شاید شما هم فکر کرده باشید، چطور بعضی از پادکسترها یا مصاحبه‌گرها چنان در دل مردم جا باز کرده‌اند که روزانه ده‌ها دنبال کننده به مخاطبان آن‌ها اضافه می‌شود؟ خب من یکی از رازهای مهم در این حرفه را به شما می‌گویم “انتخاب میکروفون مناسب”. بله به همین سادگی. البته اگر صدای گرم و گوشنوازی هم داشته باشید بی‌تاثیر نیست!

تفاوتی ندارد برای چه منظور به یک ضبط‌کننده‌ صدا یا همان میکروفون نیاز دارید، از ضبط یک پادکست گرفته تا ویدئوبلاگ و تولید محتوا یا بسیاری موارد دیگر، در هر حالت شما نیاز دارید صدای‌تان را با بالاترین کیفیت ممکن ثبت کنید. ولی خب آیا برای همه کارها می‌توان از چند مدل میکروفون خاص استفاده کرد؟ بدون شک جواب منفی است.

بسته به اینکه شما مشغول ضبط صدا در چه محیطی و برای چه منظوری هستید، نوع میکروفونی که استفاده می‌کنید هم می‌تواند متفاوت باشد. شما باید میکروفون مناسب خودتان را بر اساس کاری که انجام می‌دهید انتخاب کنید، میزان کیفیتی که شما برای ضبط لاین وکال یک موسیقی نیاز دارید قطعاً بسیار بیشتر از کیفیتی است که برای ضبط یک ویدئوبلاگ نیاز است.

بنابراین بهتر است سردرگم نشوید. در این مقاله کامل‌ترین اطلاعات را برای انتخاب و خرید یک میکروفون آیده‌آل مخصوص مصاحبه، پادکست و ضبط در فضای باز را با هم بررسی می‌کنیم.

هرچه زودتر، بهتر

اگر هنوز میکروفونی نخریده‌اید، وقت را تلف نکنید! چراکه خرید میکروفون و به‌طور کلی تجهیزات صوتی علاوه بر اینکه ارزش کیفی کار شما را بیشتر می‌کنند، یک سرمایه‌گذاری بلند و ارزشمند است، در واقع تکنولوژی آن‌ها معمولاً در فواصل زمانی بسیار طولانی ارتقا پیدا کرده و به‌روز می‌شوند، یعنی دقیقاً برخلاف فناوری ساخت دوربین‌های دیجیتال که شما را وادار می‌کند هر ساله به دنبال خرید یک دوربین جدید باشید.

پس تا جایی که می‌توانید بودجه مد نظرتان را بالا ببرید و مطمئن باشید که مدت زمان بسیار طولانی از انتخابی که کرده‌اید استفاده کرده و لذت خواهید برد.

هرآنچه لازم است در مورد تهیه یک میکروفون باکیفیت و کاربردی برای پیشرفت کسب‌وکارتان بدانید را به شما می‌گویم، پس پیشنهاد می‌کنم قبل از هر کار دیگری اول این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

حتماً بخوانید: راهنمای خرید میکروفون دوربین

نکته‌ای ساده ولی مهم که لازم است پیش از خرید میکروفون بدانید

عملکرد انواع میکروفون

پیش از خرید میکروفون برای هر منظوری، بهتر است با عملکرد این دستگاه‌ها یک آشنایی اولیه داشته باشید. در کاربردهای مرسوم و سنتی استودیویی، میکروفون یکی از تجهیزات آنالوگ به حساب می‌آید که به وسیله‌ کابل XLR سیگنال‌های صوتی را به ضبط کننده منتقل می‌کند (میکروفون‌های XLR را نمی‌توان به طور مستقیم به لپ تاپ یا کامپیوتر وصل کرد و شما به یک دستگاه رابط جهت تنظیم و پردازش صدا نیاز خواهید داشت). اغلب برای کنترل چند میکروفون یا برخی تنظیمات دیگر، بین ضبط کننده و میکروفون از یک میکسر هم استفاده می‌شود. در چنین حالتی سیگنال‌های ارسالی از طرف میکروفون کیفیت بسیار بهتری خواهند داشت. فرآیندهای دیگر همچون EQ و فشرده‌سازی پویا و بهینه‌سازی جلوه‌های صوتی در مرحله‌ تولید انجام می‌شوند.

اما در نقطه‌ مقابل، میکروفون‌های دیجیتال از طریق پورت 3.5 میلی متری صوتی و یا USB به کامپیوتر وصل می‌شوند و عملکرد آن‌ها با میکروفون‌های آنالوگ تفاوت بسیاری دارد. در این میکروفون‌ها تمام عملیات پردازش سیگنال‌های صوتی در داخل خود میکروفون صورت گرفته و توسط یک کابل به ضبط کننده منتقل می‌شود. در واقع هر میکروفون USB را می‌توان به مبدل آنالوگ به دیجیتال (DAC) دانست که معمولاً کنترل حجم صدا هم جزو قابلیت‌های داخلی آن محسوب می‌شود. کنترل حجم صدا در دنیای میکروفون‌های آنالوگ (Gain Knob) اغلب با استفاده از تجهیزی اضافه انجام می‌شود که Mic Pre نام دارد. میکروفون‌های USB در بیشتر مواقع از جک هدفون هم بهره می‌برند.

در بین میکروفون‌های استودیویی و خارج از بحث میکروفون‌های USB، چند مدل مختلف با نام‌های ریبون، داینامیک و کاندنسر وجود دارد. همچنین الگوهای قطبی دریافت سیگنال هم در میکروفون‌های مختلف تنوع زیادی دارد که با انواع نام Cardioid ،Hypercardioid ،Omnidirectional و Figure-eight شناخته می‌شوند.

7 الگوی قطبی در میکروفون‌ها

  1. تمام جهتی (omnidirectional): از همه‌ جهات صدا را به یک اندازه دریافت می‌کند.
  2. دوجهتی (bi-directional): صدا را از جلو و پشت میکروفون به یک اندازه دریافت می‌کند.
  3. تک جهتی (unidirectional): نسبت به دریافت صدا از جلو حساس‌تر است.
  4. کاردیوئید (Cardioid): در این الگوی قطبی صدا تنها از جلوی میکروفون دریافت می‌شود.
  5. ساب‌ کاردیوئید (Subcardioid): ساب کاردیوئیدها که به آن‌ها wide cardioid نیز گفته می‌شود، کمی بیشتر از omnidirectional ها و کمی کمتر از کاردیوئیدها جهتی‌تر هستند. به معنای ساده، ساب کاردیوئیدها برای ضبط صدای گروهی از سازهای مختلف و یا گروهی از خواننده‌ها به‌کار می‌روند، هرچند که مستعد فیدبک نیز هستند.
  6. سوپر کاردیوئید (Super Cardioid): صداها را با اختلاف زاویه میدان ۱۸۰ درجه‌ای، یعنی از پشت میکروفون کمتر دریافت می‌کند و البته صداهای اطراف میکروفون را کمی برداشت نموده و بیشتر دریافت صدا از جلوی میکروفون می‌باشد.
  7. هایپر کاردیوئید (Hyper Cardioid): به نوعی همان سوپر کاردیوئید است، با این تفاوت که میزان برداشت صدا از اطراف و پشت میکروفون بیشتر می‌باشد.

خب تا اینجا با ساختاری کلی میکروفون‌ها آشنا شدیم و حالا بعد از تمام این اطلاعات به کشف راز ضبط صدای حرفه‌ای که خیلی‌ها از آن غافل هستند می‌رسیم.

حتماً بخوانید: بهترین میکروفون‌های فیلم برداری و ویدئوبلاگینگ: صدا را با بالاترین کیفیت ممکن ضبط کنید !

چه میکروفونی برای ضبط پادکست مناسب است؟

می‌توان گفت مهم‌ترین هدف این دسته از میکروفون‌ها شفافیت بسیار بالای صدا است. البته در ضبط پادکست مهارت‌های گویندگی شخص گوینده نیز بسیار مهم است. اگر شما هم یک گوینده‌ حرفه‌ای هستید احتمالاً به میکروفونی بدون قابلیت‌های DSP نیاز خواهید داشت. در مقابل، اگر پادکست شما بیشتر به صورت گفتگوی زنده با افراد مختلف ضبط می‌شود و یا اگر چند گوینده هستید و همگی تنها از یک میکروفون استفاده می‌کنید، بهتر است از میکروفون‌هایی با قابلیت پردازش بیشتر استفاده کنید. در واقع این میکروفون‌ها می‌توانند سیگنال‌های مربوط به اوج و فرودهای ناگهانی را حذف کنند تا صدایی شفاف‌تر در تمامی سطوح صوتی داشته باشید. به زبان ساده این نوع میکروفون مراقب گوش‌های شنونده است!

یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب میکروفون مناسب برای پادکست تعداد افرادی است که به صورت همزمان قرار است صحبت کنند. اگر شما تنها یک نفر هستید، باید به دنبال یک میکروفون با الگوی تک جهته‌ کاردیوئید باشید. اما در پادکست‌هایی با محوریت گفتگوهای چند نفره، استفاده از میکروفون‌هایی با الگوی قطبی Figure-eight بهتر خواهد بود. در این مواقع، می‌توان میکروفون را در فاصله‌ای مناسب بین دو گوینده قرار داد که حالت طبیعی‌تری هم به صدای ضبط شده بدهد.

در برخی سناریوهای پادکست‌سازی، ضبط صدای اتاق هم به عنوان بخشی از محتوای پادکست مد نظر قرار می‌گیرد. در چنین مواقعی، استفاده از میکروفون‌های فراگیر Omnidirectional کاربردی خواهد بود. به عنوان مثال، اگر پادکست فضایی زنده دارد و در محیط باز یا تمرکز بر محیطی خاص (مثلاً دفتر کار یا رستوران یا کافی شاپ) ضبط می‌شود، می‌توان از میکروفن‌های فراگیر استفاده کرد.

یک نکته مهم!

در چنین مواقعی، میکروفون‌هایی که قابلیت اتصال به دستگاه‌های همراه مانند گوشی هوشمند را دارند، کاربرد بهتری خواهند داشت. انواع گوناگونی از این نوع در بازار وجود دارند که حتی قابلیت اتصال به دستگاه‌های iOS را هم با پورت لایتنینگ فراهم می‌کنند.

2 ابزار ضروری

علاوه بر این‌ها لازم است شما دو مورد از تجهیزات را هم حتماً داشته باشید؛ یکی ویند اسکرین و دیگری پاپ فیلتر که هر دو اغلب از جنس فوم ساخته می‌شوند. وظیفه‌ اصلی هردو حذف صداهای مزاحم و همچنین جلوگیری از برخورد هوای دهان گوینده در هنگام صحبت کردن با میکروفون است. خوشبختانه اغلب میکروفون‌ها به یک شکلی از این دو قابلیت پشتیبانی می‌کنند. فراموش نکنید که برای ضبط یک پادکست سوپر حرفه‌ای شما به نرم افزارهای حرفه‌ای ویرایش صوتی هم نیاز خواهید داشت.

لٌب کلام! میکروفون‌های کاندنسر و داینامیک (ترجیحاً با پورت USB) بهترین گزینه برای پادکسترها هستند.

چه میکروفونی برای ضبط مصاحبه مناسب است؟

مصاحبه ممکن است در فضاهای متفاوتی صورت بگیرد، اما در نهایت چیزی که مد نظر شما خواهد بود کیفیت و بلندی صدای گوینده‌ اصلی خواهد بود. همچنین لازم است میکروفون شما بتواند صداهای اضافی محیط را تا حد بسیار زیادی از بین ببرد. اما بسته به اینکه محیط مصاحبه داخلی و بسته است و یا خارجی و باز، لازم است از میکروفون‌های مختلفی استفاده کنید. درست مثل میکروفون‌های مناسب پادکست، اگر ضبط شما به صورت گروهی انجام می‌گیرد، بهتر است روی میکروفون‌هایی با قابلیت پردازش بسیار بیشتر تمرکز کنید.

با توجه به ماهیت مصاحبه که ممکن است افراد مختلفی در اطراف میکروفون باشند، بهترین الگوی قطبی برای میکروفون‌های مناسب مصاحبه omnidirectional و همچنین هایپر کاردیود است. اگر از میکروفون‌های تمام جهتی استفاده می‌کنید، باید بدانید که صدا از تمامی جهات برداشت می‌شود و به همین دلیل ممکن است نیاز به پردازش قابل توجهی برای حذف نویز داشته باشید، مگر اینکه خود میکروفون به این قابلیت مجهز شده باشد.

2 ابزار کاربردی

همچنین همانند میکروفون‌های مخصوص پادکست، برای مصاحبه نیز شما نیاز به اندکی صدای محیط برای طبیعی‌تر جلوه دادن همه چیز دارید، خصوصاً اگر مصاحبه‌ به صورت تصویری انجام می‌گیرد، بهتر است اندکی صدای محیط را هم داشته باشید تا صدای گوینده خیلی مصنوعی به نظر نرسد. همچنین بهتر است برای ضبط با این میکروفون‌ها از رکوردهای مخصوص استفاده کنید تا هم کیفیت بالاتری داشته باشید، و هم بتوانید آن را با خود به هر جایی ببرید. البته منظورم از “اندک” صدای طبیعی محیط است، شاید این جمله شما را یاد صحنه‌های مصاحبه در شبکه خبر و گاهی هل دادن جمعیت برای گقتگو بی‌اندازد که خب بهتر است گوش‌های‌تان را بگیرید چون مصاحبه‌گر راهی جز فریاد کشیدن ندارد! نه! صبر کنید؛ راه حل بهتر: برای مصاحبه شما به ویند اسکرین نیاز خواهید داشت، یا حتی المقدور باید از پاپ فیلترهای فومی که روی خود میکروفون نصب می‌شوند استفاده کنید تا صداهای هوادار را از بین ببرید.

مصاحبه‌گرها! میکروفون‌های دستی، شات گان و یقه‌ای (ترجیحاً بی سیم)، برای شما مناسب است.

حتماً بخوانید: بهترین منابع نور برای یوتوبرها و ویدئوبلاگرها

چه میکروفونی برای ضبط در فضای باز مناسب است؟

ضبط در فضای باز ممکن است برای منظورهای خاصی باشد، از ضبط یک کلیپ تصویری گرفته تا یک گزارش خیابانی و حتی یک فیلم کوتاه. در هر یک از این موارد شما نیازهای متفاوتی خواهید داشت، اما به طور کلی باز هم بدون شک شفافیت صدا از هر چیزی برای‌تان مهم‌تر خواهد بود. همچنین هر چه میزان ضبط نویز در میکروفون‌تان کمتر باشد، نتیجه‌ بهتری هم خواهید داشت.

برای ضبط در فضای باز، بسته به سوژه‌ای که قصد فیلم‌برداری از او را دارید، می‌توانید از میکروفون‌هایی با الگوی قطبی تمام جهتی یا کاردیوئید استفاده کنید، که این بستگی به آن دارد که بخواهید صدای محیط را تا چه حد داشته باشید، اگر خیلی صدای محیط برای شما اهمیت دارد، می‌توانید از میکروفون‌های تمام جهتی استفاده کنید، اما در صورتی که شفافیت و بلندی صدای سوژه برایتان مهم‌تر است، بهتر است به دنبال میکروفون‌هایی با الگوی قطبی کاردیوئید باشید.

فراموش نکنید!

به غیر از این موارد برای ضبط صدا در فضای باز باید به موارد دیگری هم توجه داشته باشید، مثلاً استفاده از یک رکوردر صدای اکسترنال ضروری است. رکوردرها قابل حمل هستند و نیاز به منبع انرژی دائمی برای فعالیت ندارند، همچنین کیفیت خروجی آن‌ها بسیار عالی است و امکاناتی را در اختیار شما قرار می‌دهند که بدون شک برایتان کاربردی خواهد بود. به غیر از آن باید به طول سیم میکروفون خود توجه داشته باشید، البته در صورتی که از میکروفون‌های سیمی استفاده می‌کنید. ممکن است برای ضبط یک صحنه مجبور باشید خودتان دور از سوژه باشید، در این مواقع طول کابل میکروفون برای شما مهم خواهد بود.

2 ابزار حیاتی

همچنین استفاده از ویند اسکرین و پاپ فیلتر برای ضبط در فضای باز به شدت نیاز خواهد بود، چرا که عموماً صدای باد می‌تواند به طور کامل فایل صوتی شما را نابود کند. برخورد باد با میکروفون باعث می‌شود صدای سوژه‌ اصلی هم دیستورت و خراب شود، به همین دلیل حتماً باید از تجهیزات مناسبی برای جلوگیری از این اتفاق استفاده کنید.

کاملاً روشن است؛ میکروفون‌های شات گان و یقه‌ای (ترجیحاً بی سیم) برای ضبط صدا در فضای باز بهترین گزینه‌ها هستند.

اگر هنوز میکروفون مناسب را انتخاب نکرده‌اید، 1 ‌بار دیگر بخوانید

در پایان اگر می‌خواهید یکی از میکروفون‌های مناسب کار خودتان را پیدا کنید، باید به اطلاعات که گفتیم و نیازتان توجه کنید؛ الگوهای قطبی، میزان حساسیت و نوع اتصال از مهمترین این ویژگی‌ها هستند، آن‌ها را فراموش نکنید.

همان‌طور که گفتم تا جایی که می‌توانید برای خرید یک میکروفون خوب دست‌ودل‌باز باشید، چراکه بعد از آن قرار نیست تا سال‌ها تغییری داشته باشید و یک میکروفون خوب می‌تواند مدت زیادی همراه شما باشد.

من در این مقاله سعی کردم مهمترین مشخصات و ویژگی‌ها برای انتخاب میکروفون‌های مخصوص ضبط پادکست، ضبط مصاحبه و ضبط در فضای باز را به شما بگویم. اگر باز هم نیاز به اطلاعات بیشتری دارید پیشنهاد می‌کنم با مشاوران ما در ارتباط باشید و مقاله زیر را مطالعه کنید …

حتماً بخوانید: انواع میکروفون دوربین: دانستنی‌هایی در مورد میکروفون‌های دوربین‌های DSLR

امیدوارم مقاله‌ “راز ضبط صدای حرفه‌ای؛ برای ضبط پادکست یا مصاحبه کدام میکروفون بهتر است؟” برایتان مفید و جذاب بوده باشد. حتماً نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی دارید، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید!

 

خریدانواع میکروفون

دسته بندی ها: