بهترین لوازم جانبی فلاش دوربین کدامند؟

در این مقاله قصد دارم تعدادی از بهترین لوازم جانبی فلاش های اکسترنال دوربین یا همان اسپیدلایت‌ها را برایتان معرفی کنم تا با استفاده از آنها بتوانید نورپردازی خلاقانه‌تری داشته باشید.


هیچ چیز نمی‌تواند به اندازه‌ی یک اسپیدلایت یا فلاش اکسترنال در نورپردازی با دوربین کاربردی و مفید باشد. البته اسپیدلایت‌ها نوری مستقیم و نسبتا تیز تولید می‌کنند و از این بابت مجبوریم برای نرم کردنشان از یک اصلاح کننده یا دیفیوزر استفاده کنیم. حتی می‌توانیم از تجهیزات خلاقانه دیگر استفاده کنیم تا جلوه‌های جذابی به عکس خود بدهیم.

بعضی از اصلاح کننده‌های نور در نمونه‌های کوچکتر تولید می‌شوند تا روی اسپیدلایت شما قرار گرفته و نور آن را کنترل کنند. محبوب‌ترین اصلاح کننده یا پخش کننده نور برای اسپیدلایت‌ها اما سافت باکس‌ها هستند. سافت باکس‌های مخصوص فلاش شامل یک جعبه کوچک و یک پارچه نرم سفید هستند که نور را پخش و نرم می‌کند.

با استفاده از سافت باکس شما سختی نور مستقیم فلاش را از دست می‌دهید و می‌توانید سایه‌های ایجاد شده در سوژه را کاهش دهید. این وسیله‌ای ایده‌آل برای عکاسان پرتره و عکاسان صنعتی است.

از طرفی دیگر اگر می‌خواهید نوری داشته باشید که متمرکزتر باشد و جلوه‌ی جالبی به عکستان بدهد، می‌توانید از زنبوری‌های مخصوص اسپیدلایت استفاده کنید. زنبوری‌ها نور را متمرکزتر کرده و سایه‌های سختی را در سوژه ایجاد می‌کنند.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
بهترین دوربین‌های مسافرتی جمع و جور 2019

ژل‌های رنگی می‌توانند فضای رنگی عکس را تغییر داده و آن را سرد یا گرم کنند. با این وسیله می‌توانید از شر پس زمینه‌های سفید و خسته کننده خلاص شوید و به عکس خود فضای بهتری ببخشید.

یک کارت سفید ساده می‌تواند نور را بر روی یک سوژه بازتاب کند، در حالی که یک نسخه سیاه به محافظت از المان‌های دیگر در ترکیب‌بندی کمک خواهد کرد.

احتمالا پس از خرید اسپیدلایت، باید به فکر خرید اصلاح کننده‌های نور باشید و اگر از آنها استفاده نکنید، نتیجه مطلوبی از عکسهایتان بدست نخواهید آورد. اما اگر تازه شروع به کار با آن کردید، می‌توانید از یک یا چند اصلاح کننده نور استفاده کنید تا نورپردازی بهتری برای سوژه خود داشته باشید.

در مقاله ” بهترین لوازم جانبی فلاش دوربین “ چند نمونه از همین تجهیزات را برایتان معرفی خواهم کرد، پس همراه من باشید …

لوازم جانبی فلاش دوربین

Rogue FlashBender 2 Portable Lighting Kit

آیتم‌های موجود در پک: یک رفلکتور بزرگ ( 254 در 280 میلیمتر )؛ یک رفلکتور کوچک ( 254 در 178 میلیمتر )؛ پنل دیفیوزر بزرگ ( 229 در 203 میلیمتر )؛ پنل دیفیوزر کوچک ( 229 در 114 میلیمتر )؛ زنبوری 3 در 1؛ 20 ژل فلاش رنگی؛ 20 ژل زنبوری رنگی؛ کیف مسافرتی

لوازم جانبی فلاش FlashBender به دلیل ساختار منعطفی که دارند بسیار معروف بوده و عکاسان زیادی از آنها استقبال می‌کنند. این اصلاح کننده‌ها را می‌توان به اندازه‌ی یک کارت کوچک کرد یا با چرخاندن، آنها را لوله کرد تا حمل و نقلی ساده‌تر داشته باشند.

تمام این موارد به کارت‌های نازک کوچکی تبدیل می‌شوند و در کیف مخصوص قرار می‌گیرند. تمامی تجهیزات این پک ساختاری نرم و انعطاف پذیر دارند. این پک همچنین دارای یکسری تجهیزات کوچک‌تر هم هست تا راحت‌تر از آنها استفاده کنید. گاهی اوقات تجهیزات بزرگ می‌توانند دوربین شما را سنگین کنند و ممکن است کنترل آن سخت شود.

در این پک همچنین سه زنبوری با سایزهای مختلف قرار گرفته که می‌تواند با استفاده از آنها جلوه‌های خلاقانه‌ای به عکس خود ببخشید. بیست عدد ژل رنگی قابل نصب روی اسپیدلایت و بیست عدد مخصوص نصب روی زنبوری هم در این پک تعبیه شده تا بتوانید نور و رنگ را در عکستان به خوبی کنترل کرده و عکس‌های خلاقانه‌ای بگیرید.

همه‌ی این تجهیزات به سرعت به اسپیدلایت متصل شده و امنیت بسیار خوبی هم در اتصال دارند و می‌توانید از این بابت اطمینان خاطر داشته باشید. تجهیزات کوچکتر پک دوم حدودا 20 تا 30 درصد سبک‌تر از نمونه اول هستند. تمامی تجهیزات این کیت کیفیت مناسبی داشته و استفاده از آنها واقعا لذت بخش است و همچنین می‌توانند به شما کمک کنند عکس‌های خلاقانه‌تری را ثبت کنید.

MagMod Professional Flash Kit

آیتم‌های موجود در پک: نرم کننده‌ی نور، انتشار دهنده‌ی نور، زنبوری، ژل، دهانه‌ی اتصال و هشت عدد ژل رنگی خلاقانه

اصلاح کنندگان MagMod از یک طراحی ماژولار با ساختاری سیلیکونی استفاده می‌کنند که بدنه‌ای منعطف داشته و در امتداد اسپیدلایت متصل می‌شوند و برای اتصال آنها به هیچ تسمه یا پیچی نیاز نیست. در این میان دو آهنربای قدرتمند وجود دارند که امکان نصب فوری اصلاح کننده های نور MagMod را روی اسپیدلایت امکان پذیر می‌کنند. اینها را می‌توان به صورت جداگانه خریداری کرد، یا از بسته‌های هشت تایی استفاده کرد.

این کیت به اندازه‌ی کافی بزرگ است و می‌تواند گستره‌ی بزرگی را در اطراق اسپیدلایت پوشش دهد، اما به لحاظ جنس سیلیکونی آن وزنی مناسب داشته و حمل و نقل آن راحت است. ایده ساخت این پک این است که بتوانید از اسپیدلایت در مکان‌هایی استفاده کنید که کوچک هستند یا فضای کافی برای استفاده از آن وجود ندارد.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
راهنمای جامع علائم اختصاری لنزها

برای دستیابی به میزان نور کمتر و همچنین نرم‌تر، می‌وانید از از اصلاح کننده‌های MagSphere استفاده کنید. همچنین امکان استفاده از آنها روی چراغ قوه هم وجود دارد تا بتوانید نور کمتری را تولید کرده و روشنایی لازم برای سوژه را فراهم کنید.

از عناصر دیگر موجود در پک می‌توان به یک زنبوری برای تمرکز بیشتر نور و همچنین یک مجموعه‌ی هشت تایی از ژل‌های رنگی اشاره کرد. این تجهیزات بسیار سبک و البته با استحکام بوده و به دلیل جنس سیلیکونیشان، قابل انعطاف هستند. این یکی از بهترین لوازم جانبی فلاش است که می‌توانید تهیه کنید.

Lastolite Strobo Kit Direct to Flashgun

آیتم‌های موجود در پک: دهانه‌ی اتصال تجهیزات پک به اسپیدلایت، زنبوری‌های 9 و 6 میلیمتری، دو عدد نگهدارنده‌ی ژل رنگی، سه ژل با رنگ گرم، سه ژل با رنگ سرد، 4 ژل رنگی دیگر، یک عدد ژل کاهنده‌ی نور ( ND ) با ضریب 0.6 و یک عدد دیفیوزر

پک Strobo Lastolite شامل اصلاح کننده‌هایی می‌شوند که به دو صورت قابلیت اتصال به اسپیدلایت را دارند؛ یکی از طریق دهانه‌ی اتصال مخصوص و دیگری به صورت مستقیم و به دهانه‌ی اسپیدلایت. اتصال تجهیزات این کیت واقعا مستحکم بوده و از این بابت جای نگرانی وجود ندارد. در داخل نگهدارنده یک آهنربای قدرتمند وجود دارد که از طریق آن می‌شود قطعات را به سادگی به اسپیدلایت متصل کرد.

طراحی تجهیزات داخل این پک خیلی ظریف نیست و از استحکام خوبی برخوردار است، و همچنین کار کردن با آنها بسیار آسان است. ما آن را روی اسپیدلایت Nikon SB-910 تست کردیم که به صورت کامل هماهنگ بود. از آنجا که هر اصلاح کننده با استفاده از آهنربا به اسپیدلایت متصل می‌شود، می‌توان از ترکیب آنها در کنار هم استفاده کرد تا جلوه‌هایی خلاقانه در تصویر ایجاد شود.

از دیگر موارد این پک می‌توان به یک زنبوری 6 و یک زنبوری 9 میلیمتری اشاره کرد که در کنار آنها سه عدد ژل با رنگ‌های سرد، سه عدد ژل با رنگ‌های گرم، چهار عدد ژل رنگی، ژل کاهنده نور یا ND یا ضریب 0.6 و همچنین یک دیفیوزر قرار گرفته است. این ترکیب برای نورپردازی رنگی و همچنین ایجاد جلوه‌های خلاقانه واقعا عالی است. اما برای افزایش قابلیت‌های این کیت مجبورید یک کیت اضافی Strobo را هم تهیه کنید تا مواردی مثل سافت باکس را هم داشته باشید و واقعا حیف است هیچ گزینه‌ای برای نرم کردن نور در این کیت وجود ندارد.

Calumet Speedlight Modifier System

آیتم‌های موجود در پک: سافت باکس بیضی، اسنوت به همراه زنبوری، بیوتی دیش با دیسک‌های بازتاب نقره و طلا، کیت لوازم جانبی شامل سه زنبوری و چهار فیلتر رنگی

این یکی دیگر از لوازم جانبی فلاش بسیار کاربردیست که نسبت به قیمت ارزش خرید بالایی دارد.

مجموعه Calumet شامل یک دیفیوزر برای نرم کردن نور، یک اسنوت برای تمرکز بیشتر نور روی سوژه و یک بیوتی دیش برای عکس‌های پرتره است.

سافت باکس بیضی که در این پک وجود دارد طراحی پلاستیکی و سختی داشته و در مقایسه با گزینه‌های قبلی که در این مقاله به آنها اشاره کردم، حدود سه برابر حجم بیشتری را اشغال می‌کند که بسیار زیاد است، اما نور تشکیل شده توسط آن واقعا نرم بوده و کیفیت بسیار خوبی دارد.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
مقایسه اسپیدلایت با فلاش استودیویی یا استروب

اسنوت راه راه نیز حجیم است، ولی جنس آن از فلز بوده و کیفیت بسیار مناسبی دارد، همچنین در برابر ضربه و حرارت هم مقاوم است که این خود یک نکته‌ی مثبت محسوب می‌شود. برای انتهای آن نیز دو زنبوری وجود دارد که نور را سخت‌تر و متمرکزتر می‌کند.

برای نورپردازی در عکس‌های پرتره اما یک بیوتی دیش کوچک 150 میلیمتری در این کیت وجود دارد که کیفیت بسیار خوبی داشته و نور را به بهترین شکل ممکن نرم می‌کند. دیسک‌های بازتاب طلایی و نقره‌ای نوری نرم و لطیف را به وجود می‌آورند و البته علاوه بر اینها، می‌توانید از چهار فیلتر رنگی برای دهانه‌ی بیوتی دیش استفاده کنید که شامل رنگ‌های قرمز، آبی پر رنگ، آبی کم رنگ و زرد می‌شود. از سه زنبوری برای بیوتی دیش هم می‌توانید استفاده کنید. مانند تمام موارد موجود در این کیت، بیوتی دیش هم بزرگ بوده و می‌توان به طور کلی گفت این کیت بیشتر مناسب استودیوهای خانگی کوچک است.

لوازم جانبی فلاش دوربین

Honl Photo 16 Piece Master Flash Kit

آیتم‌های موجود در پک: سافت باکس، هشت عدد اسنوت سیاه و سفید، پنج عدد اسنوت طلایی و نقره‌ای، دو عدد گوبو ( پس زمینه‌های طرح دار ) سیاه و سفید، زنبوری 3 و 6 میلیمتری، چند عدد فیلتر اصلاح کننده، چهار تسمه اتصال و کیف حمل

این کیت گسترده و کامل شامل یک سافت باکس مخروطی به طول 23 سانتی متر، اسنوت‌های بزرگ و کوچک برای تمرکز بیشتر نور، کارت رفلکتور، نگهدارنده، زنبوری‌های 3 و 6 میلی‌متری به همراه سه بسته ژل رنگی است. از تجهیزات این کیت برای تصحیح رنگ، ایجاد جلوه‌های خلاقانه و ایجاد رنگ‌های پاییزی در عکس استفاده می‌شود. همچنین یک کیف نگهدارنده برای تمام آنها به همراه چهار تسمه‌ی نگهدارنده از دیگر موارد این پک هستند.

سافت باکس نسبتا بزرگ در پخش نور عملکردی بسیار مناسب داشته و در بیرون از خانه خوب کار می‌کند. اصلاح کننده‌های دیگر نیز به خوبی کار می‌کنند و در عین حال به راحتی به اسپیدلایت شما متصل می‌شوند، گرچه اتصال آنها آنقدری که باید محکم و ایمن نیست. اکثر اقلام سبک وزن هستند.

با این حال، اغلب تجهیزات این پک پارچه‌ای بوده و به جز ژل‌های رنگی، در سایر موارد عملکرد متوسطی دارند و با توجه به عملکرد آنها، قیمت گذاری این پک کمی عجیب به نظر می‌رسد. طراحی و ساخت این پکیج نیز بسیار ساده بوده و با توجه به وزن کم و قابل انعطاف بودن آنها، حمل و نقلی آسان دارند.

Hähnel Universal Flash Accessory Kit

آیتم‌های موجود در پک: زنبوری؛ رفلکتور؛ فیلترهای رنگی، اسنوت تاشو؛ براکت ایستاده فلاش

یکی دیگر از لوازم جانبی فلاش که بسیار کاربردیست را در اینجا به شما معرفی خواهم کرد.

علی‌رغم اینکه این یکی از ارزان‌ترین کیت‌های اصلاح کننده نور اسپیدلایت است که می‌توانید خریداری کنید، اما کیفیت بسیار خوبی داشته و قابلیت‌های فراوانی دارد. یک سافت باکس کوچک برای نرم کردن نور و سایه‌ها در این پک وجود دارد که عملکردی بسیار عالی دارد و در کنار آن مواردی مثل زنبوری، اسنوت جمع شونده برای متمرکز کردن نور و همچنین چندین ژل رنگی برای اضافه کردن افکت‌های رنگی نیز وجود دارد.

هر یک از لوازم حانبی قرار گرفته در این بسته کیفیت مناسب داشته و به صورت کاملا ایمن به اسپیدلایت متصل می‌شوند و علاوه بر آن، توسط پایه مخصوص امکان اتصال اسپیدلایت به سه پایه را هم می‌دهند.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
ایجاد پس زمینه عکس پرتره جذاب با کمک اسپید لایت و فیلتر رنگی

اگر چه این اصلاح کننده‌ها می‌توانند مفید باشند، اما قابلیت‌های استفاده از آنها محدود است. سافت باکس بسیار کوچک بوده و به سختی نور را نرم می‌کند؛ همچنین شما فقط هفت رنگ ژل را دریافت می‌کنید که بسیار کم است. این ژل‌ها برای اتصال به اسنوت خیلی مفید هستند. گرچه قیمت بسیار کم آن می‌تواند تا حدودی توجیه کننده کیفیت متوسط و تجهیزات محدود این پکیج باشد. اما هنوز هم نمی‌توان این پک را کامل و بی نقص دانستن و احتمالا تنها در زمان‌هایی خاص موفق خواهید شد عکس‌های خوبی با آن بگیرید.

RoundFlash Ring

آیتم‌های موجود در پک: آداپتور حلقه فلاش، سایز: 45 در 18، وزن: 220 گرم

آیا این یک صفحه درامز است؟ یا یک چرخ یدک اتومبیل؟ این واقعا بزرگ است ! امابهترین عملکرد ممکن را برای اسپیدلایت شما دارد. وقتی صحبت از نرم شدن نور می‌شود، تجهیزات بزرگتر این کار را بسیار بهتر و با کیفیت‌تر انجام می‌دهند. عرض این محصول 45 سانتی متر بوده و حتی از یک دوربین DSLR هم بزرگ‌تر است، اما به لطف جنس پارچه‌ای آن، فقط حدود 220 گرم وزن داشته و داخل یک کیسه به راحتی قابل حمل خواهد بود.

طراحی این محصول به صورت پاپ آپ بوده و تنها کافیست پنج حلقه اتصال قرار گرفته در آن را به دور لنز دوربین خود متصل کرده و اسپیدلایت را در جای خود قرار دهید. کش‌های پلاستیکی این محصول بسیار ایمن بوده و می‌توانند اتصال مستحکمی را با دوربین شما برقرار کنند. اما سعی کنید برای استفاده از این محصول از فواصل کوتاه با سوژه اجتناب کنید، چرا که رنگ‌ها غیر طبیعی و اغراق آمیز خواهند شد. بهترین حالت برای استفاده از این وسیله، استفاده از یک لنز 70 تا 105 میلیمتری پرایم است.

همچنین فضای مناسبی برای دسترسی به حلقه‌های فوکوس و زوم هم وجود نداشته و مجبورید آنها را از قبل تنظیم کنید. اما عملکرد آن بسیار خوب بوده و می‌توانید از آن به صورت خلاقانه در عکاسی پرتره استفاده کنید. فقط به خاطر داشته باشید که شدت نور اسپیدلایتتان را کنترل کنید تا نوردهی بیش از حد یا اور اکسپوژر در عکستان به وجود نیاید.

لوازم جانبی فلاش دوربین

Spiffy Gear Light Blaster

نوع اصلاح کننده: گوبو / پروژکتور، اندازه: 16 در 14 در 9.4 سانتی متر، وزن: 152 گرم

آیا می‌خواهید برای پرتره‌های خود پس زمینه‌هایی خلاقانه و زیبا بسازید؟ اصلا نیازی نیست چند رول فون داشته باشید یا از تجهیزات گران قیمت دیگر که بسیار هم حجیم هستند استفاده کنید. فقط کافیست لایت بلاستر را بر روی اسپیدلایت خود بچسبانید و از هر اسلاید 35 میلی‌متری که می‌خواهید استفاده کنید تا یک زمینه خاص، یک طرح یا یک الگو را به پس زمینه خود اضافه کنید. از طرفی دیگر ، محدودیتی در استفاده از اسلایدها وجود ندارد و می‌توانید با توجه به بودجه‌ی خود هر تعداد که می‌خواهید اسلاید بخرید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
کنترل و نوردهی متعادل در عکاسی

اما نکته‌ی مثبت لایت بلاستر نسبت به پروژکتورهای مشابه گودو این است که می‌توانید آن را مقابل اسپیدلایتتان متصل کنید و پس زمینه را به صورت آماده شده ببینید. متاسفانه خیلی از لایت بلاسترها فقط مخصوص مانت EF کانن طراحی می‌شوند، اما شما می‌توانید یک آداپتور مخصوص را برای اتصال لنزهای سری F نیکون به لایت بلاستر خود تهیه کنید که هزینه‌ای جداگانه دارد.

لازم به ذکر است که این وسیله اصلا ساختار پیچیده‌ای نداشته و صرفا با توجه به یک اسلاید شفاف که مقابل آن قرار می‌گیرد، اقدام به ساخت پس زمینه می‌کند. برای همین قیمت بالای آن کمی عجیب است، اما هنوز هم می‌توان آن را راهی فوق‌العاده برای ایجاد پس زمینه‌های خلاقانه در عکاسی پرتره به حساب آورد.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردم تعدادی از بهترین لوازم جانبی فلاش با کیفیت را برای استفاده در کنار اسپیدلایت را به شما معرفی کنم تا از توان فلاش خود بیشتری استفاده را به صورت خلاقانه ببرید. سعی کنید با توجه به نیازتان یکی از این مدل‌ها را انتخاب کرده و تهیه کنید.

امیدوارم نکاتی که در مقاله ” بهترین لوازم جانبی فلاش دوربین “ برایتان گفتم مفید بوده باشد. آیا شما تجربه استفاده از این تجهیزات را برای اسپیدلایتتان دارید ؟

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی داشتید، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.

جدیدترین تجهیزات اصلاح کننده‌ی نور در فروشگاه دیدنگار
سافت باکس اسپیدلایت گودکس Godox S2 80x80cm
سافت باکس اسپیدلایت گودکس Godox S2 60x60cm
سافت باکس پرتابل بالونی گودکس Godox CS85D
سافت باکس پرتابل بالونی گودکس Godox CS65D
میکو باکس ایلکین ilkeen Micobox
چتر بزرگ نقره ای هنسل Hensel Jumbo Silver
چتر نورپردازی به همراه گیره Velbon UC-6 and Clamp