‌عکاسی ژورنال چیست؟ 📷​✅​📚​

عکاسی ژورنال

در دنیای امروز که بسیاری از امور به شیوه‌ دیجیتالی انجام می‌شود، بسیاری از افراد پس از ثبت تصاویر مختلف با استفاده از دوربین دیجیتال یا دوربین گوشی خود، عکس‌ها را در کامپیوتر یا هارد شخصی خود ذخیره می‌کنند. در این میان افرادی هستند که هنوز ورق زدن آلبوم‌ها و یادآوری خاطرات را ترجیح می‌دهند. این افراد به سراغ چاپ بهترین تصاویر خود می‌روند. زمانی که عکس‌های تکی به شکل یک مجموعه‌ عکس بزرگ و خاطره‌انگیز درآید تحت عنوان عکاسی ژورنال شناخته می‌شود.

در این مقاله قصد داریم با چیستی عکاسی ژورنالی آشنا شده و مزایا و کاربردهای آن در زندگی روزمره و دنیای رسانه‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. اگر شما هم به این سبک از عکاسی علاقه دارید، تا انتها با ما همراه باشید.

عکاسی ژورنال چیست؟

عکاسی ژورنال فرآیندی بوده که برای استفاده در روزنامه‌ها و رسانه‌های خبری انجام می‌شود. عکس‌های ژورنالی به عکس‌های گفته می‌شود که پس از انتشار در رسانه‌های متنوع به تفسیر یا تایید مطالب مختلف می‌پردازد. در واقع عکس‌های ژورنالی سبب می‌شود تا نکات ذکر شده در مطالب و اطلاعات داده شده مورد اعتمادتر باشند. اگر بخواهیم عکاسی ژورنالی را به شکلی کلی مورد بحث قرار دهیم می‌توانیم به این تعریف برسیم که عکاسی ژورنالی به معنای تبدیل عکس‌های تکی به یک مجموعه‌ عکس بزرگ می‌باشد. بدیهی‌ست که زمانی که با دوربین گوشی یا دوربین عکاسی عکس‌های مختلفی از یک صحنه گرفته می‌شود، پس از آن عکاس گزینه‌های بهتر را نگه داشته و سایر تصاویر را حذف می‌کند. سپس از میان این عکس‌های باکیفیت ممکن است تعدادی در شبکه‌های اجتماعی به نمایش گذاشته شده و یا چاپ شده و درون آلبوم قرار گیرند.

عکس‌های چاپ شده و دسته‌بندی شده در آلبوم تحت عنوان ژورنال عکاسی شناخته می‌شود. اگر به صفحات مجلات چاپی یا آنلاین و یا روزنامه‌ها توجه کرده باشید، بی‌شک به این مطلب پی برده‌اید که معمولا در کنار متون از عکس‌های مرتبط با متن نیز استفاده شده است که این عکس‌ها در برخی موارد تنها جنبه‌ تزئینی داشته و در برخی موارد به عنوان بخشی از گزارش خبری چاپ می‌شود.

عکاسی ژورنال

کاربرد عکاسی ژورنال

عکاسی ژورنالی یکی از شاخه‌های عکاسی بوده که علاوه بر جنبه‌ حرفه‌ای و کاری می‌تواند برای سرگرمی نیز انجام شود. به عنوان مثال برخی از افراد برای ثبت خاطرات خود نسبت به تهیه‌ عکس‌های ژورنالی خانوادگی اقدام می‌کنند. عکاسی ژورنالی کاربردهای متنوعی داشته که در ادامه به بررسی کاربردهای مختلف آن می‌پردازیم.

✅ژورنال عکس‌های روزمره

همانطور که گفته شد برخی از افراد ترجیح می‌دهد خاطرات روزمره‌شان را در قالب تصاویر چاپ شده در آلبوم‌ها نگهداری کنند. ایده‌ ژورنال عکاسی روزمره در کنار نوشتن خاطرات روزمره می‌تواند بسیار منحصربه‌فرد باشد.

✅ژورنال عکس‌های هنری

برخی از افراد برای افزایش خلاقیت خود به سراغ جمع‌آوری عکس‌های هنری و تهیه‌ یک ژورنال هنری می‌روند. برای این امر فرد می‌تواند آثار هنری خود را به شکل آلبوم ژورنالی درآورده و یا از آثار هنری دیگر هنرمندان استفاده کند. آن‌چه اهمیت دارد این است که برای کیفیت بالاتر کار بهتر است تنها بر روی یک رشته‌ هنری یا موضوع تمرکز شود.

✅ژورنال عکس‌های رویایی | عکاسی ژورنال

ژورنال عکس‌های رویایی مربوط به آرزوها و علایق فرد می‌شود. در این آلبوم فرد می‌تواند تمامی آنچه در زندگی آرزو داشته و یا به آن علاقه دارد را در قالب تصاویر مختلف چاپ کرده و نگهداری کند. از آن‌جایی که ژورنال عکس‌های رویایی معمولا دارای تصاویر شخصی‌ست ممکن است برای بسیاری از افراد جذاب نباشد.

✅ژورنال عکس‌های کتاب

افراد کتابخوان و اهل مطالعه می‌توانند عکس مجموعه کتاب‌هایی که خوانده‌اند را در قالب یک آلبوم نگهداری کنند. برای جذابیت کار حتی می‌توانند زیر عکس هر کتاب جمله‌ معروف کتاب یا سخنی از نویسنده را نیز بنویسند. گرچه چنین آلبومی ممکن است برای بسیاری از افراد جذابیت نداشته باشد، اما افراد کتابخوان و اهل مطالعه با مشاهده‌ این ژورنال می‌توانند مفاهیم کتاب را در ذهن خود مرور کنند.

✅ژورنال عکس غذا

ژورنال عکس غذا می‌تواند هم برای عکاسان حرفه‌ای و هم برای عکاسان مبتدی بسیار جذاب باشد. حال اگر تصاویر ثبت شده مربوط به غذاهای مختلف ملیت‌ها و فرهنگ‌های گوناگون باشد، ژورنال تهیه شده اهمیت خاصی پیدا می‌کند. ژورنال‌های عکاسی غذا برای آموزشگاه‌های هنر آشپزی و رستوران‌ها نیز دارای ارزش بالایی بوده و می‌تواند برای عکاس به عنوان یک منبع درآمد به شمار آید.

✅ژورنال عکس‌های گیاهان | عکاسی ژورنال

افرادی که به گیاهان و باغبانی علاقه دارند، می‌توانند از گیاهان مختلف عکاسی کرده و به این ترتیب تجربیات خود از دنیای گیاهان را به شکل مصور درآورند. همچنین می‌توان درباره‌ هر عکس مطلبی کوتاه نیز یادداشت کرد.

✅ژورنال عکس‌های خاطرات سفر

سفر همواره یکی از بخش‌های هیجان‌انگیز زندگی افراد به شمار می‌آید. کمتر کسی پیدا می‌شود که در طول سفر عکاسی نکند. حال اگر عکس‌های باکیفیت ثبت شده در جریان سفر به شکل یک آلبوم زیبا جمع‌آوری شود، می‌تواند خاطرات سفر را برای همیشه ماندگار کند.

✅ژورنال عکس ورزشی

افرادی که در زمینه‌ ورزشی فعالیت می‌کنند می‌توانند تصاویر مربوط به یک رشته‌ ورزشی را به شکل آلبوم ژورنالی گردآوری کنند. همچنین ورزشکاران نیز می‌توانند در هنگام ورزش کردن از خود عکاسی کرده و این عکس‌ها را در قالب یک ژورنال جمع‌آوری نمایند.

✅ژورنال عکس‌های پروژه | عکاسی ژورنال

اگر در حال انجام یک پروژه‌ کاری هستید و می‌خواهید فرآیند اجرای پروژه را تا همیشه ماندگار کنید، بهترین کار تهیه‌ ژورنال عکس‌های پروژه می‌باشد. در چنین ژورنالی تمامی روند اجرای پروژه و موفقیت آن به تصویر کشیده می‌شود. همچنین می‌توان برای هر پروژه یک ژورنال اختصاصی نیز در نظر گرفت.

✅ژورنال مد

خیاطان و طراحان لباس می‌توانند برای به تصویر کشیدن مهارت و خلاقیت خود در طراحی و دوخت لباس به سراغ ژورنال‌های مد بروند. تهیه‌ ژورنال مد برای موفقیت مزون‌ها و رونق کسب و کار آن‌ها بسیار اهمیت دارد.

عکاسی ژورنال

 

✅ژورنال موفقیت‌های شخصی

از دیگر کاربردهای عکاسی ژورنالی ثبت موفقیت‌های شخصی می‌باشد. فرد می‌تواند موفقیت‌های تحصیلی، کاری، ورزشی، هنری و… خود را در قالب یک آلبوم ماندگار کنند.

✅ژورنال بارداری

دوران بارداری یکی از خاطره‌انگیزترین دوران‌ها در زندگی بسیاری از افراد است. مادران باردار می‌توانند در طول بارداری از تغییرات بدنی خود، احساسات مادرانه، هوس‌های غذایی و فعالیت‌های خود عکاسی کرده و آن را در قالب یک ژورنال بارداری برای خود و فرزندشان نگهداری کنند.

✅ژورنال معماری | عکاسی ژورنال

طراحان، معماران و مهندسان می‌توانند با عکاسی از بناهای تاریخی یک ژورنال معماری برای خود تهیه کرده و به این ترتیب برای طراحی‌های خود ایده بگیرند.

✅ژورنال خانوادگی و دوستانه

پرطرفدارترین نوع عکاسی ژورنالی را می‌توان به ژورنال خانوادگی و دوستانه نسبت داد. این نوع ژورنال بسیار شبیه به آلبوم‌های قدیمی خانوادگی بوده که رویدادهای مهم خانوادگی و دورهمی‌های دوستانه را به تصویر می‌کشد.

مزایای عکاسی ژورنالی

استفاده از عکاسی ژورنالی و تهیه‌ ژورنال‌های مختلف مزایای زیادی داشته که بیشترین مزیت آن را می‌توان در عکس‌های ژورنالی تخصصی مخصوص رسانه‌ها یافت. از جمله مزایای عکاسی ژورنالی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • استفاده از عکس‌های ژورنالی در کنار مطالب نوشته شده در رسانه‌ها می‌تواند سبب جلب توجه مخاطب گردد.
 • قرار دادن معنادار عکس‌های ژورنالی در کنار مطالب می‌تواند بر مخاطب تاثیر عاطفی و انگیزشی داشته باشد و به این ترتیب سبب برقراری ارتباط عمیقی بین نویسنده و مخاطب شود.
 • استفاده از عکس‌های ژورنالی می‌تواند فهم مطالب پیچیده و دشوار را برای خواننده آسان کرده و به واسطه‌ تصویرسازی به توضیح بهتر مطالب بپردازد.
 • استفاده از عکس‌های ژورنالی در رسانه‌ها و مجلات تخصصی می‌تواند سبب جلب اعتماد خوانندگان و افزایش اعتبار نویسندگان شود.
 • تهیه‌ عکس‌های ژورنالی خانوادگی یا کاری می‌تواند تغییرات اساسی در زندگی یا کار را به خوبی نشان دهد.
 • از آن‌جایی که عکس‌های ژورنالی از میان تعداد زیادی عکس انتخاب شده و به چاپ می‌رسد، سبب افزایش کیفیت عکس‌های یادگاری می‌گردد.
 • عکاسی ژورنالی می‌تواند میراث خانوادگی را زنده نگه دارد.
magnum photos

عکاسی ژورنال

نکات مهم عکاسی ژورنال و تهیه آلبوم ژورنال

برای آن‌که بتوانید در فرآیند عکاسی ژورنالی موفق شده و یک ژورنال عکس خاطره‌انگیز و باکیفیت را تهیه کنید، لازم است برخی نکات را در نظر بگیرید. از جمله نکاتی که در تهیه‌ عکس‌های ژورنالی باید مد نظر قرار گیرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سعی کنید عکس‌های ژورنالی درباره‌ یک موضوع باشد. به عنوان مثال یک ژورنال عکاسی مخصوص عکس‌های بارداری یا یک ژورنال عکاسی مخصوص عکس‌های تولد تهیه کنید.
 • برای ثبت عکس‌های ژورنالی یک روز صاف یا نیمه ابری را انتخاب کنید تا به این ترتیب بتوانید زیبایی‌های سوژه و محیط را به بهترین شکل ممکن به تصویر بکشید.
 • ساعات طلایی بهترین زمان برای عکاسی ژورنالی می‌باشد؛ چرا که در این ساعات خورشید دارای تابش مستقیم و شدید نبوده و می‌تواند نور مناسبی را برای عکاسی فراهم کند.
 • در هنگام عکاسی جهت تهیه‌ ژورنال، حتما از صحنه‌های مورد علاقه‌ خود یک عکس اضافی داشته باشید تا بتوانید با کیفیت‌ترین تصویر را انتخاب نمایید.
 • برای چاپ تصاویر بهتر است عکس‌ها را سازماندهی کرده و با ترتیب و اندازه‌ای منظم نسبت به چاپ تصاویر اقدام کنید.
 • در هنگام خرید آلبوم حساسیت بالایی به خرج داده و یک آلبوم باکیفیت تهیه کنید. آلبوم انتخابی باید از لحاظ اندازه، تعداد برگه‌ها، جنس کاغذ و جنس جلد آلبوم مورد بررسی قرار گیرد.
 • سعی کنید در کنار هر عکس یادداشت کوچکی برای انتقال احساسات خود و یا انتقال اطلاعاتی درباره‌ عکس نیز بنویسید.
 • از تزیین ژورنال عکاسی خود غافل نشده و از برچسب‌های کوچک، برش‌های مجلات و… برای تزئین ژورنال خود استفاده نمایید.

شما چقدر به عکاسی ژرونال علاقه دارید؟

فرآیند تبدیل عکس‌های تکی به یک مجموعه عکس بزرگ که می‌تواند برای سرگرمی و یا برای چاپ در روزنامه‌ها و رسانه‌های خبری استفاده شود، عکاسی ژورنالی نامیده می‌شود. عکس‌های ژورنالی می‌تواند در تایید مطالب ذکر شده در رسانه‌ها و تفسیر آن‌ها کمک‌کننده بوده و به این ترتیب اعتماد مخاطب را نسبت به مطالب جلب کند. عکاسی ژورنالی نه تنها در فرآیندهای خبری و تخصصی کاربرد داشته، بلکه در بخش‌های مختلف زندگی روزمره نیز کاربردی است.

سبک عکاسی شما چیست؟ آیا تا به حال تجربه عکاسی ژورنال را داشته‌اید؟ به نظرتان کدام شاخه از عکاسی ژورنالی محبوبیت بیشتری دارد؟ اگر شما هم تجربه‌ای در این زمینه از عکاسی دارید، حتما برای ما بنویسید و اگر این مقاله از دیدنگار برای شما مفید بود، حتما آن را برای دوستانتان بفرستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

عکاسی مدلینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.