تفاوت دوربین فول فریم و کراپ فریم چیست؟

تفاوت دوربین فول فریم و کراپ فریم

تفاوت دوربین فول فریم و کراپ فریمتفاوت فول فریم و کراپ فریم در دوربین‌های عکاسی مربوط به ساختار دوربین می‌شود؛ گرچه در کیفیت خروجی عکسی که ثبت می‌کنید، شاهد تفاوت کیفیت خواهیم بود ولی اساساً این تفاوت در اندازه سنسور داخل دوربین است. در این مطلب قرار است به بررسی تفاوت دوربین‌های فول فریم و کراپ فریم بپردازیم. اگر اطلاعات خیلی زیادی در رابطه با دنیای عکاسی و تصویربرداری ندارید در ابتدا باید برایتان توضیح دهیم که فول فریم و کراپ فریم دقیقاً چه هستند. با ما همراه باشید.

تفاوت دوربین فول فریم و کراپ فریم

تفاوت دوربین فول فریم و کراپ فریمزمانی که حرف از فول فریم و یا کراپ فریم می‌شود، در واقع ما به اندازه سنسور عکاسی داخل دوربین اشاره می‌کنیم. باید این موضوع را بدانید که یک سنسور فول فریم اندازه‌ای نزدیک به یک قطعه فیلم ۳۵ میلی‌متری دارد. اندازه کراپ فریم نیز برابر با یک قطعه فیلم آنتیک فرمت شرکت کداک است؛ اگر به دنیای عکاسی علاقه‌مند باشید و اطلاعاتی در رابطه با این دو مورد داشته باشید به خوبی می‌توانید اندازه این سنسورها را در ذهن خود تصور کنید.

عمق میدان در عکاسی

کاربرد دوربین فول فریم و کراپ فریم

تفاوت دوربین فول فریم و کراپ فریمخب بیایید به این صورت نگاه کنیم؛ برای مثال لنزهای کراپ برای عکاسی‌های طبیعت و منظره مناسب است. اما فول فریم برای عکس‌های معماری خروجی بهتری دارد، زیرا باید نمای کاملی از سازه ثبت شود و فریم کامل سنسور در این امر کمک کننده شما خواهد بود. این دو مثالی برای درک بهتر شما بود، هر کدام از سنسورها کاربردهای زیاد دیگری نیز دارند که باید با تجربه و امتحان کردن متوجه‌شان شوید. اما به طور کلی برای رسیدن به یک نمای بازتر به همراه کیفیت بالاتر بهتر است سراغ دوربین‌های فول فریم بروید.

در واقع می‌توانیم توضیح دهیم که سنسورهای فول فریم و کراپ فریم نباید با همدیگر مقایسه شوند و این موضوع که بخواهیم بگوییم کدام از این یکی بهتر است به طور کلی اشتباه است. هر کدام از آن‌ها کاربردی دارند و برای ثبت تصاویر خاصی از مناظر مختلفی مناسب هستند. اما حالت‌های دیگری نیز از سنسورهای دوربین موجود است که اشاره زیادی به آن نمی‌کنیم و فقط در حد معرفی آنها به شما توضیح خواهیم داد تا با زیر و بم این موضوع آشنا شوید.

مدیوم فرمت، میکرو 3/4 یا و سوپر کراپ سنسور که اغلب در دوربین‌های تلفن همراه به کار می‌رود، انواع دیگری از سنسورهای عکاسی هستند.

تفاوت دوربین فول فریم و کراپ فریم

عکاسی با دوربین کراپ فریم چه تاثیری روی عکس خواهد گذاشت؟

تفاوت دوربین فول فریم و کراپ فریمجالب است بدانید مواردی مثل عمق میدان یا فاصله کانونی زمانی که از سنسور کوچک‌تری استفاده می‌کنید، تغییر خواهند کرد. اما این شما هستید که باید با توجه به نیازتان و عکسی که قصد دارید بگیرید انتخاب کنید که کدام سنسور برای شما بهتر است. نمی‌توان یک مورد کلی را به همه سنسورها تعمیم داد. در ادامه به مواردی می‌پردازیم که در هر دوربین تغییر می‌کنند و در نهایت تصمیم برای انتخاب را به عهده شما می‌گذاریم.

ایزو ISO

تفاوت دوربین فول فریم و کراپ فریمیکی از موضوعاتی که در دوربین‌های فول فریم وجود دارد، این است که در ایزو بالا عملکرد بهتری را از خود نشان می‌دهند. در واقع وقتی شما یک دوربین فول فریم تهیه کنید، سنسوری که در آن وجود دارد، پیکسل‌ها یا همان قطعات کوچکی که به نور حساس هستند و در سنسور قرار گرفتند، ابعاد بزرگ‌تری دارند. از این بابت زمانی که با ایزو بالا عکسبرداری می‌کنید، خروجی بهتری خواهید داشت. اگر می‌خواهید در رابطه با ایزو اطلاعات کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم مطلبی که درباره مثلث نوردهی منتشر شده است را مطالعه کنید تا اطلاعات مناسبی از این بابت داشته باشید.

وزن و ابعاد دوربین

تفاوت دوربین فول فریم و کراپ فریمنکته مهم دیگر ابعاد و وزن دوربین شما است. شاید از خود بپرسید که این موضوع چه ربطی به بحث سنسور دارد. اما واقعیت این است که وقتی سنسور شما بزرگ‌تر می‌شود به تبع آن ابعاد کلی دوربین شما بزرگ‌تر می‌شود؛ زیرا نیاز دارید تا سنسور را به طور کامل در آن جا دهید و همچنین وزن آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد. وقتی بدنه اصلی دوربین بیشتر می‌شود و وزن آن افزایش پیدا می‌کند.

به طور کلی موضوع را مدنظر داشته باشید؛ اگر وزن دوربین عکاسی و ابعاد آن برایتان مهم است و می‌خواهید حین کار دوربینی را در دست بگیرید که هم کوچک باشد و هم وزن مناسبی داشته باشد تا در عکاسی‌های طولانی برای شما خستگی ایجاد نکند، حتماً توجه کنید که دوربین‌های فول فریم نسبت به کراپ فریم سنگین‌تر و بزرگ‌تر هستند.

قیمت

تفاوت دوربین فول فریم و کراپ فریمموضوع مهم دیگر هزینه و تنوع لنز این دو نوع سنسور یا دوربین است. قطعاً دوربین‌های فول فریم قیمت بالاتری نسبت به کراپ فریم دارند و باید هزینه بیشتری را برای خرید آنها انجام دهید. اما اگر موضوع قیمت را در نظر نگیریم. بحث تنوع لنزهای موجود برای این سنسور پیش می‌آید. این که بخواهید عکس‌های حرفه‌ای بگیرید و به نوعی از لنزهای مختلف استفاده کنید، باید برای آنها هزینه کنید.

دوربین‌های فول فریم لنزهای گران قیمت‌تری دارند اما تنوع لنزی که برای آنها وجود دارد، بسیار بیشتر از سنسورهای کراپ فریم است. اما برعکس سنسورهای کراپ فریم لنزهای با قیمت مناسب‌تر دارند، اما تنوع لنزی که برای آنها وجود دارد نسبت به فول فریم‌ها خیلی کمتر است.

آموزش تفاوت دوربین فول فریم و کراپ فریم

تفاوت دوربین فول فریم و کراپ فریمممکن است با توضیحاتی که تا اینجا به آن پرداختیم هنوز به طور کامل تفاوت این دو نوع از دوربین را برای شما شفاف نکرده باشد. به همین جهت پیشنهاد می‌کنیم برای درک دقیق جزئیات به همراه تاثیر تفاوت دوربین فول فریم و کراپ فریم در تصویر حتماً از مدرسان حرفه‌ای کمک بگیرید. بهترین آموزشگاه عکاسی تهران با همکاری اساتید کاربلد به راحتی بستر آموزش اصولی و تخصصی را برای شما فراهم می‌آورد.

در نهایت بعد از از مطالعه این مطلب به شما پیشنهاد می‌کنیم تا عجولانه تصمیم نگیرید و برای خرید یک دوربین عکاسی مناسب از یک مجموعه یا فرد حرفه‌ای مشاوره بگیرید. در این مورد فروشگاه دیدنگار نیز می‌تواند به شما کمک کند. در ابتدا شما باید ببینید که چقدر بودجه در نظر گرفته‌اید و البته چه نیازی دارید تا بهترین دوربین چه فول فریم باشد و یا چه کراپ فریم برای شما انتخاب شود.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
حساب کاربری من
وبلاگ

منو دیدنگار