بهترین دوربین فیلمبرداری برای یوتیوب

دوربین فیلمبرداری یوتیوب

دوربین فیلمبرداری یوتیوبدوربین فیلمبرداری برای یوتیوب ؟ حتماً سوال شما هم هست. یوتیوب یا یوتوب YouTube یکی از کانال‌های اینترنتی محبوب در سرتاسر دنیاست. هر کسی می‌تواند با هر کیفیتی در این کانال محتوای ویدیویی و صوتی multimedia تولید کند؛ اما بهترین دوربین فیلمبرداری برای یوتوب کدام است؟ چه گزینه‌هایی را می‌توان روی میز چید؟

ابتدا از این کانالِ اینترنتی پرطرفدار خواهیم گفت. سعی می‌کنیم نگاهی کوتاه به چند و چونِ آن داشته باشیم. سپس چند دوربین فیلمبرداری یوتیوب که بهترین‌ها هستند را معرفی می‌کنیم. سعی می‌کنیم تا با نگاهی به پلتفرم تولید محتوای ویدیویی یوتیوب YouTube چند دوربین فیلمبرداری مناسب معرفی کنیم. آیا یک هندی‌کم بهتر است یا لنز دوربین موبایل؟ یک دوربین حرفه‌ای فیلمبرداری چه مشخصاتی دارد؟ در ادامه با دیدنگار همراه باشید تا بتوانید در یوتیوب به جایگاه بهتری برسید.

یوتیوب YouTube چیست و چه کاربردی دارد؟

دوربین فیلمبرداری یوتیوبیوتیوب YouTube یا یوتوب یک پلتفرم برای به اشتراک‌گذاریِ آنلاینِ ویدیو و پادکست است. سال 2005 میلادی بود که استیو چِن Steve Chen و چاد هِرلی Chad Hurley در کنار جاوید کریم Jawed Karim آن را تاسیس کردند.

در حال حاضر این پلتفرم در مالکیتِ گوگل Google است و بعد از موتورِ جستجویِ گوگل دات کام، پربیننده‌ترین وب‌سایتِ دنیا به شمار می‌آید. این همه بازدید از وب‌سایت یوتوب به چند عامل اساسی بازمی‌گردد:

 • حجمِ بالای تولید محتوای روزانه در اکثرِ حوزه‌ها (علمی، هنری، فنی، عمومی و …)
 • کیفیتِ استاندارد محتواها
 • دسترسی به تمام وب‌سایت به صورتِ رایگان

البته این‌ها دلایل ظاهری هستند. راحتی کاربر در کار با منو user experience در کنار امکان کسبِ درآمد از یوتوب می‌توانند از دیگر دلایل اثرگذار در جلبِ هر چه بیش‌تر مخاطب باشد.

چه محتوایی در یوتوب تولید می‌شود؟

دوربین فیلمبرداری یوتیوباگر بخواهیم خیلی کلی در موردِ کاربرد یوتیوب بگوییم می‌توانیم به سه دسته کلی اشاره کنیم: محتوای آموزشی، محتوای سرگرمی و محتوای تبلیغاتی. محتواهای یوتیوب عمدتاً در این سه دسته قرار می‌گیرند. شما کافی است که یک کلید واژه را تایپ کنید، و تمام محتواهای مرتبط به نمایش گذاشته می‌شوند. البته مشخصاً بهترین جستجو نصیبِ کلید واژه‌های انگلیسی است و در این زبان محتواهای بیشتری تولید می‌شود.

این همه رفت و آمد در این شبکه اجتماعی باعث می‌شود تا موردِ توجه عده بسیاری باشد. در این متن همانطور که گفتیم قصد داریم بهترین دوربین فیلمبرداری برای یوتیوب به شما معرفی کنیم. اینکه چه دستگاهی برای ضبطِ محتوای ویدیویی در یوتیوب بهتر است؟ پیش از آن نگاهی کوتاه به مشخصاتِ فایل‌های یوتوب داشته باشیم.

میکروفون

مشخصاتِ ویدیوها و دوربین فیلمبرداری برای یوتیوب

مشخصات ویدیویی نقش اساسی را در تعیین بهترین دوربین فیلمبرداری برای یوتیوب بازی می‌کنند. این شبکه اجتماعی برای به اشتراک‌گذاری آنلاینِ محتوای ویدیویی، از انواع فرمت‌ها و رزولوشن‌ها پشتیبانی می‌کند که باعث می‌شود افراد با بودجه‌های مختلف و دستگاه‌های مختلف بتوانند محتوای خودشان را در یوتیوب YouTube به اشتراک بگذارند.

 • انواع فرمت‌ها نظیر: MP4، MPEG4،‌ MOV، AVI، FLV، WMV، 3GP، MPEGP5، WebM، DNxHR، Cine Form، ProRes و HEVC
 • انواع رزولوشن: 240p، 360p، 480p، 720p، 1080p، 1440p یا 2K، 2160p یا 4K

دوربین فیلمبرداری یوتیوبمشخصاً کیفیتِ بالاتر باعث می‌شود ویدیوی شما نمایش‌ِ بهتری داشته باشد. این نمایش بهتر منجر به جلبِ مخاطب در نگاه اول می‌شود. بعد از آن مفهوم و جذابیتِ محتوا و کیفیتِ صدای ویدیو است که تعیین کننده خواهد بود. در این متن مرکزِ توجه ما یک دوربین فیلمبرداری مناسب برای ضبطِ ویدیو است.

به خاطر اینکه معمولاً محتواها در یوتیوب طولانی هستند، انتخاب بهتر یک دوربین فیلمبرداری برای یوتیوب است و نه عکاسی با قابلیتِ فیلمبرداری. چرا؟ طول محتواها عمدتاً بالای 10 دقیقه هستند. برای به اشتراک‌گذاری یک محتوای 10 دقیقه‌ای شاید لازم باشد 100 دقیقه فیلمبرداری کنیم. در صورتی که بخواهیم از دوربین عکاسی خود برای این کار استفاده کنیم احتمالاً آن را در خطر استهلاکِ سریع‌تر قرار داده‌ایم.

چرا تولید محتوا در یوتیوب YouTube ارزشمند است؟

دوربین فیلمبرداری یوتیوباولین مسئله اینکه در صورتی که بتوانید با استانداردهای یوتوب فیلمبرداری کنید، در هر پلتفرمِ دیگری می‌توانید فعالیت کنید. اما خود یوتوب YouTube برای مخاطبین و سطح تعاملی که یک کانال برقرار می‌کند، به آن حساب کاربری پول پرداخت می‌کند.

به عنوان مثال در صورتی که بتوانید روزانه حدود 100 بازدید داشته باشید، ماهیانه حداکثر 22 دلار درآمد خواهید داشت. خب این رقم چندان تولیدکنندگان را مجاب نمی‌کند. اما اگر 1000 بازدید و درآمد 220 دلار در ماه را تصور کنیم برای یک کاربر ایرانی رقم قابل توجهی از آب در خواهد آمد.

نکته دیگر اینکه این درآمد از راه دور است. تولید مستقل است و می‌توانید به فراخورِ مطلوب خلاقیت به خرج دهید. زبانی که ویدیو تولید می‌شود اختیاری است که در مورد مزیت این قضیه خواهم گفت. و نکته طلایی ماجرا: اگر جدیت به خرج دهم و مدام به فکر بهبود باشم، کانال رشد خواهد کرد و یک فرصتِ عالی برای کسب درآمد دلاری و آنلاین است.

گاهی هم اصلاً هدف تبلیغات است. یعنی از پلتفرم برای معرفی محصول یا خدمات استفاده کنید و در وب‌سایت یا فروشگاهِ خودتان فروش مستقیم را داشته باشید. اینکه با چه هدفی قصدِ تولید محتوا دارید چندان در استانداردهایی که باید رعایت کنید دخلی ندارد. همه چیز به تجهیزات و توانایی‌های فنی نیروی انسانی شما بستگی دارد.

زبان فیلمبرداری برای یوتوب؛ فارسی یا انگلیسی؟

دوربین فیلمبرداری یوتیوببدونِ شک اگر بتوانید فیلمبرداری برای یوتوب را با زبان انگلیسی اجرایی کنید مخاطبینِ گسترده‌تری خواهید داشت. البته در صورتی که بتوانید در زبان فارسی با رعایت تکنیک و استاندارد ویدیو تولید کنید، باز هم شانس موفقیتِ بالایی خواهید داشت؛ چرا که رقابت در این حوزه چندان سنگین نیست. از طرفی افرادی هستند که دانشِ زبان انگلیسی کافی برای فهم ویدیوهای دیگر را ندارند. در نتیجه از این طریق شما می‌توانید مخاطبِ هدف داشته باشید.

و اما تجهیزات. به هر حال برای رسیدن به یک نقطه قابل قبول در قامتِ پلتفرمِ یوتوب YouTube، باید یک سری تجهیزاتِ اساسی و پایه تهیه کنیم. چون این شبکه اجتماعی بر پایه تولید محتوای ویدیویی است، طبیعتاً اولین دستگاهِ ضروری، دوربین فیلمبرداری است. خب برای یوتوب YouTube چه دوربین فیلمبرداری بهتر است؟ در ادامه با دیدنگار همراه باشید.

بهترین دوربین فیلمبرداری برای یوتیوب YouTube

دوربین فیلمبرداری یوتیوببرای رسیدن به جوابی که در بین افراد و گروه‌های مختلف، متفاوت از آب در خواهد آمد، سعی می‌کنیم که به نکاتِ اساسی بپردازیم. قطعاً شما می‌توانید با لنزهای موبایلی خود محتواهای جذابی تولید کنید که کیفیتِ پایه را برای این شبکه داشته باشند. اما صبر کنید.

اجازه بدهید چند مدل حرفه‌ای‌تر را مدنظر بگیریم. اولین نکته اینکه بهتر است مدل‌هایی را نشانه بگیریم که قابلیتِ ضبطِ 4K را دارند. نه قرار است نجومی فکر کنیم و نه به هیچ وجه از دسته پایین شروع می‌کنیم.

دوربین فیلمبرداری برای یوتیوب سونی SONY FDR-AX43

دوربین فیلمبرداری یوتیوب

دوربین فیلمبرداری سونی SONY FDR-AX43 4K یک هندی‌کم با قابلیتِ ضبط در رزولوشن 4K است. پس اگر کاربر روی صفحاتِ نمایشی بزرگ محتوای شما را مشاهده کند، همچنان با کیفیتِ مطلوبی خواهد بود. پس از این نظر نهایت کیفیت این پلتفرم با این هندی‌کم جمع و جور مهیا است.

 • فیلمبرداری 4K با نرخ 30 فریم در ثانیه
 • عکاسی 16.6 مگاپیکسلی
 • برخورداری از مکانیزم گیمبال داخلی Balanced Optical SteadShot
 • لنز 26.8 میلی‌متری با زاویه دید عریض wide angle از زایس ZEISS
 • سنسور Exmor R CMOS تایپ 1/2.5 یا 7.20 میلی‌متری
 • زوم اپتیکال 20 برابری

دوربین فیلمبرداری یوتیوبمشخصاتِ اساسی دوربین فیلمبرداری سونی SONY FDR-AX43 4K نیازهای فیلمبرداری برای یوتوب را برطرف می‌کند. از عملکردِ Wi-Fi برخوردار است که کار ارتباط را به روز و راحت می‌کند. برای ارتباط با صفحاتِ نمایشی بزرگ‌تر می‌توان از درگاه HDMI micro‌ استفاده کرد. یک خروجی میکروفون stereo minijack و جک هدفون مانیتورینگ stereo باعث می‌شود تا آن را یک گزینه جمع و جور برای شروع فیلمبرداری بدانیم. هر چند از یک هندی‌کم نباید انتظارِ خاصی داشته باشیم.

کیفیت تصویر

زوم اپتیکال و اندازه سنسور در کنار پایداری خوب تصویر جایی است که باعث می‌شود این دوربین فیلمبرداری خیلی بهتر از یک گوشی موبایل عمل کند. از طرف دیگر این دستگاه به صورتِ اختصاصی برای فیلمبرداری طراحی شده است. از نظر ارگونومی و تمام مسائل مربوط به فیلمبرداری تا حد مبتدی به کار است.

خیلی‌ها به دنبال یک گزینه حرفه‌ای‌تر هستند. بودجه کافی در اختیار دارند و به طور کلی قصد سرمایه‌گذاری در این حوزه را در سر دارند. شاید هم به دنبال تجهیز یا به‌روزرسانی ابزار فکر می‌کند. در این صورت یک لنز با قابلیتِ تعویضِ لنز را شاید دلبرِ فیلمبرداران محتوای ویدیویی برای شبکه‌های اجتماعی خصوصاً یوتوب دانست.

هر چند بهتر است از یک میکروفون اکسترنال برای ضبطِ ویدیو بهره ببرید، اما به هر حال این دوربین فیلمبرداری از یک میکروفون 5.1 ch هم برخوردار است که در برخی شرایط به کار می‌آید.

دوربین فیلمبرداری یوتیوب حرفه‌ای SONY FX3 Full-Frame

دوربین فیلمبرداری یوتیوببا دوربینی طرف هستیم که توانایی‌های پایه را در بالاترین کیفیتِ ممکن در اختیار کاربرش قرار می‌دهد. دوربین فیلمبرداری سونی SONY FX3 full frame یک گزینه عالی برای ضبط ویدیو برای یوتیوب YouTube است. یک 4K با نرخ 120 فریم در ثانیه که به هیچ وجه ضعف‌های مدل قبلی را ندارد.

با چنین کیفیتی امکانِ ضبط اسلوموشن می‌تواند عملکردِ تیم فیلمبرداری یوتوب را ماکزیمم کند. فرمت XAVC S-I 4:2:2 10bit عملیاتِ ادیت بعد از فیلمبرداری را در سطحی حرفه‌ای و چشمگیر مهیا می‌کند. این دوربین چه مزیت‌هایی دارد؟

 • قابلیتِ تعویض لنز را دارد که با آن می‌توان یک فیلمبردار حرفه‌ای شد.
 • فیلمبرداری 4K با نرخ 120 فریم در ثانیه
 • جمع و جور و سبک Portable
 • کیفیتِ فایلِ ویدیو آماده برای ادیت در نرم‌افزارهای حرفه‌ای
 • کنترل فوکوس تاچ اسکرین (فوکوس خودکار 627 نقطه)

کیفیت ویدیو

دوربین فیلمبرداری یوتیوبپایداری تصویری 5 محوره داخلی در کنار این مزیت‌ها باعث می‌شود تا آن را یک دوربین حرفه‌ای و تمام عیار فیلمبرداری برای یوتیوب در دست حس کنیم. این دوربین فیلمبرداری حرفه‌ای سونی به کاربر خروجی RAW می‌دهد که امکانی بی‌نظیر در حین عملیاتِ تصویربرداری برای کارگردان و فیلمبردار فراهم می‌کند.

رابط کاربری حرفه‌ای با حد و اندازه‌های این دوربین فیلمبرداری حرفه‌ای سونی همگام است. یک مینی جَک 3.5 میلی‌متری استریو و هندل XLR، XLR /TRS type 3pin فقط رابط‌های صوتی این دستگاه هیجان‌انگیز هستند.

به طور کلی می‌توانیم آن را یک گزینه تمام عیار دوربین فیلمبرداری برای یوتیوب در نظر بگیریم. شما می‌توانید در کنار تجهیزاتِ دیگر نتایجِ بسیار قابلِ توجهی را بدست آورید. بعد از معرفی یک گزینه برای مبتدی‌ها و مدلی برای افراد حرفه‌ای و جدی، نگاهی هم به دوربین‌های فیلمبرداری ورزشی یا اکشن داشته باشیم که می‌توانند گزینه‌های جذابی برای برخی افراد به حساب آیند.

دوربین فیلمبرداری برای یوتیوب ارزان ؛ دوربین‌های ورزشی

دوربین فیلمبرداری یوتیوبدوربین‌های ورزشی یا اکشن همانطور که از نام‌شان پیداست گزینه‌هایی عالی برای فیلمبرداری از صحنه‌های اکشن و در حال حرکت خصوصاً در فیلمبرداری از صحنه‌های ورزشی است. این دوربین‌ها عمدتاً مورد توجه بلاگرها، ولاگرهای ورزشی و به طور کلی افراد علاقه‌مند به ورزش و ماجراجویی در کنار فیلمبرداری به صورتِ توامان است.

گوپرو GoPro MAX 360

دوربین فیلمبرداری یوتیوب

دوربین فیلمبرداری یوتیوببهترین گزینه این لیست در حال حاضر می‌تواند از کمپانی گوپرو باشد. یکی از بهترین محصولات و به روزِ گوپرو GoPro MAX 360 است. قابلیت فیلمبرداری با رزولوشن 6K، فیلمبرداری تایم لپس و هایپرلپس، اسلوموشن، عکاسی 18 مگاپیکسلی، ثبات تصویر بی‌نقص گوپرو و قابلیت فیلمبرداری تا عمق 5 متری آب باعث می‌شود تا حتی برخی به جای غولِ قدرتمندی چون مدل قبلی آلفا سونی، سراغ این کوچولوی ارزان قیمت بیایند.

گوپرو GoPro HERO10

دوربین فیلمبرداری یوتیوب

دوربین فیلمبرداری یوتیوبمدل قدر دیگر گوپرو GoPro HERO10 است. رزولوشن 23 مگاپیکسلی با قابلیت ضبط فیلم 5.3K با سرعت 60 فریم در ثانیه، باعث می‌شود تا استانداردهای فیلم در یوتوب رعایت شود. برند DJI هم محصولاتِ با کیفیتی در این حوزه تولید می‌کند که می‌توانید سری به صفحه دوربین‌های فیلمبرداری ورزشی فروشگاه بزنید و از محصولات دیدن کنید.

به طور کلی اندازه جمع و جور و بسیار سبک، قابلیتِ فیلمبرداری زیر آب، تجهیزاتِ جانبی متعدد برای دوربین و افزایش قابلیت‌ها و عملکرد، سیستم پایداری تصویر بسیار هوشمند و رابط کاربری جذاب و به روز باعث می‌شود تا ما از این دوربین‌های فیلمبرداری اکشن یا ورزشی به عنوان گزینه‌هایی عالی برای ضبط ویدیو در یوتیوب یاد کنیم.

یوتیوب یک وب‌سایت قدرتمند برای نمایش ویدیوهای شماست. اگر محتوای درجه یک تولید کنید، حتماً بازخورد عالی کسب خواهید کرد. همه می‌دانیم که رقابت در این سطح بالا است. اما با تجهیزات قابل قبول و کمی خلاقیت می‌توانید در این زمینه موفق شوید و به درآمد برسید. نگاهی به دوربین‌های پیشنهادی ما داشته باشید و از راهنمایی مشاوران ما هم بهره ببرید تا زودتر به نتیجه برسید.

کدام دوربین فیلمبرداری برای یوتیوب کارراه‌انداز است؟

دوربین فیلمبرداری یوتیوبهمانطور که می‌دانید در حال حاضر حداکثر رزولوشنی که یوتوب پشتیبانی می‌کند 4K است. پس دوربین با این تعداد پیکسل انتخابی مناسب است. لنزهای گوشی موبایل به خاطر محدودیت در زوم اپتیکال و همچنین اندازه کوچکِ سنسور، انتخابی عالی برای فیلمبرداری یوتوب نیستند. دوربین‌های عکاسی هیبریدی هم به خاطر آسیبی که ممکن است فیلمبرداری به سنسور وارد کند گزینه‌ای مناسب فیلمبرداری‌های نسبتاً طولانی‌ مدت یوتوب نیست.

ما یک گزینه برای مبتدی‌ها معرفی کردیم. مدلی که بتواند نیازهای اساسی را برطرف کند و فایلی آماده برای تدوین و ادیت تحویل بدهد. سپس یک گزینه با قابلیتِ تعویض لنز را به شما معرفی کردیم که می‌تواند خلاقیت کیفیتِ کاری را در حد حرفه‌ای‌ها بالا ببرد. در نهایت اشاره‌ای داشتیم به دوربین‌های فیلمبرداری ورزشی یا اکشن که انتخابی برای افراد خاص است.

چند نکته را فراموش نکنید

 • سعی کنید یک دستگاه منحصر به فرد فیلمبرداری انتخاب کنید تا دستگاه‌های فرعی.
 • بهتر است با رزولوشن 4K ویدیو برای یوتوب ضبط کنید.
 • به بازدیدهای میلیونی یوتوب فکر کنید و به راحتی سرمایه‌گذاری کنید.

نظر شما چیست؟ آیا می‌توان با لنز موبایل محتوای با ارزش و جذاب تولید کرد؟ چه محدودیتی‌هایی وجود دارد؟ چرا یک فایل با دوربین فیلمبرداری قابلیت‌های بهتری برای بدل شدن به یک محتوای ویدیویی حرفه‌ای دارند؟‌ نظرات و تجربیاتِ خودتان را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید و این مقاله را برای دوستان خود بفرستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

آموزش عکاسی دیجیتال پلاس

دیدگاهی در مورد “بهترین دوربین فیلمبرداری برای یوتیوب

 1. ناشناس گفت:

  سلام
  ببخشید یه سوال داشتم،آیا وقتی دوربین میخریم میتونیم با فلش و اینا فیلمی که با دوربین گرفتیم رو به گوشی انتقال بدیم؟

  1. امیر علی آقایی گفت:

   سلام وقت بخیر
   شما می توانید از طریق رم ریدر عکس و فیلم هاتون را انتقال بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.