احتمالاً شما هم این روزها واژه‌هایی مثل هلی شات یا کوادکوپتر را در صنعت عکاسی و تصویربرداری زیاد شنیده‌اید. شاید هم تصاویر ‌‌‌فوق‌العاده جذابی را دیده باشید که نمایی از بالا از یک دشت وسیع و سرسبز یا یک بیابان خشک و بزرگ را در برابر دیدگان شما قرار داده است.

هلی شاتاین تصویربرداری منحصربه‌فرد به لطف وجود دوربین هلی شات یا Drone امکان‌پذیر می‌شود. همان طور که از واژه هلی شات مشخص است با یک دستگاه هلی‌کوپتری سروکار داریم که از بالا شات‌های بی‌نظیری از صحنه را در اختیار ما قرار می‌دهد.

در این بخش می‌خواهیم بیشتر و دقیق‌‌‌تر با هلی شات و کاربرد آن در ‌‌‌تصویربرداری آشنا شویم. اگر به فکر خرید هلی شات هستید و می‌خواهید دنیایی نو را در عکاسی تجربه کنید، این مقاله برای خود شماست! همراه ما باشید.

دوربین هلی شات چیست و به چه کاری می‌آید؟!

حتماً شما هم هلی شات‌ها را در عکاسی و ‌‌‌فیلم‌برداری از فیلم‌های عروسی یا فیلم‌هایی که عروس و داماد در دشت و باغ‌های جذاب این طرف و آن طرف می‌روند، دیده‌اید! اما هلی شات فقط برای عکاسی از مراسم و جشن‌ها کاربرد ندارد.

اگر بخواهیم یک تعریف ساده از این وسیله‌ها داشته باشیم باید بگوییم: کوادکوپتر یا هلی شات یک هواپیمای کوچک بدون سرنشین است که به جای سرنشین یک دوربین را با خود به این طرف و آن طرف می‌برد.

هلی شاتاگر نگاهی به قیمت هلی شات‌ها بیندازید، متوجه می‌شوید که آنها را نمی‌توان در دسته اسباب‌بازی‌ها قرار داد! برعکس؛ با این وسایل به ظاهر ساده می‌توان دنیایی نو را در برابر دیدگان مخاطب گذاشت.

در حال حاضر این هواپیماهای بدون سرنشین بیشتر برای تهیه فیلم‌های عروسی طرفدار پیدا کرده‌اند؛ اما از آنها حتی می‌توان برای تولید فیلم‌های سینمایی کمک گرفت تا زوایایی که مخاطب تا به حال ندیده است را به او نشان داد. بسیاری از فیلم‌های کوتاه و بلند سینمایی هم با همین دستگاه‌های به ظاهر ساده ‌‌‌فیلم‌برداری می‌شوند.

عکاسی و تصویربرداری از آسمان یکی از آرزوها و ایده‌های دیرینه بسیاری از عکاسان و ‌‌‌فیلم‌برداران بود که با اختراع هلی شات به این آرزوی خود دست یافتند. حالا بیایید ببینیم این هواپیماهای کوچک را برای ضبط چه نوع فیلم‌ها یا ثبت چه عکس‌هایی می‌توان استفاده کرد.

عکاسی با هلی‌شات

قبل از خرید هلی شات کاربرد آن را بدانید!

پیش‌‌‌تر هم گفتیم که هلی شات‌ها فقط در ‌‌‌فیلم‌برداری از جشن‌ها و عروسی‌ها کاربرد ندارند. آنها را می‌توانید در زمینه‌هایی به کار بگیرید که به ذهن هم خطور نمی‌کند.

هلی شاتبه طور کلی یک کوادکوپتر مثلاً هلی شات فانتوم 4 می‌تواند تصاویر هوایی را در اختیارتان قرار دهد. پس پیش از آن که سروکله‌اش به باغ‌ها و تالارهای عروسی باز شود، برای اهداف دیگری استفاده می‌شده است.

هلی شات‌ها قبل از آن که به دنیای عکاسی بیایند، در تصویربرداری هوایی برای نقشه برداری از محیط‌های جغرافیایی خاص کاربرد داشتند. علاوه بر این، نظارت و بررسی موقعیت‌های مختلف با اهداف سیاسی و امنیتی، مهم‌‌‌ترین کاربرد آنها بود. به همین دلیل هم نمی‌توانید با خرید هلی شات آن را در نقطه‌‌ای که دوست دارید به کار ببرید.

دست روزگار این هواپیماهای کاربردی را به صنعت عکاسی و ‌‌‌فیلم‌برداری آورد. در حال حاضر تولید تیزر، تبلیغات، ساخت انواع ویدیو کلیپ، مستند سازی، ‌‌‌فیلم‌برداری برای پروژه‌های سینمایی و حتی امداد و نجات در زمان بحران‌های طبیعی، از کاربردهای این دستگاه‌ها محسوب می‌شود. حتی برخی از افراد از تصاویر هوایی برای ثبت و ضبط خاطرات خود یا نشر آنها در شبکه‌های اجتماعی مثل یوتیوب و اینستاگرام استفاده می‌کنند.

هلی شاتاز آنجایی که ‌‌‌فیلم‌برداری از زاویه هوایی، کمتر دیده شده و این زاویه می‌تواند تمام جزئیات یک مساحت بزرگ را به نمایش بگذارد، این سبک از ‌‌‌فیلم‌برداری طرافداران بسیاری پیدا کرده است. به طوری که اگر بتوانید یک هلی شات را کنترل کنید، نان‌تان در روغن است!

معمولاً عکاسان حرفه‌‌ای با اضافه کردن هلی شات به تجهیزات خود می‌توانند درآمد خوبی داشته و تصاویر جذابی را خلق کنند. اما آیا برای کار کردن با این هواپیماها تخصص و دانش لازم است؟ در ادامه متوجه می‌شوید.

هلی شات

اگر مهارت دارید به قیمت هلی شات فکر نکنید!

زمانی که به فکر خرید هلی شات می‌افتید با قیمت‌های عجیب و غریبی مواجه می‌شوید. کوادکوپترها را می‌توان از قیمت‌های پایین چند میلیونی تا قیمت‌های چند ده میلیونی در بازار پیدا کرد. اما سوالی که وجود دارد این است که کنترل این دستگاه‌ها دانش به خصوصی نیاز دارد یا می‌توان مهارت آن را به سادگی آموخت؟

هلی شاتبرای جواب دادن به این سوال اول از همه در نظر داشته باشید که یاد گرفتن مهارت جدید، سختی‌های خاص خودش را دارد. اما کنترل کوادکوپتر چیزی نیست که نتوان یاد گرفت و قرار نیست پول‌تان به باد هوا رود!

فقط برای آموزش این مهارت باید تمرین داشته باشید تا بتوانید از نهایت کاربرد آن در پروژه‌های مختلف استفاده کرده و درآمدزایی کنید.

هوشمند بودن این دستگاه‌ها هم به کمک شما می‌آید و هر کاربر آماتوری می‌تواند از هلی شات استفاده کند. اما اگر به فکر حرفه‌‌ای شدن هستید، می‌توانید تمرین‌های زیر را به‌‌‌ترتیب در برنامه خود قرار دهید.

  • تمرین اول: بلند شدن، شناور شدن و دوباره فرود آمدن

برای شروع به فکر حرکت‌های عجیب و غریب نباشید. پیش از هر چیز باید یاد بگیرید چگونه به آرامی پهباد یا هلی شات را از روی زمین بلند کرده، روی هوا شناور نگه دارید و دوباره آن را به آرامی فرود بیاورید.

  • تمرین دوم: حرکات جانبی

بعد از این که قلق بلند کردن و فرود آوردن هلی شات را یاد گرفتید، برای حرکات جانبی یعنی حرکت به جلو و عقب یا چپ و راست تمرین کنید. کوادکوپتر را به جلو حرکت داده و باز به نقطه قبلی خود برگردانید. این کار را برای تمام جهات تمرین کنید.

  • تمرین سوم: مربع و دایره

هلی شاتزمانی که به اندازه کافی روی تمرین اول و دوم مسلط شدید با پهباد یا هلی شات یک مربع و در مرحله بعد یک دایره رسم کنید. برای حرکت مربعی کافی است حرکت‌های جانبی را دنبال کنید. زمانی که حرکت مربعی را به خوبی یاد گرفتید، پهباد را با ‌‌ترکیب جهات جلو و راست یا عقب و چپ به شکل دایره در آسمان به پرواز درآورید.

بعد از تمرین دایره باید یاد بگیرید که چرخش دایره‌‌ای را ادامه دهید. این تمرین تسلط و کنترل شما بر پهباد را کامل خواهد کرد.

هلی شات

بهترین هلی شات‌ها برای تصویربرداری هوایی

حالا که به اندازه کافی با دنیای هلی شات‌ها آشنا شدید، نوبت به خرید آنها می‌رسد. خرید هلی شات می‌تواند کمی چالش‌برانگیز باشد؛ چرا که محدوده قیمت هلی شات وسیع بوده و انتخاب از بین آنها کار ساده‌‌ای نیست.

هلی شاتاول اینکه بین انواع پهبادها باید انواع دوربین‌دار یا بدون دوربین را انتخاب کنید. نمونه‌های دوربین‌دار پرطرفدارتر و کاربردی‌‌‌تر هستند. از ویژگی‌های پهباد بهتر است به درجه چرخش آن توجه داشته باشید که برای خلق تصاویر جذاب، شما را محدود نکند. ویژگی‌های دیگری مثل حفظ شارژ باتری، فناوری‌های ردیابی سوژه، مانع یاب و انتقال اطلاعات هم از مهم‌‌‌ترین مواردی هستند که نباید نادیده گرفته شود.

در نهایت فراموش نکنید که پهباد یا هلی شات قرار است همراه همیشگی شما برای تجربه‌های نو در دنیای تصویر باشد. پس به دنبال گزینه‌هایی باشید که در عین حرفه‌‌ای بودن، قابلیت حمل و نقل ساده‌‌ای هم دارند.

در ادامه سه پهباد پرطرفدار و محبوب را به شما معرفی می‌کنیم که با توجه به بودجه خود می‌توانید به سراغ یکی از آنها بروید.

پهباد یا هلی شات فانتوم 4

پهپاد فانتوم Phantom 4 یکی از حرفه‌‌ای‌‌‌ترین و پرطرفدارترین هلی شات‌ها محسوب می‌شود که می‌توان آن را برای انواع تصویربرداری‌های هوایی به کار گرفت.

این هلی شات که توسط کمپانی به‌نام DJI طراحی شده یک گیمبال 3 محوره دارد که می‌تواند برای ‌‌‌فیلم‌برداری نرم و شناور شدن در آسمان ‌‌‌فوق‌العاده باشد. ‌‌‌فیلم‌برداری این کوداکوپتر به شکل 4K بوده و رزولوشن تصاویر در آن 12 مگاپیکسل است. با یک بار شارژ باتری این دستگاه، می‌توانید آن را برای نیم ساعت ‌‌‌فیلم‌برداری در اختیار داشته باشید. وزن این هلی شات هم آن را برای حمل و نقل مناسب می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این پرنده محبوب می‌توانید به صفحه اختصاصی آن در سایت دیدنگار سری بزنید و معرفی آن را مرور کنید.

پهپاد مویک مینی DJI Mavic Mini combo

هلی شاتاگر نمی‌توانید برای خرید هلی شات فانتوم 4 هزینه کنید، هلی شات مویک مینی یک انتخاب اقتصادی‌‌‌تر است. این پهباد اندازه‌‌ای کوچک داشته و فقط 250 گرم وزن دارد. پس به راحتی آن را همراه همیشگی خود خواهید کرد.

این پهباد سیستم GPS هوشمند و نقشه‌یابی دارد و می‌تواند تصاویر را به گوشی هوشمند شما منتقل کند. گیمبال 3 محوره، نیم ساعت ‌‌‌فیلم‌برداری و کیفیت ‌‌‌فیلم‌برداری HD از دیگر دلایل محبوبیت این هلی شات در کنار قیمت مقرون‌به‌صرفه آن است. اگر در انتخاب میان پهبادها سردرگم شده‌اید، مشاوران متخصص ما در هر زمینه آماده پاسخگویی به شما هستند. هدف خود را به ما بگویید و نگران هیچ چیز نباشید.

پهپاد تلو DJI Tello

اگر به فکر خرید هلی شات ارزان هستید، هلی شات دی جی آی تلو مقرون‌به‌صرفه‌‌‌ترین انتخاب شما خواهد بود. البته که نمی‌توان از این هلی شات برای اهداف حرفه‌‌ای استفاده کرد؛ اما تولید ویدیوهای تبلیغی، تیزر یا ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود، با این هلی شات امکان‌پذیر است.

هلی شاتاین هلی شات سبک، کیفیت ‌‌‌فیلم‌برداری 720p و رزولوشن تصاویر 5 مگاپیکسلی را در اختیار شما قرار می‌دهد. البته باید در نظر داشته باشید که حداکثر ارتفاع پرواز این هلی شات 10 متر است و برای کنترل آن باید در محدوده 100 متری پهباد قرار داشته باشید. پیشنهاد ما این است که اگر تازه‌کار هستید و علاقه دارید تجربه تصویربرداری هوایی داشته باشید، این پهباد را تهیه کنید.

هر آنچه لازم بود در مورد کاربرد هلی شات و شرایط تصویربرداری آن به شما گفتیم. بهتر است برای انتخاب به هدف خود نگاهی داشته باشید تا یک خرید لذت بخش را تجربه کنید.

شما از هلی شات‌ها چه استفاده‌‌ای می‌کنید؟!

هلی شات یا پهباد یا همان کوادکوپتر و پرنده و هر اسمی که دوست دارید، دنیایی جدید و تازه از تصویربرداری هوایی را ایجاد کرده است که هنوز می‌توان زوایای جدیدی را در آن پیدا کرد و مخاطب را شگفت‌زده کرد. برای این کار کافی است یک پهباد مناسب تهیه کرده و روی کسب مهارت کنترل آن زمان بگذارید.

هلی شاتشاید در حال حاضر بیشترین کاربرد هلی شات‌ها را در عروسی‌ها ببینیم، اما دیر یا زود پتانسیل استفاده از هواپیماهای کاربردی بدون سرنشین کشف شده و دنیای ‌‌‌فیلم‌برداری را از آن خود می‌کند. کار با پهبادها پیچیده نیست و سیستم‌های کنترلی آنها هم روز به روز پیشرفته‌‌‌تر می‌شود. پس می‌توان آنها را به سادگی به پروژه‌های مختلف اضافه کرد تا خلاقیت چاشنی کار شود.

شما از پهبادها برای تصویربرداری استفاده می‌کنید؟! چه مشکلاتی برای تصویربرداری با پهبادها وجود دارد؟ شما از چه نوع هلی شاتی استفاده می‌کنید؟ برای ما در بخش دیدگاه‌ها بنویسید و این مقاله را با عاشقان عکاسی و تصویربرداری هوایی به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

 

خریدانواع پهباد

 

دسته بندی ها: