آموزش عکاسی از ماه با گوشی 🤳 🌒 🌓 🌔

ماه را می‌توان یکی از زیباترین و البته چالش‌برانگیزترین سوژه‌های عکاسی در نظر گرفت که چه در زمان هلال و چه در زمان قرص کامل هر بیننده‌ای را وسوسه می‌کند تا به عکاسی از آن بپردازد. شاید بارها پیش آمده باشد که با استفاده از دوربین گوشی خود از ماه عکس گرفته باشید، اما در بسیاری از موارد نتیجه دلخواه نیست. در این مقاله قصد داریم تا نکاتی را در رابطه با آموزش عکاسی از ماه با دوربین گوشی در اختیار شما قرار دهیم که می‌تواند خروجی کار و تصاویر ثبت شده از ماه را به آنچه شما انتظار دارید نزدیک‌تر کند. پس اگر به موبایلگرافی یا همان عکاسی با گوشی علاقمندید و علاوه بر آن برای عکاسی از آسمان و یک تجربه لذت‌بخش آماده‌اید، تا خط آخر این مقاله با ما همراه باشید.

نکاتی برای عکاسی از ماه با گوشی

از آن‌جایی که در هنگام عکاسی از ماه نور محیط کم است، فرآیند عکاسی قدری چالش‌برانگیز خواهد بود. از جمله نکاتی که به عکاسان در هنگام عکاسی از ماه کمک می‌کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

استفاده از پایه‌ نگهدارنده

در هنگام عکاسی از ماه بهتر است گوشی بر روی یک سه‌ پایه نگهدارنده قرار گیرد تا لرزش دست در هنگام عکاسی سبب افت وضوح و کیفیت تصویر نشود.

انتخاب موقعیت مناسب

برای عکاسی از آسمان بهتر است در یک محیط تاریک و مرتفع قرار گیرید تا نورهای محیط و همچنین موانع مختلف مانند ساختمان‌ها در مسیر عکاسی قرار نگیرند. آلودگی نوری از فضای شهری باعث افت کیفیت تصویر شما می‌شود.

استفاده از حالت HDR

برای عکاسی از ماه باید حالت HDR دوربین گوشی روشن باشد تا تصاویر دقیق‌تری ثبت شود. این حالت کیفیت بالاتری با جزئیات به شما می‌دهد.

عدم استفاده از فلاش

استفاده از فلاش در هنگام عکاسی از ماه نه تنها تاثیری در وضوح ماه ندارد، بلکه سبب می‌شود تا ذرات گرد و غبار موجود در هوا نیز در عکس مشخص باشد. زمان عکاسی از ماه نور فلاش را فراموش کنید.

استفاده از زوم اپتیکال

برای عکاسی از ماه و به طور کلی عکاسی در شب با گوشی باید از زوم اپتیکال استفاده شود؛ چرا که زوم دیجیتال سبب افت کیفیت تصاویر می‌شود.

استفاده از تایمر یا شاتر از راه دور

علاوه بر قرار دادن گوشی بر روی سه‌ پایه لازم است تا در حین عکاسی از ماه از تایمر استفاده شده و یا از شاتر از راه دور بهره گرفته شود تا به این ترتیب تصاویر ثابت و واضح باشند. لمس گوشی برای زدن شاتر و یا همان دکمه ثبت عکس باعث حرکت جزئی گوشی شما می‌شود که باید این لرزش را به حداقل برسانید.

فوکوس روی ماه

در هنگام عکاسی از ماه با گوشی ابتدا باید انگشت را بر روی صفحه نگه داشت تا فوکوس دوربین بر روی ماه متمرکز شود.

استفاده از رزولوشن کامل

گوشی‌های جدید که به چند ماژول مجهز شده‌اند، از سنسورهای مختلفی پشتیبانی می‌کنند. به عنوان مثال سنسورهای به کار رفته در یک گوشی ممکن است 50 مگاپیکسلی، 64 مگاپیکسلی و 108 مگاپیکسلی باشد. برای عکاسی از ماه باید رزولوشن در حالت کامل باشد.

استفاده از حداقل اکسپوژر

هنگام عکاسی از آسمان و ماه باید اکسپوژر یا نوردهی در کمترین حالت ممکن تنظیم شود.

تمیزی لنز دوربین

پیش از اقدام به عکاسی باید لنزهای دوربین با استفاده از پارچه‌ مناسب تمیز شود تا تمامی گرد و غبار و چربی‌های نشسته بر آن که سبب افت کیفیت تصاویر می‌شود از بین برود. گرد و غبار و چربی نشسته بر روی لنز می‌تواند راه نور ورودی به سنسور را مسدود کرده و مانع از ثبت یک تصویر باکیفیت شود.

آموزش عکاسی از ماه با گوشی آیفون

عکاسی از ماه

کاربرانی که از گوشی‌های آیفون استفاده می‌کنند، برای عکاسی از اجرام آسمانی باید در وهله‌ اول به تنظیم فوکوس دوربین گوشی بپردازند. برای این امر باید بر روی سوژه ضربه زده شده و سپس از مربع کوچک ظاهر شده بر روی صفحه تنظیمات فوکوس تایید شود. پس از اینکه فوکوس در حالت ایده‌آل تنظیم شد، نوبت به تنظیم میزان نوردهی می‌رسد.

برای تنظیم میزان نوردهی باید خورشید کوچکی که بر روی دوربین آیفون دیده می‌شود را به سمت بالا و پایین حرکت داده تا نور مورد نظر تنظیم شود. لازم به ذکر است که در هنگام عکاسی با دوربین گوشی آیفون نباید از زوم استفاده شود؛ چراکه زوم موجود در دوربین گوشی زوم دیجیتال بوده و سبب افت کیفیت تصاویر می‌شود. در صورتی که تمایل دارید تصویر ماه نزدیک‌تر باشد می‌توانید پس از ثبت عکس از ابزار Crop برای برش تصویر استفاده کنید.

لازم به ذکر است که در هنگام عکاسی با این گوشی حتما دوربین را بر روی سه‌ پایه قرار دهید تا ثابت باشد و همچنین سرعت شاتر را در پایین‌ترین حالت ممکن قرار دهید تا نور ورودی افزایش یابد. در صورتی که در هنگام عکاسی با گوشی آیفون از حالت HDR استفاده شود، جزئیات تصویر افزایش یافته و ماه روشن‌تر دیده می‌شود. علت این امر آن است که در تکنیک HDR روشنایی و نوردهی با یک‌دیگر ادغام شده و تصویر نهایی از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد شد. برای استفاده از حالت HDR کافی‌ست وارد دوربین گوشی آیفون شده و حالت HDR را از قسمت بالای صفحه انتخاب کنید.

عکاسی از ماه

آموزش عکاسی از ماه با گوشی سامسونگ

عکاسی از ماه

کاربرانی که از گوشی‌های سامسونگ استفاده می‌کنند، می‌توانند از ویژگی‌های مختلف دوربین‌های این گوشی برای عکاسی از ماه و به طور کلی عکاسی در شب استفاده کنند. برای این امر کافی‌ست گوشی بر روی سه‌ پایه قرار گرفته و سپس مراحل زیر طی شود.

  • وارد دوربین گوشی شده و پنجره‌ More یا بیشتر را باز کنید.
  • سپس از بین حالت‌های موجود حالت Pro را انتخاب کرده و در این حالت ایزو را بر روی مقدار 500 قرار دهید. به این ترتیب ستاره‌ها واضح دیده می‌شوند.
  • سپس سرعت شاتر دوربین که در کنار بخش ایزو قرار دارد را روی 30 ثانیه قرار داده و پس از آن از قسمت بالای صفحه تایمر را بر روی 2 ثانیه تنظیم کنید.
  • پس از این امر کافی است تا عکس را ثبت کرده و منتظر شوید تا اصلاح رنگ توسط گوشی انجام شود.

حالت بزرگنمایی فضایی گوشی‌های سامسونگ

گوشی‌های جدید سامسونگ از دوربین‌های بسیار باکیفیتی برخوردار بوده که به حالت زوم فضایی مجهز شده‌اند. با استفاده از این حالت کاربران می‌توانند به سهولت از ماه کامل عکس‌های واضحی بگیرند. برای این امر کافی است در وهله‌ اول دوربین بر روی سه‌پایه قرار گرفته تا لرزش‌ها خنثی شود. پس از آن دوربین را به سمت ماه بگیرید و بر روی آن زوم کنید. سپس بر روی صفحه ضربه بزنید تا نوردهی به طور خودکار تنظیم شود. این امر سبب می‌شود تا یک تصویر واضح و شفاف از ماه ثبت شود.

آموزش عکاسی از ماه با گوشی شیائومی

عکاسی از ماه

عکاسی از ماه با استفاده از دوربین گوشی شیائومی نیز مانند گوشی‌های سامسونگ می‌باشد. دوربین‌ گوشی‌های شیائومی نیز قابلیت‌های مختلفی را در اختیار کاربران قرار داده که با استفاده از این قابلیت‌ها می‌توان به ثبت تصاویر جذابی از شب و به طور اختصاصی از ماه پرداخت. از جمله این تکنیک‌ها می‌توان به موارد زیر استفاده کرد.

استفاده از HDR در دوربین گوشی شیائومی

برای استفاده از حالت HDR کافیست دوربین گوشی شیائومی را باز کرده و از نوار بالای صفحه گزینه‌ HDR را فعال کنید. با فعال کردن این گزینه در هنگام عکاسی می‌توانید به حداکثر جزئیات دست پیدا کنید. حالت HDR به ویژه برای مواقعی که بخشی از تصویر از نور بسیار زیادی برخوردار بوده و بقیه‌ تصویر تاریک است تکنیک مناسبی به شمار می‌آید.

استفاده از قابلیت AL یا Artificial Intelligence

دوربین گوشی‌های شیائومی امکان استفاده از هوش مصنوعی را برای ثبت تصاویر در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در مواقعی که فرصت کافی برای انجام تنظیمات مناسب وجود ندارد کاربر می‌تواند حالت AL دوربین را فعال کند. قابلیت AL نیز در نوار بالایی دوربین قابل مشاهده می‌باشد.

استفاده از حالت Pro

از دیگر قابلیت‌های کارآمدی که دوربین‌های شیائومی در اختیار کاربران قرار می‌دهند می‌توان به حالت Pro اشاره کرد. برای استفاده از حالت Pro کافیست دوربین گوشی را باز کرده و از نوار پایین صفحه بر روی گزینه‌ Pro کلیک کنید. سپس برای عکاسی در شب باید مقدار ایزو تنظیم شده تا به مقدار نور دریافتی مناسب برسیم. سپس گوشی را بر روی سه‌پایه قرار دهید تا از افت کیفیت در سر لرزش دست جلوگیری شود. همچنین با تغییر تعادل رنگ سفید در هنگام عکاسی می‌توانید نتایج متفاوتی را به دست آورید. در هنگام عکاسی با استفاده از حالت Pro بر روی نقطه‌ای از صفحه ضربه بزنید تا فوکوس بر روی ماه قرار گیرد.

استفاده از حالت Night Mode

حالت Night Mode نیز از دیگر حالت‌های پرطرفدار در گوشی‌های شیائومی بوده که می‌تواند عکاسی در شب و از ماه را برای کاربران آسان کند. برای این امر لازم است دوربین گوشی شیائومی را باز کرده و از قسمت More حالت Night Mode را انتخاب کنید. استفاده از این حالت در هنگام عکاسی در محیط‌های فاقد نور مناسب بسیار کمک‌کننده است.

عکاسی نجومی ، عکاسی ستارگان و عکاسی آسمان شب

برای عکاسی از آسمان شب و ماه آماده‌اید؟

یکی از چالش‌برانگیزترین زمان‌ها برای عکاسی، عکاسی در هنگام شب و یکی از چالش‌برانگیزترین سوژه‌ها برای عکاس در این زمان ماه است. عکاسی از ماه با استفاده از دوربین‌های حرفه‌ای به واسطه‌ قابلیت‌های مختلفی که در اختیار عکاس قرار می‌دهند امری نسبتا آسان می‌باشد، اما اگر کاربری بخواهد با استفاده از دوربین گوشی به عکاسی از ماه بپردازد لازم است تا نسبت به تغییر برخی از تنظیمات گوشی خود اقدام کند. پیشرفت تکنولوژی سبب شده تا دوربین گوشی‌های امروزی به قابلیت‌های متعددی جهت عکاسی در شرایط مختلف مجهز شوند. این قابلیت‌ها می‌تواند به ثبت تصاویر جذاب از ماه با استفاده از دوربین گوشی‌ها منجر شود.

شما تا به حال از آسمان شب، ستارگان، راه شیری و یا ماه عکاسی کرده‌اید؟ به نظرتان عکاسی اجرام آسمانی مانند ماه تا چه حد با گوشی موبایل می‌تواند جذاب و در عین حال موفقیت‌آمیز باشد؟ از نظر شما عکاسی با کدام برند و مدل از گوشی‌های موبایل آسان‌تر و با کیفیت‌تر است؟ حتما از چالش‌ها و نظرات خود برای ما بنویسید و اگر دوستانتان هم از عکاسی با موبایل آن هم از ماه لذت می‌برند، این مقاله را برایشان بفرستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.