آموزش پیشرفته و قدم به قدم منوهای اپلیکیشن DJI GO

در این مقاله قصد دارم یک آموزش پیشرفته و قدم به قدم از منوهای اپلیکیشن DJI GO را برایتان بگویم.

به عنوان یک عکاس حرفه‌ای، شما نیاز دارید که تمام امکانات تجهیزات خود را شناخته و از آن‌ها استفاده کنید. من نیز قصد دارم به تمام بخش‌ها و منوهای اپلیکیشن DJI GO سر بزنم و آموزش استفاده از آنها را برایتان بگویم. این شامل تمام منوهای ساده و پیچیده می‌باشد.

فرقی ندارد که از پهبادهای سری فانتوم، مویک پرو یا اینسپایر کمپانی DJI استفاده می‌کنید، این آموزش مناسب شما خواهد بود.

اما من می‌خواهم در مورد چه چیز صحبت کنم ؟ به این فکر کنید که آیا قادر به پاسخ دادن به پرسش‌های زیر هستید ؟

 • آیا ‌می‌دانید چگونه می‌توانید حساسیت جوی استیک‌ها را تغییر دهید ؟
 • می‌دانید چگونه می‌توان مشکل لگ زدن در هنگام فیلم برداری به صورت زنده را حل کرد ؟
 • آیا از حالات تنظیمات پیکربندی 1 ، 2 و 3 بهره می‌برید ؟
 • آیا می‌دانید IMU چیست و چرا اینقدر مهم است ؟
 • چرا تنظیمات ” EV ” برای تنظیم نوردهی به شیوه درست می‌تواند مفید باشد ؟
 • آیا می‌دانید تنظیمات ” Video Caption ” چیست ؟
 • چرا باید ” Hardware Decoding ” را فعال کنید ؟
 • آیا از دکمه‎‌های C1 و C2 استفاده می کنید ؟
 • آیا می‌دانید چرا ” Cache Map Data ” برای دستگاههایی که سرویس سلولی ندارند مفید است ؟

در این مقاله در مورد جواب هر یک از این سؤالات و موارد دیگر صحبت خواهم کرد.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
آموزش مقدماتی استفاده از اپلیکیشن DJI GO

پس از مطالعه کردن این مقاله به شما تضمین می‌کنم که چیزهای زیادی را یاد خواهید گرفت و می‌توانید خلبان بهتر و با اطمینان‌تری برای پهبادها باشید !

هر چند توجه داشته باشید که منوهای اپلیکیشن DJI Go بسیار گسترده بوده و در واقع بسیار فراتر از یک اپلیکیشن کنترل دوربین عکاسی است، به همین علت این مقاله بسیار طولانیست و شامل مطالب و عکس‌های زیادی نیز می‌باشد. به هر حال این اخطار را به شما دادم 🙂

اپلیکیشن DJI Go چیست ؟

اپلیکیشن DJI Go به شما امکان را می‌دهد که پهباد خود را توسط یک دستگاه هوشمند همراه، مانند لپ تاپ یا گوشی هوشمندتان کنترل کنید. این اپلیکیشن قابلیت اتصال به کلیه پهبادهای کمپانی DJI را مثل سری اینسپایر، مویک پرو و فانتوم دارد و می‌توانید با اتصال آنها به اپلیکیشن چیزی فراتر از یک پرواز معمولی با پهباد را تجربه کنید.

پس از اتصال برنامه، می‌توانید دوربین پهپاد خود را مشاهده کنید ، تنظیمات دوربین را مرتب سازی کنید ، تصاویر مورد نظر خود را بازبینی کنید، حرکات کنترلی مربوط به پهباد را تنظیم کنید، حالت‌های پرواز هوشمند را مورد استفاده قرار دهید یا بسیاری از موارد دیگر که به آنها خواهم پرداخت.

من این آموزش را با استفاده از DJI Phantom 4 ایجاد کرده‌ام ، بنابراین اگر یک هواپیمای بدون سرنشین DJI یا نسخه دیگری از برنامه را داشته باشید، ممکن است برخی از منوها و تنظیمات کمی متفاوت به نظر برسند ؛ اما مطمئن باشید که ویژگی های اصلی ، عملکردها و مفاهیم یکسان هستند.

خب، حالا بیایید شروع کنیم !

1) وضعیت هوایی ( AIRCRAFT STATUS )

در این منو نمای کلی از نحوه کار همه چیز روی پهپاد ارائه شده است. برای ورود به این فهرست ، روی گزینه Ready to Go در بالای صفحه کلیک کنید.

اگر می‌بینید که تمامی تنظیمات وضعیت عادی یا سبز را نشان می‌دهند و شما چیزی را به رنگ قرمز مشاهده نمی‌کنید، احتمالاً این بدان معنی است که پهباد به درستی کار می‌کند و آماده پرواز است.

قطب نما ( Compass )

یکی از تنظیمات بسیار مهمی که لازم است حتما آن را بررسی کنید، قطب نما است؛ چرا که وظیفه‌ی آن این است که پهباد را شناخته و بداند آن را به کجا ببرد و در کجا فرود بیاورد.

به طور جدی توصیه می‌کنم که همیشه قطب نمای هواپیمای بدون سرنشین خود را در هر مکان پرواز جدید، از نو کالیبره کنید.

این امر به این دلیل است که قطب نما در برابر تداخل الکترومغناطیسی بسیار حساس است، همین موضوع می‌تواند منجر به مشکلات داده یا دیتا در قطب نما شود که احتمالاً منجر به عملکرد ضعیف پرواز یا حتی خرابی پهباد می‌شود.

بنابراین کالیبراسیون منظم قطب نمای هواپیمای بدون سرنشین شما، هنگام پرواز در مکان‌های جدید، به حفظ عملکرد بهینه‌ی آن کمک می‌کند.

برای انجام عملیات کالیبراسیون قطب نمای پهباد، روی Calibrate کلیک کنید و دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کنید.

نکات مهم در مورد کالیبراسیون قطب نما:

 • قطب نما را در نزدیکی هرگونه تداخل مغناطیسی قوی از منابعی مانند مگنتیت، سازه‌های مکانیکی و سازه‌های فلزی زیر زمینی کالیبره نکنید.
 • قطب نما را در نزدیکی هر چیز بزرگ فلزی کالیبره نکنید.
 • قطب نما را در داخل خانه کالیبره نکنید.

حالت کنترل از راه دور ( Remote Controller Mode )

من کنترلر خود را بر روی حالت 2 ( Mode 2 ) تنظیم کرده‌ام که در واقع به معنای این است که جوی استیک سمت چپ، دریچه گاز و هوا را کنترل می‌کند که مربوط به جهت گیری پهباد است، و جوی استیک سمت راست کنترل شیب و حرکت را به عهده دارد.

حالت 2 محبوب ترین تنظیمات کنترلر در خارج از آسیا است و در ایالات متحده به عنوان استاندارد پرواز با پهبادها استفاده می‌شود.

پس از تنظیم حالت کنترلر ، دیگر لازم نیست نگران این موضوع باشید و بعدا دوباره آن را تنظیم کنید، چرا که پهباد همین تنظیمات را در پروازهای آینده شما نیز به خاطر می‌آورد.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
آموزش کنترل دوربین از راه دور

2) تنظیمات اصلی کنترلر

در این بخش از اپلیکیشن DJI Go تنظیمات مربوط به هوم پوینت یا تشخیص نقطه خانه، فعال کردن چندین حالت پرواز مختلف، روشن یا خاموش کردن حالت مبتدی، تنظیم حداکثر ارتفاع و همچنین فاصله را برایتان خواهم گفت.

نقطه خانه ( Home Point )

تنظیم نقطه خانه با نماد فلش‌های جهت دار = این مورد موقعیت فعلی پهپاد را به عنوان نقطه خانه تعیین می‌کند.

تنظیم صفحه اصلی با نماد پسر کوچک = با استفاده از آن می‌توانید همان جایی که کنترلر قرار دارد را به عنوان نقطه خانه تنظیم کنید.

برای مورد دوم، اگر در حال کنترل پهباد از روی یک جسم متحرک مانند یک قایق یا ماشین باشید، مفید است.

حالت‌های پرواز چندگانه ( Multiple Flight Modes )

حالت موقعیت یابی ( P-MODE )

این حالت بدان معنی است که همه سنسورهای پهباد فعال هستند که منجر به پرواز محکم و چسبنده اما پایدار می‌شود.

بنابراین هنگامی که کنترل آن را از دست بدهید یا کنترلر دچار نقص فنی شود، پهباد به طور خودکار ترمز می‌کند، سپس به لطف GPS شناور شده و در جای خود ثابت می‌ماند.

حالت Attitude یا ATTI مود ( A-MODE )

در حالت A-MODE سنسورهای پهباد غیرفعال شده که منجر به پرواز یا ثابت شدن در جای خود با قدرتی بیشتر می‌شوند، چرا که جریان‌های بادی و هوایی می‌توانند پهباد را به دور خود بچرخانند.

در اصل، در این حالت هیچ ترمز اتوماتیکی برای متوقف کردن هواپیمای بدون سرنشین شما وجود ندارد، بنابراین برای متوقف کردن آن باید جوی استیک‌ها را در جهت مخالف حرکت دهید.

بسیاری از خلبانان با تجربه دوست دارند در حالت ATTI فیلمبرداری کنند تا بتوانند با استفاده از خاموش بودن ترمز خودکار، نرمترین حرکات ممکن را داشته باشند.

حالت ورزشی ( S-Mode )

در حالت S-Mode شما از پتانسیل کامل پهباد خود استفاده می‌کنید که به شما امکان می‌دهد با نهایت سرعت ممکن حرکت کنید، در حالی که هنوز ارتباط آن را با ماهواره‌های GPS حفظ می‌کنید.

به خاطر داشته باشید که فناوری جلوگیری از موانع در این حالت غیرفعال است و ممکن است در صورت بی احتیاطی آسیب‌های بسیاری جدی به پهبادتان وارد شود.

بازگشت به صفحه اصلی

این یکی از تنظیمات مهم منوی اپلیکیشن DJI Go است، چرا که اگر ارتباط پهپاد با کنترلر قطع شود، شما باید آن را طوری تنظیم کنید که بدون وارد شدن آسیب، به خانه یا در واقع همان محل اصلی که تایین کردید باز گردد.

جایی که من مشغول عکاسی از آن هستم، ساختمان‌هایی با ارتفاع حدود 60 متر که معادل 200 فوت است دارد. اگر شما هم در جایی عکاسی میکنید که چیزهایی با ارتفاع زیاد وجود دارند، سعی کنید این مقدار این شاخص را به درستی تنظیم کنید تا برای پهبادتان مشکلی پیش نیاید.

سعی کنید این ارتفاع را طوری تنظیم کنید که بالاتر از هر چیزی در آن منطقه باشد.

حالت مبتدی ( Beginner Mode )

اگر تازه وارد دنیای پرواز با پهبادها شده باشید، این حالت برای شما عالی است. در اصل این حالت بسیاری از ویژگی‌های پیشرفته را غیرفعال می‌کند و سپس به طور خودکار ارتفاع، مسافت و سرعت را روی پهباد شما تعیین می‌کند ، بنابراین اگر در یک فضای باز با پهبادتان مشغول عکاسی هستید و چیزی با ارتفاع خیلی زیاد در آنجا وجود ندارد، بهتر است از این حالت استفاده کنید.

این همچنین یک حالت عالی برای تمرین است، چرا که می توانید با استفاده از تنظیم پیشرفته‌تر تنظیمات مختلف، راحت‌تر پرواز کنید.

حداکثر ارتفاع پرواز ( Max Flight Altitude )

این مسئله تعیین می کند که هواپیمای بدون سرنشین شما تا چه حد می تواند حرکت کند. برای رعایت قوانین اینجا در ایالات متحده ، معدن من 120 متر است که تقریباً 400 متر است.

برای مطالعه بیشتر در مورد قوانین پهپاد اینجا کلیک کنید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
مقایسه کوادکوپتر مویک 2 پرو با فانتوم 4 پرو

حداکثر فاصله ( Max Distance )

این شاخص تنظیم تعیین می کند که هواپیمای بدون سرنشین شما تا چه حد می‌تواند ارتفاع گرفته و یا با چه فاصله‌ای از کنترلر حرکت کند.

شاید بگویید که خب این خیلی هم مسئله‌ی پیچیده‌ای نیست، اما باید قوانین هر کشوری را برای استفاده از پهبادها در نظر بگیرید. برای مثال در ایالات متحده شما مجاز هستید تا جایی به پهباد خود ارتفاع دهید که در دید عموم با چشم غیر مسلح قرار داشته باشد.

با رعایت نکردن این قوانین احتمال پیگیرد قانونی یا حتی حبس به اتهام جاسوسی یا سایر موارد وجود دارد. البته فراموش نکنید که در ایران برای استفاده از پهبادها در هر ارتفاعی، حتما باید مجوز قانونی داشته باشید و البته تنها می‌توانید در محدوده‌های مجاز پرواز کنید.

تنظیمات پیشرفته ( Advanced Settings )

گزینه‌های موجود در این منوی اپلیکیشن DJI Go اساساً به شما امکان می‌دهند نحوه حرکت پهپاد را به صورت کامل و دستی تنظیم کنید. این مورد می‌تواند به حرکات نرم و جهت دار یا صاف مربوط باشد.

بهترین تصویری که می‌توانم از این حالت به شما بدهم، تصویر نواختن ساز گیتار است. فرض کنید شما نوازنده‌ی گیتار هستید و این منوها نقش خرک‌های گیتار را برای شما بازی می‌کنند و می‌‎توانید با استفاده از آنها سازتان را کوک کنید تا هر صدایی که می‌خواهید تولید کند.

تنظیم و نمایش منحنی ( Gain & Expo Tuning )

این مورد تعیین می‌کند که چگونه حرکت جوی استیک‌ها به حرکت در پهپادها منتقل شود. کم کردن میزان حساسیت در این مورد، به این معنیست که باید جوی استیک را بیشتر حرکت دهید تا حرکت روی پهباد هم اعمال شود.

تنظیم و نمایش منحنی : EXP

EXP مخفف Exponential Curve است و به شما اجازه می‌دهد تا در حرکات کنترلر سهولت بیشتری داشته باشید.

تنظیم و نمایش منحنی : حساسیت ( Sensitivity )

در این بخش از اپلیکیشن DJI Go مشخص می‌شود که کنترل جوی استیک‌های شما تا چه حد حساس باشند.

Attitude = این مورد نشان می‌دهد که پهباد شما چقدر سریع واکنش نشان داده و از دستوراتتان پیروی خواهد کرد.

Brake = این شاخص سرعت ترمز را نشان می‌دهد، البته با توجه به GPS. در واقع هرچه مقدار پایین‌تری را انتخاب کنید ترمز آهسته‌تر و هرچه مقدار بالاتری را انتخاب کنید ترمز سریع‌تری خواهید داشت.

Yaw Point End = این شاخص میزان حرکت چرخشی پهباد را مشخص می‌کند و به طبع مقدار کمتر، به معنی حرکت آهسته‌تر و نرم‌تر است.

تنظیم و نمایش منحنی : Gain

این منو نحوه واکنش پهپادها در برابر نیروهای خارجی مانند فشار هوا و باد را تعیین می‌کند.

با استفاده از این تنظیمات ، پویایی حرکت پرواز تغییر می‌یابد ، که ممکن است منجر به نوسانات و یا لرزش‌های ناخواسته شود.

این تنظیمات مربوط به پروانه‌های پیشرفته‌ای است که معمولاً در جایی خارج از شهر انجام می‌شود یا در جایی که ساختمان‌های مختلفی وجود دارند و در واقع به تنظیم آن نیاز دارند.

بنابراین شما احتمالاً در اکثر مواقع نیازی ندارید این تنظیمات را تغییر دهید، مگر اینکه واقعا آن‌ها را درک کرده باشید و در جایی عکاسی کنید که به آن نیاز داشته باشید.

سنسورها : IMU ( واحد اندازه‌گیری اینرسی -Inertial Measurement Unit )

این سیستم شامل یک شتاب سنج 3 محوره ، یک سرعت سنج زاویه‌ای 3 محوره و یک ارتفاع سنج بارومتری است که همه با هم کار می‌کنند تا بتواند هواپیمای بدون سرنشین را در موقعیت فعلی خود در هنگام پرواز، به صورت ثابت نگه دارد.

اگر در هنگام پرواز سیگنال‌های عجیب و غریبی را مشاهده می‌کنید یا در یافتن جهت با قطب نما مشکل دارید، سعی کنید IMU را کالیبره کنید تا این مشکل برطرف شود.

فقط مطمئن شوید که در سطحی صاف قرار دارید و هواپیمای بدون سرنشین را جابجا نمی‌کنید یا در جاییست که امکان حرکت ندارد.

سنسورها > قطب نما

این بخش از تنظیمات می‌تواند مشکلات قطب نما یا مشکلات تداخل جهت یابی را بررسی کند. این همچنین همان جایی است که می‌توانید قطب نما را کالیبره کنید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
مقایسه پهپاد اسپارک با مویک ایر

سیگنال‌های از دست رفته RC

این یکی از تنظیمات نامطئن و خطرناک در پهبادها است که به گونه‌ای طراحی شده که در صورت قطع شدن کنترل کننده از هواپیمای بدون سرنشین ، می‌تواند کارهای زیر را انجام دهد :

 • بازگشت به خانه ( Return-to-Home ) به این معنی است که هواپیمای بدون سرنشین به سمت نقطه اصلی پرواز خواهد کرد ؛
 • شناور در جای خود باقی بماند ؛
 • به طور خودکار در مکانی که در آن قرار دارد فرود بیاید.

من گزینه اول را انتخاب کردم تا هر گاه کنترلش را از دست دادم، به نقطه انتخاب شده‌ام، یعنی خانه‌ام باز گردد.

به این نکته توجه داشته باشید که از دست دادن سیگنال می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد، مانند زمانی که هواپیمای بدون سرنشین در فاصله‌ای خیلی دور پرواز می‌کند، کنترلر قدرت خود را از دست می‌دهد یا سیگنال مسدود می‌شود.

به همین دلیل من همیشه قبل از شروع پرواز اطمینان حاصل می‌کنم که نقطه خانه را به درستی تنظیم کرده باشم.

بازگشت هوشمند به خانه ( Smart Return Home ) :

این ویژگی مفید در اپلیکیشن DJI Go به شما اطلاع می‌دهد که چه زمانی باید به فکر بازگرداندن پهباد خود به خانه‌تان باشید و این اتفاق از نظر بررسی باتری می‌افتد.

نوار وضعیت برای این مورد در صفحه اصلی یافت می‌شود. این نوار سبز، زرد و قرمز است که در عرض صفحه نمایش قرار گرفته و در بخش بالای صفحه نشان داده می‌شود.

هرچه هواپیمای بدون سرنشین از نقطه خانه خود بیشتر دور شود، نشانگر در منطقه زرد و قرمز به سمت چپ حرکت می‌کند.

نکته‌ی مهم : مراقب پرواز در مقابل بادهای شدید باشید، زیرا این امر به باتری بیشتری نیاز دارد و قطعا شما نمی‌توانید تا آخرین لحظه منتظر بمانید تا هواپیمای بدون سرنشین شما بازگردد.

روشن کردن چراغ‌های جلو ( Turn on Front LEDs )

این گزینه به شما امکان می‌دهد چراغ‌های قرمز جلوی پهباد را خاموش کنید.

این امر می‌تواند در صورت کم نور بودن محل پرواز کمک کند ، زیرا نور چراغ‌‎های قرمز به راحتی می‌توانند وارد قاب دوربین شوند.

3) تنظیمات جهت یابی بصری ( VISUAL NAGIVATION SETTINGS )

اینجاست که باید در تنظیماتی که هواپیمای بدون سرنشین شما را روی هوا نگه می‌دارد، تغییراتی را اعمال کنید.

فعال سازی سیستم سنجش بصری ( Enable Visual Sensing System )

این حسگر می‌تواند سیستم اجتناب از برخورد به موانع را فعال کند تا از برخوردهای پهپاد شما به هرگونه اشیایی که در مسیر حرکتش قرار دارند و قابل تشخیص توسط این سنسور هستند جلوگیری کند.

نکته جالب : سنسورهای جلوگیری از برخورد به موانع بعد از حرکت با سرعت 22 مایل در ساعت ( معادل 35 کیلومتر در ساعت ) فعالیت خود را متوقف می‌کنند.

فعال سازی موقعیت یابی ویژن ( Enable Vision Positioning )

این مورد کمک می‌کند تا پهپاد در صورت ضعیف بودن سیگنال‌های GPS یا سیگنال‌های ارتباطی با کنترلر یا در هنگام بازگشت به خانه، در هوا ثابت بماند.

پرواز در مسیر بازگشتی (Active Track: Enable Backwards Flying )

اگر موضوع معکوس شود ، با این کار می‌توانید مشخص کنید پهبادتان به سمت عقب بازگردد، یا در واقع همان مسیری را که تا به آن لحظه طی کرده است.

توصیه می کنم فقط اگر در حال پرواز هستید و یا جدیدترین مدل یعنی DJI Phantom 4 Pro را دارید، این تنظیمات را فعال کنید، زیرا ممکن است در عملکرد سنسور جلوگیری از برخورد با موانع اخلال به وجود بیاورد.

سنسورهای پیشرفته ویژن (Advanced Vision Sensors )

این مورد تنظیمات مربوط به وضعیت حسگرهای ناوبری را برای شما به روزرسانی کرده و به شما نشان می‌دهد. بهترین حالت این است که تمام موارد روی حالت Normal باشند.

4) تنظیمات ریموت کنترلر ( REMOTE CONTROLLER SETTINGS )

در این بخش از اپلیکیشن DJI Go تنظیماتی را روی کنترلر بی سیم اعمال خواهیم کرد.

سرعت چرخش گیمبال ( Gimbal Wheel Speed )

این مورد فقط می‌تواند مشخص کند که حساسیت چرخش گیمبال چقدر باشد و تا چه حد می‌تواند آزادانه حرکت کند.

این مورد در قسمت سمت چپ بالای بخش remote controller قرار دارد.

کالیبراسیون کنترل از راه دور ( Remote Controller Calibration )

اگر مشکل کنترل از راه دور را دارید، با این بخش تنظیمات می‌تواند آن را کالیبره کنید. فقط لازم است بدانید که هواپیمای بدون سرنشین در هنگام انجام این کار خاموش است.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
مقایسه کوادکوپتر فانتوم 4 پرو با فانتوم 4 پرو v2

حالت استیک ( Stick Mode )

این امر نحوه کنترل پهپادها را تغییر می‌دهد. من دوباره این مورد را روی حالت 2 تنظیم کرده‌ام که محبوب ترین حالت در خارج از آسیا است.

سفارشی سازی دکمه‌ها ( Button Customization )

این یکی از تنظیمات فوق العاده مفید در منوهای اپلیکیشن DJI Go است. در این بخش می‌توانید تنظیمات دلخواهتان را در بخش‌های Custom 1 و Custom 2 چیده و از آن‌ها استفاده کنید.

دکمه های من به این صورت تنظیم شده است :

 • C1 = حرکت دوربین رو به جلو / پایین
 • C2 = تنظیمات پیشرفته فیلم برداری

ارتباط با ریموت کنترلر ( Linking Remote Controller )

اگر ریموت کنترلرتان به هر دلیلی از پهپاد شما جدا شده یا خراب شود، احتمالا باید یک کنترلر جایگزین خریداری کنید، این منو همان بخشی است که می‌توانید پهباد و ریموت کنترل جدیدتان را به هم متصل کنید.

5) تنظیمات مخابره یا انتقال تصویر ( IMAGE TRANSMISSION SETTINGS )

این منو کیفیت و دامنه انتقال یا مخابره تصاویر دریافتی از پهباد شما را به شما نمایش می‌دهد.

من بیشتر مواقع این مورد را روی حالت خودکار قرار می‌دهم تا تمام سیگنال‌های مربوط به مخابره زنده تصویر را به درستی دریافت کنم، اما اگر نیاز دارید سیگنال‌های بیشتری را یافت کنید، می‌توانید آن را روی حالت Custom قرار دهید.

انتخاب کانال ( Select Channel )

انتخاب یک حالت کانال مختلف ممکن است نتایج پخش زنده یا مخابره شما را بهبود ببخشد، فقط کافی است نگاه کنید که هر کانال چقدر پایدار یا ناپایدار است و یکی را انتخاب کنید.

کیفیت مخابره ( Transmission Quality )

این مورد تعیین می‌کند که وضوح تصویر در هنگام مخابره زنده چگونه و چقدر باشد.

با این حال مراقب باشید که هرچه کیفیت تصویر بیشتر باشد، به فرستنده‌های سیگنال‌ها فشار بیشتری وارد شده و ممکن است مسافت کمتری را بتوانند پوشش دهند.

6) باتری هوایی ( AIRCRAFT BATTERY )

در این بخش از اپلیکیشن DJI Go می‌توانید اطلاعات مربوط به باتری خود را از قبیل انرژی در هر بار شارژ کامل، دما، قدرت باقیمانده با واحد میلی آمپر ساعت و چند مورد دیگر را مشاهده کنید.

همچنین می‌توانید تخمین بزنید که پهباد تا چه مدتی می‌تواند پرواز کند و باتری تا کی جوابگوی شما خواهد بود. همچنین می‌توانید ببینید که چند بار آن را شارژ کرده‌اید و بر روز سلامت آن نظارت بهتری داشته باشید.

هشدار در زمان کم شدن انرژی باتری پهباد ( Critically low and low battery warnings )

این تنظیمات بسیار مفید است، چرا که هنگام کم شدن انرژی باتری، هشدارهایی را به شما نشان می‌دهد.

من دوست دارم عموما باتری دستگاه خود را تا زمانی که بیشتر از حدود 30 تا 10 درصد است استفاده کنم و قبل از تمام شدن آن، فعالیت خود را متوقف خواهم کرد.

تنظیم پیشرفته > زمان تخلیه باتری ( Advanced setting > Time to discharge )

از آنجا که این باتری‌ها هوشمند هستند، می‌‎توانید برای تخلیه شدن کامل آنها برنامه ریزی کنید تا مدیریت بهتری روی کارهایتان داشته باشید.

این کار همچنین به بهبود عملکرد باتری نیز کمک می‌کند. برای من روی تخلیه بعد از سه روز تعیین شده است.

7) تنظیمات گیمبال ( GIMBAL SETTINGS )

این منو به شما اجازه می‌دهد تا عملکرد گیمبال دوربین را کنترل کنید.

حالت گیمبال ( Gimbal Mode )

در این بخش شما 2 گزینه دارید :

 • Follow = این حالت بدان معنی است که دوربین همیشه پایدار بوده و خط افق را حفظ می‌کند. این تنظیماتی است که من شخصاً از آن استفاده می‌کنم.
 • FPV ( نمای اول شخص – First Person View ) = این مورد برای زمانی که بخواهید خود را با حرکت پهپاد هماهنگ کنید، بسیار مفید است. بنابراین ، هنگامی که هواپیمای بدون سرنشین به سمت جایی خم می‌شود، دوربین نیز خم خواهد شد. این می‌تواند به شما این احساس را بدهد که در نمای اول شخص بوده و پرواز می‌کنید.

تنظیمات پیشرفته ( Advanced Settings )

این بخش در اپلیکیشن DJI Go به شما امکان می‌دهد که 3 تنظیم مختلف را برای نحوه عملکرد گیمبال در نظر بگیرید.

من به شدت توصیه می‌کنم که هر تنظیماتی را چند بار امتحان کنید تا کاملا با نحوه‌ی کار آنها آشنا شوید.

در اصل دوست دارم سه پیکربندی تنظیمات به صورت سریع ، نرمال و کند را برایتان مشخص کنم :

 • پیکربندی 1 = من تمرکز را روی سرعت حرکت پیش فرض قرار داده‌ام ؛
 • پیکربندی 2 = در این حالت سرعت حرکت گیمبال را روی زیاد قرار داده ام تا بتوانم با استفاده از حرکات فوق سریع، لحظاتی جادویی را خلق کنم.
 • پیکربندی 3 = در این حالت سرعت حرکت گیمبال را روی کند قرار داده‌ام تا بتوانم حرکتی ابریشمی یا صاف را در فیلم‌های خود به وجود بیاورم.

Centering Camera

این دکمه دوربین را به صورت افقی یا مستقیم رو به پایین قرار می دهد.

اگر به یاد داشته باشید من یک میانبر برای این ویژگی با استفاده از دکمه های سفارشی ، که در فهرست تنظیمات یافت می شود ، تنظیم کردم.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
آموزش عکاسی پانوراما با درون

Enable Upwards Gimbal Tilt Limit

فعال کردن این بخش، این امکان را به دوربین می دهد که تا 30 درجه بتواند در جهت تیلت بچرخد. به خاطر داشته باشید که با فعال کردن این حالت، پروانه‌های پهباد را در عکس‌های خود مشاهده خواهید کرد.

Adjust Gimbal Roll

این مورد به شما امکان می‌دهد تا اگر چیزی خاموش باشد ، شیب گیبال را اصلاح کنید.

اگر می‌خواهید مسیر پروازی را به صورت مداوم طی کنید و فرودی در بین آن ندارید، این مورد مناسب خواهد بود. چرا که بدون نیاز به فرود آمدن می‌توانید حرکت پهباد را اصلاح کنید.

کالیبراسیون خودکار گیمبال ( Gimbal Auto Calibration )

اگر مشکلی در مورد کج شدن پهباد دارید یا اینکه موتور دائماً در حال تولید صدا و فعالیت است ، از این بخش از تنظیمات استفاده کنید.

فقط توجه داشته باشید که استفاده از آن نیازمند این است که پهبادتان را روی سطحی صاف قرار دهید. چرا که این عملیات در هنگام پرواز غیر ممکن است.

من معمولاً اگر من هواپیمای بدون سرنشین خود را در مسافت‌های طولانی حرکت دهم، کالیبراسیون گیمبال را انجام می‌دهم ، زیرا این احتمال وجود دارد که چیزی در این بین به آن صدمه وارد کرده باشد.

8) تنظیمات عمومی

در این بخش از اپلیکیشن DJI Go گزینه‌های مختلفی برای تنظیم حافظه پنهان ، پخش و مخابره زنده و اطلاعات مربوط به پهپاد ارائه شده است.

فعال سازی رمزگشایی سخت افزار ( Enable Hardware Decoding )

اگر مشکلی برای پخش تصویر به صورت زنده وجود دارد یا تاخیری را در آن مشاهده می‌کنید، سعی کنید این مورد را روشن کنید، چرا که این امر به مخابره‌ی بهتر تصویر کمک می‌کند.

در اصل این امر به قدرت پردازشی لازم برای رمزگشایی فید ویدیوی زنده کمک می کند.

بنابراین اگر از یک دستگاه هوشمند قدیمی یا ضعیف استفاده می‌کنید ، این مورد را روشن کنید، چرا که این امر همچنین می‌تواند به کاهش گرمای بیش از حد دستگاه نیز کمک کند ، زیرا مجبور نیستید برای رمزگشایی فید ویدیوی زنده که از پهپاد دریافت می‌شود، پردازش زیادی را انجام دهید.

انتخاب بستر مناسب پخش زنده ( Select Live Broadcast Platform )

در این بخش می‌توانید تصویری را که به صورت زنده از طریق پهباد خود دریافت می‌کنید، با سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی مثل Facebook ، WeiBo یا YouTube به اشتراک بگذارید.

Cache Map in Background

این گزینه فوق العاده مفید است ! اگر دستگاه هوشمند ندارید که بتوانید هنگام پرواز به اینترنت متصل شوید ، این گزینه را روشن کرده و قبل از ترک خانه داده های نقشه خود را با استفاده از وای فای بارگذاری کنید.

برنامه DJI Go سپس داده‌های نقشه را ذخیره می‌کند، بنابراین وقتی به مکانی که در آن پرواز می کنید می‌رسید، می‌توانید تمام اطلاعات نقشه را مشاهده کنید.

GEO System

این مورد اطلاعات مفیدی را در مورد مقررات پرواز و محدودیت‌های موجود در منطقه به شما اطلاع می‌دهد.

تنظیمات عمومی > حافظه پنهان ویدیو ( General Settings > Video Cache )

در اینجا تنظیمات مربوط به نحوه دستیابی به پرونده های ذخیره شده را می‌توانید مشاهده کنید.

اپلیکیشن DJI Go عکس‌ها و فیلم‌ها را در یم نسخه جداگانه و با وضوح پایین در داخل برنامه ذخیره می‌کند تا بتوانید به سرعت تصاویر مورد نظر خود را بررسی کنید.

این البته باعث می‌شود بخشی از فضای دستگاه هوشمند شما اشغال شود که به تعداد عکس‌هایتان ارتباط دارد، بنابراین بهتر است این بخش را به درستی مدیریت کنید.

حافظه پنهان در هنگام فیلم برداری ( Cache During Video Shooting )

اگر درمورد مخابره زنده تصویر دچار مشکل هستید یا دستگاه هوشمند قدیمی‌تری دارید یا دستگاهی که فضای خالی زیادی در آن در دسترس نیست، برای بهبود نتایج سعی کنید این گزینه را خاموش و غیر فعال کنید.

بیشترین ظرفیت حافظه پنهان ویدیو (Largest Video Cache Capacity )

در این بخش می‌توانید محدوده‌ی مشخصی را برای ذخیره سازی کش در دستگاه هوشمندتان و در اپلیکیشن DJI Go اختصاص دهید.

من ظرفیت حافظه پنهان یا کش ویدیوی خود را بر روی 2 گیگابایت تنظیم می‌کنم.

پاک کردن خودکار کش ( Clear Cache Automatically )

این بخش به اپلیکیشن DJI Go اجازه می‌دهد که در صورت عبور ظرفیت کش از حجم مجاز تعیین شده، آن را به صورت خودکار پاکسازی کند.

سیستم پرواز ( Flight Log )

شامل اطلاعات مربوط به همه پروازهای شما است.

دیگر ( Other )

در همین بخش است که شما می‌توانید دستگاه خود را نام گذاری کرده و مدل و شماره سریال‌های موجود در پهباد را پیدا کنید.

9) سمت راست صفحه

این منطقه شامل تمام تنظیمات برای تنظیم نحوه نمایش تصاویر شما است و اینکه دکمه‌های مربوط به ضبط چه فرمی داشته باشند.

شاخص گیمبال ( Gimbal Indicator )

این خط از بالا به پایین نمایش داده می‌شود و به شما ایده می‌دهد که دوربینتان تا چه اندازه می‌تواند به سمت پایین یا بالا حرکت کند.

سوئیچ فیلم / عکس ( Video / Photo Switch )

این دکمه حالت دوربین را بین عکاسی و فیلم برداری تغییر می‌دهد.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
12 تکنیک فوق‌العاده عکاسی با هلی‌شات

دکمه شاتر ( Camera Shutter / Record Button )

در حالت عکاسی می‌تواند تصویر را ثبت کرده و در حالت فیلم برداری ضبط ویدیو را آغاز کرده و یا متوقف کند.

Play button

با استفاده از این دکمه می‌توانید تصاویری را که ثبت کرده‌اید به سادگی مشاهده کنید.

Quick Menu

تنظیمات دوربین خود را مشاهده کنید.

حالت خودکار ( Auto Mode )

این یک حالت عالی برای مبتدیان است، چرا که دوربین به طور خودکار ISO و دیافراگم ( البته لازم به ذکر است که دیافراگم تنها در بعضی مدل‌های پهبادها قابل تغییر بوده و در بعضی دیگرثابت است ) را برای شما تنظیم می‌کند.

حالت دستی ( Manual Mode )

یک حالت پیشرفته‌تر که به دانش کامل شما در مورد تنظیمات و ضاخصه‌های مختلف تصویر برداری نیاز دارد. در این حالت می‌بایست ISO ، سرعت شاتر و دیافراگم را خودتان تنظیم کنید.

ایزو ( ISO )

این مورد حساسیت سنسور دوربین به نور را مشخص می‌کند.

هرچه عدد ISO بالاتر باشد نسبت به نور حساس‌تر بوده و به طبع روشنایی بیشتری را جذب خواهد کرد. اما در عین حال نویز بیشتری نیز در تصویرتان به وجود خواهد آمد.

سرعت شاتر ( Shutter Speed )

میزان زمان باز بودن پرده‌ی شاتر دوربین شما را مشخص می‌کند. در واقع این عدد مدت زمانیست که نور به سنسور شما تابیده خواهد شد و کمتر شدن آن به معنی افزایش نور در تصویر می‌باشد.

دیافراگم ( Aperture )

این مورد می‌تواند میزان نور ورودی به سمت سنسور را کنترل کند و همچنین میزان محو شدن پس زمینه نیز با تغییر آن، تغییر خواهد کرد.

این گزینه معمولاً فقط در بعضی مدل‌های پهبادها مشاهده می‌شود.

EV ( جبران نوردهی – exposure compensation value )

وقتی در حالت دستی هستید می‌توانید ببینید که تا چه اندازه از نوری که تنظیمات خودکار برایتان مشخص کرده بودند فاصله دارید.

این مورد را برای افراد تازه کاری که می‌خواهند به تازگی با محیط دستی آشنا شوند و آن را بهتر بشناسند پیشنهاد می‌کنم.

حالت فیلم برداری ( Video Setting Mode )

برای مشاهده‌ی تنظیمات این بخش باید از دکمه‌ی سوییچ استفاده کرده و حالت فیلم برداری را انتخاب کنید.

اندازه فیلم ( Video Size )

در اینجاست که می‌توانید اندازه تصویر و تعداد فریم مورد نظر برای ضبط فیلمتان را مشخص کنید.

قالب ویدیو ( Video Format )

این مورد در اپلیکیشن DJI Go تعیین می‌کند که با کدام فرمت ویدیوهایتان را ضبط کنید.

من شخصاً از فرمت .MOV استفاده می‌کنم، فقط به این دلیل که اپل این قالب را توسعه داده است و من از محصولات اپل استفاده می‌کنم.

NTSC / PAL

در این بخش شما می‌توانید فرمت سیستم نمایش مورد نظر خود را انتخاب کنید.

PAL رایج ترین فرمت مورد استفاده در اروپا و همچنین بخش‌هایی از آسیاست.

NTSC اما رایج‌ترین فرمت مورد استفاده در اکثر ایالت‌های آمریکا و کاناداست.

تعادل رنگ سفید ( White Balance )

این مورد مربوط به رنگ‌های تشکیل دهنده‌ی تصاویر است و در صورت تنظیم صحیح می‌توانید سایه‌های زرد ، قرمز یا آبی را اصلاح کنید.

این همان چیزی است که باعث می‌شود تصاویر شما طبیعی، گرمتر ( متمایل به نارنجی ) یا سردتر ( متمایل به آبی ) به نظر برسند.

در حالت ایده آل ، شما می‌خواهید که سفید پوستان به شکلی در تصویرتان صبت شوند که سفیدتر به نظر برسند و با انتخاب صحیح وایت بالانس می‌توانید این مورد را به درستی داشته باشید.

سعی کنید که فقط یکی از تنظیمات از پیش تنظیم شده مانند آفتابی ، ابری و غیره استفاده کنید … و آن را با شرایط آب و هوایی و نورپردازی که در حال پرواز و عکاسی یا فیلم برداری از آن هستید مطابقت دهید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
اسطوره‌ای به نام انسل آدامز : پدر عکاسی طبیعت آمریکا

سبک ( Style )

در این بخش می توانید وضوح ، کنتراست و اشباع تصویری را که ضبط می‌کنید تنظیم کنید.

اگر بعد از ضبط تصاویر، روی کامپیوترتان عملیات ویرایش را انجام می‌دهید، توصیه می‌کنم این بخش از تنظیمات را دستکاری نکرده و عکسی در حالت عادی و طبیعی ثبت کنید.

رنگ ( Color )

این مورد چگونگی پردازش و ارائه رنگ‌های تصاویر دوربین شما را تعیین می‌کند.

من برای حالت فیلم برداری، از DV Log یا None استفاده می‌کنم و برای عکاسی تنها از حالت None بهره می‌برم.

دلیل این امر این است که من دوست دارم تصاویر من مسطح یا اصطلاحا دست نخورده باشند و هیچ پردازش نرم افزاری درون دوربین روی آنها صورت نگرفته باشد، زیرا عملیات ویرایش را خودم در کامپیوترم انجام می‌دهم.

حالت عکاسی ( Photo Setting Mode )

برای مشاهده‌ی تنظیمات این بخش باید از دکمه‌ی سوییچ استفاده کرده و حالت عکاسی را انتخاب کنید.

عکس ( Photo )

Single Shot = یک عکس را به صورت مستقل ثبت و پردازش می‌کند.

HDR Shot ( دامنه داینامیکی گسترده – High Dynamic Range )

تصاویر HDR زمانی ایجاد می‌شوند که دوربین 2 یا تعداد بیشتری عکس با تنظیمات مختلف نوردهی ثبت کرده و سپس آنها را با هم ادغام کند.

یک تصویر HDR با جزئیات بیشتر در نقاط هایلایت ثبت شده ( بنابراین پیکسل‌های سفید خیلی روشن نمی‌شوند ) و همچنین جزئیات بیشتری را در بخش‌های سایه ( بنابراین پیکسل‌های تیره خیلی تاریک نمی‌شوند ) به نمایش می‌گذارد.

این یعنی تصویر یک دامنه داینامیکی گسترده و وسیع دارد و می‌تواند منجر به یک تصویر JPEG پویاتر و جذاب‌تر شود.

اگر کار کردن با نرم‌افزارهای ادیت عکس را بلد هستید، من به شما توصیه می‌کنم گزینه AEB را که درباره‌ی آن صحبت کردیم، برای تصاویر HDR استفاده کنید؛ چرا که به نظر من نتایج بسیار بهتری می‌دهد.

عکاسی چندگانه ( Multiple )

این مورد در اپلیکیشن DJI Go یک سری تصویر را با سرعت بالا و به صورت پیاپی ثبت می‌کند که برای مواقعی می‌تواند مفید باشد که یک سوژه با طرعت زیادی در حال حرکت است و نمی‌خواهید آن را از دست بدهید.

AEB ( تنظیم خودکار براکتینگ – Automatic Exposure Bracketing )

این تنظیم شبیه به تنظیمات HDR است که در بالا به آن اشاره کردم، اما کنترل بیشتری بر روی تصویر نهایی شما می‌دهد.

AEB برای زمان‌هایی مفید است که می‌خواهید از یک صحنه عکس بگیرید که هایلایت‌ها و سایه‌های آن اختلاف بسیار زیادی با هم دارند.

با فعال شدن AEB ، دوربین تنظیم خودکار براکتینگ نوردهی را انتخاب کرده و سپس عکس را ثبت می‌کند، بعد از آن یک عکس با نوردهی کمی بیشتر و بعد دوباره یک عکس با نوردهی کمتر ثبت می‌کند تا جزئیات بخش‌های هایلایت و سوژه را به یک تعادل نسبی رسانده و بعد از ترکیب آنها با هم عکسی بی نظیر را به شما تحویل بدهد.

در واقع سه تصویر با فرمت خام RAW از یک صحنه ثبت می‌شود که می‌توانید آنها را بعدا در لایت روم یا فتوشاپ بارگذاری کرده و با هم ترکیب کنید.

این روش مورد علاقه من برای ایجاد تصاویر HDR است.

Timed Shot

این حالت به شما این امکان را می‌دهد تا با تاخیر زمانی اقدام به ثبت عکس کنید، که اگر می‌خواهید یک سلفی بگیرید و به تایمر نیاز دارید تا کنترلر را پایین بیاورید یا به جای خود اجرا کنید، می‌تواند مفید باشد.

اندازه تصویر ( Image Size )

این گزینه مربوط به مشخص کردن سایز و نسبت عکس‌های ثبت شده است. من به صورت پیش فرض از نسبت 4:3 استفاده می‌کنم تا تصاویرم کراپ نشوند و با همان سایز یا نسبت اصلی ثبت شوند که البته این نسبت در پهبادهای مختلف، ممکن است متفاوت باشد.

فرمت تصویر ( Image Format )

فرمت خام RAW یک فرمت عالی برای عکاسان حرفه‌ای و البته برای ویرایش محسوب می‌شود، چرا که پرونده‌ها در این فرمت فشرده نمی‌شوند.

این بدان معناست که شما می توانید هر بیت از داده های تصویر را با کمی پردازش و به صورت اصلی از سنسور دوربین دریافت کنید.

در این صورت فضای زیادی برای ویرایش در مرحله‌ی پس پردازش خواهید داشت، می‌توانید جزئیات را بهتر مدیریت کرده و قسمت‌های هایلایت و سایه را به دلخواهتان تنظیم کنید.

توجه به این نکته مهم است که پرونده‌های خام RAW بسیار حجیم‌تر از پرونده‌های JPEG هستند و می‌توانند فضای بیشتری از کارت حافظه را پر کنند. همچنین ذخیره شدن آنها نیز مستلزم صرف زمان بیشتری خواهد بود و می‌تواند حجم بیشتری از بافر را بگیرد.

به همین دلیل من اکیداً توصیه می کنم که ارزانترین کارتهای حافظه را دریافت نکنید و در عوض به دنبال کارت‌های حافظه‌ای با سرعت خواندن و نوشتن بسیار بالا باشید تا به مشکل برنخورید. من 5 مورد از این کارتها را دارم و کاملاً آنها را دوست دارم.

فرمت خام RAW تنظیماتی است که من برای عکاسی خودم از آن استفاده می‌کنم.

JPEG

عکس‌هایی با فرمت JPEG حجم بسیار کمتری نسبت به تصاویر خام داشته و البته پردازش‌هایی توسط خود دوربین روی آن‌ها صورت می‌گیرد.

این بدان معناست که آنها داده‌های مربوط به تصویر را از دست داده‌اند ، بنابراین شما برای انجام هرگونه ویرایش جدی یا بازیابی جزئیات ، دست‌های بسته‌ای خواهید داشت.

JPEG + RAW

با استفاده از این حالت می توانید تصاویر خود را با هر دو فرمت RAW و JPEG ثبت کنید.

مزیت این امر این است که شما می‌توانید فایلهای خام RAW اصلی و فایلهای JPEG کوچکتر را در کنار هم داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید عکستان را ویرایش کنید.

توجه داشته باشید که هنگام عکاسی در این حالت ، فضای بیشتری روی کارت حافظه اشغال خواهد شد و البته نوشتن تصویر روی کارت کمی بیشتر طول می‌کشد، زیرا این بار به طور همزمان 2 پرونده مختلف را ثبت می‌کنید.

تنظیمات دوربین ( نماد چرخ دنده )

هیستوگرام ( Histogram )

این نمودار ، روشنایی کلی یک صحنه را نشان می‌دهد. اگر نمودار به سمت راست متمایل باشد یعنی عکس بیش از حد روشن است و اگر به سمت چپ متمایل باشد، یعنی تصویر بیش از حد تاریک است.

هشدار اور اکسپوژر ( Over Exposure Warning )

بافعال کردن این گزینه خطوطی معروف به Zebra Lines بر روی تصویر شما نشان داده می‌شوند که در واقع بخش‌های اور اکسپوژر شده را نشان می‌دهند.

Zebra Lines می‌تواند به شما کمک کند تصویری با نوردهی صحیح داشته باشید. نوردهی متعادل یعنی هیچ خطی را نبینید که البته به نظر من وجود چند خط در تصویر نه تنها بد نیست، بلکه می‌تواند جذابیت‌های آن را بیشتر هم کند.

این گزینه برای زمان‌هایی که مشغول عکاسی در خارج خانه هستید بسیار کاربردی و عالیست و می‌توانید نور بیش از حد خورشید را کنترل کنید.

توجه : Zebra Lines فقط یک پیش نمایش در حالت نمای زنده هستند و در تصویر نهایی ثبت نمی‌شوند.

کاهش نویز سه بعدی ( 3D noise Reduction )

این گزینه به کاهش میزان نویز هنگام عکاسی کمک می کند. در شرایطی که نور محیط بسیار کم است، این گزینه می‌تواند واقعا کاربردی و عالی باشد.

با این حال بعضی از کاربران گزارش داده‌اند که به علت عملیاتی که روی عکس صورت می‌گیرد تا نویز کاهش پیدا کند، برخی جزئیات نیز از بین می‌روند. اما این فشرده سازی برای از بین رفتن نویز در بیشتر مواقع به خوبی عمل می‌کند.

Video caption

این مورد داده‌های پرواز را در اپلیکیشن DJI Go ذخیره می‌کند و آن را با فیلم به عنوان یک فایل زیرنویس همگام می‌کند.

بنابراین اگر ویدیوی خود را با پخش کننده‌ای که از این ویژگی پشتیبانی می‌کند پخش می‌کنید ، می‌وانید داده‌های پرواز خود را به طور خودکار روی تصویر داشته باشید.

Anti-Flicker

این مورد باید با فرکانس پخش کشوری که شما فیلم‌های خود را در آن نمایش می‌دهید ( NSTC یا PAL ) مطابقت داشته باشد.

من مستقر در ایالات متحده آمریکا ( NTSC ) هستم، به این معنی که باید آن را روی 60 هرتز تنظیم کنم. اگر از فرمت PAL استفاده می‌کنید باید 50 هرتز را انتخاب کنید.

فهرست پرونده‌ها ( File Index )

این به نحوه شماره گذاری پرونده‌ها روی کارت حافظه شما اشاره دارد. من از گزینه Reset استفاده می‌کنم، اما این فقط یک ترجیح شخصی است.

 • Reset : اگر می‌خواهید کارت حافظه بعد از فرمت شدن، شروع به شمارش تصاویر از عدد 1 کند.
 • Continuous : اگر می‌خواهید این شماره برای همیشه ادامه یابد، حتی اگر یک کارت حافظه جدید را وارد کردید، باید از این تنظیم استفاده کنید.

اگر می‌خواهید تصاویر را برای یک پروژه دنبال کنید، ممکن است مورد دوم برایتان مفیدتر باشد.

شبکه بندی ( Grid )

این خطوط شبکه بندی شده را در صفحه نمایش خود و به صورت زنده، همیشه می‌توانید ببینید که قطعا برای ترکیب بندی و محل صحیح قرار دادن عناصر و سوژه‌های اصلی، به شما کمک ویژه‌ای خواهد کرد.

توجه : این خطوط تنها در حالت لایو ویو قابل مشاهده بوده و روی تصاویر نهایی ضبط نمی‌شوند.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
Tiny Planet : سیاره کوچک؛ سبکی عجیب و پرطرفدار در عکاسی !

فرمت کارت حافظه ( Format SD Card )

با این کار کارت حافظه شما کاملاً پاکسازی می‌شود. من دوست دارم قبل از هر بار عکاسی، روی کارتم اصلاحاتی را انجام دهم، البته من از عکس‌های قبلی خود نسخه پشتیبان تهیه کرده‌ام.

بازیابی تنظیمات اصلی دوربین ( Reset Camera Settings )

با این کار همه‌ی تنظیمات دوربین به حالت پیش فرض خود باز می‌گردد.

10) سمت چپ صفحه اصلی

تیک آف خودکار ( Auto Takeoff )

این دکمه به طور خودکار هواپیمای بدون سرنشین شما را در هوا پرتاب می‌کند و سپس در جای خود قرار می‌دهد. در واقع این همان عملیات تیک آف یا برخواستن از زمین است.

Go Home ( auto land )

این دکمه به طور خودکار پهپاد شما را به Home Point یا خانه و زمین خود هدایت کرده و باز می‌گرداند.

حالت‌های هوشمند پرواز دی جی آی (DJI’s Intelligent Flight Modes )

این همان جایی است که شما به حالت‌های پرواز هوشمند DJI دسترسی دارید که ویژگی‌های مختلف پرواز هوشمندی را ارائه می‌دهند که از فناوری هوش مصنوعی چشمگیری در آن استفاده شده و عملکرد واقعا فوق‌العاده‌ای دارد.

Active Track

در این بخش تنظیمات، هواپیمای بدون سرنشین شما به طور خودکار موضوعاتی مانند افراد، دوچرخه‌ها، اتومبیل‌ها یا قایق‌ها را شناخته و سپس آنها را دنبال می‌کند.

این مورد می‌تواند به شما کمک کند تا تمرکز خود را روی تنظیمات عکاسی یا فیلم برداری بگذارید، به جای اینکه خلبانی کنید.

Tap Fly

تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که روی یک نقطه روی صفحه نمایش خود ضربه بزنید تا هواپیمای بدون سرنشین به طور خودکار در آن مسیر پرواز کند. این مورد به شما این امکان را می‌دهد تا فقط روی دوربین خود کنترل و نظارت داشته باشید.

Point of Interest

در این بخش از اپلیکیشن DJI Go است که می‌توانید یک ساختمان خاص ، مکان یا نقطه‌ای خاص را به عنوان نقطه مورد نظر تعیین کنید تا هواپیما بطور مداوم در اطراف آن گردش کند.

Way Points

در اینجا می‌توانید چندین نقطه GPS یا Waypoints را تنظیم کنید تا در همان زمانی که تمرکزتان بر روی کنترل دوربین است، هواپیما به طور خودکار به سمت سوژه پرواز کند.

Follow Me Mode

در حالت Follow Me Mode در اپیلیکشن DJI Go ، هواپیما به طور خودکار شما را دنبال می‌کند.

Home Lock

این تنظیم کنترل‌های شما را نسبت به صفحه اصلی ثابت می‌کند.

این امر به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید به راحتی جوی استیک را به عقب برگردانید تا هواپیما به خانه بازگردد ، یا به جلو پرواز کنید، فارغ از اینکه قرار است با چه چیزی روبرو شوید.

اگر می‌خواهید هواپیمای بدون سرنشینتان را دوباره در کنار خود ببینید، این یک ویژگی عالی است.

Course Lock

در این حالت هواپیمای بدون سرنشین فقط در یک خط مستقیم ( یا البته ) پرواز می‌کند، حتی اگر جهت یابی ( قسمت جلوی پهپاد ) با جهت دیگری متفاوت باشد.

با فعال کردن Course Lock، کنترل‌ها مطابق با مسیر فعلی پهباد شما تنظیم می‌شوند.

این پیمایش آسان به شما امکان می‌دهد تا هنگام کنترل دوربین، پهبادتان به صورت مستقیم و خودکار حرکت کند.

11) نقشه ( MAP DIALOGUE )

روی جعبه سمت راست پایین صفحه کلیک کنید تا نقشه روی صفحه به صورت کامل به نمایش در بیاید.

Warning Space Setting

این یک کادر گفتگو است که می‌توانید هشدارهای مورد نظر خود را برای کلاس‌های مختلف فضایی و هوایی ، فرودگاههای مجاور ، هلیکوپترها و غیره بفرستید.

نقشه مرکزی ( Center Map )

این نقشه به صورت کلی همه چیز را به شما نشان می‌دهید، اعم از اینکه پهباد در کجاست و کنترلر از کجا آن را کنترل می‌کند.

نماد قطب نما ( Compass Icon )

این نماد نقشه را به گونه‌ای کنترل می‌کند که به صورت دائمی شمال بالای نقشه باشد.

حالت‌های مشاهده نقشه ( Map Viewing Modes )

در اینجا شما 3 گزینه برای مشاهده نقشه خواهید داشت.

 • Standard = یک نقشه مصور با نام خیابان‌ها ، بزرگراه‌ها و غیره به شما نشان می‌دهد …
 • Satellite = فقط تصویری از محیط اطراف را بدون نام خیابان یا بزرگراه به شما نشان می‌دهد.
 • Hybrid = ترکیبی از آن دو را به شما نشان خواهد داد. در بالای نمای ماهواره نامهای خیابان‌ها و بزرگراه‌ها را خواهید داشت. این همان گزینه‌ای است که من شخصاً از آن استفاده می‌کنم.

12) Telemetry

Telemetry یک جریان داده دو طرفه در اپلیکیشن DJI Go است که اطلاعات مربوط به پرواز هواپیمای شما را به صفحه نمایش کنترل کننده ارسال می‌کند.

این اطلاعات در امتداد ردیف سمت چپ پایین صفحه نمایش قرار دارد.

D = فاصله کنترلر شما از هواپیما

H = ارتفاع را بر اساس نقطه برخاستن به شما نشان می‌دهد

H.S. = این مورد سرعت افقی پهپاد را نشان می‌دهد

V.S. = این مورد سرعت عمودی پهپاد را نشان می‌دهد که در واقع همان سرعت صعود هواپیمای شماست

VPS = این مورد مربوط به مسافت بر روی زمین و براساس دوربین‌های کوچک و سنسورهای سونار در زیر پهپاد است. این بیشترین کمک کننده است برای زمانی که پهباد شما به GPS متصل نباشد.

صفحه نمایش رادار ( Radar display ) = این مورد به شما نشان می‌دهد که هواپیمای بدون سرنشین شما در نقشه چه جایگاهی داشته و اینکه آیا به سمت شمال حرکت می‌کند یا خیر.

اما چرا صفحه نمایش رادار در اپلیکیشن DJI Go مفید است ؟ از آنجا که اگر هواپیمای بدون سرنشین خود را از دست بدهید‌، باز هم می‌دانید که شمال آن به چه سمت شمالی است، پس می‌توانید تصور بهتری از این جهت داشته باشید که جوی استیک را به سمت درست برگردانید تا پهبادتان بازگردد.

نتیجه گیری

آیا واقعا هنوز هم همراه من هستی ؟! 🙂 خوب است مرد ! این احتمالا طولانی‌ترین مقاله‌ای بود که در تمام عمرم نوشتم !

اما مطمئنم برای شما مفید بوده و می‌توانید احساس بهتری از کار کردن با منوهای اپلیکیشن DJI Go داشته باشید و قطعا حالا بهتر از قبل آن را درک کرده و می‌شناسید.

اگر من چیزی را از دست داده‌ام یا اگر موردی در توضیحاتم جا ماند که نیاز به توضیح بیشتری دارد، لطفاً نظر خود را در زیر بنویسید تا به شما کمک کنم.

خیلی ممنون !

امیدوارم مقاله ” آموزش پیشرفته و قدم به قدم منوهای اپلیکیشن DJI GO “ برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی داشتید آن را در قسمت نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.

جدیدترین پهبادها در فروشگاه دیدنگار