مقدمه: آمار فروش دوربین اعلام شده و کانن توانسته تسلط خود را بر بازار بدون آینه‌های ژاپن حفظ کند، سونی نیز از الیمپوس پیشی گرفته و به جایگاه دوم رسیده است.

BCN برندگان جوایز خود را برای سال 2020 میلادی اعلام کرده است و مهمترین خبر از آمار فروش دوربین امسال این است که سونی با غلبه بر الیمپوس ادعا کرده است که جایگاه دوم را در دسته بندی بازار بدون آینه‌های ژاپن کسب کرده است. کانن نیز برای اولین بار توانسته رتبه اول را در میزان فروش هر سه دسته از دوربین‌های دیجیتال در سال جاری به دست بیاورد.

آمار اعلامی BCN همیشه معیارهای دقیقی نبوده است، زیرا آنها فقط میزان فروش یا سهم یک کمپانی در بازار ژاپن را نشان می‌دهند. بنابراین، ما برای به دست آوردن آمار دقیق میزان فروش هر کمپانی تنها به این اعداد اکتفا نمی‌کنیم و آمار را در سال‌های مختلف نیز بررسی خواهیم کرد. با این کار به نتایج جالب‌تری خواهیم رسید.

برای این منظور، در اینجا نتایج حاصل از فروش را در سه سال گذشته در سه دسته دوربین دیجیتال برایتان آورده‌ایم : دوربین‌هایی با لنز ثابت ( دوربین‌های کامپکت )، دوربین‌های DSLR و دوربین‌های بدون آینه.

۲۰۱۸

سرفصل هایی که در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم:

۲۰۱۹

۲۰۲۰

همانطور که مشاهده می‌کنید، موقعیت کمپانی الیمپوس در رده دوربین‌های بدون آینه همچنان در حال نزول است. سال گذشته، کانن با غلبه بر آنها در بدون آینه‌ها و DSLR ها به عنوان شماره 1 تبدیل شد. در سال جاری، سونی توانست مقام دوم را هم از الیمپوس بگیرد و آرام آرام خود را به کانن نزدیک کند.

نکته دیگر این است که کانن همچنان بر بازار ژاپن تسلط دارد و برای اولین بار در هر سه گروه توانسته این موقعیت را داشته باشد. دوربین‌های بدون آینه اکثر اوقات تحت سلطه کمپانی سونی، الیمپوس و پاناسونیک بوده است، چرا که این گروه برای اولین بار در سال 2012 معرفی شد و اولین باری است که کانن در رده‌های برتر ( همچنین سال گذشته ) قرار گرفت و نیکون نیز در فروش دوربین‌هایی با لنز ثابت آنها را شکست داد.

حال، سرانجام، کانن توانسته در هر سه دسته پیشی گرفته و به رتبه اول دست پیدا کند.

نتایج مسابقه BCN Awards 2020 :

دوربین‌های DSLR

 1. Canon 56.3%
 2. Nikon 41.1%
 3. Ricoh 2.4%

دوربین‌های بدون آینه

 1. Canon 30.9%
 2. Sony 25.9%
 3. Olympus 23.4%

دوربین‌های کامپکت

 1. Canon 39.3%
 2. Nikon 22.9%
 3. Sony 15.2%

لنزهای قابل تعویض

 1. Canon 19.9%
 2. Sony 16.9%
 3. Nikon 14.4%

به طور خلاصه، کمپانی سونی در حال پیشرفت بوده و می‌شود حدس زد جایگاه بهتری را در سال‌های آینده به دست بیاورد، کانن نیز همچون سال پیش در رده اول مانده و حالا برای اولین بار این عنوان را برای هر سه دسته دوربین‌های دیجیتال دارد، نیکون در دسته دوربین‌های DSLR خوب عمل کرده اما هنوز در بخش بدون آینه‌ها حرف چندانی برای گفتن ندارد و در نهایت Olympus همچنان در حال پسرفت و از دست دادن جایگاه خود است. حال این سؤال مطرح می‌شود که آیا همانطور که سهم سونی در بازار دوربین های بدون آینه هر ساله به افزایش خود ادامه می‌دهد، آیا کانن هم قادر خواهد بود جایگاه برتر خود را حفظ کند ؟

امیدوارم مقاله ” سونی در بازار دوربین‌های بدون آینه ژاپن از الیمپوس پیشی گرفت: کانن همچنان در صدر‌ ! “ برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.

دسته بندی ها: