گیمپ ( GIMP ) ابزاری قدرتمند برای ویرایش عکس به صورت رایگان است که می‌تواند حتی از نظر ویژگی‌ها و پردازش نهایی، رقیب سرسختی برای PhotoShop باشد، به شرط اینکه بدانید چگونه از آن به درستی استفاده کنید. برای اینکه واقعاً مهارت و خلاقیت خود را در گیمپ تقویت کنید، به این پلاگین‌های گیمپ که برایتان معرفی خواهم کرد نیاز دارید.

یادداشت : روش قدیمی گیمپ که برای نصب پلاگین‌ها استفاده می‌‍شد حالا منسوخ شده و دیگر پشتیبانی نمی‌شود، بنابراین باید خودتان آنها را نصب کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها با نسخه فعلی گیمپ شما کار می‌کنند. برخی از محبوب‌ترین پلاگین‌های GIMP مانند GIMP DDS و BIMP روی جدیدترین نسخه‌های GIMP کار نمی‌کنند.

برای فیلتر : G’MIC

گاهی اوقات یک فیلتر ویرایش سریع تمام چیزیست که شما نیاز دارید و G’MIC با بیش از 500 نمونه آماده از آنها، یکی از بهترین پلاگین‌های گیمپ است. این پروژه کاملا متن باز بوده و به همین دلیل روز به روز به آن فیلترهای جدیدتر و جذاب‌تری اضافه می‌شود.

این که آیا شما فقط می‌خواهید رنگ‌های یک تصویر را بهبود ببخشید، یا می‌خواهید یک عکس را مانند یک نقاشی جلوه دهید، G’MIC طیف چشمگیری از گزینه‌های مختلف دارد که قطعاً هر کدام از فیلترهای مورد نظر شما در نرم افزار گیمپ را پوشش می‌دهد.

دانلود G’MIC

برای حذف سوژه‌های ناخواسته : Resynthesizer

Resynthesizer یکی از قدیمی‌ترین پلاگین‌های گیمپ در همه‌ی زمان‌ها است، اما هنوز هم یکی از مفیدترین و شگفت آورترین پلاگین‌هایی است که هنوز هم پشتیبانی می‌شود.

Resynthesizer در اصل یکی از محبوب‌ترین ویژگی‌ها را از Content Aware Fill takes در فتوشاپ می‌گیرد و آن را به گیمپ اضافه می‌کند. این می‌تواند به راحتی بافت بخشی از عکس را کپی کرده و در بخش دیگر بازسازی کند تا سوژه‌های ناخواسته به سادگی حذف شوند.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
حالت بالب ( Bulb ) در عکاسی چیست ؟

در حالی که چندین راه برای انجام این کار وجود دارد، بیشتر اوقات برای از بین بردن سوژه‌های ناخواسته از این پلاگین استفاده می‌شود؛ به عنوان مثال، جام استارباکس را از عکسی که از یک شوالیه قرون وسطایی ثبت کرده‌اید کنار می‌گذارید، بدون اینکه هیچ اشاره‌ای به حضور آن وجود داشته باشد.

دانلود Resynthesizer

برای ویرایش تصاویر خام RAW : Darktable

اگر عکاسی حرفه‌ای می‌کنید، این فرصتی خوب است که می‌توانید تصاویر خام RAW یا تصاویری که اصلاً فشرده نشده‌اند را در نرم افزار گیمپ ویرایش و ادیت کنید. نکته‌ی مهم و جالب در مورد تصاویر خام RAW این است که آنها حجم بسیار زیادی داشته و مجموعه جدیدی از تنظیمات را به لیست تنظیمات ادیت شما اضافه می‌کنند.

Darktable ویرایش تصاویر خام RAW را در نرم افزار گیمپ آسان می‌کند، اما ویژگی‌های پیشرفته‌ای را نیز برای کسانی که به آنها احتیاج دارند ارائه می‌دهد. آنچه Darktable را از سایر ویرایشگرهای RAW در گیمپ متمایز می‌کند، تمرکز آن بر رابط کاربری است، بدون توجه به سطح مهارت اولیه شما، به سادگی به همه چیز دسترسی خواهید داشت و با آن ارتباط برقرار خواهید کرد.

دانلود Darktable

برای زندگی راحت‌تر : Duplicate to Another Image

پلاگین Duplicate to Another Image برای نرم افزار گیمپ به شما امکان می‌دهد بهترین تصویر را از یک لیست آماده، پیدا کنید. این باعث می‌شود تا زمان شما در باز کردن و بررسی تمام عکس‌هایتان از یک سفر طولانی صرفه جویی شود. این یک امر اساسی نیست، زیرا این کاری است که می‌توانستید بدون آن نیز از لحاظ فنی انجام دهید، اما این پلاگین خیلی راحت‌تر این کار را انجام می‌دهد.

دانلود Duplicate to Another Image

برای کار کردن با لایه‌ها : Layer via Copy/Cut

پلاگین Layer via Copy/Cut به شما امکان می‌دهد یکی دیگر از ویژگی‌های محبوب نرم افزار فتوشاپ را به گیمپ اضافه کنید؛ یعنی شما قادر به ایجاد لایه‌های جدید از انتخاب‌ها با استفاده از توابع کپی و برش هستید. پلاگین Layer via Copy/Cut یکی از بهترین پلاگین‌های گیمپ برای ایجاد لایه و ویرایش کردن به شیوه‌ی چند لایه است.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
بهترین کارت حافظه برای من : هر آنچه لازم است در مورد انواع کارت حافظه بدانید

برای دوختن تصاویر به هم : Hugin

بعضی اوقات شما نمی‌توانید همه چیز را با یک عکس ثبت کنید، و این جایی است که پلاگین Hugin وارد می‌شود. Hugin به کاربران نرم افزار گیمپ این امکان را می‌دهد که چندین تصویر را با هم ادغام کرده و بدوزند تا یک تصویر موزائیکی یا پانورامای بی عیب و نقص ایجاد کنند. اگر مایل هستید جزئیات بسیار کاملی را از علف‌های روی زمین داشته باشید، Hugin به شما امکان می‌دهد رزولوشن بسیار بالاتری را برای عکستان به دست بیاورید.

دانلود Hugin

برای روتوش پوست : Wavelet Decompose

اگر با تصاویری که افراد در آنها وجود دارد کار می‌کنید، یعنی تصاویر پرتره یا اجتماعی، ناگزیر خواهید بود که در برخی مواقع روتوش روی پوست سوژه‌هایتان انجام دهید. در حالی که مجموعه ابزار داخلی گیمپ گزینه‌های مختلفی را ارائه می‌دهد، Wavelet Decompose یکی از بهترین و قدرتمندترین پلاگین‌های گیمپ برای روتوش است که در آنجا پیدا خواهید کرد.

این کار با در نظر گرفتن یک لایه واحد و خرد کردن آن در چندین لایه از جزئیات خوب، به شما امکان می‌دهد تصاویر خود را به طور دقیق تنظیم کنید، و مواردی مانند لکه‌های پوستی یا چروک‌های ناخواسته را برطرف کنید. پلاگین Wavelet Decompose همچنین می‌تواند برای افزایش غلظت رنگ و یا از بین بردن سایر موارد عجیب و ناخواسته از تصاویر شما مفید باشد.

دانلود Wavelet Decompose

برای کاربران DDS : GIMP DDS Plugin

در حالی که جدیدترین نسخه نرم افزار گیمپ دیگر از این پلاگین پشتیبانی نمی‌کند، این بدان معنی نیست که شما به آن احتیاج نخواهید داشت. خبر خوب این است که آخرین نسخه گیمپ در نهایت از فایلهای DDS خارجی نیز پشتیبانی می‌کند، اما اگر نسخه گیمپ قدیمی‌تر را ترجیح می‌دهید‌، پلاگین DDS همچنان با وجود توقف بروزرسانی از سال 2013، همچنان برای شما کار خواهد کرد.

اگرچه ممکن است شما از DDS خیلی اوقات استفاده نکنید، اما این پلاگین ضروری است تا بتوانید به هر نوع پرونده‌ای که ممکن است در گیمپ ویرایش شود دسترسی پیدا کرده و ایجاد کنید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
چهار دلیل که نشان می‌دهد زمان مناسبی برای به روزرسانی دوربین نیست !

دانلود GIMP DDS Plugin

برای هر چیز دیگری که ممکن است لازم داشته باشید : Bundled Scripts

بسیاری از پلاگین‌های نرم افزار گیمپ یا افزونه‌های آن به شکل اسکریپت هستند، اما سخت است بدانید که با کدام نسخه از گیمپ کار می‌کند. خوشبختانه، توسعه دهندگان گیمپ پلاگینی را طراحی کرده‌اند که این مشکل را از بین می‌برد.

در اینجا یک مجمعه از افکت‌ها اضافه شده است، مانند پلاگین‌ها برای اینکه تصاویر شما مانند کارتون شوند، قرمزی چشم را حذف کنید، به دسته‌ای از جلوه‌های وضوح دسترسی داشته باشید و بسیاری از ابزارهای رنگی دیگر. همچنین یک پلاگین علامت گذار دریافت خواهید کرد که به شما امکان می‌دهد هر بار که بخواهید تصویری را اضافه کنید، به هر تصویر یک علامت مشخص اختصاص دهید. در حالی که ممکن است برخی از پلاگین‌های قدیمی گیمپ برای شما متوقف شده باشند، بارگیری این بسته اسکریپت باعث از بین رفتن این شکاف‌ها می‌شود و شما را به مسیر خود باز می‌گرداند.

جمع بندی

بی شک استفاده از پلاگین‌های گیمپ به شما کمک می‌کند تجربه بهتری در ادیت و ویرایش تصاویر داشته باشید. امکانات بیشتر و قابلیت‌های به روزتر باعث می‌شود در نهایت از نتیجه کارهایتان بسیار راضی باشید.

امیدوارم نکاتی که در مقاله ” 9 تا از بهترین پلاگین‌های گیمپ ( GIMP ) در سال 2019 “ برایتان گفتم مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی داشتید، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.

دسته بندی ها: