آموزش عکاسی از چشم با گوشی | چگونه عکس از چشم بگیریم؟👁️​🤳✨

عکاسی از چشم

چشم‌ها یکی از خیره‌کننده‌ترین اجزای صورت بوده که می‌توانند حس و حال مختلفی را به مخاطب منتقل کنند. همین امر نیز سبب می‌شود تا بسیاری از عکاسان به دنبال عکاسی از چشم برای بیان احساسات باشند. افرادی که دوربین‌های حرفه‌ای نداشته و قصد دارند با استفاده از گوشی خود از چشم‌ها عکس بگیرند، باید نکاتی را رعایت کنند تا خروجی کار به آنچه انتظار دارند نزدیک‌تر باشد.

در این مقاله قصد داریم نکات کاربردی و آموزشی را در رابطه با عکاسی از چشم با موبایل در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر شما هم به موبایلگرافی و سوژه چشم علاقه دارید و به دنبال بهترین تنظیمات برای رسیدن به عکس مطلوب هستید، در این متن با ما همراه باشید.

تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی از چشم

اگر تجربه موبایلگرافی و عکاسی با گوشی را به صورت حرفه‌ای داشته باشید. احتمالا تجهیزاتی برای موبایل خود تهیه کرده‌اید. اما ما در ادامه مهم‌ترین تجهیزات را برای شما لیست کردیم. برای آن که عکس‌های ثبت شده از چشم دارای کیفیت مطلوبی باشد، بهتر است از تجهیزات کمکی زیر استفاده کنید.

استفاده از حالت ماکرو یا لنز ماکرو

برای عکاسی از چشم‌ها با استفاده از موبایل باید دوربین موبایل روی حالت ماکرو باشد و یا اگر دوربین این حالت را ندارد، بهتر است از لنز‌های ماکرو استفاده شود. استفاده از لنز ماکرو سبب می‌شود تا جزئیات چشم به خوبی مشخص باشد. با استفاده از حالت ماکرو یا لنز ماکرو موبایلی می‌توان از فاصله‌ نزدیک‌تر بر روی سوژه (چشم) فوکوس کرده و به این ترتیب عکسی با جزئیات بالا را ثبت کرد.

استفاده از سه‌ پایه | عکاسی از چشم

در هنگام عکاسی از چشم‌ها با استفاده از حالت ماکرو بهتر است موبایل را بر روی سه‌ پایه موبایل قرار دهید، تا کاملا ثابت باشد. چرا که زمانی که دوربین بر روی حالت ماکرو قرار می‌گیرد و فاصله‌ دوربین از سوژه کم است، حتی کمترین حرکات دست می‌تواند سبب تار و بی‌کیفیت شدن تصویر نهایی گردد. از این رو لازم است برای عکاسی از چشم گوشی را بر روی سه‌ پایه قراردهیم.

استفاده از شاتر ریموت

شاتر ریموت از دیگر لوازم جانبی عکاسی بوده که در هنگام عکاسی ماکرو با گوشی بسیار کارآمد است. این وسیله از طریق بلوتوث به دوربین موبایل متصل شده و سبب می‌شود تا جهت ثبت عکس دیگر نیازی به لمس گوشی که سبب ایجاد لرزش در تصویر می‌شود نباشد. همین لمس نکردن دستگاه برای ثبت عکس می‌تواند تا حد زیادی وضوح تصویر را افزایش دهد.

استفاده از نرم‌ افزارهای ویرایشی | عکاسی از چشم

پس از آن که تصویر مورد نظر را ثبت کردید، می‌توانید برای افزایش هر چه بیشتر کیفیت و جذابیت تصویر، از نرم‌ افزارهای ویرایش تصویر استفاده کنید. از جمله بهترین نرم‌ افزارهای ویرایش عکس که می‌تواند بر روی گوشی نیز نصب شود، می‌توان به نرم‌ افزارهای Snapseed و Lightroom اشاره کرد. با استفاده از این نرم‌ افزارها می‌توان تراز سفیدی را تنظیم کرده و ظاهری طبیعی و دقیق به رنگ چشم‌ها داد. سپس با کم و زیاد کردن میزان نوردهی می‌توان هایلایت‌های مناسبی ایجاد کرد. با افزایش شارپنس نیز می‌توان جزئیات تصویر را افزایش داد. امکان کاهش نویزهای تصویر نیز با استفاده از این نرم‌ افزارها وجود دارد.

پرتره خیابانی

عکاسی از چشم

نکات ساده و کاربردی برای عکاسی از چشم با گوشی

حال که با تجهیزات مناسب برای عکاسی از چشم با استفاده از گوشی آشنا شدیم، نوبت به آن می‌رسد تا با برخی از نکات طلایی برای بهبود کیفیت تصاویر ثبت شده از چشم‌ها نیز آشنا شویم. از جمله این نکات طلایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

لنز دوربین را تمیز کنید

از آن‌جایی که در هنگام عکاسی از چشم‌ها با موبایل، دوربین بر روی حالت ماکرو قرار گرفته و یا از لنز ماکرو همراه آن استفاده می‌شود، لازم است تا لنز دوربین کاملا تمیز باشد، تا عکس‌ها از وضوح و شفافیت مطلوبی برخوردار باشند. در هنگام تمیز کردن لنز دوربین به این نکته توجه کنید که حتما از پارچه‌های مخصوص تمیز کردن لنز یا پارچه‌های میکروفیبر استفاده کنید که خط و خشی بر روی لنز ایجاد نشود.

تنظیم جهت چشم سوژه | عکاسی از چشم

برای آن که عکس مطلوبی از چشم‌ها ثبت شود، بهتر است جهت چشم سوژه را تغییر داده و عکس‌های پی‌در‌پی بگیرید. در صورتی که سوژه به صورت مستقیم به داخل لنز نگاه کند، جزئیات زیادی از مردمک چشم ثبت می‌شود و در صورتی که سوژه به جهت دیگری نگاه کند، می‌تواند بازتابی از محیط بیرون را در خود جای دهد. آن‌چه اهمیت دارد این است که سوژه باید نگاه خود را در یک نقطه قفل کند تا عکاس بتواند جهت مناسب ثبت تصویر را پیدا کند.

استفاده از میکاپ

برای عکاسی از چشم‌ها بهتر است از میکاپ زیبایی استفاده شود، تا گیرایی و جذابیت چشم‌ها افزایش یابد. حتی برای مدل‌های مرد نیز بهتر است از مقدار کمی میکاپ در اطراف چشم استفاده شود تا به این ترتیب بر زیبایی چشم تمرکز بیشتری شود.

استفاده از بیشترین میزان نوردهی | عکاسی از چشم

در هنگام عکاسی از چشم‌ها اگر در منزل هستید، بهتر است سوژه در نزدیک پنجره قرار گیرد تا به این ترتیب یک نور نرم و طبیعی به صورت یکدست بر تمام چهره بتابد. به این ترتیب رنگ پوست و رنگ چشم‌ها در طبیعی‌ترین حالت خود خواهد بود. همچنین در صورتی که عکاسی در محیط‌های بسته یا در طول شب انجام می‌شود باید از تجهیزات نورپردازی مصنوعی استفاده شود. برای این امر بهتر است به جای استفاده از فلاش داخلی دوربین گوشی، از سافت باکس‌های کوچک، نور چراغ مطالعه یا فلاش‌های اکسترنال استفاده شود. لازم است که در هنگام استفاده از نورهای مصنوعی نور به صورتی به سوژه بتابد که سایه روشن‌های خشن ایجاد نکند و همچنین باعث ایجاد خستگی چشم‌ها و اشک ریختن نشود.

استفاده از فوکوس دقیق

زمانی که از حالت ماکرو دوربین موبایل برای عکاسی از چشم‌ها استفاده می‌کنید، می‌توانید به سراغ تکنیک فوکوس استکینگ بروید که در طی آن چند عکس با نقاط فوکوس متفاوت با یک‌دیگر ترکیب شده و به این ترتیب سوژه به صورت کامل در فوکوس قرار می‌گیرد. با این حال اگر تجربه‌ کافی در استفاده از این تکنیک ندارید، می‌توانید فوکوس‌ را روی نزدیک‌ترین حالت ممکن تنظیم کرده و سپس دوربین را به سوژه نزدیک کنید. به این ترتیب همان قسمت از چشم که مد نظرتان است در مرکز فوکوس قرار می‌گیرد.

عکاسی از چشم

به چشم‌ها نزدیک شوید | عکاسی از چشم

در هنگام عکاسی از چشم‌ها باید به اندازه‌ نیاز به چشم‌های سوژه نزدیک شوید. البته فاصله‌ لنز تا سوژه نباید به اندازه‌ای کم شود که باعث عدم فوکوس دوربین گردد. همچنین جهت قرارگیری دوربین در نزدیکی چشم باید به گونه‌ای باشد که سد راه نور نشود.

عکاسی از بازتاب محیط در چشم

از جمله تکنیک‌های منحصربه‌فرد عکاسی از چشم‌ها که می‌تواند یک خروجی بسیار جذاب را در اختیار شما قرار دهد، عکاسی از چشم‌ها در حالتی بوده که بازتابی از محیط اطراف یا افراد دیگر در چشم‌ها دیده می‌شود. برای این امر باید نورپردازی قوی وجود داشته باشد تا علاوه بر چشم سوژه، بازتاب اشیا داخل آن نیز مشخص شود. همچنین این نورپردازی علاوه بر چشم سوژه باید به شیء بازتابی نیز بتابد.

استفاده از آینه

اگر می‌خواهید با دوربین گوشی از چشم‌های خود عکس بگیرید به هیچ عنوان به سراغ دوربین سلفی نروید؛ چرا که این دوربین نمی‌تواند موقعیت مناسبی را از لحاظ نوردهی و فوکوس در اختیار شما قرار دهد. برای عکاسی از چشم‌های خود با استفاده از دوربین گوشی از یک آینه استفاده کنید. برای این امر کافی‌ست تا یک آینه پشت دوربین قرار داده و سپس نسبت به عکاسی از چشم‌ها اقدام کنید.

دیافراگم مناسب | عکاسی از چشم

اگرچه دوربین گوشی‌ها به اندازه‌ دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای نبوده با این حال برخی تنظیمات را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به عنوان مثال با استفاده از دوربین گوشی‌های هوشمند می‌توان نسبت به تنظیم دیافراگم اقدام کرد. در هنگام عکاسی از چشم باید دیافراگم را در حالت بسته‌تری قرار دهید تا عمق میدان بهتر باشد. دیافراگم‌ مناسب برای عکاسی از چشم با دوربین گوشی دیافراگم f/8 و f/11 است.

تنظیمات ایزو

در هنگام عکاسی از چشم‌ها به تنظیمات ایزو نیز توجه کنید. چرا که این تنظیمات می‌تواند در کاهش نویزهای تصویر کمک‌کننده باشد. برای این امر ایزو را بر روی عددی بین 100 تا 800 قرار دهید تا کمترین میزان نویز در تصاویر وجود داشته باشد. اگر محیط دارای نور مناسبی باشد ایزوی 100 کاملا مناسب خواهد بود، اما اگر نور محیط کافی نیست بهتر است از ایزوی 800 استفاده شود.

توجه به سرعت شاتر | عکاسی از چشم

در هنگام عکاسی از چشم‌ها با حالت ماکرو گوشی باید سرعت شاتر را نیز تنظیم کنید. سرعت شاتر باید عددی بیشتر از 1.60 ثانیه باشد؛ چرا که عددی کمتر از این مقدار سبب می‌شود تا در تصاویر حالت محو شدگی ایجاد شود. البته تغییر مقدار دیافراگم و ایزو سرعت شاتر را به صورت خودکار کاهش می‌دهد.

ادیت تصاویر

همانطور که گفته شد پس از ثبت تصویر مناسب از چشم بهتر است از نرم‌ افزارهای ادیت استفاده شود. با استفاده از این نرم‌ افزارها می‌توانید قرمزی چشم‌ها که بر اثر تابیدن نور به چشم ایجاد می‌شود را برطرف کرده و رنگ چشم‌ها را در صورت نیاز تغییر دهید. همچنین با استفاده از نرم‌ افزارهای ادیت می‌توانید درخشندگی چشم‌ها را افزایش داده تا به این ترتیب تصویر ثبت شده گیرایی بیشتری داشته باشد. تمیز کردن لکه‌های خون و رنگ‌های داخل سفیدی چشم نیز سبب می‌شود تا بر عنبیه و مردمک چشم تمرکز بیشتری شود. با استفاده از نرم‌ افزارهای ادیت مشکلات دور چشم مانند پف زیر چشم و چین و چروک‌ها را نیز در حد طبیعی برطرف کنید تا زیبایی چشم‌ها دو چندان شود.

لنز عکاسی پرتره

برای عکاسی از چشم با گوشی آماده‌اید؟

جذاب‌ترین جزء صورت که می‌تواند در ثبت یک تصویر گویا و منحصر به فرد به عکاس کمک کند، چشم‌ها می‌باشد. چشم‌ها می‌توانند حس و حال مختلفی را به مخاطب منتقل کرده و دنیایی را درون خود جای دهند. از این رو به یکی از پرطرفدارترین سوژه‌ها برای عکاسی تبدیل شده‌اند. افرادی که دوربین عکاسی حرفه‌ای ندارند می‌توانند با استفاده از دوربین موبایل خود و رعایت برخی نکات به ثبت تصاویر زیبایی از چشم‌های خود و دیگران بپردازند.

شما تجربه عکاسی از چشم با موبایل و یا دوربین عکاسی را داشته‌اید؟ به نظرتان رعایت کدام موارد برای عکاسی از اجزای صورت از همه مهم‌تر است؟ از نظر شما بهترین تنظیمات برای عکاسی از چشم با گوشی چیست؟ از چالش‌ها، تجربیات و نظرات خود برای دیدنگار بنویسید و اگر این مقاله را دوست داشتید، برای دوستانتان هم بفرستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

دوربین عکاسی پرتره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.