عکاسی از آتش بازی یکی از لذت بخش‌ترین شاخه‌های عکاسی شناخته می‌شود. دلایل زیادی برای محبوبیت این سبک عکاسی وجود دارد و اگر واقعا عاشق عکاسی هستید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید!

آتش بازی عکس شما را پر از نور و رنگ می‌کند و یک عکاس ماهر به‌خوبی می‌داند که هیچ عنصری به اندازه‌ی نور نمی‌تواند در زیبایی و جذابیت تصویر شما نقش داشته باشد. عکاسی از آتش با عکاسی از آتش بازی تفاوت دارد، لذا در سبک و تکنیک های این دو ژانر، تفاوت های اساسی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید.

برای عکاسی از آتش بازی، یک محل مناسب را انتخاب کنید و تنظیمات خود را به نوعی انتخاب کنید که تصویر نهایی با حداکثرترین کیفیت ثبت شود.

 

انتخاب محل مناسب برای عکاسی از آتش بازی

 

 آتش بازی

 

1  .  به دنبال نقطه‌ای مرتفع باشید

 

موقعیت خود را در نقطه‌ای مرتفع با زاویه 45 درجه از زمین قرار دهید و مطمئن شوید از آن زاویه آتش بازی به طور کامل دیده می‌شود.

به یاد داشته باشید اگر می‌خواهید جمعیت را در بعضی از عکس‌های خود داشته باشید، باید نقطه‌ای را انتخاب کنید که بتوانید به راحتی به جمعیت نزدیک شوید.

2 . بررسی کنید که نقطه ای که انتخاب کردید بالاتر از محل وزش باد است

 

عکاسی از محلی که پایین تر از محل آتش بازی است، به علت جهت باد می‌تواند دود را وارد قاب کند. برای جلوگیری از این کار مطمئن شوید بالاتر از جهت وزش باد ایستاده‌اید.

برای تعیین شرایط باد، پیش از عکاسی گزارش آب و هوا را چک کنید. توجه داشته باشید اگر شبی با وزش باد همراه باشد، کار شما به‌عنوان عکاس کمی سخت خواهد شد.

 

عکاسی از آتش بازی

 3. نقطه ای را انتخاب کنید که دارای منظره ای از افق یا نقطه خاصی برای یک شات منحصر به فرد باشد

ممکن است بخواهید یک منظره زیبا از شهر یا نقطه‌ی خاص تاریخی را در کادر خود داشته باشید. پس مکانی را پیدا کنید که به شما اجازه می‌دهد تا خط افق را به وضوح در زیر آتش بازی مشاهده کنید.

شما همیشه می‌توانید مکان عکاسی خود را تغییر دهید. سعی کنید نقطه‌ای را بیابید که در آن بتوانید با ترکیب‌بندی‌های مختلف بازی کنید.

 

عکاسی آتش بازی

 

تنطیمات دوربین

 

۱. دوربین خود را روی حالت دستی بگذارید:

برای گرفتن یک عکس خوب الزاماً نیازی به دوربین‌های گران قیمت با تنظیمات خاص ندارید، در حقیقت شما با یک دوربین آنالوگ یا یک دوربین دیجیتال معمولی هم می‌توانید تصویری مناسب ثبت کنید.
زمانی که دوربین خود را روی حالت دستی تنظیم می‌کنید، فوکوس خود را به حالت دستی برگردانید تا به این ترتیب تمرکز بیشتری روی آتش بازی داشته باشید. اگر با دوربین تلفن همراهتان عکاسی می‌کنید بهتر است از برنامه‌هایی که سرعت شاتر را تغییر می‌دهند استفاده کنید و سرعت شاتر را کم کنید. به‌طور معمول دوربین‌ها در زبانه‌های اصلی خود یا در تنظیمات منو حالت ” M ” را شامل می‌شوند که می‌توانید به کمک آن به راحتی از آتش بازی تصویربرداری کنید.

 

عکاسی از آتش بازی

2. فلاش را خاموش کنید

فلاش را خاموش کنید، زیرا به اندازه‌ای قوی نیست که بتواند نور زمینه‌ی تاریکتان را روشن کند.

 

turn off flash

3. از لنز واید یا یک لنز تله استفاده کنید

یک لنز زوم تله فوتو که دامنه ( mm  200 – 70 یا 70 – 300 mm ) را شامل می‌شود، به شما این امکان را می‌دهد تا از دور آتش بازی را به تصرف خود درآورید. اگر به سوژه خود نزدیک هستید می‌توانید از یک لنز واید با دامنه ( 24 – 70 میلی‌متر یا 24 – 120 میلی‌متر ) استفاده کنید.

 

telephoto
4. با سرعت شاتر آهسته ( 2.5 – 4 ) ثانیه شروع کنید 

با استفاده از سرعت شاتر آهسته می‌توانید مسیر طولانی حرکت فواره‌های آتش را ضبط کنید. زمان های کمتر از 2.5 ثانیه، می‌تواند عکس های شما را اور اکسپوز یا دچار حالت ” فرانوردهی ” کند.

 

 

shutter speed

 

5. دوربین را روی یک سطح پایین ISO و دیافراگم بسته تنظیم کنید

بهتر است با ISO 100 شروع کنید چراکه به شما امکان تصویربرداری با سرعت کمتر را می‌دهد.

معمولا با ایزوی 100 ، دیافراگم باید حدود f / 5 _ f / 8 باشد. اگر دیافراگم به اندازه کافی بسته باشد، می‌توانید از آتش‌بازی تصاویری بدون نور اضافی ثبت کنید.

 

iso

آمادگی برای عکاسی

 

۱. زودتر به محل آتش بازی بروید تا مکان خود را تعیین کنید

اگر می دانید که محل آتش بازی پر ازدحام است، بهتر است به مدت 30 دقیقه تا یک ساعت زودتر به محل برسید، تا بتوانید دوربین خود را تنظیم کنید و آماده باشید.

اگر از محل آتش بازی اطلاعات چندانی ندارید بهتر است یک روز زودتر برای بازدید از مکان مناسب برای ثبت آتش بازی بازدید کنید.

 

place of fireworks

 

2. دوربین را روی یک سه پایه قرار دهید 

همیشه هنگام عکاسی از آتش بازی از سه پایه استفاده کنید، تا از تار شدن عکس بیم نداشته باشید. اطمینان حاصل کنید که سرعت شاتر، ISO و دیافراگم قبلا تنظیم شده است، زیرا نباید هنگام عکاسی دوربین را بیش از حد لمس کنید.

 

treepod

3. داشتن شاتر از راه دور

شاتر از راه دور به دوربین شما متصل و با ریموت کوچکی کنترل می‌شود. این ویژگی ایده‌آل باعث عدم لرزش دوربین و به طبع تصویر نهایی ( به علت فشردن دکمه شاتر ) می‌شود.

 

remote

 

4. فوکوس دوربین را جایی تنظیم کنید که آتش بازی در آسمان خاموش می‌شود

به لنز نگاهی بیندازید و فوکوس را به صورت دستی تنظیم کنید، برای مثال آن را روی یک شی که نسبتا دور است و یا در مقابل جایی که آتش بازی ها منفجر می‌شوند، قرار دهید.

 

focus

5. آتش بازی را با افراد، اشیاء یا منظره را قاب کنید

سعی کنید نقطه‌ی خاصی را در یک گوشه از قاب قرار دهید و فوکوس را روی عنوان آتش بازی بیندازید. همچنین می‌توانید بر روی خط افق که زیر آتش بازی قرار دارد تمرکز کنید تا منظره خوبی در پس‌زمینه ایجاد کنید.

افرادی که در حال تماشای آتش بازی هستند هم سوژه‌ی جالبی به شمار می‌آیند؛ برای عکسبرداری از افراد سعی کنید با زاویه پایین‌تر عکس بگیرید.

 

عکاسی از آتش بازی

6. اگر آتش بازی نامشخص است، سرعت شاتر را کاهش دهید

اگر متوجه شدید که تصاویر شما تار یا نامعلوم هستند سرعت شاتر را پایین بیاورید. هنگام کاهش سرعت شاتر برای پیدا کردن تعادل مناسب نوردهی، ممکن است لازم باشد که با تنظیم دیافراگم نیز بازی کنید.

 

عکاسی از آتش بازی

کلام آخر

 

این شاخه عکاسی با وجود جذابیت‌های بسیار، کار چندان راحتی به‌شمار نمی‌آید. در هر منطقه و مناسبتی می‌تواند شرایط محیطی تغییر کند و این شما هستید که به عنوان یک عکاس باید تصمیم بگیرید که از چه تنظیماتی استفاده کنید!

 

 

اگر در زمینه عکاسی از آتش بازی تجربه جالبی دارید، با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار  ⭐️

دسته بندی ها: