نور طلایی چیست ؟ حتماً تا به حال عکس هایی با کیفیت جادویی دیده اید!

چه چیزی در آنها وجود دارد که باعث می شود شگفت زده شوید؟

معمولاً این احساس جادویی به خاطر نور عکس است. برای ثبت یک عکس جادویی تمام آنچه باید انجام دهید، یافتن عناصر مناسب است.

آن نور نوری نرم، گرم، دارای بعد، جادویی و صاف است.

من فکر میکنم اکثر عکاسان با من هم نظرند که تنها یک نوع نور است که بالاتر از تمام انواع دیگر حکم می کند…

این نوع نور کیفیتی را به تصاویر می افزاید که تکرار نشدنی است، اهمیتی هم ندارد چه اقداماتی انجام می دهید و از چه فیلترها یا بافت هایی استفاده می کنید.

این بهترین نور، کاملا رایگان است و غالبا دو بار در هر روز ظاهر می شود.

چه چیزی در مورد نور طلایی در عکاسی فوق العاده است؟

باید گفت پاسخ «همه چیز» است.

نور طلایی نرم است :

نور در اکثر فضای جو زمین جا به جا می شود و واقعا آن را نرم می کند و همانطور که قبل تر صحبت کردیم، نور نرم باعث می شود انسان زیبا به نظر برسد اما نور خشن خیر.

در حقیقت نور طلایی در عکاسی می تواند بسیار نرم باشد، می توانید سوژه هایتان را مستقیم رو به روی نور خورشید قرار دهید و مطمئن باشید آن ها دچار دو بینی نمی شوند، درخشان به نظر نمی رسند و شما از نوری بسیار ملایم بهره خواهید برد.

حقیقتاً این خود جادوست!

نور خورشید در عکاسی

نور طلایی گرم است :

گرما در دمای رنگ. با نور طلایی بیشتر طول موج های رنگ آبی پراکنده می شوند در حالی که نور طبیعی بیشتر زرد/قرمز دیده می شود.

تون های گرم تر عموماً برای مردم ملایم تر و دلپذیرترند. در مورد برنزه کردن بیاندیشید؛ بیشتر مردم می خواهند پوستشان طلایی شود!

نور طلایی است

نور طلایی دارای عمق است :

درست قبل از غروب آفتاب نور خورشید در آسمان بسیار پایین است. این موقعیت خورشید، نور های جهت دار بیشتری را به خاطر زاویه ی کم تولید می کند.

اساساً همین نورهای جهت دار بُعد بیشتری را به صحنه می دهند. سایه ها طولانی تر(و نرم تر) از طول روز هستند و سوژه ها جذاب تر و پویا تر به نظر می رسند.

به یاد داشته باشید که عکس ها بازنمایی هایی «دو بعدی» از دنیای «سه بعدی» هستند.

بُعد نور به سه بعدی به نظر آمدن عکس کمک شایانی می کند.

نقش نور خورشید در عکاسی

چگونه نور طلایی در عکاسی را بیابیم

در مورد نور طلایی در عکاسی همانقدر بحث مکان مطرح نیست که بحث زمان آن مطرح است.

نور طلایی در طول ساعت طلایی نمایان می شود که آن یک ساعت بعد از طلوع آفتاب و یک ساعت قبل از غروب آفتاب است. البته این زمان ها به مکانی که شما در آن روی کره ی زمین زندگی می کنید بستگی دارد و به اندازه ی کافی ساعات دقیقی نیستند. بسته به موقعیت جغرافیایی‌تان ممکن است شما زمان کمتر یا بیشتری برای ساعت طلایی در اختیار داشته باشید.

همانطور که اگر شما از منطقه استوا باشید، ساعت طلایی طولانی تری خواهید داشت و اگر نزدیک به استوا باشید ساعت طلایی کوتاه تر،و این میزان با توجه به فصل نیز تغییر می کند.

حالا چگونه بفهمید ساعت طلایی در مکانی که زندگی می کنید، چه زمانیست؟

می توانید اینترنت را چک کنید تا به شما زمان طلوع و غروب آفتاب را بگوید. این یک شروع عالی است اما تنها بدان اکتفا نکنید.

مانند هر چیز دیگر در عکاسی، شما باید از چشمانتان استفاده کنید. به نور در طول روز دقت کنید. هنگامی که می بینید چیز ها دارند جادویی می شوند ساعتتان را چک کنید. بیابید که زمان شما چقدر طولانی است.

مراقب ابر ها باشید. آن ها معمولاً هنگامی که در افق ظاهر می شوند ۲۰ دقیقه از زمان ساعت طلایی شما را می گیرند.

شما می توانید فکر کنید نیم ساعت برایتان مانده است، و قبل از آنکه متوجه شوید که خورشید پشت ابر هاست نور کاملا رفته است.

برای خودتان یک حائل مناسب در نظر بگیرید، مخصوصاً اگر دارید از مشتریان عکس می گیرید.

سعی کنید شات هایتان را حول زمانی که ساعت طلایی در بهترین موقعیتش قرار دارد برنامه ریزی کنید. هنگام عصر بیرون بروید تا چندین عکس بگیرید. خانوادتان را برای پیاده روی به بیرون ببرید و دور بزنید.جلسات برنامه زمانبندی برای استفاده از نور همیشه برایتان به این لوکسی نیست،اما تا زمانی که هست انجامش دهید.

و اگر دارید از یک عروسی عکاسی می کنید، سعی کنید عروس و داماد را در ساعت طلایی برای گرفتن پرتره های دو نفره دزدکی به بیرون ببرید. مطمئن باشید کاملا ارزش صرف نظر از سالاد را دارد 🙂

عکاسی در نور خورشید
مطالب پیشنهادی
۱۰۱ فوت و فن شگفت انگیز عکاسی عروسی

چگونه در ساعت طلایی عکاسی کنیم :

چگونه در ساعت طلایی عکاسی کنیم :

ظرفیت بسیار زیادی برای عکاسی در ساعت طلایی وجود دارد:

ابتدا دو جهت اساسی وجود دارد. «رو به رو» و «پشت».

نور پردازی از رو به رو :

ساده است. سوژه شما رو به روی خورشید است. ساعت طلایی بهترین زمان برای انجام این کار با نور طبیعی است، اما تا زمانی که آنها بیش از اندازه خاکستری نشوند.

نورپردازی از روبرو

نور پردازی از پشت :

شما حتی می توانید سوژه ی خود را پشت به خورشید قرار دهید تا نور پردازی از پشت به جریان بیفتد.این در زمان ساعت طلایی بسیار فوق العاده ای است؛ به این خاطر که افکت گرما و درخشش را ایجاد می کند.

پوست سوژه را در معرض نور خورشید قرار بده و از عکس های جادویی لذت ببرید.

نورپردازی از پشت

در نهایت یک زوج از سوژه های جالبیست که می توانید در ساعت طلایی بدان نگاه کنید.

مطالب پیشنهادی
همه چیز درباره نورسنجی در دوربین عکاسی

نورپردازی ریم(RIM) :

این اتفاق زمانی رخ می دهد که شما از نور خورشید در موقعیت پس زمینه استفاده می کنید. اگر پس زمینه ی تیره ای در پشت سوژه خود دارید، می توانید یک درخشش ضعیف در اطراف آنها مشاهده کنید. نام این پدیده ریم لایتینگ یا نورپردازی ریم است و باعث می شود سوژه شما از پس زمینه جدا شود.

نورپردازی ریم

فلیر(Flare)

فلیر آن درخشش فوق العاده و چیز رنگین کمانی ایست که زمان برخورد نور به لنز شما اتفاق می افتد.

فلیر مخصوصاً در ساعت طلایی به خوبی ایجاد می شود، زمانی که خورشید در زاویه ای عالی است و رنگ های زیادی دارد تا با آن بتوان بازی کرد. این اتفاق دقیقاً مانند ریم لایتینگ در وضعیت پس زمینه رخ می دهد.

برای بدست آوردن فلیر، در اطراف بچرخید تا بیابید چقدر نور خورشید به لنز شما می تابد. عکس زیر را نگاه کنید. تمام کاری که من انجام دادم مقداری تکان خوردن و جابجایی موقعیت بود، در نتیجه زوج جوان تمام نور خورشید را نمی پوشاندند. بوم!!! فلیر ایجاد شد!!!

فلیر در عکاسی

نکته ی قطعی در مورد فلیر آن است که فلیر فوق العاده بی همتاست. لنز دوربین های مختلف با دیافراگم های مختلف فلیر متفاوتی را ایجاد می کنند.

نور های مختلف در شرایط مختلف اثرات متفاوتی دارند و هنگامی که زاویه را تغییر می دهید، همه چیز متفاوت می شود. بازی کنید. قرار است به شما حسابی خوش بگذرد.

مطالب پیشنهادی
ساعات طلایی در عکاسی

اینجا مثال های بیشتری از عکس های ساعت طلایی وجود دارد.

دسته بندی ها: