد داشت.

نه تنها جزئیات ریز با دقت بالاتری به نمایش درخواهند آمد بلکه دیگر خبری از الگوی Moiré نخواهد بود. این پدیده به معنی تکرار جزئیاتی نظیر نقطه‌ها، خطوط و مواردی این چنین است.

به خاطر داشته باشید که از قابلیت Pixel Shift برای افزایش تفکیک زمانی استفاده کنید که دوربین سونی شما روی یک سه‌ پایه ثابت باشد و قصد شما ثبت یک سوژه متحرک نیست. در صورتی که با دست تصویربرداری کنید یا از سوژه‌ای متحرک شات بزنید این قابلیت عکس عمل می‌کند و باعث افت کیفیت تصویر خواهد شد.

سیستم فوکوس خودکار در دو دوربین سونی

دوربین سونیهر چند هر دو مدل از سیستم فوکوس خودکار هیبرید و تشخیص فاز و کنتراست برخوردار هستند، اما تفاوت‌هایی وجود دارد. اولین تفاوتی که باید به آن اشاره کنیم تعداد نقاط فوکوس خودکار AF است. سیستم AF در دوربین سونی a7 IV تعداد 759 فاز و 425 کنتراست تشخیص می‌دهد، اما در مدل a7R III تعداد 399 فاز و 425 کنتراست مشخص می‌شود. همچنین فاز تشخیصی در a7 IV حدوداً 94 درصد از ناحیه‌ سنسور را پوشش می‌دهد. این در حالی است که a7 III فقط 68 درصد را پوشش می‌دهد.

باید به تفاوتِ قدرت تفکیک resolution در دو صفحه نمایش هم اشاره‌ای داشته باشیم. برای a7 IV تعداد 1.04M نقطه است، در حالی که a7R III وضعیت بهتری دارد و 1.44M نقطه دارد. هر چند از نظر رابط کاربری، منوی a7 IV راحت‌تر و کاربردی‌تر است.

دوربین سونی

تفاوت در فاز تشخیصی و پوشش سنسور؛ دوربین سونی a7 IV با 98 درصد در سمت چپ و a7R III با 68 درصد در سمت راست

دیگر مزیت‌های فوکوس خودکار در a7 IV را لیست می‌کنیم:

 • برخورداری از آخرین الگوریتم با فناوری هوشمند یادگیری ماشین deep learning
 • پیگرد tracking به صورت آنی real-time
 • تشخیص و تفکیک چهره،‌ چشم‌ها، رنگ‌ها، عمق و فاصله
 • فوکوس خودکار Eye AF برای چشم انسان‌ها، حیوانات و پرندگان برای عکاسی و ویدیوگرافی
 • حساسیت بالاتر فوکوس خودکار در نور کم با -4 stops در مقابل -3 stops در دوربین a7R III

مقایسه ویوفایندر و صفحه نمایش در دو دوربین سونی

دوربین سونیهر دو مدلِ بدون آینه mirrorless، از ویوفایندر الکترونیک EVF با خصوصیات 3.69 میلیون نقطه، بزرگ‌نمایی 0.78x، آی‌پوینت 23 میلی‌متری و حداکثر نرخ تازه‌سازی 100 تا 120 هرتزی برخوردار هستند.

در بخش LCD اما تفاوت‌هایی بین این دو مدل وجود دارد. اول اینکه a7 IV مکانیسم چرخش در چند زاویه multi-angle را دارد که شامل تغییرِ جهت 180 درجه هم می‌شود. در a7R III مانیتور فقط رو به بالا و پایین خم tilt می‌شود.

در مدل تولیدی 2017 یعنی a7R III خبری از پیگردِ آنی real-time در کار نیست و روی حالت Lock-On AF‌ استوار است. قابلیت فوکوس خودکار روی چشم انسان‌ها و حیوانات برای این مدل فراهم است و چشم پرندگان را تشخیص نمی‌دهد. از طرفی این تشخیص فقط در حالت عکاسی فعال است.

مقایسه ظاهر در دو دوربین سونی

از نظر طراحی تفاوتی بین این دوربین‌های سونی نیست. ابعاد مشابه است، هر چند a7 IV خیلی جزیی بزرگ‌تر است. این تفاوت جزیی به خاطر ضبط ویدیو طولانی‌ مدت 4K‌ و مسئله گرم شدن دستگاه است. هر دو دستگاه در شرایط مختلف آب و هوایی مقاوم هستند.

دوربین سونیتفاوت جزیی در اندازه؛‌ بخش آبی رنگ دوربین سونی a7 IV است

دوربین سونیمقایسه طراحی از سه نما دوربین‌های سونی a7 IV و a7R III

 • ابعاد مدل a7 IV : اندازه 131.3 در 96.4 در 79.8 میلی‌متر و 658 گرم
 • ابعاد مدل a7R III: اندازه 126.9 در 95.6 در 73.7 میلی‌متری و 657 گرم

دوربین سونیباید به تفاوت دکمه‌ها هم اشاره‌ای بکنیم. شما در a7 IV به کنترل اکسپوژر دسترسی دارید که با چرخاندن حاصل می‌شود. شما در این دوربین سونی می‌توانید پارامترهایی نظیر حد گشودگی دیافراگم aperture را به صورت مستقل برای حالت عکاسی و ویدویی کنترل کنید. شما با استفاده از PSAM dial می‌توانید اکسپوژر را در حین فیلمبرداری هم کنترل کنید. در a7R III شما باید برای این تغییر وارد منو شوید.

ویژگی‌هایی که فقط در دوربین سونی a7 IV مشاهده می‌کنیم:

 • صدابرداری دیجیتالی و پایه اتصال shoe‌ با چند عملکرد متفاوت multi-function در بالای دستگاه
 • پورت فول‌سایز HDMI (در مدل a7R III شاهد پورت میکرو هستیم)
 • طراحی منو کاملاً به روز و کاربرپسند
 • پورت یو اس بی تایپ سی Type C با سرعت 10 گیگابیت در ثانیه (در مدل R 5 گیگابیت در ثانیه)
 • نقشه فوکوس Focus Map برای شناسایی دقیق مناطق در فوکوس
 • کنترل بیش‌تر روی سرعت شاتر
 • قابلیت پوشاندن سنسور وقتی که لنزی متصل نیست
 • استریم از طریق USB و تبدیل دوربین به وب‌کم

خب تا اینجا تقریباً تفاوت‌های اساسی را بیان کردیم. اما بگذارید لپ کلام را به شما بگوییم تا اگر قصد خرید دارید، به راحتی یک مدل را انتخاب کنید. همانطور که می‌دانید برای ثبت سفارش می‌توانید به دسته قیمت و خرید دوربین بدون آینه سونی مراجعه کنید و با راهنمایی مشاوران خبره ما یک خرید عالی را تجربه کنید.

ختم کلام در مورد مقایسه دوربین سونی a7 IV و a7R IV

دوربین سونیدوربین سونی a7 IV با قیمت حدودی زیر 3000 دلار به شما امکانات بیش‌تری برای فیلمبرداری می‌دهد. علاوه بر کیفیت بهتر تفکیک رنگ، تصویربردار از نرخ فریم سریع‌تری نیز برخوردار است که باعث می‌شود حال و هوای حرکت در تصویر روان smooth‌ باشد. در کنار این موارد باید به توان فوکوس خودکار بهتر نیز اشاره کنیم که شما را قادر می‌سازد تا به این دوربین عکاسی دیجیتالِ بدون آینه برای تولید محتوای ویدیویی اعتماد کنید.

فوکوس خودکار در a7 IV چه در حالت فیلمبردای که گفتیم و چه عکاسی، هوشمندتر و دقیق‌تر عمل می‌کند و از مزیت‌های اساسی این دوربین سونی بدون آینه mirrorless نسل جدید است.

در عوض این دوربین قدیمی‌تر یعنی a7R III‌ با قیمت حدودی بالای 3000 دلار است که سرعت عمل بالاتری از خودش نشان می‌دهد. این دوربین حتی در حالت غیرفشرده خام uncompressed RAW نیز با سرعت 10 فریم در ثانیه عکاسی پی در پی دارد. در حالی که در مدل دیگر در هر حالی که بخواهید RAW عکاسی کنید سرعت به 6 فریم در ثانیه می‌رسد. در صورتی که از کارت حافظه‌ CFexpress استفاده کنید و lossy RAW شات بزنید این نرخ به 8 فریم در ثانیه خواهد رسید.

از طرفی در رقابت رزولوشن‌ و تعداد پیکسل این دوربین سونی a7R III است که عملکرد بهتری دارد. نه تنها از 42 مگاپیکسل برخوردار است،‌ بلکه قابلیت Pixel Shift به شما امکان افزایش آن را نیز می‌دهد. همه چیز قابل تفکیک است. اما در بحث تفکیک رنگ‌ها a7 IV با 10-bit 4:2:2که دارد عملکرد بهتری از خودش نشان می‌دهد. 

شما کدام یک از این دو دوربین سونی را انتخاب می‌کنید؟‌ چه دلیلی برای انتخاب خود دارید؟‌ لطفاً ما و دیگران را از نظرات و تجربیات خود باخبر کنید. اگر این مقاله برای شما مفید بود، آن را برای دوستانتان بفرستید تا آنها هم نهایت بهره را ببرند.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

دوربین سونی

 

دسته بندی ها: