دنیای فناوری با اطلاعات گره خورده است. شریان‌هایی از داده‌ها بین کاربران users در جریان است. کامپیوترها در تمام انواع و گوشی‌های هوشمند همگی در بخشی تشکیل شده‌اند که اطلاعات در آن‌ها ذخیره می‌شود. برای اینکه این اطلاعات جابه‌جا شوند راه‌های مختلفی وجود دارد. از معمول‌ترین راه‌های ذخیره و انتقال داده بدون اینترنت، فلش کارت‌ها، فلش مموری‌های USB و هاردهای اکسترنال است. در این متن قصد داریم به هاردهای اکسترنال بپردازیم که امروزه بین عموم کاربرد وسیعی پیدا کرده‌اند.

هارد اکسترنالدر این متن سعی می‌کنیم از ویژگی‌های اساسی هر هارد اکسترنال اطلاعاتی کسب کنیم. تفاوت بین آن‌ها را بررسی می‌کنیم. به آخرین فناوری‌هایِ روز هاردهای اکسترنال نگاهی می‌اندازیم و مختصری هم در مورد تاریخچۀ این فضای ذخیرۀ محبوب خواهیم پرداخت. اگر شما هم دغدغه خرید هارد اکسترنال را دارید، این مقاله برای شماست.

در پایان و بعد از خواندن این متن امیدوار هستیم که شما یک دید کلی نسبت به هاردهای اکسترنال پیدا کنید تا در صورتی که قصد خرید چنین محصولی را دارید، آگاهانه‌تر اقدام کنید. همچنین شما در همه‌ حال می‌توانید با مشاورین دیدنگار در این مورد صحبت کنید و از نظرات تخصصی آن‌ها بهره‌مند شوید. با ما همراه باشید تا یک آب‌تنی در استخر ذخیرۀ اطلاعات داشته باشیم.

هارد اکسترنال چیست و کاربرد اساسی آن‌ها در کجاست؟

هارد اکسترنالهارد اکسترنال External Hard Drive در واقع دیسک‌های سختی هستند که به جای اینکه داخل کامپیوتر یا لپ‌تاپ جاسازی شده باشند، در دستان شما قابل حمل هستند. در واقع حافظۀ ذخیره‌ای داخلی سیستم خارج شده و برای همین به آن‌ها اکسترنال External می‌گوییم.

خب این اطلاعات واقعاً کجا ذخیره می‌شوند؟ در دل هر هارد درایو یک سری دیسک وجود دارند که در حین کار با سرعت بالا می‌چرخند. بالای هر کدام بخشی به اسم recording head به ضبط اطلاعات می‌پردازد. هر دیسک از یک غشا با ذرات فلزی مغناطیسی در اندازۀ میکروسکوپی تشکیل شده است. بله!‍ اطلاعات شما به صورت یک سری الگوی مغناطیسی بر اساس زبان صفر و یک ذخیره می‌شوند. در نهایت بدانید: این هارد درایو یک بخش خواننده مغناطیسی magnetic reader دارد که آن‌ها را تبدیل به اطلاعات قابل استفاده می‌کند.

فناوری SSD

هارد اکسترنالدر فناوری جدید SSD که از Solid State Drive می‌آید، خبری از قسمت‌های متحرک نیست. اطلاعات روی میکروچیپ‌های متصل به هم ذخیره می‌شود. از درگاه‌های بسیار کوچک ترانزیستور در سلول‌های cells متعدد برای ذخیره اطلاعات بهره می‌برد که بر اساس پالس‌های الکتریکی خاموش و روشن می‌شوند.

 • سرعت SSD ها از HDD بیش‌تر است
 • HDD به خاطر چرخش با صدا همراه است که SSD اینطور نیست
 • اندازه HDD معمولاً از SSD بزرگ‌تر است
 • قیمت SSD از HDD گران‌تر است
 • ‌SSD دوام بالاتری دارد

کاربرد اصلی این فضای ذخیره‌ای کاملاً به کاربر بستگی دارد. برخی برای آرشیو کردن موسیقی، فیلم و سریال از این محصول استفاده دارند. برخی عکاس یا فیلم‌بردار هستند و باید مدام فایل‌های حجیم خود را به یک فضای امن منتقل کنند. برخی هم گیمر هستند و نیاز به یک فضای ذخیره‌ای برای اجرای بازی‌های سنگین هستند. به هرحال شما وقتی به یک فضای ذخیره‌ای با حجم بالا احتیاج دارید، قطعاً یک هارد اکسترنال نیاز شما را برطرف خواهد کرد.

5 کاربرد اساسی هاردهای اکسترنال

هارد اکسترنال

 • آرشیو اطلاعات
 • بک‌آپ‌گیری Backups
 • ویرایش دیجیتالی ویدیو، عکس و صدا
 • به اشتراک‌گذاری اطلاعات
 • دخیره اطلاعات دنیای گیم
هارد اکسترنال

هارد اکسترنال

مختصری دربارۀ تاریخچۀ هارد اکسترنال

هارد اکسترنالسال 1957 میلادی بود که اولین دیسک سخت Hard Drive به صورت تجاری به عموم مردم عرضه شد. دیسک سخت یا هارد درایو HDD اولیه فقط 5 مگابایت فضا برای ذخیره به کاربر عرضه می‌کردند. هر ساله با توسعه فناوری حجم ذخیره‌ای هم افزایش چشم‌گیری پیدا کرد. اواسط دهۀ 90 میلادی یک دیسک سخت PC توانایی ذخیرۀ 1 گیگابایت حافظه را داشت. سال 2007 بود که فضای ذخیره‌ای 1 ترابایت فراهم شد. 51 سال طول کشید تا به 1 ترابایت برسیم و فقط دو سال بعد 2009 میلادی به 2 ترابایت رسیدیم. امروزه ما هارد اکسترنال‌های 40 ترابایتی را داریم که فضای عظیمی برای ذخیرۀ اطلاعات در اختیار کاربر خود قرار می‌دهند.

اولین هارد درایو IBM Model 350 Disk File صد و پنجاه و سه سانتی‌متر طول، 173 سانتی‌متر ارتفاع و 74 سانتی‌متر عمق داشت و فقط 75/3 مگابایت حافظه در خود جای می‌داد. امروزه سان‌دیسک Sandsik Extreme PRO Portable SSD v2 را می‌توان مثال زد که 11 سانتی‌متر طول در 5 سانتی‌متر عرض دارد که تنها 1 سانتی‌متر ضخامت‌اش است و تا 4000000 مگابایت حافظه در خود ذخیره می‌کند؛ تفاوت نجومی است!

تا اینجا دید کاملی نسبت به ساختار و عملکرد هارد اکسترنال بدست آوردیم. حالا وقت رفتن به بازار است. آماده‌اید؟

چطور یک هارد اکسترنال انتخاب کنم؟

هارد اکسترنالبه طور کلی می‌توان چند اصل اساسی را به عنوان یک چراغ راهنمای کلی در بازار پر از محصول در دست داشت:

 • ظرفیت حافظه
 • HDD یا SSD
 • سرعت انتقال
 • قابلیت حمل و نقل و دوام
 • امنیت
 • سازگاری با سیستم‌های مختلف
 • مختص خوره‌های بازی

ظرفیت هارد اکسترنال

هارد اکسترنالبه جرئت می‌توان گفت اولین اصلی که باید در نظر داشته باشید همین ویژگی است. اگر بودجۀ شما اجازه می‌دهد، همیشه به دو برابر ظرفیتی که نیاز دارید چشم بدوزید. این قطعاً به نفع شما خواهد شد.

ظرفیت کاملاً بستگی به نیاز کاربر دارد. اگر برای آرشیو به دنبال هارد اکسترنال هستید، قطعاً ظرفیت‌های بالاتری را باید نشان کنید. اگر بیش‌تر برای جابه‌جایی فایل‌ها استفاده می‌کنید، می‌توانید هزینۀ کمتری بپردازید و به سراغ ظرفیت‌های پایین‌تر بروید.

اگر به دنبال یک هارد اکسترنال با ظرفیت بالا هستید، وسترن دیجیتال WD My Passport 4 ترابایتی را امتحان کنید. این هارد از درگاه اتصال USB 3.0 هم پشتیبانی می‌کند و قیمت بسیار مقرون به صرفه‌ای دارد. کیفیت هاردهای اکسترنال بر هیچ‌کس پوشیده نیست. بهتر است برای بررسی مشخصات و ویژگی‌های این هارد، سری به سایت دیدنگار بزنید

امروزه معمول‌ترین ظرفیت‌ها 1، 2 و 4 ترابایتی است. این ظرفیت تا هارد اکسترنال‌های غیر قابل حمل 9 کیلوگرمی هم می‌رسد که تا 40 ترابایت ظرفیت ذخیرۀ اطلاعات را دارا هستند.

سرعت نقل و انتقال هاردهای اکسترنال

هارد اکسترنالهمه چیز ظرفیت حافظه نیست. برای افرادی که از هارد اکسترنال برای به اشتراک‌گذاری داده Data Sharing استفاده می‌کنند، سرعت بسیار حیاتی است. همچنین تمام افراد تمایل به سرعت بالای انجام هرکاری دارند تا در کمترین زمان به خواستۀ خود برسند.

دو فاکتور اصلی که در سرعت عملکرد هارد درایو نقش دارند: یک فناوری به کار گرفته شده در ظرفیت و دوم درگاه‌های اتصال هستند.

به طور کلی سرعت SSD از HDD‌ بیش‌تر است. فناوری SSD در طول گذر زمان و استفادۀ مکرر دچار کندی نمی‌شود. پس اگر مدام داده جابه‌جا می‌کنید، قطعاً SSD انتخاب بهتری است. ولی توجه داشته باشید که قیمت بالاتری هم دارند.

در مورد درگاه‌های اتصال چند مورد معمول و استاندارد را می‌توان نام برد. اکثر هارد درایوها، امروزه از درگاه اتصال USB استفاده می‌کنند که در تایپ‌های مختلف A، B و C عرضه می‌شوند. نسل‌های جدیدتر USB سرعت بالاتری دارند.

هارد اکسترنالپیر این نسل در حال حاضر USB 2.0 است. اگر سرعت برای شما مهم است بی‌خیال این نسل شوید. حداکثر سرعت 480 مگابایت در ثانیه است که بر اساس ساختار این درگاه اتصال شما در حین استفاده سرعتی در حدود 30 تا 50 مگابایت در ثانیه برای نقل و انتقال داده در اختیار خواهید داشت. به هرحال این درگاهِ اتصال تقریباً از رده خارج محسوب می‌شود.

در مورد نسل سوم تفاوت‌هایی وجود دارد. می‌توان به USB 3.1 Gen1 و USB 3.1 Gen2، USB 3.2 Gen1 و USB 3.2 Gen2 اشاره کرد. همگی سرعتی بالای 5 گیگابایت در ثانیه دارند که در واقعیت بین 130 مگابایت تا 170 مگابایت در ثانیه تخمین زده می‌شود. یعنی حدوداً سرعت برای انتقال داده نسبت به USB 2.0 چهار یا پنج برابر شده است.

در این مورد می‌توان به ADATA HD770G با ظرفیت 2 ترابایت اشاره کرد که سرعت واقعی آن به 100 مگابایت در ثانیه هم می‌رسد. اگر گیمر هستید، در خرید این هارد شک نکنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این هارد با مشاوران متخصص ما در ارتباط باشید.

هارد اکسترنالآخرین نسخه که USB 3.2 Gen 2 با پشتیبانی از فناوری Thunder Bolt 3 و سرعت 40 گیگابایت بر ثانیه است‌ که قیمتی نجومی دارد. به عنوان مثال: Rugged SSD Pro یک ترابایتی حدوداً 400 دلار قیمت دارد.

به عنوان یک راهنمای کلی امروزه نمونه‌های USB Type-C به سرعت در حال گسترش هستند. سازگاری با فناوری‌های جدید نظیر Thunder Bolt، اندازه کوچک‌تر و اتصال راحت دو رویه باعث شده تا دستگاه‌های مختلفی با این درگاه اتصال سر و کار داشته باشند.

هارد اکسترنال

حمل و نقل و دوام هارد اکسترنال

هارد اکسترنالهمانطور که می‌دانیم ما به این علت هارد درایو را از داخل کامپیوتر به بیرون آورده‌ایم که به یک فضای ذخیرۀ قابل حمل دسترسی پیدا کنیم. هرچند نمونه‌های غیرقابل حملی از هاردهای اکسترنال با فضای ذخیره‌ای بالا وجود دارند؛ اما به هرحال عموم کاربران انتظار یک شی سبک را می‌کشند.

عموماً نمونه‌های SSD به خاطر عدم استفاده از دیسک‌های چرخان در طراحی، سبک‌تر هستند. البته که باید هزینۀ بیش‌تری برای خرید صرف کنید. اما اگر برای شما حمل و نقل و سرعت مهم‌تر است، بهتر است از خیر فضای بیش‌تر بگذرید و فضای کمتر با قابلیت‌های مذکور را تهیه کنید.

هارد اکسترنالدر کنار قابلیت حمل و نقل یک خطر در پیش روی شما خواهد بود. ضربه و لرزش‌های ناگهانی هارد اکسترنال شما را تهدید می‌کند. این خطر خصوصاً برای هارد اکسترنال HDD و دیسک‌های چرخان آن وجود دارد. برخی هاردهای اکسترنال نظیر وسترن دیجیتال مای پاسپورت  WD My Passport از استانداردهای مقاومتی بالایی برخوردار نیست. شما باید مراقبت بیش‌تری از این محصولات بکنید.

در عوض می‌توانید امنیت خود را با محصولی نظیر Armor A80 از سیلیکون پاور افزایش دهید. مقاومت در برابر ضربه، شوک و لرزش و دوام در عمق یک متری آب باعث شده با وجود قیمت بالاتر نسبت به همتای وسترن دیجیتال‌اش، مورد توجه برخی از افراد قرار بگیرد. در نهایت می‌توانید به دسته هارد در فروشگاه بروید و همه مدل‌ها را با هم مقایسه کنید.

هارد اکسترنال

اطلاعات مهم و نیاز به امنیت بالا

هارد اکسترنالشاید کاربری هستید که اطلاعات مهمی را حمل و نقل یا آرشیو می‌کنید. نرم‌افزارهای مختلفی وجود دارند تا بتوانید امنیت هارد اکسترنال خود را بالا ببرید. همچنین از طریق خود ویندوز می‌توانید اقدام به رمزگذاری آن کنید. اما برخی شرکت‌های تولید کننده خودشان یک قفل امنیتی سفت و سخت برای هارد اکسترنال تولیدی خود در نظر می‌گیرند تا کار را برای هرکسی که کاربر آن ظرفیت حافظه نیست، سخت‌تر کند.

یکی از این شرکت‌های تولیدی Apricorn است. مثلاً شما برای یک هارد اکسترنال 5 ترابایتی USB 3.1 Gen2 حدوداً 150 تا 170 دلار بودجه نیاز دارید. اگر بخواهید یکی از محصولات با قابلیت قفل Apricorn‌ را که نسل USB 3.1 Gen1 Type-A هم هست تهیه کنید، شاید بین 450 تا 550 دلار برایتان تمام شود.

هارد اکسترنال برای گیمرها

هارد اکسترنالوقتی گیمر هستید و قصد خرید هارد اکسترنال را دارید، با یک کاربر معمولی متفاوت خواهید بود. همانطور که گفتیم یکی از کاربردهای معمول هاردهای اکسترنال در دنیای جذاب و پر از هیجان بازی‌های کامپیوتری است. اینجا داستان SSD یا HDD حیاتی‌تر هم می‌شود. سرعت برای گیمرها اهمیت حیاتی دارد و باید با کنسول آن‌ها سازگار باشد.

البته اگر از کنسول‌های PlayStation 5 یا Xbox Series X/S استفاده نمی‌کنید، همچنان انواع HDD با نسل USB 3.0 موجود هستند که نیاز شما را برطرف می‌کنند و نیاز به پرداخت ارقام بالا برای SSD‌ ها نیستید.

جعبه‌های نگه‌داری برای هارد اکسترنال

کیف‌های زیبایی برای قرار دادن هاردهای اکسترنال در بازار موجود است که می‌توانید برای محافظت بیش‌تر از آن‌ها بهره ببرید. اما اگر امنیت برای شما بیش‌ از این حرف‌ها می‌ارزد، کیف‌های Turtle Case ضد آب با طراحی داخلی از جنس فوم و قفل در می‌تواند گزینه‌ای جذاب باشد.

خب هرآنچه لازم بود در مورد شناخت و خرید هارد اکسترنال بدانید را به شما گفتیم. حالا می‌توانید هوشمندانه خرید کنید و از نتیجه خرید حسابی لذت ببرید.

بالاخره کدام هارد اکسترنال را بخرم؟

اولین اصلی که افراد برای خرید هارد اکسترنال به آن توجه می‌کنند ظرفیت حافظه است. اما اگر بودجۀ محدودی دارید و نیاز به سرعت بالاتری دارید، شاید مجبور شوید که ظرفیت‌های پایین‌تر را امتحان کنید. به هرحال در گام اول از خودتان بپرسید که قابلیت حمل و نقل داشته باشد Portable، رومیزی باشد Desktop یا امنیتی Encrypted باشد؟ کاربران عموماً به دنبال گزینه‌های پرتابل هستند.

هارد اکسترنالسوال اولی که باید از خودتان بپرسید این است که کدام فناوری تولید را نیاز دارم؟ SSD گران‌قیمت یا HDD مقرون به صرفه؟ انواع SSD سرعت و دوام بالاتری نسبت به HDD داشته و وزن‌شان سبک‌تر است. در مورد HDD‌ دقت کنید که دیسک‌ها یا عمدتاً 5400 دقیقه در دور می‌چرخند یا 7200؛ سرعت چرخش در زمان نقل و انتقال اثرگذار است.

بعد از مشخص کردن این مهم، سراغ درگاه اتصال بروید. اگر کاربر معمول هارد اکسترنال هستید بهتر است سراغ Type-A یا امروزی‌تر آن Type-C بروید. در خرید USB 3.0 شک نکنید؛ فقط می‌ماند کدام نسخه از این نسل؟ هرچه نسخه جدیدتر باشد، سرعت آن بالاتر است.

این سه اصل را دنبال کنید و در صورت هرگونه سوال با مشاورین تخصصی دیدنگار در تماس باشید تا به بهترین و مناسب‌ترین انتخاب در بین هاردهای اکسترنال برسید. آیا تا به حال تجربه ناخوشایندی با استفاده از هاردهای بی‌کیفیت داشته‌اید؟ به نظر شما بهترین برند تولیدکننده هارد در جهان چیست؟ منتظر شنیدن نظرات شما در بخش دیدگاه‌ها هستیم. اگر این مقاله را دوست داشتید و کار شما را راه انداخت، خوشحال می‌شویم آن را با دیگر دوستانتان به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

هارد اکسترنال

دسته بندی ها: