ژست عکاسی مردانه

ژست عکاسی مردانه

ژست عکاسی مردانهوقتی قرار باشد از انسان یا حیوان عکاسی کنیم، ژست یک عامل نیرومند است. نیرومند به این معنی که می‌تواند حال و هوای یک تصویر را به طور کلی دگرگون کند. در این متن قصد داریم به ژست عکاسی مردانه بپردازیم.

تفاوتی ندارد عکاسی حرفه‌ای باشید، مدل باشید یا صرفاً فردی علاقه‌مند به عکاسی،‌ آگاهی از ژست می‌تواند به شما در خلقِ یک تصویر بهتر مطابق با هدف‌تان کمک کند. شخصِ تصویربردار که در سبک عکاسی از انسان تبحر دارد، در واقع به خوبی با زبان بدن آشناست. یک مدلِ حرفه‌ای هم خیلی سریع می‌تواند وضعیت‌های بدنی متفاوتی به خود بگیرد.

ژست pose، فقط وضعیت قرارگیری اندامِ سوژه نیست. به زبانِ دقیق‌تر وضعیت و سر و شکلِ اندام‌های بدن در رابطه با منبع نور و منظرِ لنز perspective است. به نظر شما ژست عکاسی مردانه چه ویژگی‌هایی دارد؟ تا چه حد می‌توان عناصرِ خاص مردانه را در یک تصویر شناسایی کرد؟

در این متن ابتدا کمی از اصولِ اولیه برای عکاسی از مردان خواهیم گفت. سپس برخی ژست‌‌های عکاسی مردانه را با هم بررسی می‌کنیم و اگر معایبی هم بود به آن‌ها اشاره می‌کنیم. با دیدنگار همراه باشید تا حرفه‌ای‌تر عکاسی کنید.

ژست عکاسی مردانه را چطور خلق کنیم؟‌

ژست عکاسی مردانههمگیِ ما صرفِ نظر از جنسیتی که داریم،‌ از عناصرِ زنانه و مردانه در وجودِ خود برخوردار هستیم. بر اساس برخی نظریاتِ روان‌شناختی، خصوصاً روانشناسِ سویسی کارل گوستاو یونگ، روانِ انسان موجودیتی با یک جنس مشخص نیست. به همین خاطر بحث ما نمایش عنصر مردانه‌ای هست که ویژگی‌های خاصی در اجتماع دارد.

مشخصاً در این متن قصد نداریم در مورد نظریاتِ روانشناسی به صحبت بنشینیم، هر چند در بخشی از متن نگاهی به خصوصیاتِ مشترک در بین اکثر مردان خواهیم انداخت. آگاهی از این خصوصیات می‌تواند در خلقِ تصویرِ مطلوب مطابق با موقعیت کمک کند.

آنچه برای ما مشخص است، ژست عکاسی مردانه قصد دارد عنصرِ مردانه را در یک سوژه بیدار کند و به نمایش بگذارد. البته عموم مردان اشتراکاتی دارند و اگر از آن‌ها بخواهید برای شما ژست بگیرند، همان عنصر را به نمایش می‌گذراند. این را زمانی می‌توان فهمید که یک خانوم چنین ژستی بگیرد. سریعاً اشاره می‌کنیم که این ژست مردانه است. در ادامه چند ژست ببینیم.

ژست عکاسی مردانهژست عکاسی مردانه

ژست عکاسی مردانهژست عکاسی دخترانه

ژست عکاسی مردانهآیا این یک ژست عکاسی مردانه است؟

ژست عکاسی مردانهژست عکاسی مردانه توسط یک زن

به نظر شما به چه تفاوت‌هایی در بین این چند ژست می‌توان اشاره کرد؟ پیش از ورود به انواع ژست در ادامه به اهمیتِ ژست در عکاسی اشاره کنیم.

ژست های کودکانه

ژست در عکاسی چه اهمیتی دارد؟

ژست عکاسی مردانهیک عکاس نمی‌تواند صدای سوژه را در تصویری که شات می‌زند پخش کند، اما از طریق زبان بدنِ‌ همان سوژه می‌تواند با مخاطب ارتباط برقرار کند. ژست pose یک عامل اساسی در هر تصویری است که بدن در آن وجود دارد. حتی ژست حیوانات هم حرف برای گفتن دارد.

به همین خاطر توصیه می‌شود که حتی اگر عکاس نیستید، مدل نیستید، ولی عکس زیاد می‌گیرید یا علاقه دارید از شما عکاسی کنند، بهتر است با این دنیا، آشنایی هر چند مختصر داشته باشید. به سه زاویه اصلی برای شات زدن از مردان اشاره می‌کنیم.

‌سه زاویه اصلی برای ژست عکاسی مردانه

تاکید می‌کنیم شما بسته به خلاقیت و موقعیت ممکن است از هر زاویه‌ای عکاسی کنید. اما برای مردان عموماً از سه زاویه اصلی یک انتخاب بدون ریسک است. از روبرو،‌ 45 درجه به چپ و 45 درجه به راست.

ژست عکاسی مردانهسه زاویه اصلی در ژست عکاسی مردانه

در شات از روبرو معمولاً نگاه رو به لنز است. در دو حالت دیگر نگاه خیره به افق یا لنز هر دو می‌توانند احساسات متفاوتی را برانگیخته کنند. توجه داشته باشید که بدن در این سه وضع قرار می‌گیرد و سر می‌تواند رو به هر سویی چرخانده شود.

ژست عکاسی مردانهیکی از پرطرفدارترین ژست‌های عکاسی مردانه زاویه 45 درجه است

نمایش قدرت در ژست عکاسی مردانه

ژست عکاسی مردانههر چند زنان قدرت فوق‌العاده‌ای دارند، اما این عنصرِ مردانه است که بیش‌تر تمایل به نمایش آن دارد. در تصاویر قبل هم اشاره‌ای به این موضوع کردیم. این به خاطر انتظاری است که از مردها می‌رود. همچنین تاریخِ فرهنگ در این ژست‌ها خود را بروز می‌دهد. تفاوت‌های زیست‌شناختی باعث می‌شود که مردان بیش‌تر در جنگ دیده شوند. آن‌ها برای قرن‌ها نان‌آور خانواده بودند و حاکمان دنیا اکثراً مرد بودند.

ژست عکاسی مردانهژست عکاسی می‌تواند در بیننده احساس ایجاد کند

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم منحنی‌های بدنی است. مردان سعی می‌کنند بدن خود را ستبر و صاف نشان دهند. معمولاً آن‌ها را از روی شانه و سینه پهن تشخیص می‌دهیم. در تصویر بالا در سمت راست، شانه‌ها رو به سوی لنز آمده‌اند و نور بر روی شانه‌های مردانه تمرکز دارد. هر چند تصویر سمت چپ هم شانه‌ها دیده می‌شوند،‌ اما حالت دست‌ها و پاها، یک تقارن ایجاد می‌کند و از فوکوس روی یک بخش کمتر می‌کند.

در تصویر بعدی خواهیم دید که چگونه این ژست باعث می‌شود که شانه‌ها عریض‌تر به نمایش درآیند. شما از بین این دو ژست کدام یک را انتخاب می‌کنید؟ ژست سمت چپ چه احساسی به شما منتقل می‌کند؟‌

ژست عکاسی مردانهژست عکاسی مردانه و نقش پاها در عریض‌تر شدن شانه

ژست عکاسی مردانهمارلون براندو Marlon Brando و ژست عکاسی مردانه نمایش قدرت

شما اولین چیزی که در تصویر بالا احساس برانگیز است حالت چهره باشد. اما بعد از آن به کدام بخش توجه کردید؟ آیا شما هم مثل من «دست‌ در جیب» مارلون برای‌تان مورد توجه قرار گرفت؟ بله دست‌ها حتی اگر دیده هم نشوند، حرف‌های زیادی برای گفتن خواهند داشت.

ژست دست در جیب؛ مبهم اما پرکاربرد

ژست عکاسی مردانههر چند دست در جیب فقط به ژست عکاسی مردانه محدود نمی‌شود، اما یکی از معمول‌ترین ژست‌ها برای مردان به شمار می‌آید. ریلکس بودن یکی از نشانه‌هایی است که شما با این پوز به بیننده القا می‌کنید. همچنین شما را دست به جیب نشان می‌دهد؛ شاید به همین خاطر هم باشد که مردان رو به این ژست تمایل دارند! شما می‌توانید یک دست یا هر دو دست را در جیب خود قرار دهید. اما ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود.

ژست عکاسی مردانهدست در جیب یک ژست عکاسی مردانه پرتکرار

چرا دست در جیب ژست بدی است؟‌

ژست عکاسی مردانهتعجب نکنید! شاید بتوانیم بگوییم ژستِ بد نداریم. هر کدام در شرایطِ خاصی می‌توانند کاربردی و معنادار باشند. اما بگذارید برخی معایب آن را هم بگوییم.

یکی از معمول‌ترین اشتباهات که عده‌ای با آن موافق هستند، ژست دست در جیبِ شلوار با دو شصتِ بیرون است. این حالت دست یکی از پرتکرارترین‌هاست و به نظر اشتباهی مکرر است که شاید به صورتِ ناخودآگاه خبر از میل جنسی بدهد.

بله شصت دقیقاً به جایی اشاره می‌کند که شاید اگر افراد از آن آگاه باشند، عموماً از گرفتن این حالت، دست می‌کشند. جهت شصت را در تصاویر دقت کنید.

ژست عکاسی مردانهدست در جیب با دو شصت بیرون یک اشتباه رایج

ژست عکاسی مردانهآیا دست در جیب با دو شصت بیرون ژست عکاسی مردانه مناسبی است؟‌

ژست عکاسی مردانهدست در جیب کت با دو شصت بیرون ایراد کمتری دارد

آیا این عکسِ آخر همان حسی را دارد که دو عکس پیش از آن؟ البته شاید عکس اول به خاطر لبخند و ظاهر موجه، دید ما را پنهان کند. پس دقت کنید تحت چه شرایطی از این ژست استفاده می‌کنید. ایراد بعدی که به این ژست وارد است پنهان شدن دست‌هاست. آیا چیزی در جیب شماست؟ مثلاً چاقو یا اسلحه! اگر نمی‌خواهید ابهام را به نمایش بگذارید اکیداً از آن استفاده نکنید.

ژست عکاسی مردانهابهام در ژست موج می‌زند

ژست عکاسی مردانهبا خنده‌رویی ابهام ژست را کم کنید

حرف در این باره بسیار است و عکس بسیارتر!‌ فراموش نکنید که معمولاً سوژه به خاطر اینکه نمی‌داند با دست‌هایش چه کند این ژست را می‌گیرد. به نظرم شما هم از این ژست خسته شده باشید. بهتر است سراغ مواردِ بعدی برویم و نگاهی هم به آن‌ها داشته باشیم.

قدم زدن در ژست عکاسی مردانه

ژست عکاسی مردانهیکی از روش‌ها برای نمایش تفکر مردانه، قدم زدن است. این را مکرر در فیلم‌های سینمایی هم می‌بینیم که معمولاً مردان برای تفکر، حتی در یک اتاق کوچک مدام رفت و آمد می‌کنند. یک ژست عکاسی مردانه جذاب که مورد توجه عده زیادی هم هست نمایش این قدم زدن است.

ژست عکاسی مردانهژست عکاسی مردانه و قدم زدن برای نمایش آرامش

ژست عکاسی مردانهیک ژست عکاسی مردانه برای نشان دادن تفکر و تامل

وقت برای من مهم است

یکی از روش‌های عکاسی اشاره به یک اکسسوری در تصویر است. یکی از این اکسسوری‌های پرکاربرد برای مردان ساعت است. معمولاً این کار به مخاطب می‌گوید که وقت برای من مهم است. گاهی هم البته مشخصاً اشاره به ثروت دارد! به هر حال این مورد تنها به مردان محدود نیست، اما خیلی بیش‌تر در آن‌ها دیده می‌شود.

ژست عکاسی مردانهنمایش ساعت نشانی از ثروت و اهمیت زمان

ژست عکاسی مردانهنمایش مشخص ساعت یک ژست عکاسی مردانه

ژست عکاسی مردانهیک کار خلاق استفاده از ساعت‌های قدیمی در ژست عکاسی مردانه

فیکس کردن کروات و بستن دکمه سر دست

یکی ژست عکاسی مردانه دیگر ارتباط با پوشش است. خصوصاً بستن کروات و دکمه سردست پیراهن زیر کت نشان از یک قرار مهم یا آمادگی برای یک جلسه می‌دهد. اگر یک کروات باز باشد البته بیش‌تر نشان از عجله می‌دهد و عدم آمادگی! سعی کنید مرحله‌ آخر را به نمایش بگذارید که محکم کردن کروات باشد.

ژست عکاسی مردانهمحکم کردن کروات در کنار ساعت نشان از یک قرار جلسه مهم برای ژست عکاسی مردانه

ژست عکاسی مردانهبستن دکمه سردست نشان از آمادگی سوژه

ژست های مردانه

تیپ‌های متفاوت و سبک زندگی

ژست عکاسی مردانهمردان همه تیپ‌های کژوال و رسمی ندارند. برخی علاقه‌مند به تیپ‌هایی هستند که نشان از سبک زندگی آن‌ها دارد. در این صورت نگاه متفاوت خواهد شد. به تصویر زیر دقت کنید. حالت چشم‌ها، نمایش اکسسوری، دکمه‌های سردست و پاهای باز از هم اشاره به راحتی و اعتماد به نفس سوژه دارد. زاویه دوربین قدری پایین‌تر می‌رود تا قدرت سوژه بیش‌تر به نمایش درآید.

ژست عکاسی مردانهتیپ‌های متفاوت ژست‌های متفاوت

دست‌ها یک دنیا حرف دارند

همانطور که اشاره کردیم دست‌ها احتمالاً بعد از صورت مهم‌ترین بخش در پرتره‌نگاری هستند. آن‌ها می‌توانند به مخاطب بگویند که سوژه در چه فکری است یا کلاً در فکر است!

ژست عکاسی مردانهالقای اندیشه یا ابهام در تصمیم در ژست عکاسی مردانه

مختصری درباره‌ روانشناسی مردان

با وجود تفاوت‌های فرهنگی و تیپ‌های شخصیتی متفاوت، آنچه عنصر مردانه معمولاً به نمایش می‌گذارد مشترک است. عموماً خود را سرسخت می‌دانند. حتی زن‌ها سبک‌سری مردان را دوست ندارند و همین موضوع باعث می‌شود آن‌ها خود را موجوداتی سرسخت نشان دهند. کنترل روی شرایط نیز اشاره به همین سرسختی دارد.

ژست عکاسی مردانهحرکات ساده در ژست عکاسی مردانه و القای اعتماد به نفس

ژست عکاسی مردانهژست برای خانوم‌ها با چرخش و پیچ بیش‌تری همراه است

ژست عکاسی مردانهحرکت اضافی در ژست مردانه کنترل شده است

در ژست عکاسی مردانه کمتر می‌بینیم که سوژه وضعیتِ عجیبی را بگیرد. حتی اگر هم عجیب به نظر برسد اشاره به قدرت می‌کند. آن‌ها خود را موجوداتی مسئول و در پی تامین خانواده تصویر می‌کنند. افرادی که باید تا آخرین لحظه بجنگند.

ژست عکاسی مردانهسوژه گریه مرد را مسخره می‌کند؛ چرا مردها کمتر گریه می‌کنند؟‌

ژست عکاسی مردانهسوژه قصد پنهان کردن ناراحتی خود را دارد

ژست عکاسی مردانهنمایش گریه یک مرد در مقابل لنز؛ چه حسی پیدا می‌کنید؟

عوامل تاثیرگذار در ژست عکاسی مردانه

ژست عکاسی مردانهسبک عکاس و عکس خیلی از موارد را تعیین می‌کند. این که سوژه در حال حرکت باشد، ایستاده باشد، به دوردست خیره شود یا به لنز چشم بدوزد، همگی معانی مختلفی با خود به همراه دارند. اگر سبک عکاسی فشن و مد است،‌ معمولاً تمرکز روی پوشش خواهد بود. آراستگی در این وضعیت اهمیت دارد و مدلِ مو می‌تواند خیلی اثرگذار باشد. دستِ سوژه معمولاً با پوشش یا مو ارتباط می‌گیرد.

سبک زندگی که قرار است عکاسی شود هم وضعیت سوژه را مشخص می‌کند‌. یک مردِ هنرمند با یک بیزنس‌من به طور کلی حرکات دست و چشم متفاوتی خواهند داشت. اما آیا همه بیزنس‌من‌ها یک تیپ هستند؟

ژست عکاسی مردانهژست عکاسی مردانه و  حمایت دست از بدنِ خود، به معنی عزت نفس و تنهایی

ژست عکاسی مردانهترکیب چند ژست در یک کامپوزیشن

ترکیب چند پوز در یک کامپوزیشن را به طور مکرر در مثال‌ها دیدیم. هر نشانه می‌تواند یک حرف در میان آورد که ترکیبی از آن‌ها به مخاطب می‌گوید که سوژه در چه فکری است. حتی می‌توان مخاطب را گیج کرد و ابهام را در سر و کلید زد. شما از تصویر قبلی چه دریافتی خواهید داشت؟

برخی از ژست‌ها هم بین هر دو جنس مشترک هستند. به خاطر وارد شدن زنان در جریان اشتغالِ جامعه، فقط مردان نیستند که در حال اداره یک تیم نمایش داده می‌شوند.

ژست عکاسی مردانه از برخی وضعیت‌ها دوری می‌کند. به عنوان مثال مردان با دست خود مرکز توجه را به چشم منتقل نمی‌کنند. آن‌ها با خم ابرو یا یا چشم بسته‌تر سعی در استفاده از زبان بدن چشم‌های خود هستند.

ژست عکاسی مردانهکنترل کنترل کنترل! مردان عاشق این خصوصیت هستند

ژست عکاسی مردانه معمولاً به دنبال نمایش چه چیزی است؟

ژست عکاسی مردانهاین لیست می‌تواند بلندبالا باشد. همانطور که گفتیم قرن‌ها تاریخِ فرهنگ و رخدادها در شکل‌گیری این ژست‌ها اثرگذار هستند. سعی کردیم به صورت خلاصه آن را در چند مورد عنوان کنیم:

  • ثروت و قدرت
  • کنترل روی امور
  • بیخیالی به مشکلات
  • مسئولیت در قبال نزدیکان
  • عدم نمایش احساسات
  • اعتماد به نفس و اتکای به خود
  • بلندپروازی و آینده‌نگری
  • سخت‌کوشی

ژست عکاسی مردانهنگاه آرام و با اعتماد به نفس در ژست عکاسی مردانه

نظر شما چیست؟ چه نکاتِ منفی در ژست‌ها می‌بینید؟ به نظر شما عکاس یا مدل تا چه حدی می‌تواند با یک تصویر با مخاطب خود حرف بزند؟ نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید. همچنین اگر این مقاله برای شما مفید بود آن را برای دوستانتان بفرستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

ژست عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.