دوربین عکاسی در شبیکی از سبک‌های جذاب در دنیای تصویر، ثبت لحظات در شب است. می‌خواهیم بدانیم بهترین دوربین عکاسی در شب کدام است؟ آیا می‌توانیم فقط به یک دوربین خاص اشاره کنیم؟

در گذشته عکاسی در شب night photography کاری سخت‌تر به نظر می‌رسید. اما امروزه با وجود پیشرفت‌هایی که در دوربین‌ها شاهد هستیم، لنزهای باکیفیت و تجهیزاتی نظیر دکلانشور، همه‌ چیز حال و هوایی با وضوح بیش‌تر به خود گرفته است.

در این متن سعی می‌کنیم به بهترین دوربین عکاسی در شب اشاره‌ای داشته باشیم و برخی از انواع آن را برای شما نام ببریم. همچنین نگاهی کوتاه به تنظیمات عکاسی در شب خواهیم داشت و اینکه چه تجهیزاتِ جانبی دیگری می‌تواند منجر به یک نتیجه مطلوب‌تر شود. در ادامه با ما همراه باشید.

عکاسی در شب چیست؟

دوربین عکاسی در شبعکاسی در شب در واقع ثبت عکسِ محیطِ باز در زمانی است که دیگر خبری از آفتاب یا در واقع نور نیست. دو روشِ کلی وجود دارد: یا باید از نور مصنوعی استفاده کنیم، یا اینکه از روش لانگ اکسپوژر که ممکن است تا ساعت‌ها دیافراگم برای دریافت نور باز بماند؛ تفاوتی هم ندارد که قرار است فیلمِ عکاسی آن را دریافت کند یا سنسورهای دیجیتال.

با پیشرفت‌ در صنعتِ تصویر، بهترین دوربین‌ها برای عکاسی در شب تولید شده‌اند و هر چه بیش‌تر شاهد شگفتی‌های این سبک شدیم. برای هر سبکی در عکاسی، دوربین می‌تواند در کار نهایی تفاوت ایجاد کند که انتخابِ درست در کنار تجربه و خلاقیت منجر به یک خروجی بهتر خواهد شد. اما انتخابِ دوربین برای عکاسی در شب خیلی جدی‌تر از این حرف‌هاست و ابزار شما می‌تواند یک تفاوت چشمگیر در نتیجه نهایی خلق کند.

عکاسی با دوربین در شب

بهترین دوربین عکاسی در شب

در انتخاب یک دوربین برای عکاسی در شب باید به چند مشخصه اساسی دقت کنید. به طور کلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آی اس او ISO
 • داینامیک رِنج Dynamic Range
 • سنسور بزرگ

دوربین عکاسی در شبمهم‌ترین گزینه آی اس او ISO یا همان حساسیتِ فیلم یا سنسور به نور است که خیلی‌ها آن را به اشتباه ایزو می‌خوانند. شاید در یک متنِ جداگانه تلفظِ صحیح این مشخصه را برای شما بازگو کنیم، اما فراموش نکنید که ایزو نامی آشناتر برای عکاسان است. خیلی از مدرسین بر این باور هستند که این اولین مفهومی است که یک عکاس در مسیر حرفه‌ای خود می‌آموزد؛ نظر شما چیست؟ بهترین دوربین عکاسی در شب آن مدلی است که در ISO بالا با کم‌ترین نویز ممکن تصویر را ثبت کند.

داینامیک رنج Dynamic Range مشخصه دیگری برای انتخاب یک دوربین برای عکاسی در شب است. به خاطر سایه‌های شدید در این سبک، باید دوربین قادر باشد تا جزئیات را در آن بخش‌ها به نمایش بگذارد و لازم است که محدوده وسیعی از فوکوس را داشته باشد؛ بدون اینکه نور overexpose شود یا سایه underexpose.

در مورد سنسور هم کاملاً مشخص است که آن‌هایی که بزرگ‌تر هستند، اطلاعاتِ نوری بیش‌تری را دریافت و ثبت می‌کنند. این قضیه منجر به کاهش نویز هم می‌شود. به همین خاطر در شرایط یکسان، دوربین فول‌فریم‌ قطعاً بهتر از کراپ‌فریم برای عکاسی در شب عمل می‌کند.

نیکون Nikon D810 از بهترین دوربین‌های عکاسی در شبدوربین عکاسی در شب

جدیدترین‌ها همیشه بهترین نیستند. نیکون Nikon D810 سال 2014 میلادی به بازار عرضه شد و امتحان خود را برای عکاسی در شب پس داده است. یک DSLR فول‌فریم که سنسور 36.3 مگاپیکسلی با فناوری سیماس CMOS دارد. آیسو ISO از 64 تا 12800 قابلِ تنظیم است که به محدوده 32 تا 51200 قابلیتِ توسعه دارد. نگاهی به مشخصه‌های اساسی آن داشته باشیم:

 • سرعتِ شاتر 30 to 1/8000sec
 • فوکوس خودکار با 51 نقطه تشخیص
 • فیلمبرداری 1080p
 • عکاسی پی در پی فول فریم 5 فریم در ثانیه

دوربین عکاسی در شباین دوربین عکاسی از نیکون به خاطر داینامیک رنج وسیع در ثبت تصاویر خام RAW و حتی فیلمبرداری شهرت دارد. همچنین بدنه محکمی دارد که آن را برای گشت و گذار در طبیعتِ شب مناسب می‌کند. شما می‌توانید مناظر و آسمانِ شب را به خوبی با چنین دوربینی ثبت کنید. یکی از معایبِ آن که البته ربطی به عکاسی در شب ندارد، عدم برخورداری از WiFi است.

سونی SONY a7 III از بهترین دوربین‌ها برای عکاسی از آسمانِ شبدوربین عکاسی در شب

شاید ما آسمانِ روز را با وجود لنزهای گوشی‌های همراه به طور مکرر در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام مشاهده می‌کنیم؛ اما آسمانِ شب جلوه‌ای شگفت‌انگیز دارد که کمتر به چشم ما می‌رسد. دوربین سونی SONY a7 III یکی از بهترین‌ها برای ثبت آسمانِ چشم‌نواز شب است. خب بهتر است نگاهی به مشخصاتِ اساسی این دوربین بدون آینه داشته باشیم تا متوجه شویم قرار است چه چیزی در دست‌مان بگیریم:

 • سنسور 24.2 مگاپیکسلی فول فریم از نوع CMOS BSI
 • محدوده آیسو ISO عکاسی از 100 تا 51200 (قابل توسعه به 50 تا 204800)
 • سرعت شاتر 30 to 1/8000 sec
 • فوکوس خودکار با 693 نقطه تشخیص و 425 کنتراست تشخیص
 • عکاسی پی در پی 10 فریم در ثانیه
 • فیلمبرداری 4K با نرخ 30 فریم در ثانیه
 • پشتیبانی از بلوتوث و WiFi

دوربین عکاسی در شبهمانطور که گفتیم ثبتِ‌ آسمان شب با این دوربین عکاسی سونی در کنار یک لنز مناسب، رنگ‌هایی پویا و زنده را به معرضِ نمایش خواهد گذاشت. این را مدیون داینامیک رنجِ وسیع با 15 استاپ و فوکوس قدرتمندتش است. همچنین عکاس را قادر می‌سازد که در سکوتِ شب با فوکوس و شاتر بی‌صدا، از حیات وحش مناظر بی‌نظیر ثبت کند. همچنین کاربر می‌تواند حرکت در شب را با دوربین SONY a7 III بهتر ثبت کند. اما شاید برخی قادر به پرداختِ هزینه برای خرید چنین دوربینی نباشند. در این صورت گزینه بعدی به آن‌ها پیشنهاد می‌شود.

دوربین نیکون Nikon D7200 یک گزینه ارزان برای عکاسی آسمان شبدوربین عکاسی در شب

می‌توان از نیکون Nikon D7200 با عنوان بهترین ارزان قیمت برای عکاسی آسمان در شب یاد کرد. به همین خاطر محبوبیتِ بالایی هم در بین کاربران دارد. با توجه به سنسور 24.2 مگاپیکسلی و پردازش‌گر Expeed 4 جزئیات به خوبی ثبت می‌شوند. نگاهی به مشخصاتِ آن بیاندازیم.

 • سنسور 24.2 مگاپیکسلی کراپ فریم 5 x 15.6
 • آیسو ISO از 100 تا 25600
 • سرعت شاتر 30 to 1/8000sec
 • فوکوس خودکار 51 نقطه تشخیص
 • عکاسی پی در پی 6 فریم در ثانیه
 • فیلمبرداری 1080p با نرخ 60 فریم در ثانیه
 • پشتیبانی از WiFi

سونی SONY a6000 بهترین دوربین عکاسی در شب از نظر قیمتSONY a6000

دوربین عکاسی در شبیکی از بهترین دوربین‌‌های بدون آینه Mirrorless که با وجود قیمتِ مناسب عملکردِ خوبی برای عکاسی در شب دارد، SONY a6000 است. هر چند در برخی سناریوها، مثلاً عکاسی از ماهِ پشت درختان،‌ درخت‌ها چندان جزئیات خوبی نمایش ندادند. باید خاطر نشان کنیم که کراپ فریم‌ها گزینه مناسبی برای عکاسی در شب نیستند و بهتر است سراغ فول‌فریم‌های گران‌قیمت‌تر بروید. نگاهی به خصوصیات آن داشته باشیم:

 • سنسور 24.2 مگاپیکسلی کراپ فریم
 • آیسو از 100 تا 25600
 • فوکوس خودکار با 51 نقطه تشخیص
 • عکاسی پی در پی 6 فریم در ثانیه
 • پشتیبانی از WiFi

نگاهی کوتاه به چند دوربین عکاسی در شب

دوربین عکاسی در شببعد از نگاهی به چند دوربین عکاسی در شب از چند دسته مختلف، در ادامه مدل‌هایی را معرفی می‌کنیم که هر کدام می‌تواند برای شرایط خاصی مناسب باشند. راستی برای خرید هر یک از دوربین‌های زیر کافی‌ست سری به سایت دیدنگار و دسته خرید دوربین عکاسی در شب بزنید و به آسانی مدل مورد نظرتان را پیدا کنید.

 • اگر قرار است در همین سبک گام بردارید و بودجه محدودی دارید، می‌توانید با Fujifilm X-T20 یا Canon EOS Rebel T7 شروع کنید.
 • اگر اهل DSLR هستید و به دنبال یک مدل تمام عیار برای عکاسی در شب هستید گزینه D750 را امتحان کنید.
 • از بهترین دوربین‌های عکاسی در شب بدون آینه Mirrorless می‌توان به پاناسونیک LUMIX GH5 4K اشاره کرد.
 • عکاسی ورزشی می‌کنید و خیلی از رویدادها و مسابقات شب برگزار می‌شود؟ سری به Canon EOS 90D بزنید.
 • کانن باز هستید و نمی‌خواهید برند دیگری را انتخاب کنید؟ Canon EOS 6D دوربین عکاسی در شب محبوبی است.
 • نیکون بازها هم از دوربین Nikon D5600 برای عکاسی در شب یاد می‌کنند.
 • به دنبال ثبت لانگ اکسپوژر هستید؟ Canon EOS 6D Mark II را امتحان کنید.
 • عکاسی در شب از شهر جذابیت‌های هیجان‌انگیزی دارد؛ برای این کار می‌توانید به Canon 7D Mark II رجوع کنید.

خب بعد از معرفی چندین مدل محبوب و کارآمد بد نیست اشاره‌ای هم به تنظیمات ایده‌آل برای عکاسی در شب داشته باشیم. در ادامه با ما همراه باشید.

تنظیمات طلایی برای عکاسی در شب

دوربین عکاسی در شباول اینکه مشخصاً باید روی حالت دستی Manual بروید. برای دریافت نور بیش‌تر باید گشودگی دیافراگم را بیش‌تر کنید. معمولاً حداقل این گشودگی باید f/2.8 باشد. به هر حال در برخی سناریوها عکاس f/1.2 و  f/1.8 را انتخاب می‌کند.

آی اس او ISO از دیگر تنظیماتِ حیاتی دوربین برای عکاسی در شب است. آنچه مشخص است، شما نیازمند ISO بالا برای دریافت نور بیش‌تر هستند. اما خیلی از دوربین‌ها در ISO بالاتر،‌ تصویری پر از نویز به شما نمایش می‌دهند که ما سعی کردیم بهترین‌ها را از این نظر به شما معرفی کنیم. معمولاً عکاس آی اس او را روی 800 تنظیم می‌کند؛ هر چند گاهی تا 3200 هم بالاتر می‌رود.

در نهایت باید به سرعت شاتر اشاره کنیم. بسته به صحنه‌ای که قرار است از آن عکاسی کنیم این تنظیم متفاوت خواهد بود. مثلاً برای عکاسی از شب شما نیاز به سرعت شاتر 10 ثانیه یا بیش‌تر خواهید داشت. در صورتی که نور مصنوعی وجود دارد، به فرض در یک محیط شهری، احتمالاً بین 2 تا 10 ثانیه سرعت شاتر را تنظیم خواهید کرد. به هر حال تنظیمات بستگی به شرایط دارد و حالت دستی به همین خاطر است که شما بتوانید به بهترین شات ممکن برسید.

برای عکاسی در شب به چه تجهیزات دیگری به جز دوربین مناسب نیاز دارم؟

دوربین عکاسی در شبعلاوه بر اینکه به یک دوربین عکاسی در شب مناسب، احتمالاً تجهیزات دیگری نظیر سه‌ پایه tripod ضروری خواهد بود. به هر حال قرار است شاتر 10 ثانیه باز بماند و لرزش و حرکت دست می‌تواند نتیجه‌ای متفاوت به وجود آورد. برای ثبت یک تصویر شارپ تا حد ممکن، یک سه‌ پایه می‌تواند کار را به بهترین نحو ممکن انجام دهد.

یکی دیگر از تجهیزاتی که برخی ممکن است به آن توجه نکنند، دکلانشور است. شما این وسیله را به دوربین متصل می‌کنید و بدون لمس دوربین شات می‌زنید که لرزش را در حین ثبت تصویر به حداقل ممکن می‌رساند.

اگر اهل عکاسی در شب هستید، شاید باید که از یک نور مصنوعی بهره ببرید. هر چند نور مصنوعی حتی در روز هم کاربردی می‌تواند باشد و معمولاً هر عکاسی از سه‌ پایه و نور برای تجهیز خود استفاده می‌کند و شاید فقط دکلانشور را فراموش کند.

در نهایت یک کیف حمل و نقل هم می‌تواند یار شما برای رفت و آمد باشد تا تجهیزات در امنیتِ کامل حمل و نقل شوند.

چقدر به عکاسی در شب علاقه دارید؟

دوربین عکاسی در شبقطعاً تا به حال یک ماه کامل را دیده باشید و آرزو به دل می‌مانید که کاش یک دوربین عکاسی در شب داشتم و این صحنه زیبا و منحصر به فرد را ثبت می‌کردم. ما در این متن به چند دوربین عکاسی مختلف اشاره کردیم که می‌توانند این کار را برای شما انجام دهند. علاوه بر تصویر ماه مناظر بسیار زیبایی مانند آسمان شب و درخشش پلاکنتون‌ها در سواحل هستند که ارزش یک تجربه لذت‌بخش عکاسی را دارند.

تجربه شما از کار با هر کدام از دوربین‌هایی که معرفی کردیم چگونه بوده است؟ آیا تا به حال تجربه عکاسی در شب با دوربین خود را داشتید؟ مدل دوربینِ شما چه بود و به چه نتیجه‌ای منجر شد؟ جذاب‌ترین بخش عکاسی در شب از نظر شما چیست؟ خوشحال می‌شویم تجربیات و داستان‌های خود را برای ما بنویسید و این مقاله را برای دوستداران این سبک بفرستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

الف تا ی عکاسی در شب

دسته بندی ها: