17 نکته کاربردی در عکاسی از نوزادان و کودکان

۲۳ نکته کاربردی در عکاسی از نوزادان و کودکان

آموزش عکاسی نوزاد

آموزش عکاسی نوزاد یکی از بخش‌های مورد علاقه ی من در بخش آموزش عکاسی است. دیدن عشق در خانواده‌ای که به تازگی صاحب نوزادی شده اند و لمس شگفتی و حیرت آن‌ها از تازه وارد کوچک خود، واقعا زیبا است.

عکاسی از نوزاد به صبر و حوصله‌ی بسیار احتیاج دارد. اما بسیار سبک زیبا و لطیفی در عکاسی است.

برای اینکه این امکان و سبک را تبدیل به ثبت لحظات شیرین و دلنشین برای خودتان(به عنوان عکاس) و خانواده‌ها کنید نیازمند آموزش است. پیشنهاد می‌کنم جهت آموزش به سایت آکادمی ما (لینک دوره تخصصی عکاسی کودک و نوزاد بروید و برای دانستن نکات کاربردی به ادامه مطلب بپردازید

عکاسی از نوزادطی سال‌های فعالیت خود، به نکاتی دست پیدا کردم که رعایت آن‌ها کمک شایانی در زمینه‌ی عکاسی از نوزادان می‌کند و آن‌ها از قرار زیر هستند:

1_ ایده و ژست مناسب عکاسی نوزاد

فهرستی از طرح‌ها، ژست‌ها و ایده‌های متنوع برای عکس‌هایی که می‌خواهید بگیرید داشته باشید و پیش از عکاسی به سوال‌های زیر فکر کنید:
-آیا والدین را راهنمایی می‌کنید تا برای ژست‌های مختلفی آماده شوند وخود را آماده و هماهنگ کنند؟
-آیا قصد دارید در کنار عکاسی از نوزادان، والدین و یا خواهر و برادرانشان هم حضور داشته باشند؟
-آیا شخص دیگری از اعضای خانواده به عنوان مثال پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در کنار آن‌ها حضور دارند؟

همچنین مقاله ایده عکس ماهگرد نیز بسیار میتواند شما را در این مسیر کمک کند.

2_ پوشیدن لباس‌های راحت

احتمال این که بعد از گرفتن عکس‌های متوالی و در پوزیشن‌های عجیب و غریب، قلق و زاویه‌ی صحیح عکاسی از نوزاد دستتان بیاید زیاد است، لذا سعی کنید لباس‌هایی بپوشید که در جابه جایی، تحرک و خم شدن‌ها راحت بوده و آزادی عمل داشته باشید.

 

newborn photography

آموزش عکاسی نوزاد

 

3_ سن مناسب عکاسی از نوزاد

حتما سن نوزاد را در هنگام عکاسی پرتره در نظر بگیرید. عکاسان استودیویی عموما دوست دارند بچه در هفته‌ی اول تولد باشد اما برای جلسات خانگی دو هفته‌ی اول هم مناسب است.
اختلال هورمونی که بعد از روز ۴ ام یا ۵ ام تولد کودک، در مادر به وجود میاید را در ذهن داشته باشید. همچنین بسیاری از کودکان از هفته‌ی دوم تا چند هفته‌، از آکنه و یا مشکلات هاضمه‌ای رنج می‌برند و اغلب از روز یازدهم به بعد و یا از زمانی که به آمادگی کافی رسیدند شیرخوارگی خوشه‌ای را آغاز می‌کنند.
پیشنهاد من نوزادان ۷ الی ۱۰ روزه است، بدین ترتیب هم کودک در مرحله ی تازه واردی خود است و هم والدین فرصتی دارند که خود را برای زندگی با نوزاد جدید خود آماده کنند.

4_ به والدین پیشنهاد دهید که چه لباسی بپوشند

به والدین برای این که چه لباسی بپوشند پیشنهاداتی بدهید. اکثر مادران ترجیح می‌دهند که به جای تاپ های تنگ مخصوص شیردهی، یک تی شرت گشاد تن کنند. سعی کنید در استفاده از کلمات خود دقت کنید، چرا که هیچ کسی به اندازه‌ی کسی که به تازگی مادر شده، حساس نیست!
از والدین بخواهید که پیش از عکاسی ساعت‌های خود را دربیاورند؛ چرا که حضور یک ساعت بزرگ در عکس‌های کلوز-آپ از نوزادی که در آغوش والدین خود است؛ بسیار زننده و نامتناسب است. یادتان باشد که در لحظه‌ی آخر به آن‌ها نگویید که ساعتشان را دربیاورند چرا که معمولا بستن ساعت علائمی روی پوست می گذارد که چند دقیقه زمان می‌برد تا از بین برود.

5_ نظر خواهی از والدین در مورد زمان مناسب

از والدین در مورد این که با توجه به برنامه‌ی زندگی‌شان، چه زمانی مناسب عکاسی خواهد بود، نظر بخواهید. عموما نوزادان صبح‌ها سرحال ترند.
به هیچ وجه اجازه ندهید که جلسه‌ی عکاسی از نوزاد در ساعات پایانی روز و حتی غروب برگزار شود چرا که آرام کردن نوزادان در اواخر روز ممکن است چندین ساعت طول بکشد.

6_ صحبت کردن با والدین پیش از شروع کار

حتما پیش از شروع عکاسی، چند دقیقه ای با والدین صحبت کنید. اینکار کمک می کند تا آنها ریلکس باشند و در تعامل با شما احساس راحتی بیشتری کنند. یقینا آرامش آنها موجب می شود که شما هم عکسهای به مراتب بهتری ثبت کنید.

 

newborn photography

آموزش عکاسی نوزاد

7_ ارتباط با نوزاد قبل از جلسه‌ی پرتره

حتما پیش از شروع عکاسی، زمانی را با خود نوزاد بگذرانید. آن‌ها نسبت به کودکان به توجه بیشتری نیاز دارند!
بعد از مدت زمانی که با نوزاد گذراندید، خواب آلودگی و بدخلقی هایش کم می‌‌شود و آن جاست که شما ترسی بابت این که تمام زمانتان صرف رسیدگی به نیازهای جسمانی کودک به هدر برود نخواهید داشت.پس از این متوجه می‌شوید که بعد از آن همه هیجان، پنجره ای از آرامش گشوده شده که دقیقا همان فرصتی است که شما دنبال آن بوده اید تا عکاسی خود را آغاز کنید.

8_ رعایت بهداشت

مهم‌ترین نکته که مقدم بر همه است این است که همیشه، همیشه، همیشه پیش از دست زدن به کودک دست‌های خود را بشویید! آن‌ها بسیار در برابر بیماری و آلودگی‌ها آسیب پذیر هستند، لذا سعی کنید در تمیزترین حالت ممکن باشید.
و صدالبته اگر مریض هستید، جلسه را به تعویق بیاندازید چرا که سلامتی نوزاد اولویت اصلی است.

9_ توجه به رفتار نوزاد

شخصا رفتار نوزاد را تعقیب می‌کنم. اگر نوزادان بیدار و آماده باشند به خانواده پیشنهاد می‌دهم که یک عکس پرتره خانوادگی گرفته شود. البته رویکرد عکاسان مختلف در این مورد متفاوت است، برای مثال بسیاری از عکاسان استودیویی، درخواست می‌کنند که قبل از جلسه‌ی عکاسی، حسابی به نوزادان شیر داده شود تا آن‌ها به یک خواب بلند و عمیق فرو بروند.
هر چه بیشتر از نوزادان عکس بگیرید، بیشتر قلق انجام دادن این کار دستتان می‌آید.

10_ راحت‌تر بودن عکاسی در زمان خواب کودک

گرفتن عکس‌های قاطع، هنگامی که کودک خواب است؛ راحت‌تر است. برای مثال گرفتن عکس کلوز-آپ از پاهای کوچک نوزادان زمانی که خوابند بسیار راحت‌تر از زمانی است که آن‌ها را در هنگام بیداری تکان می‌دهند.

 

newborn photography

آموزش عکاسی نوزاد

11_ صحبت کردن با نوزاد

سعی کنید همیشه با نوزاد صحبت کنید چون موجب می‌شود به صدای شما عادت کنند و از شنیدن صدای غریبه، نزدیک خود پریشان نشوند. با صدایی آرام و ملایم صحبت کنید، نوزادان به سروصدا بسیار حساسند.

12_ توجه به خواب آلودگی

اگر نوزادی دچار خواب آلودگی شد، چند دقیقه صبر کنید تا کاملا به خواب برود. حتی در وضعیت سایلنت دوربین عکاسی، صدای کلیک شاتر دوربین می‌تواند خواب و مزاج آن‌ها را بد کند. هرگز تا زمانی که کاملا به خواب نرفته اند آن‌ها را تکان ندهید، یعنی تا زمانی که کاملا بدنشان ساکن شد و تنفسشان عمیق شد. اگر کودکی که تازه به خواب رفته را جابجا کنید، بیدار خواهد شد!

 

13_ توجه به گرسنگی نوزاد

اگر نوزاد بخاطر گرسنگی پریشان شود شما هرگز نمی‌توانید آن‌ها را آماده عکس  کنید. اجازه بدهید که کودک به اندازه ی کافی شیر بخورد، یقینا کار شما در ادامه راحتتر خواهد بود.

 

14_ یافتن زاویه مناسب برای عکاسی از نوزاد

به خاطر بسپارید که برخی از نوزادان یک تمایل طبیعی دارند که سر خود را به یک سو بیشتر بچرخانند. اگر حس کردید مدام سرشان را به طرف مخالف شما می گیرند راحت ترین کار این است که کودک را به طور مخالف جابجا کنید.

 

15_ توجه به حساسیت نوزادان به دما

نوزادان بسیار به تماس و دمای بدن حساس هستند. اگر نمی‌خواهید آن‌ها را شوکه کنید یا باعث گریه آن ها بشوید حتما پیش از لمس آنان مطمئن شوید دستانتان به اندازه‌ی کافی گرم است.

newborn photography

آموزش عکاسی نوزاد

 

16_ تهیه‌ی تجهیزات مناسب برای عکاسی از نوزادان

نکته‌ای که در انتخاب دوربین برای عکاسی از نوزادان باید به خاطر داشته باشید این است که کم صداترین شاتر ممکن را داشته باشد. یک شاتر پرسروصدا نزدیک صورت نوزاد می‌تواند حسابی او را پریشان کند.
شخصا از دوربین کانن Canon 5D mark iii استفاده می‌کنم که شاتر دوربین تقریبا بی صدایی دارد. تفاوت صدای آن با صدای دوربین کنون Canon 5D mark ii کاملا قابل شهود است.

17_ لنز مناسب برای عکاسی نوزاد

برای گرفتن عکس دسته جمعی به همراه نوزاد، یک لنز ۵۰ میلیمتری، به عنوان مثال لنز Canon 50 mm f/1.8 STM یا لنز Nikon 50 mm انتخاب مناسبی خواهد بود. هنگام عکاسی از نوزاد در خانه، حتی اگر خانه‌ی والدین نوزاد کوچک باشد هم این لنز ۵۰mm می‌تواند طوری مدیریت شود که همه‌ی اعضای خانواده در عکس جا شوند.اگر شما به عکاسی شیوه‌ی سبک زندگی تمایل دارید، یک لنز بازتر در حدود ۳۵ میلیمتر می‌تواند فضای داخلی را با اعوجاج کم‌تری فراهم کند. البته اگر نمی‌خواهید افراد، عجیب و بزرگ به نظر برسند آن‌ها را از حاشیه‌ی عکس دور کنید.

 

 

آموزش عکاسی نوزاد

آموزش عکاسی نوزاد

 

سخن پایانی پیرامون آموزش عکاسی نوزاد

من بسیاری از نکات فوق را به سختی و در گذر زمان، با استفاده از تجربه کسب کرده‌ام. تا به حال تجربه‌ی عکاسی از بیش از هزاران کودک و نوزاد را داشته‌ام و می‌توانم با نوزادان، مزاج‌‌ و حالات مختلف آن‌ها به خوبی ارتباط برقرار کنم که موجب شده جلسات عکاسی پر از آرامشی داشته باشم.
پیشنهاد می‌کنم با آشنایی با این که نوزادان در موقعیت‌های مختلف چه واکنشی نشان می‌دهند تجربه‌ی خود را در عکاسی از نوزادان بالا ببرید. همچنین سعی کنید به روز باشید و از اطلاعات و مقالاتی که به وفور راجع به ارتباط و تعامل با نوزادان در اینترنت یافت می‌شود استفاده کنید.

برای آموزش کامل مهارت های عکاسی از نوزاد می توانید در دوره آموزش عکاسی نوزاد آموزشگاه دیدنگار شرکت کنید.

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.