Rode go Boya wm4 k1شاید شما هم مثل خیلی از کاربران ما در انتخاب بهترین میکروفون بی سیم سردرگم باشید. اما جای نگرانی نیست، ما امروز به شما کمک می‌کنیم تا دوتا از میکروفون‌های پرطرفدار بین بلاگرها را بشناسید. در این متن قصد داریم به مقایسه دو میکروفون وایرلس Boya wm4 k1 و Rode go بپردازیم. یکی از چین و دیگری از استرالیا که شباهت‌هایی دارند و البته تفاوت‌هایی. قصد داریم با بولد کردن تفاوت‌ها به شما کمک کنیم تا به انتخاب بهتری برسید.

در ابتدا مشخصات RODE Go گران‌ قیمت‌تر را برای شما رو می‌کنیم. خصوصیات اساسی آن را ذکر می‌کنیم. سپس به سراغ مقایسه خواهیم رفت و از برتری‌های WM4 K1 ارزان‌ قیمت‌تر برای شما خواهیم گفت. این یک اصل اساسی است که آنچه گران‌تر است برای همه بهتر نیست! به هر حال می‌توانید پول خود را برای تجهیزات دیگری هم خرج کنید اگر بدانید که مدل ارزان‌تر برای شما بهتر است. با دیدنگار همراه باشید.

ویژگی‌های اساسی میکروفون وایرلس RODE Go

Rode go Boya wm4 k1میکروفون RODE Go یک میکروفون وایرلس یقه ای جمع و جور است که طراحی منحصر به فردی در نوع خود دارد. کپسول بازتولید صدا در این مدل یک کاندنسر اُمنی‌ دایرکشنال condenser omnidirectional است. این دو ویژگی را به ما نشان می‌دهد: حساسیت میکروفون در دریافت صدا بالا است و از طرفی صدا از تمام جهات بازتولید می‌شود. در دو رنگ مشکی و سفید تولید می‌شود.

Rode go Boya wm4 k1میکروفون RODE Go از یک فرستنده و گیرنده تشکیل می‌شود که در فاصله 70 متری هم رابطه‌شان را حفظ می‌کنند

Rode go Boya wm4 k1در دو رنگ سفید و مشکی عرضه می‌شود

خب ببینیم دیگر ویژگی‌های اساسی آن چیست و چرا اینقدر بین یوتیوبرها محبوب است؟

وزن سبک و عدم توجه به مزاحمین!‌

وزن بسیار سبک 31 گرمی آن باعث می‌شود که به راحتی آن را به یقه لباس هم متصل کنید. با توجه به ترانزمیشن دیجیتال 2.4GHz در کنار انرکیپشن 128-bit، در سناریوها و شرایط مختلف صدایی شفاف با وضوح بالا تولید می‌کند.

در واقع این توانایی RODE Go را قادر می‌سازد که در شاپینگ مال‌ها، هتل‌ها و به طور کل مکان‌هایی که فرکانس‌های متعددِ بلوتوث و Wi-Fi تداخل ایجاد کنند، به خوبی بدون نویز کار خودش را بکند و مزاحمت‌های دیگران برایش مهم نیست. البته اگر فرستنده و گیرنده از هم فاصله بگیرند و موانع فیزیکی هم بین آن‌ها باشد ممکن است با قطعی صدا هم مواجه شویم.

Rode go Boya wm4 k1وزن بسیار سبک RODE Go و اتصال آن با گیره به لباس

بُرد ارتباطی قوی بین فرستنده و گیرنده

Rode go Boya wm4 k1بیش از 70 متر می‌توانید از رسیور آن دور شوید. همانطور که متوجه شدید این میکروفون اکسترنال وایرلس از دو بخش تشکیل می‌شود. گیرنده receiver به دوربین، لپ‌تاپ، گوشی موبایل یا هر وسیله دیگری وصل می‌شود و قطعه دوم که فرستنده transmitter است، با کپسول کاندنسر خود وظیفه بازتولید صدا را دارد. شما می‌توانید دوربین را بکارید و در شعاع 70 متری آن قدم بزنید و همچنان با همان کیفیت صدای خودتان را ضبط کنید.

ماندگاری باتری RODE Go

با فول شارژ کردن این میکروفون می‌توانید تا 7 ساعت بدون وقفه کار کنید. این دستگاه‌ها از طریق کابل USB-C شارژ می‌شوند. همچنین با توجه به 3 سطحِ متفاوت خروجی 0dB، -12dB و -24dB و حالت battery saver‌ این زمان قابل افزایش است. سه سطح output همچنین به شما اجازه می‌دهد در محیط‌هایی که احساس می‌کنید ممکن است به یکباره صدایی بلند تولید شود، حساسیت را کاهش دهید.

اگر در همین اول راه قصد خرید Rode go را دارید، پیشنهاد می‌کنیم سری به فروشگاه بزنید و با خیال راحت از راهنمایی مشاوران ما بهره‌مند شوید و سفارش خود را ثبت کنید.

میکروفون

بررسی تفاوت‌ها در BOYA WM4 K1 و RODE Go

Rode go Boya wm4 k1در بسته‌بندی میکروفون WM4 K1 با یک گیرنده و فرستنده و یک میکروفون لاوالیر مواجه هستیم. اولین تفاوت در ظاهر آن قابل مشاهده است. هر قطعه در میکروفون بی‌سیم بویا WM4 K1 حدوداً 47 گرم است و در مقابل مدل دیگر 16 گرم اختلاف وزن دارد که البته ناچیز است. از طرفی شما قرار نیست که فرستنده را روی لباس بالاتنه وصل کنید. چرا؟

Rode go Boya wm4 k1میکروفون WM4 K1 از یک قطعه سوم برخوردار است

چون کپسول کاندنسر که صدا را بازتولید می‌کند از دستگاه جداست. در این صورت باید به این تفاوت اشاره‌ای کنیم و آن را بیش‌تر مورد ارزیابی قرار دهیم.

تفاوت جایگاه کپسول در RODE Go و Boya WM4 K1

این تفاوت موجب می‌شود که از نظر ظاهری به Boya WM4 K1‌ نمره بهتری بدهیم. یک لاوالیر Lavalier کوچک در مقایسه با یک مربع بزرگ در ویدیوهایی که ضبط می‌کنیم حس بهتری را منتقل می‌کند.

Rode go Boya wm4 k1تفاوت ظاهری WM4 K1 در سمت راست و RODE Go در سمت چپ

همانطور که در تصویر می‌بینیم می‌توان فرستنده میکروفون بویا Boya WM4 K1 را که روی شلوار فرد سمت راست می‌بینید را زیر لباس پنهان کنید. با وجود اندازه بزرگ‌تر و وزن سنگین‌ترِ WM4 K1، سر و وضع مناسب‌تری خواهید داشت. البته این یک نظر شخصی است. به هر حال ممکن است شما به RODE Go نمره بهتری بدهید. به ما در قسمت نظرات بگویید که کدام یک را بیش‌تر دوست دارید.

Rode go Boya wm4 k1میکروفون وایرلس بویا WM4 K1

منبع تغذیه RODE Go و Boya WM4 K1

Rode go Boya wm4 k1همانطور که در مشخصات اساسی RODE Go خواندید، این میکروفون از یک باتری با قابلیت‌ شارژ برخوردار است که به کاربر اجازه می‌دهد تا 7 ساعت با دستگاه کار کند. در میکروفون WM4 K1 خبری از باتری نیست و برای راه‌اندازی دستگاه به دو باتری نیم قلمی AAA نیاز خواهید داشت.

پیش از اینکه به مقایسه عملکرد این دو میکروفون پرکاربرد برویم، یادآوری می‌کنیم که برای خرید Boya wm4 k1 به صفحه اختصاصی‌اش در سایت دیدنگار بروید و بیشتر با جزئیات این میکروفون آشنا شوید.

مقایسه عملکرد RODE Go و BOYA WM4 K1

Rode go Boya wm4 k1از نظر کپسول در هر دو مدل RODE Wireless Go و BOYA WM4 K1 یک کاندنسر امنی‌ دایرشکنال داریم. هر دو وایرلس هستند و نیازی به سیم نداریم، هر چند در WM4 K1 کپسول از فرستنده جداست و توسط جک 3.5 میلی‌متری از نوع TRS به فرستنده متصل می‌شود که همانطور که گفتیم یک مزیت هم به شمار می‌رود.

سیگنال به نویز در RODE Go و Boya WM4 K1

سیگنال به نویز SNR بیان‌گر تفاوت بین سیگنال و نویز است. هر چه از 0 dB بالاتر برویم،‌ سطح سیگنال به نویز افزایش می‌یابد و این در تجهیزاتی مثل میکروفون یک خبر خوب است. در WM4 K1 این مشخصه 84dB است، در حالی که در میکروفون RODE Go که مدل گران‌قیمت‌تری هم هست، معادل 67dB است.

حساسیت بالاتر RODE Go

بین میکروفون وایرلس RODE Go و WM4 K1 این مدل استرالیایی RODE‌ است که حساسیت بیش‌تری دارد. در این میکروفون حساسیت معادل -35dB است که در مدل چینی Rode go Boya wm4 k1-95dB را نشان می‌دهد. این مشخصه به صورتی است که هر چه عدد منفی کمتر باشد، سطح حساسیت بالاتر است. در محیط‌های شلوغ شاید بهتر باشد سطح حساسیت کمتر را انتخاب کنیم، چرا که ایزولاسیون بیش‌تری را خواهیم داشت.

یکی دیگر از خصوصیاتی که می‌توانیم به آن اشاره کنیم SPL است. این مشخصه خلاصه‌ای از سطح فشار صوت Sound Pressure Level است. محدوده 88dB نرمال به شمار می‌آید و بالاتر از آن محدودi مطلوبی است. خب این مشخصه چه می‌گوید؟ به زبان ساده نشان می‌دهد که صدا چقدر می‌تواند بلند باشد و میکروفون همچنان بدون دیستورشن صدا را بازتولید کند.

برای RODE Wireless Go معادل 100dB و BOYA WM4 K1 برابر با 90dB است. هر دو خوب هستند، اما مدل گران‌قیمت‌تر یعنی RODE نمره بهتری دارد.

مقایسه محدوده فرکانسی Boya WM4 K1 و RODE Go

محدوده فرکانسی Frequency Range به فرکانس‌های دریافتی کپسول میکروفون اشاره می‌کند. هر صدایی یک فرکانس مشخص دارد و هر وسیله‌ای که صدا تولید می‌کند نیز در محدوده مشخصی فرکانس را تولید می‌کند. برای همین صدای اکثر خانوم‌ها نازک‌تر higher و صدای اکثر آقایون بم‌تر lower است.

میکروفون WM4 K1 با شروع از 35Hz صدای بم‌تری نسبت به RODE Go با شروع از 50Hz را می‌تواند دریافت کند. در عوض این RODE Go است که صداهای زیرتر را ثبت می‌کند. در این میکروفون تا فرکانس 20 کیلوهرتز قابلیت بازتولید را دارد، در صورتی که در مدل WM4 K1 این حد تا 14 کیلوهرتز است.

میکروفون

چه کسانی می‌توانند با BOYA WM4 K1 یا RODE Go کار کنند؟

Rode go Boya wm4 k1اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید هر دو این مدل‌ها اُمنی‌ دایرکشنال هستند. یعنی صدا از تمام جهات در اطراف کپسول میکروفون بازتولید می‌شود. خب قطعاً برای ضبط صدای ساز موسیقی یا خوانندگی گزینه مناسبی به شمار نمی‌آیند، اما باب دل تولیدکنندگان محتواست. خصوصاً آن‌هایی که در محیط‌های کم سر و صدا هستند، یا به طور کلی هدف‌شان طوری است که بهتر است صدای محیطی را هم به گوش شنونده برسانند.

فرض کنید یک مربی یوگا هستید که روی شن‌های ساحل و کنار دریا قرار است یک ویدیوی آموزشی ضبط کنید. از دست دادن صدای آرام محیطی از جذابیت ویدیوی شما خواهد کاست. اما اگر یک تولیدکننده پادکست هستید و فقط قصد شما رساندن صدای خودتان به شنونده است،‌ بهتر است سراغ مدل‌های دیگری بروید.

اگر مدام قرار است حرکت کنید، قطعاً میکروفون‌های وایرلس یک انتخاب مناسب هستند. تفاوتی بین کاربرد این دو مدل نیست و تنها باید متوجه تفاوت محدوده فرکانسی باشید که معمولاً در بازتولید کیفیت صدای موسیقی موثر است. به طور کلی کیفیت صدای RODE بهتر است. می‌توان گفت هر دو این مدل‌ها برای:

  • گزارش‌گران خبری
  • ولاگرها
  • تولیدکنندگان محتوا با ارجاع به صدای محیط
  • محیط‌های خلوت با موانع کمتر در راه بین فرستنده و گیرنده

خب تا اینجا حتماً دستتان آمده که کدام میکروفون برای کار و پروژه شما مناسب‌تر است. اما اگر هنوز مردد هستید، پاراگراف آخر این مقاله مختص خود شماست. در یک نگاه به انتخاب عالی می‌رسیم.

 BOYA WM4 K1 و RODE Go در یک نگاه

Rode go Boya wm4 k1مشخصاً وقتی ما قصد خرید داریم یا کمبود بودجه داریم یا بودجه ما آنقدری هست که قدرت انتخاب داشته باشیم. در صورتی که کمبود بودجه دارید، قطعاً میکروفون وایرلس بویا مدل WM4 K1 یک دستگاه قدرتمند به شمار می‌آید که نیازهای شما را به طور کامل از یک اُمنی‌ دایرکشنال برطرف می‌کند.

شکلِ ظاهری ممکن حتی افراد با بودجه کافی را از خرید RODE Go منصرف کند. چرا که لاوالیر کوچک Boya WM4 K1 به نظر جذاب‌تر است. معمولاً بیننده دوست ندارد میکروفون را در تصویر ببیند. هر چند این یک بخش سلیقه‌ای و وابسته به اهداف افراد است.

از نظر بُرد عملیاتی تفاوت چندانی بین دو مدل نیست و RODE‌ استرالیایی حدوداً 10 متری بیش‌تر وسعت دارد. به هر حال کمتر پیش می‌آید آنقدرها از دوربین دور شویم،‌ اما ممکن است در برخی سناریوها مجبور به انجام این کار باشیم یا به هر حال دست ما را برای خلاقیت باز می‌گذارد.

در مورد منبع تغذیه باید بگوییم که خب طبعاً برخورداری RODE Go از باتری لیتیوم پلیمر که تا حدود 7 ساعت کاربر را همراهی می‌کند نسبت به WM4 K1 که باید از دو عدد باتری مصرفی نیم قلم (AAA) یک مزیت اساسی به شمار می‌آید.

از نظر کیفیت تولید صدا می‌توان به RODE Go نمره بهتری دارد. هر چند تفاوت‌ها در حالت معمول چندان قابل توجه نیست. به نظر می‌رسد که انتخاب شما را سه موضوع کلی معلوم می‌کند:

  • قیمت
  • وجود میکروفون لاوالیر با WM4 K1
  • باتری در RODE Go

Rode go Boya wm4 k1به هر حال شما می‌توانید با یک آداپتور و میکروفون لاوالیر سیستم RODE Go را چیزی شبیه به Boya WM4 K1 بکنید. اما خب مجبور به خرید دوباره خواهید بود. نظر شما چیست‌؟ تجربه استفاده از کدام یک از مدل‌ها را داشتید؟ آیا حین خرید RODE Go به WM4 K1 از شرکت بویای چینی هم توجه داشته اید؟‌ نظرات و تجربیات خود را حتماً با ما و دیگران به اشتراک بگذارید. همچنین اگر این مقاله برای شما کارساز بود، آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

میکروفون گویندگی

دسته بندی ها: