جشنواره فیلم کوتاه نهال

جشنواره فیلم کوتاه نهال

جشنواره فیلم کوتاه نهال یک جشنواره‌ دانشجویی بوده که هر ساله توسط دانشجویان رشته‌ سینمای دانشگاه هنر برگزار می‌شود. این جشنواره تحت نظارت معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه هنر بوده و پذیرای فیلم‌های کوتاه ارسالی توسط دانشجویان تمامی رشته‌های دانشگاهی کشور می‌باشد. اولین دوره از جشنواره‌ فیلم کوتاه نهال در سال 1382 برگزار شد و هدف آن دیده شدن آثار متفاوت و کمتر دیده شده‌ دانشجویانی بود که از لحاظ سلیقه‌ها و دغدغه‌ها با آثار بزرگان و پیشکسوتان سینمای ایران تفاوت‌هایی داشتند.

به بهانه انتشار فراخوان نوزدهمین دوره از جشنواره‌ فیلم کوتاه نهال، قصد داریم تا در این متن اطلاعاتی را در رابطه با تاریخچه این جشنواره و شرایط شرکت در آن در اختیار شما قرار دهیم. برای شرکت و آگاهی از شرایط جشنواره فیلم کوتاه نهال با ما همراه باشید.

تاریخچه جشنواره فیلم کوتاه نهال

در سال 1382 جشنواره‌ای تحت عنوان فستیوال جامع دانشگاه هنر برگزار شد که اولین و تنها دوره این جشنواره بود. پس از برگزاری این جشنواره دانشجویان ورودی سال 1382 دانشگاه هنر به واسطه‌ عدم پذیرش فیلم‌های ارسالی‌شان در جشنواره، به معاونت وقت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه اعتراض کرده و سبب شدند تا پیشنهاد برگزاری یک جشنواره‌ جدید برای شرکت تمامی دانشجویان برگزار شود. همین امر سبب شد تا نخستین دوره‌ جشنواره‌ فیلم کوتاه نهال در سال 1382 توسط دانشجویان سال اول دانشگاه هنر برگزار شود. نام «نهال» نیز توسط یکی از دانشجویان سال اولی دانشگاه انتخاب شد. پس از این امر دو قاعده‌ مهم همواره در برگزاری هر دوره از جشنواره‌ نهال رعایت می‌شد که این دو قاعده شامل موارد زیر بود.

 • برگزاری جشنواره توسط دانشجویان سال دوم
 • دانشجو بودن تمامی عوامل و شرکت‌کنندگان جشنواره به جز داوران

اولین دوره از جشنواره‌ فیلم کوتاه نهال با حضور 11 فیلم برگزار شد اما در دوره‌های بعدی این جشنواره با استقبال بیشتر دانشجویان از سراسر کشور برگزار گشت. از سال 1392 نیز در مراسم افتتاحیه این جشنواره یک آیین بزرگداشت برگزار شده و هر سال بزرگداشت یکی از پیشکسوتان سینمای حرفه‌ای ایران جشن گرفته می‌شد. تاکنون آیین‌های بزرگداشتی برای پیشکسوتانی نظیر رضا نبوی، علی حاتمی، کامران شیردل، علی لقمانی، سهراب شهید ثالث، بهرام دهقانی و محمد حسین فرج برگزار شده است.

فراخوان نوزدهمین جشنواره فیلم کوتاه نهال

طبق گزارش‌های دریافتی فراخوان نوزدهمین جشنواره‌ فیلم کوتاه دانشجویی نهال برای بخش‌های ملی و بین‌المللی این جشنواره منتشر شده است. دبیرخانه‌ جشنواره‌ فیلم کوتاه نهال از تاریخ 17 اردیبهشت 1402 آماده‌ پذیرش آثار دانشجویان در بخش‌هایی شامل فیلم کوتاه داستانی، مستند، تجربی و انیمیشن، فیلم‌نامه‌ ساخته نشده و عکس و پوستر فیلم می‌باشد. مهلت ارسال آثار تا تاریخ 15 خرداد 1402 بوده و دریافت آثار نیز از طریق سایت nahalfestival.ir صورت می‌گیرد.

پریمیر

جشنواره فیلم کوتاه نهال

شرایط عمومی جهت شرکت در بخش ملی جشنواره نهال

همانطور که گفته شد یکی از دو قاعده‌ اصلی جشنواره‌ بین‌المللی دانشجوی فیلم کوتاه نهال دانشجو بودن شرکت‌کنندگان می‌باشد. بر همین اساس تنها آثاری در این جشنواره پذیرفته می‌شود که کارگردان آن‌ها دانشجو باشد. فیلم‌های ساخته شده باید تولید سال‌های 1399 به بعد باشد تا بتواند در نوزدهمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم کوتاه نهال شرکت کند. همچنین آن دسته از فارغ‌التحصیلانی که در زمان ساخت فیلم دانشجو بودند نیز می‌توانند با ارائه‌ گواهی اشتغال به تحصیل یا گواهی فارغ التحصیلی خود و اثبات دانشجو بودنشان در زمان ساخت فیلم، نسبت به شرکت در دوره‌ نوزدهم این جشنواره اقدام کنند.

از دیگر شرایط شرکت در بخش ملی جشنواره‌ فیلم کوتاه نهال می‌توان به عدم امکان ثبت‌نام فیلم‌هایی که در دوره‌های قبلی جشنواره ثبت‌نام کرده‌اند و حذف فیلم‌های فاقد استاندارد فنی و نمایشی از بخش مسابقه اشاره کرد. در واقع فیلم‌های ارسالی مورد بررسی قرار گرفته و پس از اینکه مورد قبول واقع شده و به بخش مسابقه راه یافتند گواهی شرکت در نوزدهمین دوره‌ جشنواره فیلم کوتاه نهال به آن‌ها تعلق خواهد گرفت.

پس از راهیابی فیلم‌ها به جشنواره نیز امکان خارج کردن آن‌ها از برنامه وجود ندارد. شرکت‌کنندگان باید توجه داشته باشند که دبیرخانه‌ جشنواره مسئولیتی در قبال آسیب‌های ناشی از ارسال نامناسب آثار برعهده نداشته و همچنین این اختیار را دارد تا با انتخاب خود از میان آثار ارسالی بخش‌هایی را تا مدت زمان 1 دقیقه برای ساخت تیزر استفاده کند. تولیدکننده‌ اثر یا نماینده‌ آن همچنین به جشنواره این اختیار را می‌دهد تا از فیلم‌های منتخب بدون پرداخت هزینه در فضای آموزشی دانشگاه هنر تهران استفاده کند و این آثار را به نمایش درآورد. توجه به این نکته نیز ضروری بوده که فرم ثبت‌نام و ارسال آثار باید توسط تولیدکننده‌ اثر تکمیل شده و به سایت مربوط به جشنواره فرستاده شده باشد.

شرایط فنی آثار ارسالی

آثاری که قرار است به جشنواره‌ فیلم کوتاه نهال فرستاده شود باید از شرایط فنی خاصی نیز برخوردار باشند تا بتوانند به بخش مسابقه‌ جشنواره راه یابند. شرایط فنی آثار ارسالی شامل موارد زیر می‌شود.

 • فرمت: 264 (mpeg 4 avc)
 • ابعاد تصویر: 1280×720 پیکسل
 • کیفیت تصویر: HD
 • Frame Rate: 250 یا 24 فریم
 • Field Order: Progressive
 • Pixel Aspect: Square Pixel
 • فرمت صدا: aac یا mp3 استریو
 • Max Audio Sample rate: 48 کیلوهرتز
 • Max Bitrate: 320 کیلوبایت بر ثانیه

البته باید به این نکته توجه شود که نسخه‌ اصلی فیلم‌ها پس از راهیابی آثار به بخش رقابتی جشنواره از سازندگان دریافت خواهد شد.

شرایط عمومی جهت شرکت در بخش فیلمنامه جشنواره نهال

همانطور که گفته شد جشنواره‌ بین‌المللی دانشجوی فیلم کوتاه نهال تنها شامل فیلم کوتاه نشده و فیلمنامه‌های ساخته نشده و عکس و پوستر فیلم را نیز برای شرکت در مسابقه قبول می‌کند. ارسال آثار در بخش فیلمنامه ساخته نشده باید از طریق سایت nahalfestival.ir انجام شود. شرکت در بخش فیلمنامه‌ ساخته نشده‌ این جشنواره نیز مستلزم رعایت برخی شرایط می‌باشد.

از جمله این شرایط می‌توان به عدم ساخت فیلم بر اساس فیلم‌نامه‌ ارائه شده، دانشجو بودن نویسنده یا نویسندگان اثر و ثبت فیلمنامه‌ ارسالی در بانک فیلمنامه‌ خانه‌ سینما اشاره کرد. فیلمنامه‌های ارسالی از لحاظ نوع نوشته‌ها باید با فونت بی نازنین 14 و با فاصله‌ حدودا 1.5 سانتی‌متر نوشته شده باشند و فایل ارسال شده در فرمت PDF باشد. فایل PDF ارسالی نیز باید نام فیلمنامه، نام نویسنده و کد رهگیری خانه‌ سینما را در صفحه‌ اول شامل شود.

توجه به این نکته ضروری بوده که عدم رعایت هر یک از موارد فوق می‌تواند سبب حذف فیلمنامه از بخش بررسی شود. همچنین لازم به ذکر است که پس از ثبت‌نام و تکمیل فرم جشنواره و ارسال آثار، امکان تغییر در آن وجود ندارد.

جشنواره عکس 5

جشنواره فیلم کوتاه نهال

شرایط عمومی جهت شرکت در بخش عکس و پوستر جشنواره نهال

آن دسته از دانشجویانی که قصد شرکت در نوزدهمین جشنواره‌ دانشجوی فیلم کوتاه نهال در بخش عکس و پوستر فیلم را دارند نیز باید آثار خود را از طریق درگاه اینترنتی nahalfestival.ir به دبیرخانه‌ جشنواره ارسال کنند. بخش عکس و پوستر فیلم شامل دو بخش رقابتی و غیررقابتی بوده که بخش رقابتی آن مخصوص آن دسته از دانشجویانی بوده که تنها در زمینه‌ طراحی پوستر یا عکاسی سینمایی فعالیت دارند. اما بخش غیررقابتی آن مربوط به پوسترهای فیلم‌ها و آثاری بوده که در بخش ملی جشنواره شرکت می‌کنند. بدیهی‌ست که شرکت در بخش عکس و پوستر جشنواره‌ دانشجویی فیلم کوتاه نهال نیز نیازمند رعایت برخی قوانین می‌باشد. از جمله این قوانین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

قوانین بخش عکس جشنواره فیلم کوتاه نهال

 1. هر شرکت‌کننده می‌تواند در حالت حداکثری 2 مجموعه‌ عکس را به عنوان اثر نهایی به جشنواره ارسال کند.
 2. مجموعه عکس‌های ارسالی باید در حالت حداکثری شامل 7 فریم و در حالت حداقلی شامل 3 فریم باشد.
 3. عکس‌های موجود در مجموعه عکس می‌تواند شامل ثبت لحظات مهم فیلم، گریم، عکس‌های پشت صحنه، گفتگوی عوامل فیلم و تمرین بازیگران باشد.

توجه به این نکته ضروری بوده که تنها عکس برگزیده در بخش رقابتی جشنواره مشمول دریافت تندیس بهترین عکس از نگاه داوران شده و به افرادی که در بخش غیررقابتی شرکت کرده‌اند جایزه‌ای تعلق نمی‌گیرد.

شرایط فنی عکس‌های ارسالی

 • عکس‌های ارسال شده در بخش عکس نوزدهمین جشنواره‌ فیلم کوتاه نهال می‌تواند در دو قالب JPEG و TIFF ارسال شود.
 • عکس‌های ارسال شده در قالب JPEG باید به صورت High Quality بوده و از حداقل ابعاد پیکسلی 4000×6000 پیکسل جهت نمایش در وبسایت برخوردار باشد.
 • عکس‌هایی که دارای قالب TIFF هستند نیز باید دارای اندازه‌ 15×20 سانتی‌متر بوده و از حداقل Dpi 300 برای چاپ برخوردار باشند.

قوانین بخش پوستر جشنواره فیلم کوتاه نهال

آن دسته از افرادی که در زمینه‌ طراحی پوستر فعالیت دارند نیز باید بدانند که جهت ارسال پوسترها برای شرکت در جشنواره باید به برخی موارد توجه شود. از جمله این موارد عبارتند:

 1. هر یک از شرکت‌کنندگان می‌توانند تنها 3 پوستر را به عنوان اثر نهایی ارسال کنند.
 2. هر یک از پوسترهای ارسال شده باید مربوط به یک فیلم باشد.
 3. به غیر از فیلم‌هایی که در جشنواره‌ نوزدهم در حال رقابت هستند، لازم است تا فایل فیلم و لینک آن که پوستر بر اساس آن ساخته شده است در کنار اثر نهایی ارسال شود.

بخش پوستر جشنواره نیز شامل دو بخش رقابتی و غیررقابتی بوده که تندیس بهترین پوستر از نگاه داوران به پوستر برتر شرکت‌کننده در بخش رقابتی تعلق می‌گیرد.

شرایط فنی پوسترهای ارسالی

پوسترهای ارسال شده برای شرکت در نوزدهمین جشنواره‌ بین‌المللی دانشجویی فیلم کوتاه نهال نیز باید همانند عکس‌ها از قالب خاصی برخوردار باشند. پوسترها می‌توانند در قالب JPEG و به صورت High Quality بوده که در مد رنگی RGB جهت نمایش در وب‌سایت تنظیم شده‌اند و یا در قالب TIFF با حداقل اندازه‌ A3 و مد رنگ CMYK جهت چاپ ارسال شده باشند.

لازم به ذکر است که در صورت خرابی فایل‌های ارسالی دبیرخانه هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال آن‌ها نداشته و همچنین دبیرخانه می‌تواند از پوسترها و عکس‌های ارسالی با ذکر نام هنرمند برای تبلیغات و اطلاع رسانی در سایت‌ها استفاده کند.

جشنواره عکس 5

جوایز جشنواره نهال

حال که با تاریخچه و شرایط و قوانین جشنواره فیلم کوتاه نهال آشنا شدیم نوبت به آن می‌رسد تا نگاهی نیز به جوایز این جشنواره بیندازیم. این جوایز عبارتند از:

 • بهترین فیلم داستانی
 • بهترین فیلم مستند
 • بهترین انیمیشن
 • بهترین فیلم تجربی
 • بهترین فیلم سال اولی
 • بهترین فیلم از نگاه تماشاگران
 • بهترین فیلمنامه ساخته نشده
 • بهترین کارگردانی
 • بهترین فیلمبرداری
 • بهترین فیلمنامه
 • بهترین تدوین
 • بهترین بازیگر زن
 • بهترین بازیگر مرد
 • بهترین چهره‌پردازی
 • بهترین موسیقی
 • بهترین طراحی صحنه
 • بهترین صدا
 • بهترین طراحی لباس
 • جایزه ویژه هیئت داوران
 • جایزه آکادمی نهال
 • بهترین پوستر
 • بهترین عکس
جشنواره عکس 5

برای شرکت در جشنواره فیلم کوتاه نهال آماده‌اید؟

جشنواره‌ فیلم کوتاه نهال یک جشنواره‌ دانشجویی بوده که هر ساله توسط دانشجویان رشته‌ سینمای دانشگاه هنر برگزار می‌شود. در خلال این جشنواره تمامی دانشجویان کشور می‌توانند آثاری از قبیل فیلم کوتاه، فیلمنامه‌ ساخته نشده و عکس و پوستر مربوط به فیلم را برای شرکت در مسابقه به آدرس nahalfestival.ir ارسال کنند. سال 1402 نوزدهمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم کوتاه نهال برگزار می‌گردد که شرکت دیدنگار به عنوان مجموعه‌ای فعال و تخصصی در زمینه دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری و تجهیزات جانبی نیز اسپانسر آن می‌باشد.

شما تا به حال در این جشنواره شرکت کرده‌اید؟ به نظرتان تجربه‌های دانشجویی تا چه حد خلاقانه و نو هستند؟ آیا برنده شدن در این جشنواره را افتخارآفرین می‌دانید؟ حتما از تجربیات خود با شرکت در جشنواره‌های ایرانی و دانشجویی برای ما بنویسید و اگر سوالی در این زمینه داشتید از ما بپرسید. راستی اگر دوستانتان هم به شرکت در مسابقات فیلمسازی و عکاسی علاقه دارند، این مطلب را برایشان بفرستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.