آشنایی با دوربین مناسب عکاسی خبری

یکی از پرکاربردترین شاخه‌های عکاسی، کاربرد آن در شغل خبرنگاری می‌باشد. شاید دوربین عکاسی را بتوان مهم‌ترین دوست یک خبرنگار به شمار آورد که به وسیله آن می‌تواند مستندات و صحنه های حقیقی خبر خود را ثبت کند.

فعالیت در زمینه خبر و خبرنگاری علاوه بر توانایی و مهارت کافی در عکاسی ، نیازمند تجهیزات عکسبرداری حرفه ‌ای می‌باشد.

با توجه به اهمیت دوربین عکاسی در زمینه خبرنگاری ، در این مقاله ضمن بررسی ویژگی‌های یک دوربین عکاسی مناسب، به معرفی چند محصول پرفروش در این زمینه پرداخته‌ایم.
هر دوربین از بخش‌های مختلفی نظیر سنسور ، لنز ، بدنه ، باتری و … تشکیل شده است که هرکدام وظیفه معینی را ایفا می‌کنند.

مقاله‌ای دیگر بخوانید:

چه دوربینی برای رشته عکاسی بخریم؟

مشخصات سنسور دوربین

سنسور دوربین از مهم‌ترین مشخصه‌های آن است که در کیفیت عکس‌های خروجی تاثیر به‌سزایی دارد. امروزه در دوربین های عکاسی از سنسور های CMOS ، CCD و Foveon X3 استفاده می‌شود که سرعت خواندن تصویر در سنسور CMOS از سنسورهای CCD بیشتر است.

سنسورهای CMOS آسان‌تر ساخته می‌شوند و هزینه تولید آن ها نیز کمتر است. این نوع سنسور دوربین نیاز به قطعات کمتری در کنار خود دارد و شارژ کمتری هم مصرف‌ می‌کند. سنسور CCD در نور کم حساسیت بیشتری دارد و این امر سبب می‌شود تا تصاویر بهتری در نور کم تولید کند. همچنین سنسورهای CMOS در هوای صاف و آفتابی محیط بیرون تصاویر شفافی را ثبت می‌کنند.

نکته: حذف نویز در سنسورهای CMOS بیشتر انجام می‌شود.

در کل پیشنهاد ما این است که برای عکاسی خبرنگاری از دوربین‌های دارای سنسور Foveon X3 یا CMOS استفاده کنید.
میزان دقت سنسور ( که با واحد مگاپیکسل بیان می‌شود ) برخلاف تصور عمومی که گمان می‌کنند این عدد به تنهایی بیانگر کیفیت دوربین است، نمی‌تواند به خودی خود کیفیت دوربین را تعیین کند.

مقاله‌ای دیگر بخوانید:

راهنمای خرید و فروش دوربین دیجیتال دست دوم

برای عکاسی خبرنگاری ، به دوربین‌هایی نیاز خواهید داشت که دارای دقت سنسور بالا باشند. اما آنچه از نوع سنسور دوربین و میزان دقت آن مهم‌تر است، سایز سنسور است. هرچه اندازه سطح سنسور بزرگ‌تر باشد، کیفیت تصویر خروجی هم بهتر خواهد شد. سنسورها در ابعاد مختلفی مثل ۱/۲٫۳ اینچی، ۱/۱٫۷ اینچی ، ۱ اینچی APS-C ، full frame و … ساخته می‌شوند که برای عکاسی خبری، ما استفاده از سنسورهای دارای ۱ اینچی ، APS-C و full frame را توصیه می‌کنیم.

بهتر است برای درک بهتر، اهمیت ابعاد سنسور و مگاپیکسل را با هم مقایسه کنیم:

اگر شما دو دوربین دارید که میزان دقت ( مقدار مگاپیکسل ) برابری دارند ولی ابعاد سنسورهای آن‌ها متفاوت است، تصاویر ثبت شده توسط دوربینی که سنسور بزرگتری دارد، کیفیت بالاتری نیز دارد.

ISO

مقدار ISO یکی از عوامل اصلی تعیین‌کننده‌ میزان نوردهی به‌سنسور دوربین است. نرخ ISO که از ۱۰۰ تا ۱۶۴۰۰۰ و نیز بیشتر از آن متغیر است، بیانگر حساسیت سنسور نسبت به نور است.

به هر نسبتی که عدد ISO کمتر باشد، حسگر دوربین به نور حساسیت کمتری دارد و در مقابل با بیشتر شدن این مقدار حساسیت به نور بیشتر می‌‌شود؛ در نتیجه در محیط‌های تاریک نیز می‌توان تصاویری با کیفیت مناسبی ثبت کرد.

مقاله‌ای دیگر بخوانید:

دوربین اینستکس مینی ۹ یک فانتزی دوست داشتنی !

در کل عدد ایزو کمتر، میزان حساسیت کمتر به نور و ایزو بالا، میزان حساسیت بیشتر به نور است. باید از ایزو های بالا در محیط‌های تاریک استفاده کنید. مثلا اگر بخواهید در محیطی عکاسی کنید که نور زیادی وجود ندارد، بهتر است عدد ایزو را بالا ببرید تا میزان کمبود نور را جبران کنید.

سرعت شاتر

تعریف سرعت شاتر:

مدت زمان نوردهی که با نام‌های exposure time و یا سرعت شاتر شناخته‌ می‌شود.

در عکاسی خبری، ممکن است از سوژه هایی در حالت حرکت عکاسی کنید، لذا سرعت شاتر در چنین شرایطی اهمیت بالایی پیدا می‌کند و شما نیازمند سرعت شاتر بالاتری نسبت به حالت سکون سوژه دارید.

معرفی لنز دوربین مناسب عکاسی خبری

عکاسی خبری

پس از خرید یک دوربین، نیاز به لنزی مناسب داریم. فاصله کانونی لنز اولین مشخصه مهم آن است که تاثیر بسیاری در کیفیت تصویر دارد. هرچه فاصله کانونی بیشتر باشد، بزرگ‌نمایی بیشتر است و لنز برای ثبت تصویر اجسام دور مناسب‌تر است.

در مقابل، هرچه فاصله کانونی کمتر باشد میزان زوم کمتر می‌شود ولی فضای بیشتری را می‌توان در تصویر جای داد.

مقاله‌ای دیگر بخوانید:

راهنمای خرید بهترین دوربین های عکاسی برای مبتدیان

از جنبه فاصله کانونی می‌توان لنزها را در دسته‌های مختلفی طبقه‌بندی کرد :

واید و اولترا واید ( با فاصله کانونی بین ۷ تا ۳۵ میلی‌متر ) 

نرمال ( با فاصله کانونی بین ۳۵ تا ۵۰ میلی‌متر )

تله فوتو ( با فاصله کانونی بین ۸۵ تا ۲۰۰ میلی‌متر )

ماکرو ( فاصله کانونی بیشتر از ۷۰ میلی‌متر )

_  با توجه به اینکه لنزهای ماکرو معمولاً برای ثبت تصاویر اجسام کوچک به کار می‌روند، پیشنهاد ما استفاده از لنزهای اولترا واید ، واید و نرمال برای عکاسی خبرنگاری می‌باشد.

_  در صورتی که بخواهید از اجسام دور تصویربرداری کنید، می‌توانید از لنزهای تله فوتو استفاده کنید.

لنزهای امروزی از نظر تغییر فاصله کانونی به دو دسته دارای تک کانونی ( پرایم ) و دارای فاصله کانونی متغیر ( زوم ) تقسیم می‌شوند.

قابلیت تغییر فاصله کانونی ( که در لنزهای زوم وجود دارد ) سبب می‌شود تا بتوانید به‌راحتی در فضاهای گوناگون، عکاسی کنید. لذا توصیه ما خرید لنزهای دارای فاصله کانونی بین ۱۰ میلی‌متر تا ۷۰ میلی‌متر است.
دیافراگم لنز نیز یکی دیگر از مشخصات لنز است که تاثیر مستقیم در عمق میدان و میزان نور تصویر دارد. محدوده دیافراگم مناسب عکاسی خبری بین f/1.4 تا f/32 است که در این حالت شما می‌توانید با باز و بسته‌کردن دیافراگم، تصویری با میزان نور و عمق‌ میدان دلخواه ثبت کنید.

عکاسی خبرنگاری

قابلیت فیلمبرداری

شاید بخواهید در هنگام ثبت تصاویر، از سوژه خبری خود فیلم تهیه کنید. دوربین‌های امروزی با دو کیفیت FULL HD و ۴K به ثبت تصاویر می‌پردازند.

دوربین مناسب عکاسی خبری

نمایشگر

نمایشگر دوربین عکاسی ، یکی از قابلیت‌های مفید آن است که به شما کمک می‌کند تا تصاویر را بلافاصله پس از ثبت مشاهده کنید. در دوربین‌های عکاسی معمولاً نمایشگرهایی از نوع TFT-LCD است.

سایز صفحه نمایش دوربین‌های DSLR معمولاً بین ۲٫۷ تا ۳٫۲ اینچ است و در برخی از دوربین‌ها، قابلیت چرخش صفحه نمایش وجود دارد.

مقاله‌ای دیگر بخوانید:

راهنمای خرید بهترین دوربین های عکاسی برای سفر

باتری

از مهم‌ترین ویژگی‌های یک دوربین عکاسی خبرنگاری ، می‌توان به ظرفیت باتری آن اشاره کرد. امروزه در اکثر دوبین‌ها از باتری های لیتیوم – یونی استفاده می‌شود و ظرفیت باتری دوربین، در حقیقت بیانگر تعداد عکس‌هایی است که با هربار شارژ دوربین می‌توانید ثبت کنید.

اتصالات

یک خبرنگار ، برای اینکه بتواند حداکثر استفاده را از دوربین خود ببرد، به دوربینی نیازمند است که تمامی اتصالات با سیم و بی‌سیم را پوشش دهد تا عکاس بتواند به شیوه‌های گوناگون تصاویر ثبت شده را منتقل کند. درباره درگاه‌های باسیم می‌توان به پورت USB و پورت HDMI اشاره کرد که از ملزومات هر دوربینی می‌باشند. تکنولوژی‌های ارتباطی بی‌سیم مانند wifi و NFC نیز به شما کمک می‌کنند تا به راحتی و بدون نیاز به سیم، تصاویر ثبت شده را به دستگاه‌های دیگر منتقل کنید.

حال که با ویژگی‌های یک دوربین مناسب برای عکاسی خبری آشنا شدید، بهتر است به بررسی نمونه‌هایی در این زمینه بپردازیم. در ادامه به معرفی ۳ دوربین از شرکت‌های کانن، نیکون و سونی می‌پردازیم:

۱_ دوربین مناسب عکاسی خبری Canon 80D با لنز ۱۳۵-۱۸ IS USM

دوربین مناسب عکاسی خبری

در ابتدا به‌معرفی دوربینی از محصولات شرکت کانن می‌پردازیم. دوربین Canon 80D 135-18 IS USM ، با توجه به داشتن سنسور ۲۴ مگاپیکسلی از نوع CMOS و ابعاد APS-C، یکی از گزینه‌های مناسب برای عکاسی خبری می‌باشد.

کانن از پردازشگر قدرتمند DIGIC 6 در این دوربین استفاده کرده است که دارای قابلیت عکاسی پیاپی ۷ فریم بر ثانیه می‌باشد. لنز این دوربین با محدوده فاصله کانونی ۱۸ تا ۱۳۵ میلی‌متر و دیافراگم آن در محدوده ۵٫۶-۳٫۵ متغیر است.

عدد ایزو دوربین بین ۱۰۰ تا ۱۶۰۰۰ است که تا ۲۵۶۰۰ قابل ارتقاست و لنزهای سری EF و EF-S روی این دوربین قابل استفاده می‌باشد.

صفحه نمایش این دوربین از یک صفحه نمایشگر لمسی ۳ اینچی از نوع TFT-LCD بهره می‌گیرد که دارای ۱٫۰۴۰٫۰۰۰ نقطه است و قابلیت چرخش کامل می‌باشد. دوربین از درگاه USB و HDMI -mini پشتیبانی می‌کند و NFC و wifi نیز اتصالات بیسیم آن هستند.

مقاله‌ای دیگر بخوانید:

بهترین دوربین عکاسی ورزشی و اکشن

دوربین Canon 80D 18-135 IS USM دارای یک باتری لیتیومی از نوع LP-E6N است که با امکان ۹۶۰ فریم در هر بار شارژ، نیاز شما را در زمینه عکاسی خبری برطرف می‌کند. کیفیت تصویربرداری این دوربین ۷۳۰ گرمی، Full HD و سرعت ضبط فیلم آن ۶۰ فریم‌برثانیه است.

همه‌ی این ویژگی‌ها، این دوربین را به یکی از گزینه‌های مناسب عکاسی خبری تبدیل کرده است.

۲_  دوربین مناسب عکاسی خبری  Nikon D7500 با لنز ۱۴۰-۱۸ VR

دوربین مناسب عکاسی خبری

دومین دوربینی که در دسته دوربین های مناسب برای خبرنگاری معرفی می‌کنیم، یکی از محصولات پرطرفدار شرکت نیکون می‌باشد. این دوربین به حسگر ۲۱ مگاپیکسلی از نوع CMOS و ابعاد APS-C  و یک پردازشگر قدرتمند Expeed 5 با قابلیت عکاسی پیاپی ۸ فریم بر ثانیه مجهز شده است.

محدوده فاصله کانونی لنز زوم ارائه شده به همراه این دوربین ۱۸ تا ۱۴۰ میلی‌متر بوده و در دسته لنزهای واید ، نرمال و تله فوتو قرار می‌گیرد که امکان عکاسی در شرایط مختلف را برای شما فراهم می‌کند.

محدوده دیافراگم این لنز، بین ۵٫۶-۳٫۵ است و نمایشگر TFT-LCD آن، دارای ابعاد ۳٫۲ اینچی می‌باشد.

مقاله‌ای دیگر بخوانید:

بهترین لنز و دوربین مناسب عکاسی معماری

حساسیت ( ISO ) این دوربین در محدوده ۱۰۰ تا ۵۱۲۰۰ است که امکان ثبت تصاویر را در شرایط نوری متفاوت فراهم می‌کند. سرعت شاتر این دوربین بین ۳۰ تا ۱/۸۰۰۰ است که به شما این امکان را می‌دهد تا از سوژه‌های درحال حرکت، به راحتی تصویربرداری کنید.

دوربین Nikon D7500 140-18 VR به یک باتری مدل EN-EL15a مجهز شده است تا با هر بار شارژ، توانایی ثبت ۹۵۰ عکس را داشته باشید که این ویژگی برای فعالیت خبرنگاری بسیار حائز اهمیت است.

از دیگر امکانات این دوربین ۷۲۰ گرمی می‌توان به قابلیت ضبط فیلم با کیفیت ۴K و سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه اشاره کرد.

۳_ دوربین مناسب عکاسی خبری Sony Cyber-shot DSC-RX10 III

دوربین مناسب عکاسی خبری

در انتها می‌خواهیم یکی از دوربین‌های شرکت سونی که برای عکسبرداری در زمینه خبرنگاری مناسب است را بررسی کنیم. این دوربین دارای یک سنسور ۲۱ مگاپیکسلی از نوع BSI-CMOS و یک پردازشگر Bionz X می‌باشد.

لنز ارائه شده در این دوربین از نوع لنزهای زوم می‌باشد و فاصله کانونی آن بین ۲۴ تا ۶۰۰ میلی‌متر است که در محدوده واید تا تله فوتو دسته‌بندی می‌شود.

دیافراگم لنز در محدوده f/2.4 تا f/4 باز و بسته می‌شود و عدد ایزو دوربین نیز بین ۱۰۰ تا ۱۲۸۰۰ است. همچنین سرعت شاتر آن بین ۳۰ تا ۱۳۲۰۰۰/۱ ثانیه می‌باشد که این سه ویژگی ( دیافراگم ، ایزو و سرعت شاتر ) امکان ثبت عکس‌هایی حرفه ای را برای شما فراهم می‌کنند. نمایشگر ۳ اینچی تعبیه شده در دوربین Sony Cyber-shot DSC-RX10 III از نوع LCD TFT است که رزولوشن آن ۱۲۲۸۰۰۰ می‌باشد.

مقاله‌ای دیگر بخوانید:

بهترین دوربین‌ عکاسی از طبیعت سال ۲۰۱۷

اتصالات باسیم این دوربین : USB 2.0 و HDMI-micro

تصالات بی‌سیم این دوربین : wifi و NFC

باتری این دوربین، یک باتری لیتیوم _ یونی مدل NP-FW50 است که با هر بار شارژ شدن، قابلیت ثبت ۴۲۰ تصویر را دارد.

این دوربین ۱۰۵۱ گرمی سونی قابلیت ضبط فیلم با کیفیت‌های ۴K, HD, Full HD و سرعت‌های ۳۰، ۶۰ و۱۲۰  فریم‌برثانیه را برای شما به ارمغان می‌آورد.

دوربین مناسب عکاسی خبری

دوربین مناسب عکاسی خبری

* سخن پایانی * دوربین مناسب عکاسی خبری

در انتها، توصیه می‌کنیم که در هنگام خرید دوربین مناسب عکاسی خبری قابلیت لرزشگیر را از یاد نبرید. سیستم لرزشگیر تعبیه شده در برخی دوربین‌ها، لرزش‌های دست شما را خنثی و  کیفیت تصاویر نهایی را بالا می‌برند.

همچنین در نظر داشته باشید که قیمت دوربین‌های معرفی شده و دوربین‌های موجود در این رنج امکانات، معمولا بیشتر از دوربین‌های معمولی می‌باشد و علت این مسئله، امکانات پیشرفته‌تر این دوربین‌هاست که آن‌ها را برای عکاسی خبری مناسب می‌کند.

مقاله‌ای دیگر بخوانید:

راهنمای خرید بهترین دوربین های DSLR زیر ۲ میلیون تومان

سعی کنید برای تهیه دوربین مناسب خبرنگاری، هرگز به یک مشخصه دوربین مثل دقت سنسور ( مگاپیکسل ) آن تکیه نکنید و محصولی را تهیه کنید که دارای جامع شرایط ذکر شده باشد.

استفاده از دوربین‌های سنگین ممکن است دست شما را خسته کند و در کیفیت عکس‌های ثبت شده تاثیر منفی بگذارد، لذا این مورد را در هنگام خرید دوربین عکاسی خبری مورد توجه ویژه قرار دهید.

اگر در زمینه عکاسی خبری فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار  ⭐️