عکاسی ماکرو، غذا و تجاری: نور ثابت یا فلاش؟

نورپردازی

وقتی صحبت از عکاسی ماکرو آن هم از نوع تبلیغاتی می‌شود، نورپردازی تمام آن چیزی است که تعیین می‌کند تصویر شما اثرگذار باشد یا یک عکس معمولی. در دنیای عکاسی‌های تجاری و تبلیغاتی، نور اولین و آخرین ابزار یک عکاس است؛ که اگر آن را به خوبی نشناسید، شانسی هم برای تولید تصاویر بی‌نظیر و خلاقانه نخواهید داشت.

نورپردازیاز آنجایی که عکس‌های ماکرو یا عکاسی از غذا و تبلیغات به نوعی می‌خواهند با نشان دادن جزئیات به دل مخاطب روند، باید تعیین کنید نور چگونه باشد و کدام بخش‌ها برجسته‌تر شوند که یک عکس فوق‌العاده را تهیه کنید.

در این مقاله می‌خواهیم از زیروبم نور در عکاسی‌های تجاری و ماکرو صحبت کنیم. از آنجایی که این سبک از عکاسی معمولاً با هدف خاصی انجام می‌شود، کمتر کسی در شروع کار به دنبال آن است. اما اگر اطلاعات دقیق و اصول نورپردازی در آن ‌را یاد بگیرید، کارهایی خواهید کرد که هیچ‌کس حتی به ذهن‌اش هم خطور نمی‌کند! پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

برای عکاسی ماکرو، نور را به بازی بگیرید!

نورپردازیاحتمالاً شما هم شنیده باشید که در عکاسی ماکرو بیشتر عکاسان ترجیح می‌دهند از نور خورشید استفاده کنند. به همین دلیل این عکاسان معمولاً زمان‌هایی از روز را برای عکاسی انتخاب می‌کنند که نور خورشید نه خیلی شدید باشد و نه خیلی بی‌رمق!

اما برای عکاسی ماکرو لازم نیست همیشه به نورهای محیطی وابسته بود. منابع نور بسیاری وجود دارند که می‌توانند شما را چه در استودیو و فضای بسته و چه در محیط‌های باز همراهی کنند. نکته‌ای در نورپردازی‌های تبلیغاتی و ماکرو اهمیت دارد؛ آن هم شناخت نور نرم و نور خشن یا سخت است.

معمولاً افراد با استفاده از یک دیفیوزر، نوری که بر سوژه تابیده می‌شود را نرم می‌کنند. به خصوص اگر با عکاسی ماکرو در طبعیت سروکار داشته باشیم. با این‌حال گاهی هم شاهد نورهای خشن استودیویی برای برخی از تصاویر تبلیغاتی هستیم، که باعث می‌شود برخی از ویژگی‌های سوژه به شکل اغراق آمیزی برجسته‌تر نشان داده شوند.

تنظیم نور بستگی به شما و البته سوژه‌ای دارد که از آن عکاسی می‌کنید؛ اما برای اینکه وابسته به نور خورشید یا نورهای محیطی نباشید، منابع نورپردازی زیر به شما کمک خواهند کرد.

حتماً بخوانید: آموزش نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی

نور ثابت LED یک منبع نور بی‌دردسر برای عکاسی تبلیغاتی

برای عکاسی از غذاها یا محصولات تجاری دیگر معمولاً نیازی به نورهای عجیب و غریب نداریم؛ درواقع بسیاری از منابع نور در عکاسی ماکرو و تجاری مفید هستند، مهم این است که یاد بگیرید چگونه آنها را تنظیم کنید. یکی از ساده‌ترین ترفندها برای عکاسی‌های تبلیغاتی استفاده از نورهای ثابت LED است. از آنجایی که این لامپ‌ها با دماهای مختلف و بعضاً قابل تنظیم به بازار عرضه می‌شوند؛ برای تنظیم نور کارآمد خواهند بود.

نورپردازیدر ضمن این منابع نور از ابعاد کوچک تا بزرگ طراحی می‌شوند. به عنوان مثال Digital Video Light LED-5004 دو نور LED را روی دوربین شما سوار می‌کند که برای عکاسی ماکرو فوق‌العاده خواهد بود. اما اگر محصولی که از آن عکس می‌گیرید اندازه بزرگی داشته باشد استفاده از منابع نوری بزرگ و قدرتمندتر مثل DBK Video Light SMD 300 LED کارساز است. مشخصات فنی هر دو این محصولات را می‌توانید در فروشگاه دیدنگار بررسی کنید.

منابع نور LED برای عکاسی در نور کم هم ایده جالبی هستند. از آنجایی که این لامپ‌ها نور مداوم دارند، می‌توانید دوربین خود را روی سه پایه سوار کرده و با بیشتر کردن سرعت شاتر، عکس‌های خلاقانه‌تری از محصولات با پس زمینه تاریک یا در نور کم تهیه کنید.

علاوه‌بر نور ثابت LED نورهای ringlight هم منابع خوبی هستند. در ادامه با این حلقه‌های دوست‌داشتنی بیشتر آشنا می‌شویم.

نورپردازی

خلق دنیایی جدید از عکاسی تجاری با انواع منابع نور حلقه‌ای

این روزها دیگر کمتر کسی به دنبال یک نور ثابت است که در عکاسی خلاقانه نمی‌تواند کارایی داشته باشد. برای همین موضوع بود که رینگ لایت‌ها به بازار معرفی شدند؛ حلقه‌های نوری جذاب که امروزه در انواع سبک‌های عکاسی دیده می‌شوند و پتانسیل بسیاری برای نورپردازی‌های خلاقانه دارند.

سه پایهرینگ لایت‌ها یک منبع نور ثابت به شمار می‌روند؛ که برای عکاسی ماکرو و ثبت عکس‌های تجاری، همراه خوبی خواهند بود. اینجا هم با لامپ‌های کوچک LED سروکار داریم که حلقه‌ای از نور را در اختیارتان می‌گذارند. از آنجایی که تابش نور به کمک انواع رینگ لایت به شکل یکسانی روی سوژه شما انجام می‌شود، دیگر دردسر ایجاد سایه یا نور اضافی را نخواهید داشت.‌

این منابع نور هم دمای مخصوصی دارند، که می‌توانید با توجه به نیاز خود نور گرم، سرد و یا خنثی را برای عکاسی تهیه کنید. از طرف دیگر مزیت عکاسی ماکرو و تبلیغاتی با این منابع نور، قیمت نسبتاً مناسب‌تر آنهاست. البته تنوعی که در طراحی رینگ لایت‌ها وجود دارد هم دست شما را برای انتخاب باز می‌گذارد.

اگر به دنبال یک رینگ لایت حرفه‌ای هستید؛ مدل Yidoblo FE 480II را به شما پیشنهاد می‌دهیم که کنترل آن از راه دور هم امکان‌پذیر است و می‌توانید دمای نور را بین 3200 تا 5600 درجه کلوین تنظیم کنید. این محصول 480 لامپ LED دارد که در یک دایره به قطر 45 سانتی‌متر کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

پس رینگ فلاش چیست؟!

در دنیای منابع نور حلقه‌ای دسته دیگری از نورها هم با عنوان رینگ فلاش وجود دارند که بیشتر برای عکاسی ماکرو استفاده می‌شوند. یعنی اگر محصولاتی که می‌خواهید از آنها عکس تهیه کنید بزرگ هستند، بهتر است همان رینگ لایت را تهیه کنید. اما اگر می‌خواهید از محصولات بندانگشتی عکس‌های فوق‌العاده‌ای بگیرید، رینگ‌های فلاش بهتر عمل می‌کنند.

نورپردازیاین منابع نور روی لنز دوربین شما سوار می‌شوند و یک نور ثابت را به شکل یکسان روی سوژه می‌تابانند.‌ تفاوت چندانی بین رینگ لایت و رینگ فلاش وجود ندارد جز اینکه این نورها ابعاد کوچک‌تری داشته و با اتصال به دوربین و باتری کار می‌کنند. در حالی که بیشتر رینگ‌های لایت برای نورپردازی به برق شهری نیاز دارند.‌

عکاسی تبلیغاتی ساده به کمک خیمه یا چادرهای عکاسی

بیشتر عکس‌های تبلیغاتی به‌خصوص از محصولات با ابعاد کوچک، درون چادرهای عکاسی گرفته می‌شود. این چادرها یک فضای نسبتاً کوچک را در اختیار شما قرار می‌دهند، که فقط سوژه درون آن قرار می‌گیرد. بنابراین شاید برای عکاسی تبلیغاتی از غذاها خیلی مناسب نباشند؛ مگر اینکه عکس‌ها برای منوی رستوران باشد.

نورپردازیخیمه‌های عکاسی در دو مدل دارای لامپ LED و فاقد آن طراحی و تولید می‌شوند. از آنجایی که این خیمه‌ها از ورود نور محیطی به فضا جلوگیری می‌کنند، امکان تنظیم نور در آنها ساده خواهد بود. اما دو نکته برای استفاده از خیمه‌های عکاسی وجود دارد.

نورپردازیاول اینکه بهتر است خیمه عکاسی LED دار تهیه کنید؛ چراکه تاباندن نور به داخل آن خیلی هم برای تازه‌کاران ساده نیست و معمولاً سایه‌هایی مزاحم را ایجاد می‌کند. اما اگر خودتان یک خیمه عکاسی در خانه ساخته‌اید برای نورپردازی به منبع نور رینگ فلاش نیاز خواهید داشت. سایر منابع نوری برای عکاسی حرفه‌ای در این موقعیت مناسب نیستند.

از میان چادرهای عکاسی مختلف که با تنوع قیمت زیادی عرضه می‌شوند، Light Tent LED 70*70 cm یک گزینه مناسب است که فضای کافی را نیز در اختیارتان می‌گذارد. این خیمه عکاسی LED دار 4 پس زمینه رنگی داشته و عکاسی ماکرو را برای شما ساده خواهد کرد. می‌توانید سایر ویژگی‌های این محصول را در صفحه مربوط به محصول ببینید و برای مقایسه آن با سایر محصولات از مشاوران متخصص ما کمک بگیرید.

حتماً بخوانید: تکنیک ساخت میز نور برای عکاسی ماکرو و عکاسی تبلیغاتی

نورپردازی

از فلاش دوربین برای نورپردازی عکاسی ماکرو و تبلیغاتی استفاده کنیم یا نه؟!

بعد از توضیحاتی که در رابطه با انواع منابع نور برای عکاسی ماکرو و تجاری دادیم، شاید بپرسید نمی‌توان با فلاش دوربین برای ثبت این عکس‌ها اقدام کرد؟!

فلاش دوربین یک منبع نور روشن‌تر از لامپ‌های معمولی و LED را در اختیار شما قرار می‌دهد؛ اما برای ثبت تصاویر باکیفیت از طریق این نورپردازی باید چم‌وخم کار با آن دست‌تان بیاید. می‌پرسید چرا؟!

نورپردازینور فلاش به شکل پیوسته روی سوژه شما نمی‌تابد؛ پس تصور اینکه با تابیدن نور چه بخش‌هایی روشن‌تر می‌شوند و نورپردازی چگونه است، کمی سخت خواهد بود. درواقع برای اینکه مطمئن شوید نور به اندازه کافی و با زاویه مناسب به سوژه برخورد می‌کند، باید چندین عکس آزمایشی ثبت کنید.

اما این تصاویر آزمایشی برخی مواقع نتایجی بهتر از نور LED خواهند داشت. چراکه قدرت خروجی از لامپ‌های معمولی و LED بیشتر است. در حقیقت فلاش دوربین را می‌توان مشابه نور خورشید دانست که به شکل مصنوعی در دستان شما قرار گرفته است!

نورپردازیاز طرف دیگر زمانی که از فلاش دوربین برای عکاسی ماکرو استفاده می‌کنید دیگر نیاز نیست نگران سرعت شاتر باشید. البته فراموش نکنید فلاش‌های اکسترنال که روی دوربین شما سوار می‌شوند تنها برای عکاسی‌های ماکرو از سوژه‌های کوچک مفید خواهند بود.

یک نورپرداز حرفه‌ای برای ثبت تصاویر تجاری باشید!

نورپردازی برای ثبت تصاویر باکیفیت مهم‌ترین فاکتوری است که نتیجه نهایی شما را به یک عکس فوق‌العاده تبدیل می‌کند. حال زمانی که حرف از نور برای ثبت عکس‌های تجاری و تبلیغاتی می‌شود، این موضوع اهمیتی دو چندان پیدا خواهد کرد. چراکه استفاده از یک منبع نور ضعیف یا نامناسب برای ثبت تصویر تبلیغاتی، آن را به یک عکس بی‌اثر تبدیل خواهد کرد. در حالی که در صنعت تبلیغات، هدف ایجاد تصاویری خلاقانه و برجسته است که در ذهن مخاطب حک شود.

نورپردازیاز طرف دیگر در عکاسی‌های مختص فروش محصول و به اصطلاح پشت سفید ما معمولاً با یک سوژه سروکار داریم و چیدمان خاصی در عکس دیده نمی‌شود. بنابراین این نور است که با زاویه و شدت تابش خود می‌تواند یک تصویر به‌یادماندنی و جذاب یا یک عکس ساده را ایجاد کند.

در این بخش منابع نوری مناسب برای عکاسی‌های ماکرو و تجاری را با هم مرور کردیم. حالا نوبت شماست که از تجارب خود بگویید. شما برای ثبت تصاویر بی‌نظیر خود از چه منابع نوری و به چه شکلی استفاده می‌کنید؟ در بخش دیدگاه‌ها منتظر تجارب شما هستیم. خوشحال می‌شویم این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم بخوانید

کسب درآمد از عکاسی تبلیغاتی و صنعتی

 

برای آموزش کامل مهارت های عکاسی و فیلمبرداری می توانید در دوره های عکاسی و دوره های فیلمبرداری آموزشگاه دیدنگار شرکت کنید.

 

دوره های عکاسی و فیلمبرداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.