شیائومی قصد تولید یک گوشی هوشمند با طراحی دوربین سلفی متفاوت و عجیب را دارد !

تولید کنندگان گوشی‌های هوشمند در سالیان اخیر نشان داده‌اند که قصد دارند حاشیه‌های اطراف نمایشگر را به حداقل برسانند و در این بین هیچ چیز نباید مزاحم نمای کامل صفحه نمایش شود. یکی از مواردی که هنوز ایده‌ای مناسب برای حذف آن از داخل نمایشگر پیدا نشده است دوربین سلفی می‌باشد که حالا شیائومی قصد در پوشش آن مورد نیز دارد.

البته کمپانی‌های مختلف ایده‌های مختلفی را برای این منظور تولید کرده‌اند، برای مثال دوربین پاپ آپ یا دوربین چرخشی، اما این ایده‌ها هم مشکلات خودشان را داشتند و نمی‌توانستند به صورت گسترده در گوشی‌های هوشمند استفاده شوند.

با گذشت زمان به احتمال بسیار زیاد شاهد این خواهیم بود که همچون حسگر اثر انگشت، دوربین سلفی نیز در زیر صفحه نمایش قرار بگیرد. اما جالب اینجاست که کمپانی شیائومی باز هم سعی دارد با یک ایده‌ی خلاقانه این مشکل را حل کند. به همین جهت پتنتی را ثبت کرده که مربوط به یک دوربین سلفی با طراحی عجیب و غریب و متفاوت و شاید باورنکردنی است !

پیشنهاد نویسنده : رسوایی دیگری برای هوآوی : استفاده از عکس‌های دوربین‌های DSLR به جای گوشی‌های هوشمند !

وب‌سایت تایگر موبایل در ابتدا این پتنت را وقتی که در مرکز مالکیت معنوی چین به ثبت رسید رویت کرد. اینطور که به نظر می‌رسد، بر خلاف دوربین‌های سلفی که به صورت عمودی جابجا می‌شوند ( نظیر ایسوس زنفون )، در این طراحی شاهد حرکت افقی دوربین هستیم. برای درک درست از چگونگی این طراحی، به تصاویر زیر نگاه کنید.

چیزی که این طراحی را بیشتر جالب توجه و هیجان انگیز می‌کند، حرکت افقی نیست، بلکه جدا شدن دو پنل بالایی و پایینی است که اجازه چنین حرکتی را به دوربین می‌دهد. اما نکته جالب‌تر اینکه مثل گوشی‌های قدیمی، دیگر این بخش گردان در صفحه کلید فیزیکی یا تکه جدا قرار ندارد، بلکه خود نمایشگر است که می‌چرخد ! به عبارتی سختی چنین طراحی اصلا کمتر از طراحی دوربین سلفی زیر نمایشگر نیست و اصلا نمی‌دانیم چه تاثیری روی نمایشگر گوشی خواهد داشت. اینطور که به نظر می‌رسد حین ثبت تصاویر سلفی بخش بزرگی از نمایشگر باید به پشت برگردد که به نظر می‌رسد شیائومی به اینجای کار هم فکر کرده و محتوا به پایین صفحه هدایت خواهد شد.

هنوز خیلی زود است که بخواهیم بگوییم این مکانیزم آیا دوام لازم را خواهد داشت یا خیر و اینکه قطعات به چه صورت باید تولید شوند. معمولا هر چه تعداد قطعات متحرک داخل گوشی و داخل ماژول دوربین بیشتر باشد، احتمال خرابی و در معرض آسیب قرار گرفتن آنها بیشتر است.

برای مثال در مورد دوربین‌های سلفی پاپ آپ تا به امروز مشکلی گزارش نشده است، اما همواره خطر آسیب دیدن یا شکستن آنها با کاربر همراه است. اما در نقطه‌ی مقابل به طور کلی احساس می‌شود تا چند سال آینده استفاده از گوشی‌هایی با دوربین سلفی زیر نمایشگر رواج بسیار زیادی پیدا کند.

پیشنهاد نویسنده : مقایسه دوربین هوآوی P40 پرو و پیکسل ۴ XL : رقابت پرچمدارهای دو کمپانی مطرح !

این پتنت، یک گوشی با طراحی خاص را نشان می‌دهد اما بعید به نظر می‌رسد به تولید انبوه برسد. شاید مانند می میکس آلفا، باید شاهد تولید تعداد محدودی از آن‌ها باشیم. به هر جهت نمی‌توان انتظار داشت که شیائومی خیلی زود به نتیجه‌ای خوب و قابل استفاده برسد.

امیدوارم مقاله‌ی ” شیائومی قصد تولید یک گوشی هوشمند با طرای دوربین سلفی متفاوت و عجیب را دارد ! “ برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !