طی یک شب برگزیدگان جشنواره بهترین عکاس مسافرتی سال 2019 در خانه عکاسی فوجی فیلم در کاونت گاردن در لندن انگلستان معرفی شدند. بیش از 20،000 تصویر از 144 کشور ارسال شده بود. كیتي گومز از کاتالونیا، عكاس آماتور، نخستين برنده از اسپانيا و دومين برنده زن 17 ساله در تاريخ اين جشنواره شد.

کریس کو، بنیانگذار جشنواره بهترین عکاس مسافرتی سال 2019 Travel Photographer of the Year (TPOTY) گفت : ” داوری این جشنواره، هرچند دشوار اما انتخاب بین این تصاویر عالی همواره لذت بخش هم بوده است، دیدن و مشاهده خلاقیت در عکاسی از سراسر جهان بسیار هیجان انگیز است. ورودی‌های برگزیدگان امسال در همه بخش‌ها برجسته، ظریف و گاه تفکر برانگیز کار کرده‌اند. نمونه کارهای برنده کلی، کیتی گومز از کاتالونیا، متنوع و جذاب است. او دومین برنده زن جشنواره بهترین عکاس مسافرتی سال بوده وبه عنوان یک عکاس آماتور و یک برنده، بسیار ارزشمند است. “

جوایز جشنواره بهترین عکاس مسافرتی سال 2019 توسط یک هیئت بین المللی از متخصصان عکاسی مورد داوری قرار گرفت. تصاویر برگزیده را می‌توان در مرکز Coal Drops Yard در لندن انگلستان، از 7 آوریل تا 12 مه مشاهده کرد. این نمایشگاه همچنین در ماه ژوئن در نمایشگاه کلیسای جنوبی ترانس چستر، و در جشنواره بین المللی عکاسی Xposure در شارجه ایالات متحده عربی از 17 تا 20 سپتامبر برگزار خواهد شد.

انتخاب 15 تصویر برای نمایش در این مقاله بسیار دشوار بود. به نظر نویسنده، همه نمونه کارها و تصاویر برنده بسیار جذاب و زیبا بودند. من به شما پیشنهاد می‌کنم که حتما از گالری برگزیدگان جشنواره بهترین عکاس مسافرتی سال 2019 بازدید کنید.

برنده کلی بهترین عکاس مسافرتی سال 2019 : کتی گومز از کاتالونیای اسپانیا

سرفصل هایی که در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم:

بیوگرافی برنده : کیتی در اوبدا اسپانیا متولد شده و یک عکاس آماتور با دکترای دامپزشکی است. شغل وی با کنترل رسمی در بهداشت عمومی و با تمرکز بر تعامل بین سلامت انسان و حیوان مرتبط است. به عنوان یک عکاس پرشور مسافرتی، کیتی بیش از 60 کشور جهان را بازدید کرده و تصاویر او در سراسر اسپانیا و همچنین در فرانسه، انگلیس، آلمان، هند، ایران و کلمبیا به نمایش گذاشته شده است.

” من به جهان نگاه می‌کنم، نه تنها برای شهادت دادن به آنچه می‌بینم، بلکه به طور عمده برای بیان یک دیدگاه شخصی، یک نقطه نظر، یک تفسیر و نه فقط یک بازنمایی از واقعیت. موضوعات من بسیار متنوع هستند و عکاسی مسافرتی یک پیوند مشترک در تمام کارهای من دارد. این دوربین به یک همراه جدا نشدنی برای من تبدیل شده است، اگر در ویزور دوربین نگاه نکنم، نمی‌توانم جهان را ببینم، با این تصاویر داستان سفرم را می‌نویسم مانند یک نویسنده با دفتر خاطرات خود. من برای دیگران عکس نمی‌گیرم، بلکه برای خودم این کار را انجام می‌دهم، برای لذت ناب عکس گرفتن. اما، اگر بتوانم احساسی را در کسانی که آنها را مشاهده می‌کنند برانگیزم، رضایت من چند برابر می‌شود. “

درباره این عکس : در سال 1991 انسان‌های کوتاه قد بتوا از سرزمین‌های جنگلی اجدادی خود بیرون رانده شدند و اکنون در زیر یوغ بدبختی زندگی می‌کنند، در محیطی که آنها نمی‌فهمند گم شده‌اند و در سازگاری با آنجا به مشکل خورده‌اند.

تجهیزات دوربین و مشخصات عکس : Canon EOS 5D Mark II, 24- 105mm lens, f5.6, 1/160s, ISO 200

برنده بهترین عکاس مسافرتی جوان سال 2019 در سنین 15 تا 18 سال : Ankit Kumar از هند، 16 ساله

بیوگرافی برنده : آنکیت کومار هنگامی که در سال 2015 برای خود یک دوربین DSLR خرید، سفر خود را در زمینه عکاسی آغاز کرد. در طول چهار سال گذشته، وی این فرصت را داشته تا به مکان‌های جالب توجه در آفریقا و اروپا سفر کند، جایی که از زندگی وحشی و تصاویر منظره بیش از همه عکس گرفته است. برنده شدن در جایزه عکاس جوان مسافرتی سال در سال 2016 نقطه عطفی در اشتیاق او به عکاسی بود. این عطش ثبت عکس از حیوانات وحشی و محیط زیست در حال تغییر، با توجه به حفاظت از گونه‌های شکار شده و دنیای ناپدید شدگان، در او برانگیخته شد.

از آن زمان که آنکیت برنده عکاس جوانان با در نظر گرفتن منطقه جغرافیایی در سال 2017 در آسیا شد، دو بار دیگر هم عناوین بهترین عکس آسیا در سال 2017 و بهترین عکس طبیعت سال 2018 را به دست آورد. وی از عکاسانی همچون پل نیک، برین اسکری، بورلی جوبرت و کیت لادزینسکی که به حفاظت از حیوانات و زیستگاه‌های آنها اهمیت می‌دهند، الهام گرفته است. او همچنین مهارت‌های عکاسی خود را با پشتیبانی از خیرین از طریق وبسایتی که به همراه خواهرش با نام wayto.help تاسیس کرده‌اند، برای استفاده عموم قرار داده است.

درباره این عکس : ابرها در اطراف درختان در دانوم بورنئو پیچیده شده‌اند.

تجهیزات دوربین و مشخصات عکس : Sony A9, 100-400mm lens, f/8, 1/640s, ISO 2000

برنده بخش Art of Travel : پل سانسومه از انگلستان

بیوگرافی برنده : پل سانسومه یک عکاس حرفه‌ای هنری و مسافرتی است که در جنوب انگلیس و ویتنام سکونت دارد. عکاسی هنری وی با بالاترین استانداردها انجام می‌شود و اثر خود را در نسخه‌های محدودی منتشر می‌کند. پل همچنین یک مدرس عکاسی با تجربه است و بیش از 15 سال است که یک گروه عکاسی را رهبری می‌کند. مقصدهای او شامل ایتالیا، مراکش، کرالا و راجستان در هند، ایسلند، ویتنام و میانمار است.

پل به عنوان یک عکاس منظره شروع به کار کرد اما می‌گوید : ” یکی از جنبه‌های قانع کننده عکاسی، تنوع ژانرهای آن است که ما می‌توانیم در هر بخشی فعالیت کنیم. من همیشه از چالش عکاسی از حیات وحش لذت برده‌ام، به خصوص تلاش برای عکس گرفتن از پرندگان در حال پرواز. اخیراً بخش اعظم عکاسی من بر مبنای سفر بوده است و در اینجا چالش این است که احساسات سوژه را به تصویر بکشم یا داستانی را بیان کنم. یکی از مسائل مشترک این ژانرها این است که زمان عکاسی بسیار مهم می‌باشد. لحظه‌ای زودگذر از نور در منظره، لحظه‌ای از رفتار حیوانات یا چشمک زدن احساسی روی چهره یک فرد.

درباره این عکس : معماری جالب توجه مدرن سالن کنسرت هارپا در ریکیاویک در ایسلند. این ساختمان فرصت عکاسی بی پایانی را فراهم می‌کند، هم از داخل و هم بیرون آن.

تجهیزات دوربین و مشخصات عکس : Canon EOS 6D MkII, 15mm F2.8 fisheye lens, f10, 1/60s, ISO 800

تقدیر شده بخش Art of Travel : تد لو از هنگ کنگ

درباره این عکس: از آنجا که بازی‌های گروهی در سال 2018 در چین از سر گرفته شد، همه بچه‌های مدرسه درگیر آن شدند. بعد از ماه‌ها آموزش، بیشتر آنها ژیمناست‌های تقریباً حرفه‌ای هستند.

تجهیزات دوربین و مشخصات عکس : Nikon D850, 70-200mm lens, f8, 1/320s, ISO 2000

تقدیر شده بخش Art of Travel : Trần Tuấn Việt از ویتنام

درباره این عکس : یک زن کارگر دسته‌های بخور داده شده را جمع می‌کند، هانوی در ویتنام.

تجهیزات دوربین و مشخصات عکس : Canon 1Dx, 24-70mm lens, f/2.8, 1/1250s, ISO 200

برنده بخش سیاره در معرض خطر : آلن شرودر از بلژیک

بیوگرافی برنده : آلن شرودر یک عکاس خبری بلژیکی است. در سال 1989 او Reporters را كه يك آژانس مشهور عكاسي در بلژيك است، تأسيس كرد. وی تاکنون بیش از سی کتاب اختصاص داده شده به چین، ایران، رنسانس، روم باستان، باغ‌های اروپا، تایلند، توسکانی، کرت، ویتنام، بوداپست، ونیز، اشعار اروپا، مکان‌های طبیعی اروپا و غیره را تصویرگری کرده است. همچنین کتاب‌های بلژیکی با نام‌های:Le carnaval de binche vu par 30 photographesو Processions de foi، Marches de lentere-sambre-et-meuse را از نشریه‌هایی مانند National Geographic,geo,paris match منتشر کرده است.

وی برنده جوایز بین المللی بسیاری برای سریال Who Who Save the Rohingya، عکاس مسافرتی سال 2017 و World Press Photo 1 Prize Sport Stories شده و در نمایشگاه‌های بیشماری در سراسر جهان شرکت کرده است.

درباره این عکس : اورانگوتانی به نام fahzren در حال طی کردن روال معمول چک‌آپ پزشکی خود است. او 30 سال دارد و از باغ وحشی از مالزی می‌آید که از بچگی در آن زندگی کرده وضعیت پزشکی خوبی داشته ولی هیچگونه مهارتی برای زندگی در حیات وحش ندارد.

تجهیزات دوربین و مشخصات عکس : Fujifilm X-Pro2, 14mm lens, f3.2, 1/140s, ISO 1600

برنده بخش مردم و فرهنگها : ترور کول از ایرلند

بیوگرافی برنده : Trevor Cole در شهر دری ایرلند متولد شد، اما بیشتر عمر خود را در خارج از مرزهای ایرلند گذرانده است. در انگلیس، سنگاپور، توگو، ایتالیا، اتیوپی و برزیل. وی در سال 2012 به ایرلند ( دونگال ) بازگشت.

” عکاسی من، همراه با سفر، به دو مورد از اشتیاق‌های زندگی من تبدیل شده‌اند. عکاسی من بیشتر روی فرهنگ مردم و مناظر طبیعی متمرکز است. تصاویری که منعکس کننده یک سفر فضایی و زمانی در طی زندگی هستند و سعی در انتقال نیاز به زندگی در دنیایی پایدار دارند. من هر لحظه و در هر شرایطی خودم را جستجو می‌كنم و سعی می‌كنم از دانش عكاسی خود استفاده کرده تا حالت عادی یک تصویر را به حالت فوق العاده تبدیل كنم. ثبت لحظه‌های بی بدیل امروز برای تأمل در آینده. من خودم را به عنوان یک عکاس جغرافیایی میدانم ! “

درباره این عکس : Mundari Camaraderie پیوند میان قبایل و حیوانات آنها در پیوند خود قبیله منعکس شده است. دود، آتش و گرد و غبار صحنه‌ای را ایجاد می‌کند که تقریباً مانند کتاب مقدس است. پیوند همزیستی بین انسان و گاو صحنه‌ای است که باید دید.

تجهیزات دوربین و مشخصات عکس : Nikon D850, 70-200mm lens, f3.5, 1/125s, ISO 3200

برنده بهترین تک عکس در بخش مردم و فرهنگ‌ها : Debdatta Chakraborty از هند

درباره این عکس : در روز جشنواره Chhath در هندوستان، هندوها، به طور عمده زنان، Dondi را اجرا می‌کنند، این نوعی مجازات برای آرامش بخشیدن به الوهیت و در نتیجه دعا کردن برای آینده‌ای شادتر است.

تجهیزات دوربین و مشخصات عکس : Nikon D750, 24-120mm lens, f5.6, 1/500s, ISO 800

برنده بخش ماجراجویی وهیجان : برایان کلوپ از ایالات متحده آمریکا

بیوگرافی برنده : برایان کلوپ هفته تولد خود را در سال 2019 در میان اسب‌های وحشی اوناکو در شرایط بیابانی سخت کویر گذراند و این تصاویر خیره کننده را ثبت کرد. در سفرهای اخیر، هارد دیسک وی که حاوی یک سال عکاسی با ارزش او بود توسط سارقان با هک کردن ماشین اجاره‌ای وی دزیده شد، اما فینالیست شدن در جشنواره بهترین عکاس مسافرتی سال او را ترغیب به ادامه هنر خود کرد.

موضوعات عکاسی پرتره وی شامل رئیس جمهور جیمی کارتر، تد ترنر، جسی جکسون، جیمز ارل جونز و موارد دیگر است. کارهای او اغلب به عنوان عکس مسافرتی روز از CNN به نمایش در آمده است. او یک عکاس پایبند به قانون اصالت عکس است که عکس‌های خود را ویرایش نمی‌کند و در تلاش است تا هر تنظیمی را صرفا روی دوربین اعمال کند.

برایان تهیه کنندگی فیلمی با نام ” First They Killed My Father ” به کارگردانی آنجلینا جولی که نامزد گلدن گلوب بود را بر عهده داشت. او به تازگی اولین کارگردانی فیلم کوتاه خود را در مورد Penelope Stout، اولین مهاجمان زنده مانده در نیوجرسی و بومیان آنجا انجام داده که جان او را در زمان جنگ نجات می‌دهند. برایان در مزرعه کوچک خود کلکسیونی تهیه کرد که تا به امروز ادامه دارد، جمع آوری ده‌ها هزار لباس زمستانی، وسایل بهداشتی و لوازم هنری برای آشپزخانه در منطقه ترنتون. در حال حاضر، برایان در حال همکاری با Giving Herb، یک شرکت سلامتی CBD است که نیمی از آن را به امور خیریه اختصاص می‌دهد.

درباره این عکس : برای ثبت این عکس، من به مدت یک هفته در میان گله‌های وحشی اوناکو زندگی کردم و در یک محیط بیابانی غبارآلود اردوگاه زدم. در اینجا اسب‌های نر وحشی برای ریاست به طرز چشمگیری می‌جنگند، و کره‌های جوان را به جایی دیگر می‌فرستند تا از جنگ دور باشند.

تجهیزات دوربین و مشخصات عکس : Nikon D850, 600mm lens, f8, 1/3200s, ISO 640

برنده بهترین تک عکس در بخش ماجراجویی و هیجان : Quanhou Lu از چین

درباره این عکس : جابجایی حیوانات بین مراتع می‌تواند آنها را در مسیری پر ماجرا و عالی برای عکاسی قرار دهد.

تجهیزات دوربین و مشخصات عکس : Canon EOS-1DX Mk II, 24-70mm lens, f4, 1/320s, ISO 100

برنده بخش غروب تا طلوع : Sumit Dua از ایالات متحده آمریکا / انگلیس

بیوگرافی برنده : Sumit Dua عکاس آماتوری است که در لس آنجلس در ایالت کالیفرنیا سکونت دارد. او یک پزشک حرفه‌ای است و در مدرسه پزشکی عکاسی را آغاز کرد. در ابتدا وی بر با یک دوربین دیجیتال ساده که از عمویش قرض گرفته بود، عکاسی می‌کرد. ” عکاسی به من کمک می‌کند تا جهان را رصد کنم و لحظه‌هایی را پیدا کنم که در غیر این صورت از دست خواهم داد. اشتیاق من به عکاسی با یک سفر غیر مترقبه به هند آغاز شد و هنوز هم مقصد محبوب من برای عکاسی با رنگ‌های پر جنب و جوش و بافت‌های قدیمی است. سرگرمی دیگر من شعبده بازی است. “

درباره این عکس : درحال قدم زدن در خیابان‌های هاوانا بعد از غروب آفتاب بودم که به این صحنه معمولی برخوردم که دو همسایه در حال گپ زدن بودند. نور و رنگ‎ها مرا به یاد نقاشی ” استادان قدیمی ” می‌اندازد.

تجهیزات دوربین و مشخصات عکس : Canon EOS 5D Mk III, 70-200mm lens, f2.8, 1/100s, ISO 3200

تقدیر شده بخش غروب تا طلوع : لنس مک میلان از کانادا

درباره این عکس : زمانی درختچه‌های کاج اروپایی و توس نقره‌ای در این حوضچه زندگی می‌کردند، اما دیگر وجود ندارند. این حوضچه سال‌ها پیش در نتیجه ایجاد سد برای محافظت از اثرات آتشفشان در مجاورت کوهستان توکاچی شکل گرفت. این منطقه در شب درخشان شده و آرامش آن باعث شد تا من از زیبایی این حوضچه عکاسی کنم.

تجهیزات دوربین و مشخصات عکس : Canon EOS 5D Mark III, 35mm lens, 2.8, 2.5 sec, ISO 800

برنده بخش اقیانوس‌ها، دریاها، رودخانه‌ها، دریاچه‌ها : Ignacio Palacios از استرالیا / اسپانیا

بیوگرافی برنده : هنگامی که از عکاسی و مسافرت صحبت می‌شود، کمتر کسی می‌تواند با تجربه، مهارت و اشتیاق Ignacio Palacios رقابت کند. Ignacio، عکاسی با بیش از 100 جایزه معتبر عکاسی از سراسر جهان بوده و در 22 سال فعالیت خود به بیش از 90 کشور جهان سفر کرده است. ایگناسیو که در اسپانیا متولد شده و اکنون در سیدنی استرالیا زندگی می‌کند. روحیه نامشخص اسپانیایی وی بر کار او و سبک او به عنوان امضایش تاثیر گذاشت.

ترکیب عشق او به مسافرت و عکاسی، یک ترکیب قدرتمند را اثبات کرده و امروزه ایگناسیو تورهای عکاسی را به مقصد‌های مختلف و زیبا در سراسر جهان هدایت می‌کند. او به عنوان یک استاد عکاسی در AIPP، بینش، تجربه و تکنیک خود را با مشتریان خود در میان می‌گذارد تا به آنها کمک کند در عکاسی مسافرتی بهتر باشند. شیوه مشخص ایگناسیو را می‌توان با تسلط بر ترکیب، رنگ، نور، سبک مینیمال و توانایی منحصر به فرد او در ارتباط با مخاطبانش از طریق داستان پردازی تعریف کرد.

ایگناسیو از طریق تصاویر خود، مخاطبان خود را دعوت می‌کند تا موضوع را نه به آن صورتی که او گرفته یا تجربه کرده بلکه به صورت ارتباطی عاطفی بین بیننده، سوژه و هنرمند مشاهده کنند. عکاسی و مسافرت همیشه اشتیاق او خواهد بود و به دیگران نیز در شعله ور کردن این اشتیاق کمک می‌کند.

درباره این عکس : درخت تنهایی عناصر موجود در بین تپه‌های ماسه را زنده می‌کند. این تصویر از داخلی یک هواپیمای سبک با درهای بسته ثبت شده است.

تجهیزات دوربین و مشخصات عکس : D850, Nikon 70-200mm, f8, 1/1250, 400

برنده به انتخاب مردم در بخش زندگی خیابانی : رابین یانگ از مالزی

بیوگرافی برنده : رابین یانگ یک عکاس مسافرتی و تجاری و برنده چند جایزه معتبر است که توسط عکاس معروف آمریکایی جیم زاکرمن، فلورین هووی، دانیل ماسارت و عکاس افسانه‌ای هالیوود، گرگ گورمن آموزش دیده است. او  از عکاسی از اهالی محل لذت می‌برد و به همین دلیل به مقصدهای عجیب سفر می‌کند. وی بیشتر به خاطر کارهای خود در قبایل Omo Valley در اتیوپی، بوکسورهای بوکاتور کامبوج و مایکوس کیوتو شناخته شده است. او این آثار را پرتره‌های مسافرتی و هنر سفر خود می‌نامد. او در بیشتر کارهای خود از فلاش، رفلکتور یا نور مضنوعی استفاده نکرده و فقط به نور طبیعی بسنده می‌کند. عکس‌ها اغلب نمایشی، پر رنگ و بسیار زیبا هستند. برای رابین، هر عکس باید شبیه پوستر یک فیلم باشد.

طی چند سال گذشته، رابین به سرعت به یکی از محبوب‌ترین و تأثیر گذارترین عکاسان در ونیز کارنویل تبدیل شد و طی چند ماه گذشته، به تنهایی جوایز بیشماری را کسب کرد. او مقام‌های زیادی در بسیاری از مسابقات بین المللی عکاسی از جمله جوایز آلفرد فرید، جام آنتوسنته، برترین عکاسان نوظهور استرالیا، جوایز بین المللی عکاس، جوایز بین المللی حمدان بن محمد بن راشد آل مکتوم ( HIPA )، جوایز عکس استانبول، جوایز بین المللی عکس مسکو، جوایز One Eyeland، جوایز Prix de la Photographie Paris، جوایز بین المللی عکس Sienna، جوایز بین المللی عکس توکیو، جوایز عکاس مسافرتی سال ( TPOTY )، جوایز Xposure و غیره کسب کرد. تنها بعد از دو سال، عکس‌های مسافرتی رابین بیش از 700 جایزه در سراسر جهان کسب کردند.

درباره این عکس : صحنه‌ای خیابانی در هاوانا قدیم در کوبا. تقابل جوانی و پیری، سرکشی و خردمندی …

تجهیزات دوربین و مشخصات عکس : Canon 5D M3, 50mm lens, f/3.2, 1/80s, ISO 100

برنده بخش TAPSA : کران ریدلی از انگلستان

بیوگرافی برنده : کران ریدلی یکی از برگزیدگان جشنواره عکاس مسافرتی سال بوده که در پاریس سکونت داشته و در اروپا و آسیا فعالیت می‌کند. بیشتر کارهای او بر اخبار، مباحث سیاسی اجتماعی و تجربه انسانی متمرکز است. کران مجذوب مردم است و به طور طبیعی کنجکاو شرایط انسانی، او در مستند سازی شرایط در حال وقوع در سرتاسر جهان شور و شوق دارد، او پویایی و جنب و جوش و تلاش انسان را به تصویر می‌کشد، لحظات منحصر به فردی را که انسان‌ها ایجاد می‌کنند، خواه در امیدها و آرزوهای ما، ترس و عصبانیت ما و یا هر چیز دیگر، او تمام اینها را ثبت می‌کند.

پس از اینکه او در سن 16 سالگی برای اولین بار یک دوربین خرید، از توانایی ثبت تاریخ و ساخت داستان‌های مربوط به افراد درون آن، لذت برد. او برای یادگیری عکاسی شروع به سفر و اکتشاف کرد و فرهنگ‌ها و محیط‌های مختلف را در هر کجا که بود به تصویر کشید و به آنها اجازه داد تا خود را نشان بدهند. او لحظات متمایز و صمیمی اطرافیان را ثبت کرد.

اکنون، آثار او در سراسر جهان منتشر شده است، از جمله مجله ساندی تایمز، روزنامه‌های تایمز و روزنامه‌های فایننشال تایمز، لس آنجلس تایمز، واشنگتن پست، نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال، لو فیگارو، لو پوینت، دی ولت، ال پایس، روزنامه‌های Forbes ، Observer و Guardian ، Time ، Spiegel ، Magazine Economyist ، GQ و Conde Nast و بسیاری دیگر.

درباره این عکس : یک معترض طرفدار دموکراسی، یک کوکتل مولوتوف را به سمت پلیس پرتاب می‌کند و سایر معترضین را در جریان تظاهرات ضد دولت آتش می‌زند.

تجهیزات دوربین و مشخصات عکس : Canon EOS1DX Mark II, 24-70mm lens, f7.1, 1/640s, ISO 1600

لیست کامل برگزیدگان جشنواره بهترین عکاس مسافرتی سال 2019 را در وب سایت tpoty می‌توانید مشاهده کنید.

امیدوارم مقاله ” برگزیدگان جشنواره بهترین عکاس مسافرتی سال 2019 معرفی شدند ! “ برایتان جذاب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

دسته بندی ها: