دوربین مدار بستهامروزه دوربین مدار بسته یا همان cctv بخشی از تجهیزات امنیتِ عمومی به حساب می‌آید. افراد از گروه‌های مختلف اقدام به نصب آن می‌کنند. اما شما برای چه فضایی به دنبال دوربین مدار بسته هستید و چه هدفی را دنبال می‌کنید؟ کیفیت دوربین باید در چه حدی باشد؟ اصلاً اطلاعاتی در این زمینه دارید؟

یکی از اصطلاحاتی که عموم مردم آن را معادل کیفیت می‌دانند مگاپیکسل است. اما مگاپیکسل Megapixel به چه معنی است؟ قطعاً به خاطر توسعه عکاسی دیجیتال و امروزه با وجود انواع گوشی‌های هوشمند مجهز به چندین لنز، با اصطلاح مگاپیکسل برخورد داشتید. تا مدت‌ها عموم مردم گمان می‌کردند این ویژگی، کیفیت یک دوربین یا لنز را مشخص می‌کند. اما واقعیت امر اینطور نیست. سوال اصلی اینجاست. اگر به دنبال یک دوربین مدار بسته با کیفیت هستید باید به دنبال چه تعداد مگاپیکسل باشید؟

البته فقط کیفیت نیست که عامل تعیین کننده است. عواملِ متعددی در یک انتخاب درست مطابق با هدفی که دنبال می‌کنید، موثر هستند. حتماً مجله دیدنگار را دنبال کنید تا مطالبِ کاربردی را در مورد دوربین مدار بسته و انتخاب آن متناسب با نیازتان بیابید.

در این متن قصد داریم به مفهوم مگاپیکسل با دیدی علمی نگاه کنیم و مشخص کنیم که شما به دنبال چه تعداد باید باشید؟ با دیدنگار همراه باشید. با خواندن این متن، بی‌شک دید بهتری نسبت به مفهوم مگاپیکسل در دوربین‌های مدار بسته خواهید یافت.

مگاپیکسل چیست و چه تاثیری در دوربین مدار بسته دارد؟

دوربین مدار بستهاگر به همین صفحه روبروی خود که به احتمال زیاد یک صفحه نمایش دیجیتال گوشی موبایل یا مانیتور است نگاه کنید،‌ جمعِ جمیعی از پیکسل‌ها را پیش چشم دارید. هر پیکسل یک مربع کوچک است. وقتی این مربع‌ها در کنار هم چیده می‌شوند، یک تصویر شکل می‌گیرد.

بهترین کیفیت دوربین مدار بسته چندان ربطی به مگاپیسکل ندارد. اینکه قرار است روی چه سایز از صفحه نمایش محتوای دوربین مدار بسته ارسالی به دستگاه را مشاهده کنیم، مگاپیکسل حائز اهمیت می‌شود.

معنای لغوی مگاپیکسل

مگاپیکسل در واقع ترکیبی از دو کلمه مگا Mega و پیکسل Pixel است. مگا یک پیشوند در سیستم SI‌ است که پیش از هر چیزی بیاید آن را در یک میلیون ضرب می‌کند. پس مگاپیکسل یعنی یک میلیون پیکسل. پیکسل به چه معنی است؟ ترکیبی از تصاویر pics و عنصر element به پیکسل یعنی عنصر واحد یک تصویر اشاره می‌کند.دوربین مدار بسته

دو تصویر در اندازه یکسان و رزولوشن متفاوت؛ تعداد پیکسل‌های تصویر سمت راست بیش‌تر است

دوربین مدار بسته

مگاپیکسل به سایز اشاره دارد یا کیفیت عکس؟

دوربین مدار بستهاگر به مفهوم پیکسل دقت کنیم، در واقع متوجه می‌شویم که مگاپیکسل بیش‌تر برای به نمایش گذاشتن تصویر در اندازه‌های بزرگ‌تر است. مثلاً وقتی بخواهیم در یک پوستر بزرگ تصویری را چاپ کنیم، نیازمند مگاپیکسل بیش‌تری خواهیم بود.

برای نمونه بگذارید اشاره‌ای به صفحه نمایش گوشی موبایل اپل 13 داشته باشیم. رزولوشن صفحه نمایش این گوشی 1170 در 2532 پیکسل است. خب به این معنی که اگر این دو عدد را در هم ضرب کنیم به حدود عدد 3 میلیون پیکسل خواهیم رسید. یعنی برای نمایش روی صفحه نمایش این گوشی،‌ لنز 3 مگاپیکسلی کفایت می‌کند. لنز دوربین آیفون 13، 12 مگاپیکسل است. به هر حال ما روی تصاویر زوم می‌کنیم و شاید قصد داشته باشیم آن‌ها را چاپ کنیم یا روی صفحه نمایش بزرگ‌تر به نمایش بگذاریم.

سایز دوربین‌ cctv معمولاً بین 2 تا 8 مگاپیکسل است. اگر قصد دارید که جزئیات ریزتری را در تصویر دنبال کنید شاید بهتر باشد به دنبال مگاپیکسل بالاتر باشید.

کیفیت دوربین مدار بسته تحت تاثیر چه عاملی است؟

دوربین مدار بستهدرباره کیفیت دوربین مدار بسته یا هر دوربین دیگری باید مستقیماً به سنسور تصویر image sensor اشاره کنیم. هر چه اندازه سنسور تصویر بزرگ‌تر باشد، آنچه که در هر پیکسل تعریف می‌شود وضوح بیش‌تری خواهد داشت. سنسور بزرگ‌تر یعنی دریافت نور بیش‌تر و در صورت وجودِ فناوری به روز image processor می‌توانیم شاهد دریافت اطلاعات بیش‌تر و در نتیجه خروجی بهتر تصویر باشیم.

خب بگذارید داستان را بازتر کنیم تا ابهام را برطرف کنیم. هر پیکسل معرف یک رنگ به خصوص است که از در کنار هم قرار گرفتن این قطعاتِ رنگی pixel، پازل یا همان تصویر تکمیل می‌شود و سوژه‌ای که روبروی لنز است روی صفحه نمایش یا کاغذ چاپ می‌شود.

دوربین مدار بستهتصویر توسط دوربین مدار بسته 4 مگاپیکسل؛ صورت و پلاک کاملاً مشخص است (البته سانسور شده‌اند)

رنگ در هر پیکسل چطور خلق می‌شود؟

دوربین مدار بستهاز طریق اطلاعاتِ نوری دریافتی روی سنسور تصویری دوربین رنگ ایجاد می‌شود. اینکه این سنسور تا چه حد نور دریافت می‌کند و با چه کیفیتی آن را پردازش می‌کند، کیفیت نهایی رنگ روی هر پیکسل را تعیین می‌کند. در واقع کیفیت روی هر واحد اعمال می‌شود و پیکسل‌های با کیفیت در کنار هم خالقِ یک خروجی با کیفیت هستند.

حالا اگر تعداد مگاپیکسل ما کم باشد، و صفحه نمایش هم کوچک باشد، کیفیت تصویر همچنان در سطحی عالی حفظ می‌شود. در مثالی که در مورد آیفون 13 زدیم، گفتیم که یک لنز 3 مگاپیکسل می‌تواند روی صفحه نمایش آن به خوبی ظاهر شود.

فرض کنید قرار است روی تلویزیون ال ای دی جی پلاس GTV-58MU722S که 58 اینچ است تصویری را به نمایش بگذارید. رزولوشن این تلویزیون 3840 در 2160 است. وقتی این دو عدد را در هم ضرب می‌کنیم به حدود 8 میلیون و 300 هزار خواهیم رسید. یعنی تصویری که با یک لنز 8 تا 9 مگاپیکسل ضبط شده باشد، اگر کیفیت سنسور بالا باشد، به خوبی روی تلویزیون به نمایش در خواهد آمد. البته در حین خروجی، کیفیت صفحه نمایش یا چاپگر تعیین کننده است.

دوربین مدار بسته و تاثیر مگاپیکسل

دوربین مدار بستهدر کنار قیمت یکی دیگر از عواملی که در انتخاب دوربین cctv توسط افراد نقش بازی می‌کند، رزولوشن است. رزولوشن همان چیزی است که مگاپیسکل تعیین می‌کند. دوربین مداربسته طی ده سال گذشته دچار تحولاتی شده است. امروزه حتی شاهد روزولوشن در حد 12 مگاپیکسل هستیم. شما می‌توانید تا اندازه 4K را از دوربین مدار بسته انتظار کیفیت داشته باشید.

دوربین مدار بستهارتباط مگاپیکسل و رزولوشن در دوربین cctv

حالا که با مفهوم و تاثیر مگاپیکسل در دوربین مدار بسته آشنا شدید، راحت‌تر می‌توانید دوربین مورد نظرتان را انتخاب کنید. خوشبختانه تنوع دوربین مدار بسته در بازار ایران و فروشگاه دیدنگار به حدی است که با توجه به بودجه و نیاز بهترین خرید را تجربه کنید. صفحه خرید و قیمت دوربین مدار بسته در سایت دیدنگار برای آسایش و انتخاب بهتر شما ساخته شده است. مدل‌ها و قیمت‌ها را بررسی و مقایسه کنید و در نهایت راهنمایی مشاوران ما را فراموش نکنید. ما هم سه مدل از بهترین‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

  • دوربین مدار بسته هایک ویژن 2 مگاپیکسل DS-2CD1023G0E-I
  • دوربین مداربسته تحت شبکه هایک ویژن 5 مگاپیکسل مدل DS 2CD2955FWD IS
  • دوربین مداربسته تحت شبکه هایک ویژن 8 مگاپیکسل مدل DS 2CD2T83G0-I8

دوربین مدار بستهانواع رزولوشن دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته با چه تعداد مگاپیکسل بخرم؟

دوربین مدار بستهخب این بستگی به هدف شما دارد. هر دوربین مدار بسته می‌تواند برای اهداف به خصوصی کاربردی باشد. اینکه شما به دنبال چه حد از جزئیات هستید؟‌ مثلاً در صورتی که قصد دارید اجزا صورت را تشخیص دهید، مشخصاً نیاز به مگاپیکسل بالاتر برای زوم کردن دارید. همچنین بودجه شما در چه حدی است؟ در صورتی که قصد دارید ورود و خروج را کنترل کنید یک دوربین مدار بسته 2 مگاپیکسلی می‌تواند کارساز باشد.

در پایان چند قدم اساسی را هنگام خرید به شما می‌گوییم تا زودتر به نتیجه برسید. اگر شما هم نکته‌ای دارید که ما از قلم انداخته‌ایم حتماً با ما در میان بگذارید.

گام‌های اساسی در انتخاب دوربین cctv

  • تعیین بودجه
  • از چه برندی دوربین مدار بسته بخرم؟
  • قرار است چه چیزی را در چه مکانی مانیتور کنید؟
  • اندازه لنز چقدر باشد؟
  • داده‌ها به چه صورت ذخیره شوند؟
  • کدام فناوری از دوربین مدار بسته مناسب حال شماست؟

می‌توانید با متخصصان دیدنگار در تماس باشید تا شما را به یک انتخاب درست هدایت کنند. دوربین cctv امروزه تبدیل به یکی از تجهیزاتِ امنیتی کاربردی برای تمام افراد شده است. نظرات و تجربیاتِ خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دیگر دوستانتان به اشتراک بگذارید تا آنها هم بهترین را انتخاب کنند.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

انواع دوربین های عکاسی

دسته بندی ها: