عکاسی آسمان: چگونه در عکس هایمان آسمان را چشم نواز ثبت کنیم

در این مقاله به طور کامل به آموزش عکاسی از آسمان پرداخته و شما را با نکات و ترفندهای آن آشنا خواهیم کرد.

گذشته از ترکیبات منحصر به فرد و خیره کننده‌ی رنگ‌های آسمان، ابرها و زمین زیر آن، عکاسی از آسمان شگفت‌انگیزترین و نفس‌گیرترین عکس‌ها را می‌سازد. عکاسی آسمان توانایی دست کم گرفته شده‌ی آسمان را برای کامل کردن عکس‌های شما نشان می‌دهد، چه شما در حال عکاسی از یک منظره‌ی شگفت انگیز و یا یک عکس از غروب ساحلی دراماتیک باشید، یا حتی یک سوژه پیش زمینه مکمل.

ثبت عکس‌های زیبا از آسمان در ساعات مختلف روز نسبتا آسان است، اما به مهارت و دانش نیاز دارد تا آن ها را دقیقا همان طور که با چشمان خود می بینیم – یا حتی بهتر – ثبت کنیم. با این حال تلاش برای عکاسی از آسمان همیشه ارزش دارد چون نه تنها به هر عکاس مشتاق و حرفه‌ای کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را در عکاسی بهبود بخشد، بلکه آن‌ها را تشویق می‌کند که زیبایی طبیعی و انکارناپذیر فضای باز را ثبت کرده و به اشتراک بگذارند.

ترفند های پایه برای عکاسی دراماتیک از آسمان:

  • برای عکاسی زمان معین کنید
  • تنظیمات را به صورت دستی انجام دهید
  • با فرمت Raw عکاسی کنید
  • خورشید را تعقیب و شکار کنید
  • ترکیب بندی خود را از قبل در نظر داشته باشید
  • از فیلترها استفاده کنید
  • به قسمت‌های ضدنور شده اهمیت دهید
  • بازتاب آب را ثبت کنید
  • تغییر تراز سفیدی را امتحان کنید
  • از سرعت پایین شاتر استفاده کنید

برای عکاسی زمان معین کنید

آب و هوا بهترین شاخص برای چیزی است که آسمان برای دوربین شما ارائه می‌دهد. وضع هوا و یا نشانه‌های آب و هوایی را بررسی کنید تا ایده‌ای با آنچه ممکن است در روزی که تصمیم می‌گیرید از آسمان عکس بگیرید مواجه شوید، به شما بدهد. اگر برای عکاسی از آسمان غروب واضحی را می‌خواهید، بهتر است مطمئن شوید که طوفانی در افق وجود نداشته باشد چرا که ابرها در مسیر دلخواه قرار نخواهند گرفت. زمان پیش‌بینی شده برای غروب آفتاب در منطقه خودتان را بررسی کنید. اگر می‌خواهید یک آسمان زیبا در روز را ثبت کنید، قبل از بیرون رفتن مطمئن شوید که آسمان آبی روشن است و ابرها در آسمان مشخص‌اند و اگر یک عکس تیره و غم انگیز می خواهید باید برای هوایی طوفانی صبر کنید.

عکاسی آسمان

تنظیمات را به صورت دستی انجام دهید

برای ثبت عکس‌های زیبا از آسمان، عکس خود را به شکلی درست نوردهی کنید که ابرها و رنگ آسمان را برجسته‌‌تر کند – که در واقع انجام آن بسیار دشوار است زیرا به احتمال زیاد نور بیش از اندازه وجود دارد – در حالی که این کار با جبران کردن کاهش نوردهی شما با چند قدم یادگیری نحوه دستکاری تنظیمات دستی دوربین شما می‌تواند به دست آید، به خصوص اگر سوژه‌‌هایی در پیش ‌زمینه وجود دارند که شما باید در مورد آنها نیز نگران باشید.

با مطالعه و تحقیق، دریابید که عناصر مثلث نوردهی یعنی سرعت شاتر، ISO، و دیافراگم هرکدام به چه شکلی می‌توانند بر نتیجه‌ی تصویر شما در عکاسی از آسمان تاثیر بگذارند و چگونه در ثبت یک عکس عالی به شما کمک می‌‌کنند.

با فرمت Raw عکاسی کنید

به جای عکاسی از آسمان با فرمت JPEG معمولی، عکاسی در فرمت دیجیتالی RAW را امتحان کنید تا مطمئن شوید که دوربین همه‌ی اطلاعات تصویری که سنسور دوربین دریافت می ‌کند را ثبت می‌کند. عکس‌های RAW طیف وسیعی از رنگ‌ها و رزولوشن‌های مختلف را برای دستکاری و آزمایش در طول فرآیند ویرایش به شما می‌دهد. در نتیجه شما آزادی بیشتری برای برش عکس، تنظیم سطوح نوردهی، و حتی تنظیمات ترازهای سفیدی مختلف بدون افت کیفیت تصویر در عکاسی از آسمان را خواهید داشت.

خورشید را تعقیب و شکار کنید

شاید راحت ‌ترین راه عکاسی از آسمان و ثبت آسمانی خیره‌‌کننده، عکاسی در محدوده زمانی‌ای است که خورشید طلوع و غروب می‌کند. این به این دلیل است که طلوع و غروب خورشید برخی از زیباترین رنگ‌های آسمان را به ارمغان می‌آورد، از جمله صورتی‌ها و ترکیباتی از زرد و آبی که ما معمولا آن‌ها را در طول ساعات ظهر نمی‌بینیم. با بیرون رفتن و عکاسی در طول زمان طلوع و غروب آفتاب، تنوع را به عکس‌‌های آسمان روزمره خود اضافه کنید. اما برای ثبت آسمانی عجیب و غریب و سوررئال، تا ساعات طلایی صبر کنید که زمانی قبل از طلوع – سپیده دم – و بعد از غروب آفتاب – گرگ و میش – است.

عکاسی از آسمان
عکاسی آسمان
عکاسی آسمان

ترکیب‌بندی خود را از قبل در نظر داشته باشید

یک ترکیب‌بندی خوب، کلید پیشرفت عکاسی شما و ایجاد تصاویر باکیفیت حرفه‌ای است. چه از آسمان به عنوان سوژه اصلی خود استفاده ‌کنید چه پس‌زمینه، این که مکان عناصر درون عکس‌های خود را به خصوص در افق و سوژه پیش‌زمینه را در نظر بگیرید، اهمیت زیادی دارد. برای ثبت عکس‌هایی با کیفیت از آسمان، خطی را که آسمان را از زمین یا سطح آب در هر جایی در امتداد خطوط افقی قانون یک سوم جدا می‌ کند، قرار دهید.

مطالب پیشنهادی
قوانین طلایی ترکیب بندی در عکاسی

زمانی که یک سوژه جداگانه هم دارید از همین تکنیک استفاده کنید – آن را در امتداد خطوط یا تقاطع‌های قانون یک سوم قرار دهید – انجام این کار تعادل بصری را در هر تصویری تضمین می‌کند که این نکته در زمان عکاسی آسمان حائذ اهمیت است. در همین حین، دقت کنید که سوژه (سوژه‌های) شما با استفاده از یک رفلکتور یا یک فلاش خارجی با نورپردازی وسیع و نرم، با پس‌زمینه نورپردازی شده باشد. فراموش نکنید که عناصر مورد استفاده در تصویر شما در هماهنگی با یک دیگر از نظر حالت، موضوع بصری و داستان قرار دارند.

از فیلترها استفاده کنید

احتمالا شما می‌توانید بدون استفاده از ترفند های دیگر این لیست از آسمان عکس بگیرید به جز این نکته: از فیلتر پولاریزه‌ی دایره‌ای استفاده کنید. برای عکاسی از آسمان، CPL یک ضرورت به حساب می آید، زیرا باعث می ‌شود آسمان آبی‌‌تر به نظر رسیده و ابرها از بین بروند. با این کار، شما رنگ‌‌های روشن‌تر و زیبایی بیشتری به دست می‌آورید و همچنین تعریف و معنای بیشتری به عناصر خاصی که به طور طبیعی توسط نور روشن پاک می‌شوند، می‌دهید. این فیلتر می‌تواند به سادگی به لنز شما متصل شود و تا زمانی که تاثیر مطلوب یا پلاریزاسیون را دریافت کنید، بچرخد.

مطالب پیشنهادی
استفاده از فیلتر های رنگی در عکاسی سیاه و سفید

برای اینکه این فیلتر نتایج کنترل ‌نشده به شما ندهد و همچنین تصویر شما را تحریف نکند، بهتر است از یک CPL واقعی به جای هر چیز دیگری استفاده کنید. فیلتر خوب دیگر به خصوص هنگام عکاسی از سطح آب و عکاسی در طول روز فیلتر ND است. فیلترهای ND مقداری از نوری را که وارد لنز می‌شود را مسدود می‌‌کند تا به مدیریت بازتاب‌ها و لعاب آن کمک کرده و وقتی با سرعت شاترهای پایین‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد سطح آب به ظاهر نرم‌‌تر و کف‌دار به نظر می رسد. این فیلتر چون عملکرد مشابهی با فیلتر پولاریزه دارد گاهی اوقات با آن اشتباه گرفته می‌شود. برای اطمینان از اینکه فیلتر درستی را برای نیاز های خود در عکاسی آسمان انتخاب می‌کنید، زمان صرف کنید تا تفاوت دقیق بین دو فیلتر را یاد بگیرید.

به قسمت‌های ضدنور شده اهمیت دهید

یک راه خوب برای استفاده از آسمان به عنوان یک پس‌زمینه دراماتیک، عکاسی از سوژه پیش‌زمینه به شکل ضد نور و سیاه نما شده است. این کار معمولا زمانی که خورشید خیلی پایین است آسان‌تر است و نور پراکنده زیادی وجود ندارد که سوژه شما را به ویژه در طول طلوع یا غروب خورشید نوردهی کند. با این حال، زمانی که آسمان پشت سوژه شما کمی روشن است، چند ساعت قبل و بعد از ظهر هم می‌توانید به این شیوه از عکس‌ها دست یابید. در زمان عکاسی از آسمان ، هر دو شرایط به این نیاز خواهند داشت که شما تنظیمات دوربین خود را کمی دستکاری کنید، تنها به اندازه ای برای بیرون آوردن ابرها و کم کردن نور سوژه خود تا زمانی که آن‌ها در کادر شما تیره اما قابل تشخیص شوند کافی است.

بازتاب آب را ثبت کنید

یک راه برای نمایش خلاقانه آسمان خیره‌کننده، ثبت انعکاس آن بر روی سطح بزرگ و ساکن آب، مانند یک دریاچه بزرگ یا دریا است. صحنه را به شکلی در کادر قرار دهید که شامل آسمان و آب شود و یک عکس آینه‌ای جالب از آسمان داشته باشید. برای افزودن بعد و پویایی به عکس آسمان خود، می‌‌توانید موضوعاتی در نظر بگیرید که به بینندگان شما می‌گویند که کدام سمت عکس زمین است. این موضوعات می‌توانند قایق‌ها، صخره‌ها، شن و یا حتی مردم باشند. در حالی که باید واضح باشد، نیمه‌ی پایینی کادر زمین است و اضافه کردن عناصر دیگر در کادر می‌ تواند باعث شود عکس واقعی‌تر و جالب‌تر به نظر برسد.

مطالب پیشنهادی
آموزش عکاسی از انعکاس در آب

.

عکاسی آسمان

عکاسی آسمان

تغییر تراز سفیدی را امتحان کنید

از شکستن چند قانون عکاسی نترسید. در این مورد ( عکاسی از آسمان )، سعی کنید از تراز سفیدی “نادرست” برای ایجاد آسمان جالب‌تر و دراماتیک، به خصوص قبل و بعد از طلوع و غروب آفتاب استفاده کنید. هم تنظیمات تراز سفیدی دوربین شما و هم رنگ‌های معمول آسمان آبی و نارنجی در طبیعت هستند، بنابراین آزمایش با ترکیب‌ ها می‌‌تواند به شما حالات و رنگ‌های مختلف از جمله بنفش‌ها و صورتی‌ها بدهد. برای رسیدن به غروبی نارنجی با کمی آبی، شما می‌ توانید ار تنظیمات اتوماتیک ابری و سایه استفاده کنید. برای تبدیل یک آسمان نارنجی به بنفش، از تنظیمات فلوئورسنت استفاده کنید. همچنین، در عکاسی از آسمان از تنظیمات اتوماتیک تنگستن برای رسیدن به یک افکت مشابه با فلورسنت، اما با رنگ‌های عمیق‌تر استفاده کنید.

از سرعت پایین شاتر استفاده کنید

راز گرفتن عکس‌ های بهتر از آسمان شب رویایی، استفاده از یک سرعت شاتر پایین‌تر است که آسمان را به آبی روشن‌تری تبدیل خواهد کرد (به جای سیاه کامل). همین امر برای عکس‌ های روز اتفاق می افتد که در آن به نظر می ‌رسد ابرها محو و در حال حرکت هستند. این شیوه به عکاس و بینندگان عکس‌‌های جالبی می‌دهد که آن‌ها را از آسمان آبی معمولی متمایز می‌ سازد. برای ثبت “حرکت” ابرها در عکاسی آسمان ، بهتر است از سرعت شاتر حدود ۱۰ ثانیه (بسته به سرعت ابرها) با یک دیافراگم بسیار کوچک، پایین‌ترین سطح ISO ممکن و یک فیلتر ND استفاده کنید.

مطالب پیشنهادی
راهنمای خرید سه پایه دوربین

برای عکاسی در شب، استفاده از یک سرعت شاتر پایین به شما در ثبت آسمان شب پرستاره کمک خواهد کرد. اول آسمانی با شب روشن پیدا کنید و در مکانی دور از شهر عکاسی کنید تا آلودگی نوری کار شما را مختل نکند. سپس از دیافراگم باز f/2.8 یا بیشتر، سرعت شاتر حدود ۱۵ تا ۲۰ ثانیه، پایین‌ترین ISO ممکن (۱۰۰ یا ۲۰۰ برای کم‌ترین مقدار تصویر و صدا)، و یک سه‌پایه خوب که عکس‌های شما (و ستاره‌ها!) را ثابت نگه می ‌دارد استفاده کنید. سرعت شاتر پایین در حدود ۲۰ دقیقه یا بیشتر حرکت زمین را ثبت خواهد کرد، که منجر به ظهور مسیرهای نور ستاره‌ها می‌شود.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله عکاسی آسمان: چگونه در عکس هایمان آسمان را چشم نواز ثبت کنیم برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.