بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشنفیلمبرداری اسلوموشن یا صحنه آهسته slow-motion یکی از تکنیک‌های دنیای تصویر است که جذابیت خاصی ایجاد می‌کند. کند کردن زمان حسی از آهستگی و دقت را به چشم بیننده می‌رساند. بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشن باید حداقل قادر باشد که با نرخ 120 فریم در ثانیه فیلمبرداری کند تا با کاهش نرخ در حین پخش به 30 فریم در ثانیه به یک فایل نسبتاً مطلوب اسلوموشن دست یابیم.

دوربین‌های فیلمبرداری قیمتِ گزافی دارند و همه به دنبال دوربین‌های فیلمبرداری با قابلیتِ تعویض لنز نیستند. به این ترتیب شاید هدف اول کاربر عکاسی باشد و در کنار آن فیلمبرداری اسلوموشن را پیگیری می‌کند. یا اینکه جز دسته افرادی است که قصد دارد حین اسکی، اسکیت کردن، دوچرخه سواری، موتورسواری یا به طور کل صحنه‌های ورزشی و پرتحرک فیلمبرداری اسلوموشن کند.

ما در این متن برای چند گروه از افراد، مدل‌هایی را به عنوان پیشنهاد، معرفی کردیم؛ تا کاربر از انواع دسته‌ها آگاهی یابد و به انتخابی معقول متناسب با نیازهایش دست یابد. در ادامه با دیدنگار همراه باشید تا بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشن مورد توجه خود را به راحتی خریداری کنید.

فیلمبرداری اسلوموشن چیست؟

بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشناسلوموشن یا فیلم صحنه آهسته Slow-motion که آن را با عبارات slo-mo هم در برخی دوربین‌های فیلمبرداری مشاهده می‌کنیم، افکتی در دنیای فیلمسازی است که در آن گذر زمان در نمایش ویدیو کند می‌شود. این تکنیک توسط فیزیکدان و کشیش اتریشی آگوست موسگِر August Musger در اوائل قرن بیستم اختراع شد.

این تکنیک با استفاده از دوربین‌های فیلمبرداری سرعت بالا ممکن می‌شود. بعد از اینکه ویدیو با نرخ‌های سریع فیلمبرداری شد، در صورتی که با نرخ معمول نظیر 30 فریم در ثانیه پخش بشود، بیننده حرکت را آهسته‌تر می‌بیند و به محض دیدن متوجه می‌شود که در حال تماشای یک اسلوموشن است. تکنیکی جذاب که کاربردهای خاص خود را در دنیای سینما و تولید محتوای ویدیویی دارد. این روزها در فیلمبرداری تبلیغاتی، ورزشی و عروسی به شدت از این تکنیک بهره می‌برند.

برای اسلوموشن به چه قابلیت‌هایی نیاز داریم؟

خب ما به دنبال بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشن هستیم. در این صورت لازم است حداقل سرعت یک چهارم شود تا تماشای اسلوموشن را جذاب کند. در این صورت دوربین فیلمبرداری باید قابلیت ضبط ویدیو با نرخ 120 فریم در ثانیه 120fps و بالاتر باشد؛ که با پخش آن در نرخ 30 فریم در ثانیه صحنه آهسته را تولید خواهیم کرد. در ادامه به برخی دوربین‌های فیلمبرداری اشاره می‌کنیم که این قابلیت را دارند. برخی دوربین عکاسی با قابلیتِ‌ فیلمبرداری هستند و برخی دوربین‌های فیلمبرداری اختصاصی.

دوربین فیلمبرداری یوتیوب

بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشن از نوع ورزشی و اکشن

بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشناز محصولاتی که برای فیلمبرداری اسلوموشن کاربردی وسیع دارد، دوربین‌های فیلمبرداری اکشن یا ورزشی است. این دوربین‌ها به خاطر کاربردی که در ثبت لحظاتِ پرتحرک و هیجانی دارند، اغلب روی بهبود این تکنیک مانور داده‌اند.

بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشن دوربین ورزشی AEE S71Tplus 4K

بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشن

برای بودجه‌های محدود دوربین فیلمبرداری ورزشی AEE S71Tplus 4K یکی از گزینه‌های روی میز است. این دوربین قادر است با رزولوشن 720p و نرخ 120 فریم در ثانیه ویدیو ضبط کند. البته این رزولوشن امروزه چندان کیفیت مطلوبی محسوب نمی‌شود و کیفیت استاندارد برای پخش در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام 1080p است؛ که در این رزولوشن دوربین ورزشی AEE قادر است تا 60 فریم در ثانیه ویدیو ضبط کند.

بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشن دوربین ورزشی HERO8

بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشن

بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشنانتخاب برای افرادی که به دنبال یک میان‌رده درست و حسابی هستند می‌تواند از کمپانی معتبر DJI باشد. دوربین ورزشی HERO8‌ یک حرفه‌ای کوچک است که با رزولوشن 720p قادر است 240 فریم در ثانیه فیلمبرداری کند؛ یک دوربین برای فیلمبردای اسلوموشن که نیازهای کاربر را به خوبی برآورده خواهد کرد. این دوربین به کاربر قابلیت فیلمبرداری 1080p با نرخ 120 فریم در ثانیه را می‌دهد، تا در صورتی که رزولوشن بالاتر حیاتی بود بتواند اسلوموشن ضبط کند.

این دوربین علاوه بر این ویژگی کاربر را قادر می‌سازد تا در عمق ده متری زیر آب فیلمبرداری کند. فیلمبرداری 4K با نرخ 60 فریم در ثانیه هم باعث می‌شود تا این میان رده را یک گزینه مناسب برای انتخاب می‌دانیم.

دوربین فیلمبرداری اسلوموشن GoPro HERO10

بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشن

بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشناز آخرین تولیدات کمپانی GoPro دوربین ورزشی یا اکشن GoPro HERO10 است. یکی از پرچم‌دارها برای فیلمبرداری اسلوموشن که کیفیتِ قابل توجهی با توجه به پایداری تصویری حرفه‌ای به ارمغان خواهد آورد. فیلمبرداری 4K با نرخ 120 فریم در ثانیه با وجود پایداری تصویر هایپراسموث HyperSmooth 4.0 نشان از یک دوربین حرفه‌ای برای فیلمبرداری اسلوموشن دارد. این دوربین ویژگی‌هایی دارد که کاربر را شگفت زده می‌کند.

بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشندو مدل حرفه‌ای و کاردرست دیگر این نوع از دوربین‌های فیلمبرداری:

  • دوربین ورزشی دی جی آی DJI Action 2
  • دوربین ورزشی GoPro MAX 360

جهت بررسی و خرید دوربین‌های ورزشی، می‌توانید به صفحه دوربین‌های فیلمبرداری ورزشی در سایت دیدنگار بروید و بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشن را انتخاب کنید.

دوربین‌های عکاسی با قابلیتِ فیلمبرداری اسلوموشن

بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشن Canon EOS 90D

بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشن

بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشنیکی از دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای با قابلیت تعویض لنز کانن Canon EOS 90D است. این قبیل دوربین‌ها برای افرادی مناسب است که هدف اولِ آن‌ها عکاسی است و در کنار این قابلیت‌ به دنبال دوربینی هستند که قابلیتِ ضبط اسلوموشن را هم به آن‌ها بدهد.

دوربین عکاسی کانن Canon 90D قادر است در رزولوشن 1080p با نرخ 120 فریم در ثانیه ویدیو ضبط کند. هر چند به هر حال از دسته دوربین‌هایی است که در ضبط ویدیو شما را تا حداکثر زمان 30 دقیقه محدود می‌کند و فیلمبرداری با آن برای شبکه‌های اجتماعی آن هم ویدیوهای کوتاه مناسب است.

بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشن سونی SONY ZV-1

بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشن

بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشندوربین سونی SONY ZV-1 یک کامپکتِ حرفه‌ای است که با کیفیت Full HD یا همان 1080p و نرخ 120 فریم در ثانیه فیلمبرداری کند. این دوربین عکاسی محدودیت زمانی برای ضبط ویدیو برای کاربر ایجاد نمی‌کند و می‌تواند انتخابی عالی برای فیلمبرداری اسلوموشن باشد. هر چند معمولاً ویدیوهای اسلوموشن کوتاه هستند و به صورت تکنیک در دل یک پروژه footage کار می‌شود.

مدل‌های گرانقیمت‌تری مثل SONY A7III هم قابل اشاره هستند که کارابران با توجه به بودجه می‌توانند اقدام به تهیه بدون آینه‌های امروزی کنند.

دوربین‌های ویلاگینگ

بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشن حرفه‌ای

دوربین فیلمبرداری SONY FX3 full frame

بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشن

یکی از این دوربین‌های حرفه‌ای فیلمبرداری که با وجود مشخصات حرفه‌ای،‌ نسبتاً قیمت مناسبی هم دارد، دوربین فیلمبرداری سونی SONY FX3 full frame است. این دوربین با رزولوشن 4K و نرخ 120 فریم در ثانیه اسلوموشن‌های جذاب با وضوحِ بالا تولید می‌کند. همچنین با کیفیت 1080p و نرخ 240 فریم در ثانیه اسلوموشن‌هایی جذاب‌تر هم خلق می‌کند.

بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشنهمانطور که می‌دانید این دسته دوربین‌ها قیمت‌های بالایی دارند و مخصوص پروژه‌های حرفه‌ای و افراد با بودجه کافی است. به عنوان مثال می‌توان به یک حرفه‌ای تمام‌عیار اشاره کنیم که SONY FX6 Full Frame است. اولین مزیت قابل اشاره در این دوربین‌ها قابلیت تعویض لنز است که مثلاً می‌تواند خالقِ ویدیوهای سوپر تله‌فوتویی از حرکت آهسته پرندگان در آسمان یا روی آب را دارد.

ما به طور خلاصه لیستی مختصر از بهترین‌ها را در یک کلام به شما معرفی کردیم. معمولاً برای خرید بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشن بهتر است بودجه خوبی در نظر بگیرید. البته از دوربین‌های ورزشی غافل نشوید؛ این دوربین‌ها شاید محدودیت‌هایی داشته باشند، اما کاملاً کاربردی و کار راه‌انداز هستند.

خرید هوشمندانه بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشن

ورزشکاران

بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشنبه طور کلی می‌توان از سه دسته دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشن حرف زد. یک دسته باب دل افرادی است که قصد دارند در حرکت از صحنه‌های اکشن فیلمبرداری کنند. دوربین‌های بسیار کوچک و جمع و جور که به دوربین‌های ورزشی یا اکشن شهرت دارند. ورزشکاران و افرادی که به دنبال فیلمبرداری از صحنه‌های هیجان‌انگیز با حال و هوای حرکت هستند، به دنبال چنین دستگاه‌هایی می‌گردند. دوربین‌های فیلمبرداری که برخی کاربران را قادر می‌کنند تا در عمقی بیش از ده متر هم پروژه را راه‌اندازی کنند.

عکاسان

دسته دیگر افرادی هستند که هدف اول آن‌ها عکاسی است؛ اما به فیلمبرداری هم چشم دوخته‌اند. معمولاً تولیدکنندگان محتوا و بلاگرها به دنبال چنین دوربینی می‌گردند. اگر به دنبال ضبط ویدیوهای طولانی مدت یا روی صفحات بزرگ نیستید، دوربین‌های عکاسی با قابلیت فیلمبرداری اسلوموشن می‌توانند انتخابی منطقی به نظر برسند. این دسته نسبت به دوربین‌های ورزشی باید بودجه بالاتری را در نظر بگیرند.

حرفه‌ای‌ها

افراد حرفه‌ای برای فیلمبرداری فقط روی دوربین‌های فیلمبرداری تکیه می‌کنند تا سر و شکل حرفه‌ای به کار خود بدهند. این دسته بودجه‌های سنگینی روی دست تهیه کننده ایرانی می‌گذارد، اما آنچه تولید می‌شود با استانداردهای جهانی همگام است.

شما کدام دوربین را انتخاب می‌کنید؟ برای انجام چه پروژه‌هایی نیاز به بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشن دارید؟ آیا دوربین‌های ورزشی با قیمت مناسب برای ویدیوهای شما کارساز است؟ مشتاق شنیدن نظرات شما در بخش کامنت‌ها هستیم. اگر این راهنما برای شما مفید بود، خوشحال می‌شویم لیست بهترین دوربین برای فیلمبرداری اسلوموشن را برای دوستانتان بفرستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

دوربین فیلمبرداری یوتیوب

دسته بندی ها: