مشاهده تصاویر در لایت روم : روش‌های مختلف دیدن عکس‌ها در نرم افزار Lightroom

در این مقاله قصد دارم تکنیک‌هایی را در مورد دیدن تصاویر در نرم افزار لایت روم به شما بگویم تا اگر قصد ویرایش آنها را دارید، مشاهده کردنشان نیز برایتان آسان‌تر باشد.

عکاسان معمولا بعد از اینکه عکس‌هایی را ثبت می‌کنند، قبل از انتشار آنها را بررسی کرده و موارد خوب و بد را شناسایی می‌کنند. البته الزاما همه‌ی آنها به ادیت و ویرایش نمی‌پردازند و ممکن است تصاویر را در حالت اصلی خود منتشر کنند. اما به هر جهت یکی از بهترین راه‌ها برای مشاهده و دیدن تصاویر و انتخاب از بین آنها، استفاده از نرم افزار لایت روم است.

در این مقاله، برخی از تکنیک‌ها و ابزارها را برای کمک به بهتر دیدن تصاویر و ساده‌تر شدن عملیات ادیت و ویرایش به شما معرفی خواهم کرد. پس همراه من باشید …

پیشنهاد نویسنده : آموزش ساخت اسلاید شو در لایت روم

مشاهده تصاویر در لایت روم

متداول‌ترین روش مشاهده تصاویر در لایت روم استفاده از گزینه Grid View است. همچنین می‌توانید از گزینه Filmstrip هم استفاده کنید.

در حالت Grid View، صفحه اصلی شما در Lightroom با تصاویر کوچک عکس‌های ذخیره شده در پوشه‌ای که باز کرده‌اید، جمع شده است. برای انتخاب پوشه با تصاویری که می‌خواهید مشاهده کنید، پنل‌های ماژول سمت چپ را باز کنید. برای این کار می‌توانید F7 را روی صفحه کلید خود فشار دهید، یا روی مثلث سمت چپ صفحه اصلی خود کلیک کنید. سپس در تب پوشه‌ها به پوشه‌ای که می‌خواهید باز کنید بروید.

همچنین می‌توانید از حالت Filmstrip استفاده کنید. وقتی F6 را فشار می‌دهید یا روی مثلث در پایین کلیک می‌کنید، این پایین صفحه اصلی خود را نشان می‌دهد. با استفاده از ماژول Filmstrip، شما فقط به مشاهده تصاویر کوچک تنها در یک اندازه معین محدود می‌شوید.

در حالت Grid View، می‌توانید اندازه ریز عکس‌ها را تغییر دهید. سه روش برای انجام این کار وجود دارد که عبارتند از :

  1. استفاده از zoom slider در زیر صفحه اصلی و در سمت راست
  2. استفاده از کلیدهای ” + ” و ” – ” در صفحه کلید
  3. نگه‌داشتن کلید Ctrl ( Cmd در مک ) و چرخاندن اسکرول موس.

در زیر پنل اصلی، شما همچنین می‌توانید گزینه چگونگی مرتب سازی تصاویر لایت روم خود را پیدا کنید. نرم افزار به طور پیش فرض، از Capture Time استفاده می‌کند، اما ممکن است در مواقعی برای راحت‌تر شدن کار بخواهید آن را تغییر دهید. گزینه‌های زیادی از جمله نام پرونده، نوع فایل یا برچسب رنگی وجود دارد.

می‌توانید طرز نمایش Grid View خود را سفارشی سازی کنید.

برای این کار، در منوی بالا به View رفته و سپس بر روی View Options کلیک کنید. روش دیگر، می‌توانید کلید میانبر Ctrl + J یا cmd + J در Mac  را فشار دهید. در اینجا شما کنترل زیادی در نحوه نمایش اطلاعات مربوط به عکس‌های خود دارید. ممکن است اگر در دیدن تصاویر در لایت روم تازه کار هستید، این اطلاعات بسیار زیاد به نظر برسند، اما این گزینه‌ها را در نظر داشته باشید. خوب است بعداً با نرم افزار بیشتر آشنا شوید.

پیشنهاد نویسنده : آموزش استفاده از لایت روم موبایل : چگونه سریع‌تر ادیت کنیم ؟

انتخاب و مشاهده بیش از یک تصویر در لایت روم

در هنگام مقایسه تصاویر گزینه‌های مختلفی برای روش‌های مشاهده تصاویر در کنار یکدیگر در لایت روم وجود دارد. برای انتخاب عکس‌هایی که می‌خواهید مقایسه کنید، روی یکی کلیک کنید و سپس، ضمن نگه داشتن کلید Ctrl یا Cmd در Mac، بر روی سایر عکس‌های مورد نظر خود کلیک کنید.

هنگامی که بیش از دو عکس را انتخاب کردید، می‌توانید کلید ” N ” را از صفحه کلیدتان فشار دهید. این کار شما را به Survey View می‌برد، جایی که فقط عکس‌هایی که انتخاب کرده‌اید را مشاهده خواهید کرد. من از این ویژگی غالباً برای عکس‌های خود استفاده می‌کنم. امکان مشاهده تعداد محدودی از تصاویر به مقایسه آن‌ها و سپس انتخاب بهترین آن‌ها کمک می‌کند.

اگر فقط دو تصویر را انتخاب کردید، می‌توانید از کلید ” C ” استفاده کنید تا شما را به Compare View ببرد. این کار می‌تواند به شما کمک کند تفاوت‌های بین دو عکس بسیار مشابه را مشاهده کنید. می‌توانید تصاویر را در کنار هم، در اندازه کامل مشاهده کرده و بزرگنمایی کنید. وقتی زوم می‌شود، می‌توانید از ابزار دست برای کشیدن و مشاهده قسمت‌های مختلف عکس استفاده کنید ( یا کلید Space را از صفحه کلید نگه داشته و موس را حرکت دهید ). وقتی این کار را انجام دهید، هر دو تصویر با هم حرکت خواهند کرد. همچنین می‌توانید با استفاده از کلیدهای جهت دار در پایین سمت راست، تصویر منتخب را تغییر دهید.

مشاهده تصاویر در حالت Loupe View

مشاهده تصاویر در لایت روم با استفاده از حالت Loupe View به شما امکان می‌دهد تا آنها را بسیار بزرگتر ببینید. Loupe View نام خود را از magnifying loupe می‌گیرد که برای مشاهده اسلایدها و نکات منفی در لایت باکسی قدیمی استفاده می‌شود. برای تغییر به Loupe View از حالت قبلی Grid View، از کلید ” E ” یا نوار فاصله یا همان اسپیس استفاده کنید.

وقتی در این حالت هستید، می‌توانید تصاویر دیگر را در لایت روم ببینید با استفاده از :

  • کلیدهای جهت دار ( یا همان Arrow Key ها در صفحه کلید )
  • چرخ اسکرول روی موس ( وقتی زوم نکرده‌اید )
  • یا پنل film strip

می‌توانید با استفاده از اسلایدر زیر پنل اصلی، تصویر را بزرگنمایی کنید. یا می‌توانید Ctrl یا Cmd در Mac  را نگه داشته و از اسکرول روی ماوس خود استفاده کنید. پس از بزرگنمایی، می‌توانید از ابزار دست برای جابجایی تصویر استفاده کنید.

همچنین می‌توانید در حالت Loupe View یک پوشش شبکه روی تصاویر خود نشان دهید. این گزینه در پایین سمت راست است. اگر نمی‌توانید یکی از این گزینه‌ها را ببینید، بر روی مثلث در سمت راست پایین کلیک کنید تا پنل برای نمایش ابزارهای موجود نمایش داده شود.

پیشنهاد نویسنده : فتوشاپ یا لایت روم؟ بهترین انتخاب برای عکاسان کدام است؟

مشاهده تصاویر در ماژول Development در لایت روم

ماژول Development لایت روم جایی است که شما تنظیمات اصلی را روی عکس خود انجام می‌دهید یا به اصطلاح آن را ادیت یا ویرایش می‌کنید. در این ماژول، خوب است که با برخی از راه‌های مشاهده عکس‌های خود بیشتر آشنا شوید.

یکی از عملکردهایی که من بیشتر از همه در توسعه ماژول استفاده می‌کنم کلید ” \ ” است. ضربه زدن به کلید اسلش به شما نشان می‌دهد که قبل از انجام هرگونه تنظیم، تصویر اصلی شما چه شکلی بوده است. این به شما کمک می‌کند تا کارهایی را که می‌کنید مشاهده کنید و شما را به سمت قدم‌های بعدی که ممکن است برداشته شود راهنمایی می‌کند.

گزینه دیگر استفاده از کلید ” Y ” است. هنگامی که تغییراتی در ماژول Development ایجاد کرده‌اید ، با زدن کلید ” Y ” با تغییراتی که ایجاد کرده‌اید، تصویر اصلی شما در کنار آن قرار می‌گیرد. یک بار دیگر، وقتی بزرگنمایی کردید، می‌توانید تصاویر را با استفاده از ابزار دستی به صورت همگام حرکت دهید.

مشاهده اطلاعات تصویر

یک نکته مفید دیگر استفاده از کلید ” I ” برای نمایش اطلاعات در مورد عکسی است که در حال مشاهده آن هستید. این کار به شما داده‌های EXIF تصویر را نشان می‌دهد.

شما می‌توانید آنچه می‌بینید را کنترل کرده و تغییر دهید. برای انجام این کار، در منوی بالا به View بروید و سپس بر روی View Options کلیک کنید. در هر دو پنل گزینه Loupe View یا Develop option، کادر اطلاعاتی را که دوست دارید در جعبه نمایش داده شود را بررسی کنید.

نتیجه گیری

امیدوارم حداقل دو یا سه نکته مفید از این مقاله به دست آورده باشید. مطمئن هستم که روش‌های بیشتری برای مشاهده تصاویر در نرم افزار لایت روم وجود دارد. لطفا تکنیک‌هایی را که در گردش کار منظم لایت روم خود استفاده می‌کنید را به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد نویسنده : ۱۰ تکنیک استفاده از تبلت‌های گرافیکی برای ادیت آسان‌تر عکس

امیدوارم مقاله ” مشاهده تصاویر در لایت روم : روش‌های مختلف دیدن عکس‌ها در نرم افزار Lightroom “ برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !