مفهوم دیافراگم و کاربرد آن در عکاسی

دیافراگم در عکاسی

دیافراگم یکی از سه اصل اساس در آموزش عکاسی است. دو اصل دیگر، ایزو (ISO) و سرعت شاتر (Shutter Speed) ​​هستند. دیافراگم، یکی از مهمترین تنظیمات دوربین عکاسی  در سبک های مختلف عکاسی است، به همین دلیل، بر روی تصاویر شما بسیار تأثیر می گذارد. دیافراگم در عکاسی می تواند با تار کردن بک گراند عکاسی، ابعاد و حجم جدیدی به عکس شما اضافه کند و همچنین باعث می شود که نوردهی تصاویر شما تغییر کند؛ و تصاویر روشن تر یا تیره تر شوند. در این مقاله، ما به زبانی ساده همه چیزهایی را که باید درباره دیافراگم در دوربین عکاسی بدانید، توضیح می دهیم.

همانطور که در تصاویر زیر نشان داده شده است؛ با تنظیم دیافراگم، می توانید عمق میدان را در یک تصویر تغییر دهید.

اهمیت دیافراگم و عملکرد آن در عکاسی

دیافراگم در عکاسی

دیافراگم در عکاسی چیست؟

به زبانی ساده، دیافراگم یک دریچه درون لنز دوربین است که از طریق آن، نور به داخل بدنه دوربین منتقل می شود. کار دیافراگم، بسیار شبیه به چشم انسان است. وقتی که شما در محیط های پرنور یا تاریک قرار می گیرد، مردمک چشم شما گشاد یا تنگ می شود و سایز آن تغییر می کند. در عکاسی، “مردمک” لنز شما، دیافراگم نامیده می شود. شما می توانید اندازه دیافراگم را کوچک یا بزرگ کنید تا نور بیشتر یا کمتری به سنسور دوربین تان برسد. تصویر زیر، دیافراگم را در یک لنز نشان می دهد:

در سیستم دوربین، دیافراگم مانند “مردمک چشم” عمل می کند. دیافراگم، باز و بسته می شود و از این طریق، مقدار نوری را که به درون لنز وارد می شود تغییر می دهد (نور را کاهش یا افزایش می دهد). توجه داشته باشید که نه تیغه دیافراگم در این لنز وجود دارد؛ که این تیغه ها، دیافراگم را تشکیل می دهند. وظیفه آنها این است که نور را فقط از مرکز عبور دهند.

اهمیت دیافراگم و عملکرد آن در عکاسی

دیافراگم در عکاسی

تعریف دیافراگم در دوربین عکاسی: تیغه های متحدالمرکزی که در لنز قرار دارند و کنترل شدت نور را انجام می دهند. در واقع دیافراگم یک دریچه درون لنز است که نور از آن عبور می کند و وارد دوربین می شود.

تاثیر دیافراگم در عکاسی

1- نوردهی عکاسی

دیافراگم، اثرات مختلفی بر روی عکس های شما دارد. یکی از مهمترین اثرات آن، میزان روشنایی یا نوردهی تصاویر شما است. با تغییر اندازه دیافراگم، مقدار نوری که به سنسور دوربین شما می رسد؛ تغییر می کند و در نتیجه روشنایی تصاویر شما را تحت تاثیر قرار می دهد. یک دیافراگم باز در عکاسی، نور زیادی را عبور می دهد، و در نتیجه عکس شما روشن تر می شود. یک دیافراگم کوچک، کاملا برعکس عمل می کند، یعنی عکس شما را تیره تر می کند. با نگاهی به تصویر زیر می بینید که چگونه دیافراگم بر روی نور عکس ها اثر می گذارد:

اهمیت دیافراگم و عملکرد آن در عکاسی

دیافراگم در عکاسی

در یک محیط تاریک مانند داخل خانه یا در شب، برای دریافت نور بیشتر، شما می توانید یک دیافراگم باز را انتخاب کنید، درست مانند مردمک چشم شما، که وقتی در محیط تاریکی قرار می گیرید، گشاد می شود.همچنین می توانید با استفاده از یک رینگ لایت یا سافت باکس مناسب نور مناسب برای عکاسی خود داشته باشید.

2- عمق میدان

یکی دیگر از تاثیرهای اساسی دیافراگم، چیزی است که به نام “عمق میدان” شناخته شده است. عمق میدان، مقداری از عکس شماست که قسمت های جلویی آن، شارپ تر از قسمت های انتهایی عکس به نظر می رسد (مانند تصویر زیر). بعضی از تصاویر عمق میدان کمی دارند، که پس زمینه عکس در آنها به طور کامل خارج از فوکوس است. دسته ای دیگر از تصاویر دارای عمق میدان زیادی هستند، تا جایی که هم پیش زمینه و هم پس زمینه عکاسی، شارپ هستند.

این عکس دارای عمق میدانی کمی است-یک اثر فوکوس کم.

اهمیت دیافراگم و عملکرد آن در عکاسی

دیافراگم در عکاسی

در تصویر بالا، به دلیل انتخاب دقیق دیافراگم، فقط کلمه “Cougar” در فوکوس قرار دارد. من در اینجا از یک دیافراگم باز استفاده کردم که به طور طبیعی منجر به یک اثر فوکوس کم عمق می شود. اگر من یک دیافراگم بسیار کوچک تر را انتخاب کرده بودم، تمام عکس از جلو تا انتها، شارپ به نظر می رسید؛ در حالی که پس زمینه عکاسی خارج از فوکوس می شد و واضح نبود.

یک ترفند برای اینکه این رابطه در ذهن تان بماند به این صورت زیر است: دیافراگم باز باعث می شود که مقدار زیادی از پس زمینه عکس شما تار و محو شود. دیافراگم باز، غالبا برای عکس های پرتره یا عکاسی از اشیائی است که شما مایل هستید پس زمینه آنها در عکس تار بیافتد. به عنوان مثال، یکی از دلایلی که عکس زیر مورد توجه قرار گرفته است، این است که دارای پس زمینه تار (و بوکه مناسب) است.

اهمیت دیافراگم و عملکرد آن در عکاسی

دیافراگم در عکاسی

این عکس به وسیله یک دیافراگم باز و با یک لنز نیکون Nikon 58mm f/1.4 گرفته شده است.

از طرف دیگر، یک دیافراگم کوچک، باعث می شود که پس زمینه عکس مقدار کمتری تار شود که به طور معمول برای عکاسی منظره و معماری مناسب است. در عکس منظره زیر، من از یک دیافراگم کوچک استفاده کردم تا مطمئن شوم که هر دو پیش زمینه و پس زمینه عکس از جلو و انتها به یک اندازه در تصویر شارپ باشد:

در این عکس برای جلوگیری از تار شدن پس زمینه، از یک دیافراگم کوچک استفاده شده است.

اهمیت دیافراگم و عملکرد آن در عکاسی

دیافراگم در عکاسی

در اینجا یک مقایسه سریع برای نشان دادن تاثیر دیافراگم باز و دیافراگم بسته در عکاسی از یک سوژه آورده شده است:

مفهوم دیافراگم و کاربرد آن در عکاسی what is aperture in photography

دیافراگم در عکاسی

تعجب نکنید، من سرعت شاتر را طوری تنظیم کردم تا روشنایی در این دو تصویر برابر باشد.

عدد دیافراگم در عکاسی و F-Stop چیست؟

تا کنون، ما فقط درباره دیافراگم کوچک و بزرگ صحبت کرده ایم. با این حال دیافراگم می تواند با یک عدد به نام “عدد f” یا ” f-stop”بیان شود. هر وقت که شما عدد دیافراگم را می بینید، حرف “f” قبل از عدد ظاهر می شود، مثل f / 8. به احتمال زیاد، شما قبلا به این مورد در دوربین خود توجه کرده اید. روی صفحه نمایش (LCD) یا منظره یاب دوربین، دیافراگم چیزی شبیه به این موارد است: f / 2 ، f / 3.۵، f / 8 و غیره. بعضی دوربین ها علامت اسلش را حذف می کنند و آن را به این صورت نمایش می دهند: f2، f3.۵، f8 و غیره. به عنوان مثال، دوربین زیر در دیافراگم f / 8 تنظیم شده است:

دیافراگم با اعداد f علامت گذاری می شود، در این مورد، من از دیافراگم f / 8، استفاده کرده ام.

اهمیت دیافراگم و عملکرد آن در عکاسی

بنابراین f-stops، یک روش توصیف اندازه دیافراگم (چگونگی باز یا بسته شدن تیغه های دیافراگم) برای یک عکس خاص است.

محدوده دیافراگم در عکاسی (دیافراگم بزرگ در مقابل دیافراگم کوچک)

یکی از مهمترین بخش های دیافراگم که بیش از هر چیز دیگری عکاسان مبتدی را به اشتباه می اندازد؛ عدد f است. این چیزی است که شما واقعا باید به آن توجه داشته باشید و آن را درست به خاطر داشته باشید: عدد f کوچک، نشان دهنده دیافراگم بازتر هستند و عدد f بزرگ، دیافراگم کوچک تر و بسته تر را نشان می دهند. به عنوان مثال، f1/4 بزرگتر از f / 2 و بسیار بزرگتر از f / 8 است. اکثر مردم در این مورد دچار مشکل می شوند، از آنجایی که ما همیشه ارزش های بیشتر را به اعداد بالاتر داده ایم دچار این اشتباه می شویم. با این وجود، این یک اصل اساسی در عکاسی است، به این تصویر نگاه کنید (تصویر از ویکی پدیا گرفته شده است):

 

دیافراگم در عکاسی

دیافراگم در عکاسی

همانطور که می بینید، f / 8 نمایانگر دریچه دیافراگم بسیار کوچکتر از چیزی مانند f / 1.4 است.

این مورد باعث ایجاد سردرگمی زیادی در بین عکاسان می شود، زیرا کاملا برعکس آنچه که شما انتظار دارید، است. با اینکه عدد دیافراگم کمی عجیب به نظر می رسد اما یک توضیح منطقی و ساده برای آن وجود دارد تا مفهوم دیافراگم برای شما روشن تر شود: دیافراگم یک کسر است.

برای مثال، هنگامی که شما با یک f-stop f / 10سروکار دارید، می توانید آن به صورت کسری ۱۰/۱ در نظر بگیرید، امیدوارم شما از قبل به یاد داشته باشید که ۱۰/۱ به وضوح بسیار کوچکتر از کسری مانند ۲/۱ است. به همین دلیل، دیافراگم f / 10 بزرگ تر از دیافراگم f / 2 است، در اینجا یک مقایسه برای نشان دادن چگونگی این موضوع به تصویر کشیده شده است:

 

بنابراین اگر عکاسان برای نوع خاصی از عکاسی، دیافراگم های بزرگ را به شما توصیه کنند، آنها به شما می گویند از چیزی مانند f / 1.4، f / 2 یا f / 2.8 استفاده کنید؛ و اگر آنها برای عکسی دیافراگم های کوچک را به شما پیشنهاد کنند منظورشان دیافراگم هایی مانند f/8, f/11, or f/16. است.

نحوه انتخاب دیافراگم راست

اکنون که شما با برخی از نمونه های خاص عدد f آشنا شدید، بهتر است از چه دیافراگمی برای عکس هایتان استفاده کنید؟ اجازه دهید دوباره به نوردهی و عمق میدان که دو اثر مهم دیافراگم بودند، برمی گردیم. ابتدا، برای نشان دادن تفاوت های روشنایی در مقادیر مختلف دیافراگم یک تصویر در اینجا آورده شده است:

 

دیافراگم در عکاسی

دیافراگم در عکاسی

وقتی که شما در یک محیط تاریک هستید، برای گرفتن یک عکس با روشنایی مناسب، بهتر است از یک دیافراگم بزرگ تر مانند f / 2.8 استفاده کنید (یک بار دیگر، مثال مردمک چشم را در زمانی که که تلاش می کند در تاریکی حداکثر نور را به خود جذب کند، به خاطر آورید).

 تا جایی که عمق میدان وجود دارد، به یاد بیاورید که یک دیافراگم بزرگ مانند f / 2.8 باعث می شود مقدار زیادی از پس زمینه عکس تار شود (مناسب برای عکس پرتره با فوکوس کم)، در حالی که دیافراگمی مانند f / 8، f / 11 یا f / 16 به شما کمک می کند در پیش زمینه و پس زمینه عکس، جزئیات را به صورت شارپ ثبت کنید (مناسب برای بسیاری از منظره ها).

اگر در تنظیمات دیافراگمی که انتخاب کردید عکس شما بیش از حد روشن یا تاریک شد، نگران نباشید. اکثر اوقات شما می توانید برای جبران سرعت شاتر خود را تنظیم کنید، و یا اگر شما تا آخرین حد سرعت شاتر خود رفتید، ایزو ISO را افزایش دهید.

 

با تغییر سرعت شاتر، تغییر می یابد، یا با تنظیم دیافراگم f / 2.8 عکس بسیار روشن تر خواهد شد.

در اینجا یک نمودار آورده ایم که به صورت واضح، همه چیزهایی را که تا کنون گفته ایم نشان می دهد:

 

نحوه تنظیم دیافراگم دوربین

 

اگر می خواهید برای یک عکس دیافراگم را به صورت دستی انتخاب کنید (که چیزی است که ما آن را به شدت توصیه می کنیم)، دو حالت (مد) وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید: مد تقدم دیافراگم (aperture-priority) و مد دستی (manual mode).

در اکثر دوربین ها حالت تقدم دیافراگم به صورت “A” یا “Av” نوشته می شود. در حالی که تنظیمات دستی به حرف “M” نمایش داده می شود. معمولا شما می توانید این حروف را در دایالی که بالای دوربین شما قرار دارد، ببینید.

شما می توانید در مد تقدم دیافراگم، دیافراگم را انتخاب کنید، دوربین به طور خودکار سرعت شاتر شما را انتخاب می کند. در مد دستی، شما می توانید هر دو دیافراگم و سرعت شاتر را به صورت دستی انتخاب کنید.

 

محدودیت های لنز: کدام دیافراگم ها در دسترس هستند؟

هر لنزی دارای محدودیتی است که به دیافراگم یک مقدار حداکثر و حداقل می دهد. اگر شما به مشخصات فنی لنز خود نگاهی بیندازید به شما می گوید که حداکثر و حداقل دیافراگم چیست. برای هر لنزی، حداکثر دیافراگم مهم تر است، زیرا به شما می گوید که لنز دوربین حداکثر چقدر نور می تواند در خود جذب کند (اساسا شما در محیط تاریک چگونه می توانید عکس بگیرید). یک لنز که دارای دیافراگم f / 1.4 یا  f / 1.8 است؛ این مقادیر به عنوان حداکثر دیافراگم آنها در نظر گرفته می شود و به عنوان یک لنز سریع شناخته می شود، زیرا می تواند نور بیشتری را از خود عبور بدهد، یک لنز “کند” دارای حداکثر دیافراگمی معادل f/4.0 است. به همین دلیل لنزهای با دیافراگم های بزرگ معمولا گران تر هستند.

حداقل دیافراگم خیلی مهم نیست، چرا که تقریبا تمام لنزهای جدید می توانند حداقل f / 16 را به عنوان حداقل دیافراگم ارائه دهند.

در بر بعضی از لنزهای زوم، با افزایش و کاهش زوم، حداکثر دیافراگم تغییر می کند. به عنوان مثال، در لنز نیکون ۱۸ ۵۵mm ،f 3.5 / 5.6، حداکثر دیافراگم به تدریج از f / 3.5 به f / 5.6 در فاصله کانونی های بیشتر تغییر می کند. اکثر لنزهای زوم گران قیمت تر، حداکثر دیافراگم را در محدوده زوم خود ثابت نگه می دارند، مانند لنز نیکون Nikon 24mm 70mm f / 2.8. لنزهای متداول نیز تمایل دارند که حداکثر دیافراگم بزرگتری نسبت به لنزهای زوم داشته باشند که یکی از مزایای اصلی آنها است.

حداکثر دیافراگم یک لنز بسیار مهم است که روی بدنه آن قرار گرفته است، (مانند Nikon 50mm 1: 1.4G ).

آموزش دیافراگم در عکاسی

از ابتدای متن تا اینجا با تعریف دیافراگم در عکاسی و فوت و فن کنترل آن آشنا شده‌اید. همانطور که می‌دانید اهمیت و تاثیر دیافراگم در خروجی تصویر و کیفیت عکس شما نقش مهمی دارد. آموزش دیافراگم در عکاسی با گذراندن دوره‌های حرفه‌ای توسط اساتید مجرب، توانایی و مهارت شما را چندین برابر می‌کند. البته فراموش نکنید که مهم‌ترین عامل تمرین است.

دیافراگم دوربین عکاسی یک المان تاثیرگذار است و در مراحل اولیه شناخت ساختمان دوربین بایستی با آن آشنا شوید. تنظیمات دیافراگم نمود مستقیمی بر نور و عمق میدان در تصویر دارد. در یک کلام: هر چقدر دیافراگم بسته‌تر باشد نور کم‌تری به سنسور تابیده می‌شود و بالعکس. از طرفی هر چه دیافراگم بسته‌تر باشد عمق میدان در تصویر شما بیشتر خواهد شد.

دیافراگم در عکاسی برای مبتدیان شاید در کلام کمی گنگ به نظر برسد. اما با تمرین و تست کردن در شرایط مختلف حتماً تسلط کافی به این عنصر پیدا خواهید کرد. آموزشگاه دیدنگار فرصتی برای یادگیری در اختیار شما می‌گذارد تا در آموزش دیافراگم در عکاسی به بهترین نحو با سرعت دیافراگم ، تقدم دیافراگم در عکاسی ، تاثیر دریچه دیافراگم در عکاسی ، رابطه سرعت و دیافراگم در عکاسی ، اعداد دیافراگم در عکاسی و … آشنا شوید. فقط کافی‌ست در انتهای این متن به صفحه دوره‌ های عکاسی و فیلمبرداری بروید و در کلاس‌ها شرکت کنید.

نتیجه گیری:

دیافراگم به وضوح یک عنصر حیاتی در عکاسی است و احتمالا یکی از تنظیمات مهم دوربین است. به همین دلیل عمق میدان و نوردهی، تاثیرات بزرگی بر روی یک تصویر دارند و انتخاب دیافراگم هر دوی آنها را تغییر می دهد.

در عکاسی، دیافراگم در حالت تقدم دیافراگم یا حالت دستی (با بیشترین درجه تقدم دیافراگم) تنظیم می شود. ما هیچ وقت نمی خواهیم که دوربین به طور خودکار دیافراگم را برای ما انتخاب کند. دیافراگم برای ما بسیار مهم است و یکی از آن تنظیمات اساسی است که هر عکاس مبتدی یا عکاس حرفه ای باید بداند که کدام حالت آن برای گرفتن بهترین تصاویر مناسب است.

در واقع ما در این مقاله اصول اولیه دیافراگم را به شیوه ای قابل فهم و واضح برای شما توضیح دادیم.

 

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

آموزش عکاسی دیجیتال

دیدگاهی در مورد “مفهوم دیافراگم و کاربرد آن در عکاسی

  1. هانی آی گفت:

   با سلام خدمت شما همراه محترم مگ دیدنگار؛
   ممنون که نظرتون در رابطه با مقاله ( مفهوم دیافراگم … ) را با ما به اشتراک گذاشتید.

   با سپاس

 1. وحید گفت:

  بسیار عالی و قابل فهم

  1. ندا گفت:

   عالی?????❤

 2. ناشناس گفت:

  خوب بود مرسی

 3. مرضیه صابریان گفت:

  عالی سپاس

  1. مهدیه گفت:

   سلام
   دیافراگم و سرعت شاتر رو با تنظیمات دستیM چجوری تغییر بدیم

 4. ناصر گفت:

  بسیار عالی بود باتشکر

 5. فاطمه غلامی گفت:

  سلام.بسیار عالی بود ممنون
  اما عکس ها لود نمیشه و ارور۴۰۴ میده .

  1. امیر علی آقایی گفت:

   سلام وقت بخیر
   مدل دوربین شما چیه؟

 6. ثنا گفت:

  سلام واقعا یاد گرفتم ممنون

 7. 9922266039 گفت:

  عالی

 8. ندا گفت:

  متاسفانه هیچ کدوم از عکس هاتون باز نمیشه با توجه به خوب بودن مطالب واقعا حیفه

 9. مرادی گفت:

  سلام خسته نباشید.مقاله ی بسیار مفیدی هستش .

 10. محمد گفت:

  سلام.
  ممنون، خوب و مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.