برنامه اندرویداین روزها اندروید یا همان Android سیستم عاملِ اکثر گوشی‌های هوشمند است. قابلیت‌های این سیستم عامل باعث شده تا برنامه‌های متعددی بر اساس آن طراحی و قابل اجرا شود. می‌خواهیم در این متن به چند برنامه اندرویدی کاربردی در سال 2022 که مورد توجه قرار گرفته، اشاره کنیم.

سعی ما این است که تمام نیازهای یک کاربرِ معمول را در قالبِ چند برنامه اندروید پرکاربرد به شما معرفی کنیم. امیدوار هستیم که بتوانیم یک دید کلی به شما بدهیم. با ما همراه باشید تا ببینیم یک گوشی اندروید چه کارهایی می‌تواند بکند؟

برنامه اندرویدسیستم عامل اندروید بیش از 2.5 میلیارد کاربر در سرتاسر دنیا دارد

اندروید Android چیست؟

برنامه اندرویداندروید Android یک سیستم عامل است که از لینوکس Linux kernel و دیگر نرم‌افزارهای اوپن سورس سربرآورده است. دستگاه‌هایی مثل گوشی تلفن همراه و تبلت‌ها از این سیستم عامل استفاده می‌کنند تا کاربر بتواند از امکاناتِ تکنولوژی بهره‌مند باشد.

این سیستم عامل سال 2007 میلادی بود که معرفی شد. مالکیت نام اندروید با کمپانی بزرگ گوگل Google است. اولین گوشی که به طور رسمی از این سیستم عامل استفاده کرد HTC Dream در سپتامبر 2008 میلادی بود.

برنامه اندرویدگوشی HTC Dream اولین گوشی که برنامه اندروید روی آن قابل اجرا بود

در حال حاضر و در اوایل 2022 میلادی سیزده سال بعد از رونمایی از اولین اندروید، شاهدِ ظهور اندروید 13 Androdi 13 Beta 2‌ هستیم. البته باید منتظر بمانیم بعد از نسخه بتا، نسخه اصلی 13 هم واردِ مرحله عملیاتی شود. بعد از این مقدمه کوتاه از این سیستم عاملِ محبوب‌، سراغی از بهترین برنامه‌های اندروید را بگیریم.

بهترین برنامه‌های اندروید سال 2022 میلادی

برنامه اندرویدبرنامه‌های متعددی بر اساس سیستم عامل اندروید نوشته می‌شوند. اوپن سورس بودن آن موجب می‌شود تا هر کسی با دانشِ برنامه‌نویسی اقدام به تولیدِ برنامه‌های کاربردی بکند که با زبانِ اندروید هستند.

بر اساس آمار از وب‌سایتِ معتبر Statista، در ماه مارچ 2022 میلادی بیش از 2 میلیون و 500 هزار اپلیکیشن در گوگل پلی Google Play Store در دسترس است. با وجودِ این همه برنامه، بهترین برنامه‌های اندرویدی کدام هستند؟ پاسخ این پرسش با توجه به نیاز کاربران مشخص می‌شود.

بهترین برنامه اندروید از نظر تعداد دانلود

اجازه بدهید ابتدا از حیثِ تعداد دانلود از گوگل پلی به این موضوع بپردازیم. بر اساس وب‌سایت معتبر فوربس forbes در سال 2021 میلادی، شبکه اجتماعی تیک تاک با 656 میلیون بار دانلود پرطرفدارترین بود. نگاهی به لیست داشته باشیم:

 • تیک تاک
 • اینستاگرام با 545 میلیون بار دانلود
 • فیسبوک 416 میلیون بار
 • واتس‌اپ 395 میلیون
 • تلگرام 329 میلیون
 • اسنپ چت 327 میلیون
 • زوم 300 میلیون
 • مسنجر Messenger 268 میلیون
 • کپ‌کات CapCut 255 میلیون
 • اسپاتیفای Spotify 203 میلیون

برنامه اندرویدنگاهی گذرا به لیست می‌گوید که محبوب‌ترین برنامه‌های اندرویدی در واقع شبکه‌های اجتماعی هستند. در این لیست کپ‌کات CapCut را می‌بینیم یک یک ادیتور ویدیو است و از 4 میلیون رای، نمره بسیار خوب 4.4 را دارد. و در نهایت برنامه پخش موسیقی اسپاتیفای Spotify است که از نزدیک به رقمِ قابل توجه 26 میلیون رای، نمره بسیار خوب 4.3 را دارد.

احتمالاً اکثر شما برنامه‌های اینستاگرام و واتس‌اپ را دارید. تلگرام هم محبوب‌ترین برنامه مسدود در ایران است. برنامه‌های تیک تاک و اسنپ چت هم با توجه به محدودیت‌هایی که در ایران دارند، از دایره توجه خارج هستند. با این حال دو برنامه اندروید پرطرفدار و پر سر و صدا هستند.

فیسبوک هم در کنار واتس‌اپ و اینستاگرام، مجموعه متا را تشکیل می‌دهد و سهم عمده‌ای در اختیار این کمپانی بزرگ با رهبری مارک زاکربرگ است.

زوم برنامه‌ای برای برقراری تماس ویدیویی است. در این برنامه کاربر قادر است با کیفیت HD میتینگ‌هایی با حضور 100 کاربر ایجاد کند. از حدود چهار میلیون رای،‌ نمره بسیار خوب 4.4 را دارد. این برنامه هم در ایران مسدود است.

شما از کدام برنامه اندروید در لیست بالا استفاده می‌کنید؟ خب سوای این پر سر و صداها ببینیم شما به چه برنامه‌هایی نیاز دارید؟

استخراج ارز دیجیتال

برنامه اندروید پرکاربرد

برنامه اندرویدهر کسی مطابق با نیازهای خود می‌تواند سراغی از برنامه‌های مد نظرش را بگیرد. یکی از پرکاربردترین‌ها که معمولاً هر کسی هر از چندگاهی به آن نیاز خواهد داشت برنامه‌ای است که به کاربر اجازه بدهد از فایل‌ها اسکن بگیرد.

برنامه اندروید تقویم

یکی از کارهایی که گوشیِ هوشمند برای ما انجام می‌دهد قابلیتِ نشان دادن زمان و تاریخ است. بهتر است یک تقویم فارسی در گوشی همراه خود داشته باشیم تا ما را از این جهت باخبر کند. دو برنامه معروف در این بین: باد صبا و برنامه تقویم فارسی Persian Calendar است.برنامه اندروید

برنامه تقویم فارسی Persian Calendar از حدود 60 هزار رای نمره بسیار خوب 4.6 را دارد. اپلیکیشن باد صبا در وب‌سایت کافه بازار بیش از 9 میلیون نصب دارد که از 3 میلیون و 500 هزار رای، نمره عالی 4.7 را دارد.

برنامه اندروید اسکن اسناد

برنامه اندرویدبرای ما پیش می‌آید که بخواهیم از یک سند اسکن تهیه کنیم و آن را ارسال کنیم یا ذخیره در گوشی داشته باشیم. عکس گرفتن راهِ حل درستی نیست، چرا که گاهاً یا اطلاعات ناخوانا می‌مانند یا اینکه سر و شکل یک عکس رسمی نیست. کَم اسکنر Cam Scanner یکی از برنامه‌های حرفه‌ای برای گرفتن اسکن است. حتماً آن را در گوشی اندروید خود داشته باشید.

برنامه اندرویدبرنامه اندروید Cam Scanner از بهترین‌های برنامه اسکن

این برنامه از 4 میلیون رای نمره عالی 4.8 را دارد که نشان از اقبالِ عموم و کاربردِ آن برای آن‌ها دارد. برنامه دیگری که شاید نظر شما را جلب کند Microsoft Lens – PDF Scanner است. اسکن، تبدیل دست نوشته به تکست و تبدیل عکس به جدول از ویژگی‌های اساسی در این برنامه است.

برنامه اندرویدبرنامه اندروید Microsoft Lens جایگزینی برای Cam Scanner

برنامه اندروید مسیریابی

برنامه اندرویداز طرفی اکثر گوشی‌های اندرویدی گوگل مَپ Google Map را به عنوان برنامه پیش فرض نصب دارند. در کنار این برنامه ما نیاز به یک مسیریابی اندرویدی هستیم که بتواند با دقت و سرعت خوب در ایران کارساز باشد. یکی از برنامه‌های اندرویدی معتبر برای مسیریابی در ایران، نشان Neshan است.

برنامه نشان از گوگل پلی و دیگر وبسایت‌های دانلود برنامه اندروید در دسترس است. از حدود 200 هزار رای، نمره‌ بسیار خوب 4.5 را دارد.

برنامه اندروید مسیریاب بلد Balad نمونه دیگری است که رقیب اصلی نشان به شمار می‌آید. از حدود 30 هزار رای نمره عالی 4.7 را دارد.

 

برنامه اندرویدبرنامه اندورید مسیریابی نشان از قابل اعتمادترین‌های ایران

یک مجموعه برای ادیت عکس و فیلم

در دیدنگار ما نگاهِ خاصی به تصاویر و ویدیو داریم. به همین خاطر تصمیم گرفتیم یک مجموعه برای این بخش در نظر بگیریم. پیشنهاد دیدنگار برای یک تولید کننده محتوا یا افرادی که علاقه‌مند به این حوزه هستند 4 برنامه اندروید را پیشنهاد می‌دهد:

 • برنامه عکاسی حرفه‌ای با اندروید: Camera FV-5 و HedghCam 2
 • اپلیکیشن ادیت عکس: اسنپ‌سید Snapseed و پیکس‌آرت Picsart
 • برنامه فیلمبرداری حرفه‌ای Filmic Pro
 • اپلیکیشن ادیت فیلم حرفه‌ای PowerDirector و InShot

عکاسی حرفه‌ای با اندروید

برنامه اندرویدبرای عکاسیِ بهتر و حرفه‌ای‌تر بهتر است به صورت دستی عکاسی کنیم و دست از سر عکاسی اتوماتیک برداریم. به این منظور شاید با برنامه عکاسی دستی خودِ گوشی این کار را انجام دهیم. در غیر این صورت لازم است یک برنامه اندروید را برای عکاسی حرفه‌ای دانلود کنیم. برنامه‌های متعددی در این زمینه وجود دارند که اکثراً هزینه‌ای برای فعال‌سازی دارند. ما به دو برنامه Camera FV-5 و HedghCam 2 اشاره کردیم تا با محیط این چنین برنامه‌هایی آشنا شوید.

برنامه اندروید فیلمبرداری حرفه‌ای

برنامه اندروید

همانند عکاسی، برای فیلمبرداری حرفه‌ای هم باید دستی این کار را انجام دهیم. هیچ کدام از گوشی‌های برنامه‌ای برای این کار در نظر نگرفته‌اند و شما به صورتِ اتوماتیک فقط به تنظیم فوکوس و روشنایی دسترسی دارید. یکی از برنامه‌های فوق‌العاده قدرتمند برای فیلمبرداری حرفه‌ای Filmic Pro‌ است:

 • كنترل كامل دستي: زوم، انتخاب frame rate، فوكوس دستي،‌ تنظیم اكسپوژر، وايت بالانس و سرعت شاتر
 • کنترل حجم ضبط صدا gain control
 • قابليت ذخيره تنظيمات براي فيلمبرداری بعدی
 • فيلمبرداری 4K در 100mbs در صورت پشتيبانی گوشی موبايل
 • تجزيه و تحليل زنده
 • فيلمبرداری LOG format برای درجه‌بندی رنگ color grading
 • كاربری راحت و روان

برنامه اندروید ادیت عکس

برنامه اندرویدبا وجودِ این همه شبکه اجتماعی و اشتراک عکس، شاید یکی از برنامه‌هایی که بهتر است در گوشی همراه داشته باشیم برای ویرایش عکس به کار رود. کارهای ادیت مبتدی مثل بریدن کادر، تغییر روشنایی و رنگ و افزودن افکت، کارهایی است که معمولاً افراد به دنبال آن هستند.

شاید بهترین برنامه اندروید برای ادیت عکس که لازم است داشته باشید Snapseed باشد. راحت کار کردن با آن شاید در همان شروع کمی سخت باشد،‌ ولی خیلی زود با محیط برنامه آشنا می‌شوید و می‌توانید کارهایی که دوست دارید روی تصاویر اجرا کنید. یک برنامه اندروید برای مبتدیان و حرفه‌ای‌ها.

برنامه اندرویدنمایی از محیط برنامه اندروید ادیت عکس اسنپ‌سید Snapseed

برنامه اندروید ادیت فیلم

برنامه اندرویدیکی دیگر از برنامه‌های پرطرفدار که در بین عموم مردم کارایی دارد، برنامه اندروید ادیت فیلم است. یکی از معروف‌ترین‌ها InShot است که قابلیت‌های متعددی در اختیار کاربر قرار می‌دهد. در کنار آن حیف است از ابرقدرتی همچون PowerDirector یادی نکنیم. در صورتی که اشتراکِ آن‌ها را پرداخت کنید یا به هر شکلی به فولِ آن‌ها دسترسی پیدا کنید، از نظر ادیت فیلم با گوشی اندروید به هیچ مشکل خاصی برنخواهید خورد و می‌توانید خلاقیت خودتان را به رخ بکشید.

برنامه اندروید برای تناسب اندام

یکی از برنامه‌هایی که امروزه داشتن آن‌ها در گوشی توصیه می‌شود، برنامه اندروید تمرین خانگی Home Workout است. در این صورت یکی از برنامه‌های پرطرفدار که در ازای مشاهده تبلیغات بخش‌های مختلف اپلیکیشن را به شما نمایش می‌دهد، در تصویر زیر قابلِ مشاهده است.

برنامه اندرویدبا برنامه اندروید بدون نیاز به تجهیزات در خانه تمرین کنید و اندامی متناسب داشته باشید

این برنامه ماژول‌های متعددی برای نیازهای مختلف دارد. از برنامه کاهش وزن گرفته، برنامه اختصاصی برای زنان، برنامه افزایش قد، برنامه چربی سوزی شکمی و برنامه برای کشش از این جمله می‌باشد. فراموش نکنیم این مجموعه فقط برای Home Workout از 2 میلیون و 800 هزار رای نمره فوق‌العاده 4.9 را دارد.

برنامه اندروید پخش موسیقی

برنامه اندرویدبرای ورزش کردن نیازمند به یک برنامه هستیم که مطابق با حال و هوای ما، موسیقی پخش کند. اسپاتیفای Spotify قطعاً از بهترین برنامه‌ها در این زمینه است. هوشِ مصنوعی آن هر هفته به شما پیشنهاداتِ جدیدی می‌دهد که بر اساس فعالیت‌ِ شما در برنامه شناسایی می‌شود. اسپاتیفای تا حدودی با سلیقه شما آشنا می‌شود.

همچنین می‌توانید بر اساس حال و هوای خود موزیک پلی کنید. مثلاً اگر به دنبال موسیقی برای یوگا هستید، کافی است در پلی لیست‌های رسمی یا آن‌هایی که توسط افراد ایجاد شده‌اند به دنبال موزیک مورد علاقه خود بگردید.

برنامه اندروید پخش فیلم

گاهاً برای ما پیش می‌آید که قصد می‌کنیم از طریق گوشی اندروید خود یک فیلم سینمایی ببینیم. به همین دلیل نیاز به یک برنامه اندروید پخش فیلم قدرتمند داریم تا زیرنویس را به فیلم اضافه کند و مشکلی از بابت پخش فرمت‌های مختلف نداشته باشد. در این صورت یکی از پیشنهاداتِ‌ اصلی MX Player است.

برنامه اندروید برای پنهان کردن عکس و ویدیوبرنامه اندروید

برنامه اندرویدیکی از دغدغه‌های کاربران اندروید پنهان کردن عکس‌ها و ویدیوهای شخصی‌ و خانوادگی‌شان است. در این صورت آن‌ها به دنبال یک برنامه برای این کار هستند. برنامه Gallery – Hide Pictures and Videos, XGallery یکی از برنامه‌های قدرتمند برای این کار است. شما می‌توانید به راحتی روی عکس‌ها و ویدیوها رمز اضافه کنید که هر کسی به آن‌ها دسترسی نداشته باشد. همچنین این برنامه از یک ادیتور عکس نسبتاً خوب هم برخوردار است.

برنامه اندروید برای ذخیره فایل

یافتن فایل‌ها در بین تعداد زیادی از آن‌ها در گوشی کاری سخت است. برای مدیریت فایل‌ها نیاز به یک برنامه اندروید برای این کار داریم. معمولاً گوشی موبایل از این برنامه برخوردار است و کافی است آن را پیدا کنید. اما اگر به دنبال یک برنامه قدرتمند و قابل اعتماد هستید، احتمالاً File Manager انتخابی بی‌نقص خواهد بود. برنامه‌ای که از حدود 1 میلیون و 200 هزار رای نمره عالی 4.7 را دارد.

برنامه اندروید برای ویروس‌ یابی

برنامه اندرویدسیستم عامل اندروید یک سیستم عامل باز است که به کاربران در سرتاسر دنیا اجازه می‌دهد تا فایلِ اپلیکیشن را از هر منبعی دانلود کنند. امنیتِ آن یکی از نکاتی است که برخی را به سمت استفاده از گوشی‌های آیفون با سیستمِ عامل iOS سوق می‌دهد. اما قضیه چندان هم حاد نیست و شما می‌توانید با خیال راحت از گوشی اندرویدی خود نهایتِ استفاده را بکنید.

بهتر است یا شاید بگوییم ضروری است که از یک برنامه اندروید برای ویروس یابی در گوشی همراه خود استفاده کنید. یکی از بهترین‌ها AVG AntiVirus & Security است. از حدود 8 میلیون رای نمره عالی 4.8 نشان از کیفیت و سرعتِ خوب این برنامه امنیتی اندرویدی است.

ویرایش فیلم

بهترین برنامه اندروید یک انتخاب بر اساس تجربه

منهای برخی برنامه‌های اندرویدی قدرتمند، اکثر اپلیکیشن‌ها نیاز به تجربه دارند تا ببینیم آیا برای کار ما مناسب هستند یا خیر. در حین انتخابِ برنامه اندروید به جز نمره، نظراتِ مخاطبان را هم نگاهی داشته باشید. نمره زمانی می‌تواند مورد توجه باشد که بیش از یک میلیون نفر به برنامه رای داده باشند.

به طور کلی برنامه اندروید ممکن است یک یا چند کار برای ما انجام دهد:

 • برنامه کاربردی برای حل یک مشکل مثل مسیریاب یا تناسب اندام
 • اپلیکیشن سرگرمی مثل پخش موسیقی یا بازی
 • برنامه شبکه اجتماعی برای ارتباط با دیگران
 • برنامه‌های کسب درآمد

برنامه اندرویدافراد مطابق با نیازهای خود به دنبال برنامه‌های کاربردی می‌گردند که علاوه بر رفعِ نیازها، از محیطِ کاربری زیبایی هم برخوردار باشد. نظر شما چیست؟ شما به غیر از برنامه‌های پرکاربرد اینستاگرام، واتس اپ و تلگرام،‌ از چه برنامه‌هایی استفاده می‌کنید و دلیل شما چیست؟ آیا از برنامه اندروید کیف پول ارز دیجیتال اطلاعی دارید؟ آیا از موبایل بانک استفاده می‌کنید؟ کدام یک از برنامه‌ها را برای پخش تلویزیون ترجیح می‌دهید؟ نظرات و تجربه‌های خودتان را با ما به اشتراک بگذارید. همچنین اگر این مقاله را دوست داشتید، آن را برای دوستانتان بفرستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

بهترین اپلیکیشن‌های عکاسی اندروید

دسته بندی ها: