دوربین s23 ultra | مقایسه دوربین s23 ultra سامسونگ با iphone 14 pro max

دوربین S23 ultra سامسونگ iphone 14 pro max

برند سامسونگ و برند اپل را می‌توان جزو برترین برندهای تولیدکننده‌ گوشی‌های هوشمند در جهان دانست که از بسیاری از جهات رقبای سرسختی برای یک‌دیگر به شمار می‌آیند. این دو برند هر ساله مدل‌های مختلفی از گوشی‌های هوشمند را با قابلیت‌های ویژه به بازار عرضه می‌کنند که جدیدترین تولیدات آن‌ها که در حکم پرچمداران این دو برند به شمار می‌آیند، گوشی‌های گلکسی S23 Ultra سامسونگ و آیفون 14 پرومکس اپل هستند.

S23 ultra سامسونگ و iphone 14 pro max از بسیاری از جهات مانند نوع طراحی، کیفیت صفحه نمایش، کیفیت ساخت، قدرت سخت‌ افزاری و… در سطح مشابهی با یک‌دیگر قرار دارند. با این حال تفاوت‌های جزئی با یک‌دیگر داشته که همین تفاوت‌ها سبب می‌شود تا کاربران دست به انتخابی جدی‌تر بین این دو گوشی بزنند. از جمله مهم‌ترین فاکتورهایی که بسیاری از کاربران در هنگام خرید هر مدل گوشی هوشمند از جمله این پرچمداران به آن توجه می‌کنند، کیفیت و کارایی دوربین گوشی می‌باشد. اهمیت دوربین گوشی برای بسیاری از کاربران به اندازه‌ای بوده که تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی و مقایسه‌ کامل دوربین S23 ultra سامسونگ و iphone 14 pro max بپردازیم. در این مقایسه جنجالی با ما همراه باشید.

مقایسه دوربین S23 ultra سامسونگ با iphone 14 pro max

در گذشته گوشی‌ها تنها به یک دوربین اصلی و در برخی موارد به یک دوربین سلفی مجهز می‌شدند. اما در چند سال اخیر تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند دست به تولید گوشی‌هایی با بیش از یک دوربین زدند که همین امر سبب افزایش کیفیت تصاویر و ویدیوهای ضبط شده شد. تعداد دوربین‌های به کار رفته در گوشی‌های مختلف با یک‌دیگر تفاوت دارد. گوشی سامسونگ گلکسی S23 Ultra مجهز به یک مجموعه‌ چهار عددی دوربین در قاب پشتی بوده در حالی که برای گوشی Iphone 14 pro max از سه لنز دوربین در قاب پشتی استفاده شده است. در ادامه به بررسی و مقایسه‌ هر یک از لنزهای به کار رفته در این مجموعه‌ چندگانه‌ دوربین می‌پردازیم.

دوربین اصلی S23 ultra سامسونگ | دوربین s23 ultra

دوربین اصلی به کار رفته در گوشی سامسونگ گلکسی S23 Ultra مجهز به یک سنسور 200 مگاپیکسلی از نوع Samsung ISOCELL HP2 است که دارای اندازه‌ پیکسل 0.6 میکرون و اندازه‌ 1.3/1 اینچ می‌باشد. برای این دوربین یک لنز 24 میلی‌متری در نظر گرفته شده که از گشودگی دیافراگم F/1.7 برخوردار است. این دوربین به لرزشگیر اپتیکال تصویر مجهز شده و از قابلیت فوکوس لیزری و فوکوس خودکار تشخیص فاز چند جهته نیز پشتیبانی می‌کند. به واسطه‌ استفاده از سنسور 200 مگاپیکسلی در دوربین s23 ultra، جذب نور در عکس‌ها بسیار دقیق صورت گرفته که همین امر سبب می‌شود رنگ‌ها غلیظ‌تر و گرم‌تر از حالت عادی به نظر برسند.

تصاویر ثبت شده با دوربین این گوشی دارای شارپنس مطلوبی بوده و لبه‌های سوژه نیز با وضوح بالایی در عکس‌ها ثبت شده‌اند. تصاویر ثبت شده با این دوربین همچنین از جزئیات بهتر و میزان نور کمتری نیز برخوردار هستند. شاید تنها ایرادی که بتوان به عکس‌های ثبت شده با کیفیت 200 مگاپیکسلی این دوربین وارد کرد حجم بالای عکس‌های ثبت شده بوده که ممکن است کاربر را برای ذخیره‌ آن‌ها با مشکل مواجه کند. این دوربین در هنگام ضبط ویدیو نیز از کیفیت مطلوبی برخوردار است و می‌تواند به ضبط ویدیو با کیفیت 8K و سرعت 30 فریم بر ثانیه بپردازد.

دوربین اصلی iphone 14 pro max

در مقابل گوشی آیفون 14 پرومکس مجهز به یک دوربین اصلی با سنسور 48 مگاپیکسلی از نوع Sony IMX803 بوده که دارای اندازه‌ پیکسل 1.22 میکرون و اندازه‌ 1.28/1 اینچ می‌باشد. برای این دوربین یک لنز 24 میلی‌متری در نظر گرفته شده که گشودگی دیافراگم آن معادل 1.8/F می‌باشد. این دوربین دارای لرزشگیر اپتیکال بوده و از قابلیت فوکوس خودکار تشخیص فاز دو پیکسلی نیز پشتیبانی می‌کند. تصاویر ثبت شده با دوربین این گوشی دارای کمترین میزان نویز بوده و از دقت رنگ و کنتراست بسیار مطلوبی برخوردار هستند. از آنجایی که این دوربین به فناوری Smart HDR مجهز شده است، عکس‌ها دارای رنج داینامیک گسترده بوده و کاملا طبیعی می‌باشند. با این حال ضعفی که عکس‌های ثبت شده با این دوربین نسبت به عکس‌های ثبت شده با دوربین گوشی گلکسی S23 Ultra دارند، در شارپنس آن‌هاست؛ چرا که دوربین گوشی آیفون 14 پرومکس در ثبت تصاویر از سوژه‌های پرجزئیات و شلوغ مانند برگ درختان یا چمن قدری ضعیف عمل می‌کند.

البته برای این گوشی قابلیت عکاسی با کیفیت 48 مگاپیکسلی و به حالت RAW نیز در نظر گرفته شده که سبب می‌شود مشکل شارپنس تصاویر به طور کلی برطرف گردد. دوربین آیفون 14 پرومکس در هنگام فیلمبرداری از کیفیت 4K برخوردار بوده و می‌تواند به ضبط ویدیو با سرعت 60 فریم بر ثانیه بپردازد. از لحاظ کیفیت فیلمبرداری، دوربین گوشی آیفون 14 پرومکس برنده‌ میدان خواهد بود.

دوربین S23 ultra سامسونگ iphone 14 pro max

دوربین فوق عریض | S23 ultra سامسونگ و iphone 14 pro max

گوشی‌های گلکسی S23 Ultra سامسونگ و Iphone 14 pro max اپل از لحاظ دوربین فوق عریض بسیار مشابه یک‌دیگر می‌باشند. در هر دو این گوشی‌ها از یک دوربین فوق عریض با سنسور 12 مگاپیکسلی استفاده شده که دارای اندازه پیکسل 1.4 میکرون و اندازه‌ 2.55/1 اینچ می‌باشد. برای این دوربین یک لنز 13 میلی‌متری در نظر گرفته شده که از گشودگی دیافراگم 2.2/F برخوردار می‌باشد. این دوربین‌ها از قابلیت فوکوس خودکار تشخیص فاز دوپیکسلی نیز پشتیبانی می‌کنند. اگرچه دوربین‌های فوق عریض به کار رفته در گوشی‌ها عمدتا از کیفیت بالایی برخوردار نیستند، با این حال گوشی‌های گلکسی S23 Ultra و آیفون 14 پرومکس به دوربین‌های فوق عریض بسیار باکیفیتی مجهز شده‌اند که قادر به ثبت تصاویر با جزئیات بالا و دقت و کنتراست رنگ مناسب می‌باشند. اگرچه این دو گوشی از لحاظ کیفیت دوربین فوق عریض بسیار مشابه یک‌دیگر می‌باشند، با این حال پس از بررسی دقیق‌تر و تخصصی‌تر، دوربین فوق عریض به کار رفته در گوشی گلکسی S23 Ultra برنده‌ میدان شد.

دوربین تله‌ فوتو | S23 ultra سامسونگ و iphone 14 pro max

آخرین دوربین از مجموعه‌ سه عددی دوربین‌های گوشی آیفون 14 پرومکس و دو دوربین از مجموعه چهارگانه دوربین گوشی گلکسی S23 Ultra را دوربین تله‌ فوتو تشکیل می‌دهد. دوربین تله‌ فوتو استفاده شده در گوشی آیفون 14 پرومکس مجهز به یک سنسور 12 مگاپیکسلی با اندازه‌ 3.5/1 اینچ بوده که برای آن یک لنز 77 میلی‌متری با گشودگی دیافراگم 2.8/F در نظر گرفته شده است. این دوربین تله‌ فوتو مجهز به لرزشگیر اپتیکال بوده و از فناوری فوکوس خودکار تشخیص فاز نیز پشتیبانی می‌کند. با استفاده از این دوربین امکان زوم اپتیکال تا 3 برابر بر روی سوژه‌ها وجود دارد. دوربین تله‌ فوتو گوشی آیفون 14 پرومکس قادر است تصاویر را با دقت رنگ بالا و شارپنس مناسب ثبت کند. این دوربین می‌تواند به صورت دیجیتالی تا 15 برابر بر روی سوژه‌ها زوم داشته باشد.

علارغم گوشی آیفون 14 پرومکس که به یک دوربین تله‌ فوتو مجهز شده است، مجموعه دوربین گلکسی S23 Ultra متشکل از 2 دوربین تله‌ فوتو می‌باشد. یکی از این دوربین‌ها از قابلیت زوم اپتیکال تا 3 برابر و یکی از دوربین‌ها از قابلیت زوم اپتیکال تا 10 برابر برخوردار است. دوربین تله‌ فوتو به کار رفته در گوشی گلکسی S23 Ultra مجهز به یک سنسور 10 مگاپیکسلی با اندازه پیکسل 1.12 میکرون بوده و از اندازه‌ 3.52/1 اینچ برخوردار است. لذا در نظر گرفته شده برای این دوربین یک لنز 70 میلی‌متری با قابلیت بازشدگی دیافراگم 2.4/F در نظر گرفته شده که به لرزشگیر اپتیکال و قابلیت فوکوس خودکار تشخیص فاز دو پیکسلی نیز مجهز شده است.

همانطور که گفته شد گوشی گلکسی S23 Ultra مجهز به 2 دوربین تله‌ فوتو می‌باشد. دومین دوربین از این مجموعه یک دوربین پریسکوپ تله‌ فوتو که از لحاظ نوع سنسور و اندازه‌ پیکسل مشابه با دوربین تله‌ فوتو اول می‌باشد. با این تفاوت که این سنسور مجهز به یک لنز 230 میلی‌متری بوده که از گشودگی دیافراگم 4.9/F برخوردار است. این دوربین نیز مانند دوربین تله‌ فوتو اول به لرزشگیر اپتیکال و قابلیت فوکوس خودکار تشخیص فاز دو پیکسلی مجهز شده است. عکس‌هایی که با دوربین تله‌ فوتو گلکسی S23 Ultra گرفته می‌شود، علارغم کیفیت بالایی که دارند به واسطه‌ جذب نور بیشتر از دقت رنگ کمتری برخوردار هستند. به طور کلی اگر بخواهیم دوربین‌های تله‌ فوتو به کار رفته در این دو گوشی را با یک‌دیگر مقایسه کنیم می‌توان به این نتیجه رسید که در صورتی که به زوم 3 برابری بر روی سوژه نیاز باشد، دوربین تله‌ فوتو گوشی آیفون 14 پرومکس از کیفیت بهتری برخوردار است، اما اگر نیاز به مقدار زوم بیشتری باشد، دوربین تله‌ فوتو گوشی گلکسی S23 Ultra برنده‌ میدان خواهد بود.

دوربین S23 ultra سامسونگ iphone 14 pro max

دوربین سلفی | S23 ultra سامسونگ و iphone 14 pro max

دوربین‌های سلفی به کار رفته در گوشی‌های گلکسی S23 Ultra و آیفون 14 پرومکس مجهز به سنسورهای 12 مگاپیکسلی بوده که از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند. دوربین سلفی گوشی گلکسی S23 Ultra قادر به ثبت تصاویر با گستردگی دینامیکی و دقت رنگ مناسبی بوده و از نویزهای کمتری برخوردار هستند. تصاویر ثبت شده با دوربین سلفی گوشی آیفون 14 پرومکس نیز از نویز بسیار کم و رنج دینامیکی وسیع برخوردار می‌باشد. تصاویر ثبت شده با این دوربین دارای جزئیات بسیار زیادی بوده و رنگ‌ها بسیار طبیعی به نظر می‌رسند. اگر چه این دو گوشی از لحاظ دوربین سلفی بسیار مشابه یک‌دیگر هستند، با این حال شاید بتوان دوربین سلفی گوشی آیفون 14 پرومکس را باکیفیت‌تر و دقیق‌تر دانست.

تولید محتوا با گوشی

دوربین S23 ultra سامسونگ یا iphone 14 pro max ؟ کدام بهتر است؟

گوشی‌های Iphone 14 pro max و گلکسی S23 Ultra جزو جدیدترین تولیدات برندهای اپل و سامسونگ در سال 2023 بوده که به عنوان رقبای سرسختی برای یک‌دیگر شناخته می‌شوند. این گوشی‌ها علارغم کیفیت بسیار بالا و قابلیت‌های بی‌شماری که دارند از برخی جهات تفاوت‌هایی با یک‌دیگر داشته که از جمله فاکتورهای متفاوت در آنها می‌توان به دوربین آن‌ها اشاره کرد. هر دو این گوشی‌ها از کیفیت دوربین بسیار بالایی برخوردار هستند که تنها در برخی جزئیات با یک‌دیگر متفاوت می‌باشند.

شما صاحب گوشی S23 ultra سامسونگ یا iphone 14 pro max هستید؟ به نظرتان با توجه به تجربه کاربری کدام گوشی از کیفیت بالاتری در عکاسی برخوردار است؟ آیا تا به حال تجربه نامطلوبی هنگام عکاسی با این گوشی‌ها داشته‌اید؟ اگر شما قصد خرید یکی از این گوشی‌ها را دارید؛ انتخاب نهایی‌تان کدام است؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را برای ما بنویسید و اگر دوستانتان به دنیای موبایلگرافی علاقه دارند، این مقاله را برایشان بفرستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

تفاوت آیفون 13 و 14

دیدگاهی در مورد “دوربین s23 ultra | مقایسه دوربین s23 ultra سامسونگ با iphone 14 pro max

  1. Omid گفت:

    سلام سامسونگ s23ultra دارم و خیلی راضی هستم و از ایفون بسیار قویتر و بهتره و بسیار باکیفیت تر هستش از همه احاظ

  2. محمد گفت:

    من هر دو را دارم انصافا دوربین هر دوشون خوبه ولی اندازه عکس ۴۸مکاپیکسل آیفون با ۲۰۰مکا پیکسل سامسونگ برابری می‌کنه تو دوربین های عریض و فوق عریض و حالت شب وماکرو هر دو مثل هم هستند فقط زوم سامسونگ خیلی عالی هست

  3. محمد گفت:

    من هر دو را دارم انصافا دوربین هر دوشون خوبه ولی اندازه عکس ۴۸مکاپیکسل آیفون با ۲۰۰مکا پیکسل سامسونگ برابری می‌کنه تو دوربین های عریض و فوق عریض و حالت شب وماکرو هر دو مثل هم هستند فقط زوم سامسونگ خیلی عالی هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.