قلم نوریاحتمالاً شما هم با نام قلم نوری آشنا باشید. این ابزار در واقع شبیه‌سازی قلم و کاغذ در دنیای دیجیتال است. آن‌ها ما را قادر می‌سازند تا هر کاری که با یک قلم واقعی امکانش هست را روی صفحات دیجیتالی عملی کنیم. در این متن قصد داریم کاربرد قلم نوری برای اعمال ویرایش روی اسناد PDF را به شما آموزش دهیم. در متنی جداگانه به طور مفصل در مورد قلم نوری و کاربرد آن صحبت کرده‌ایم.

شما با هر نوع قلم نوری در هر بودجه‌ای قادر خواهید بود تا از این قابلیت بهره‌مند شوید. از آنجایی که قرار نیست کار گرافیکی یا طراحی خاصی انجام شود، یک قلم نوری معمولی اما با کیفیت مطلوب نظیر Genius EasyPen I-405X یا XP-Pen G640 کار راه‌انداز است.

پیش از اینکه وارد آموزش نوشتن با قلم نوری روی فایل PDF شویم، شما را با این سند پرکاربرد بیش‌تر آشنا خواهیم کرد. در این متن با دیدنگار همراه باشید.

فایل PDF چیست و چه کابردهایی دارد؟

قلم نوریاصطلاح PDF اختصاری از Portable Document Format است. این عبارت یعنی ما با یک فایل با فرمت سند و قابل حمل روبرو هستیم. معمولاً ما برای به اشتراک‌گذاری اسناد متنی که با تصویر همراه هستند از این فرمت استفاده می‌کنیم.

شما نمی‌توانید مستقیماً روی متن PDF تغییری اعمال کنید و مثل کتابی است که تنها قادر خواهید بود روی آن هایلایت کنید یا متن خود را اضافه کنید. در واقع ما با یک فایل «فقط خواندنی read-only» طرف هستیم. اکثر راهنماهای دستی user manuals، کتاب‌های الکترونیکی eBooks، فورم‌ها و اسناد اسکن شده در این فرمت منتشر می‌شوند.

تاریخچه این فرمت به کمپانی بزرگ Adobe برمی‌گردد. ادوبی برای دو منظور این فایل را تولید کرد. اینکه مردم قادر باشند که اسناد را بدون نیاز به برنامه‌ای که آن‌ها را ایجاد کرده، روی هر سیستم عاملی اجرا کنند. شما فقط به یک برنامه پی دی اف خوان PDF reader برای اجرا نیازمند هستید. امروزه حتی مرورگرها browser هم می‌توانند PDF را اجرا کنند. دومین هدف این بود که شما در هر برنامه‌ای که سند را باز می‌کنید، به همان شکلی دیده می‌شود که منتشر شده است. به عنوان مثال این حالت در مورد فایل ورد word صدق نمی‌کند.

یک فایل پی دی اف PDF می‌تواند به صورت معمول حاوی موارد زیر باشد:

 • متن
 • تصویر
 • فونت‌های بدون تغییر
 • هایپرلینک‌ها
 • ویدیو
 • دکمه‌های تعاملی interactive buttons
قلم نوری

قلم نوری و کاربردهای متنوع آن

قلم نوریقلم نوری کاربردهای متنوعی دارد. فرض کنید در حال مطالعه یک فایل PDF هستید و قرار است در آن فایل حاشیه‌نویسی کنید. حاشیه‌نویسی Annotation در واقع مکالمه‌ شما با متنی است که روبروی شما است. این حاشیه‌نویسی‌ها گاهی آنقدر مهم هستند که منجر به تولید یک متن جدید می‌شوند. همچنین برخی برای یادآوری بخش‌های اساسی از یک سند دست به اینکار می‌زنند.

شاید هم در حال ارائه یک محصول یا خدمات هستید و در بین توضیحات خود قرار است به یک بخش از متن، تصویر، نمودار یا هر چیز دیگری که به صورت PDF‌ در اختیار دارید ارجاع دهید. در این صورت با استفاده از قلم دیجیتال می‌توانید حاشیه‌نویسی کنید، یادداشت بردارید و در حین ارجاع دادن بخش‌هایی که مخاطب قرار است به آن دقت کند را هایلایت کنید.

امروزه کمتر کسی را حتی با حداقل سواد می‌توان یافت که با این فرمت سر و کار نداشته باشد. شما حتی برنامه رژیم‌ غذایی خود را می‌توانید به این صورت از پزشک خود دریافت کنید. اضافه کردن ویرایش با استفاده از کادرهایی که قادر هستید در آن تایپ کنید یا رسم شکل با استفاده از shapes و مواردی از این قبیل بدون قلم نوری هم ممکن است؛ اما با در دست داشتن قلم نوری حس و حال شما به واقعیت نزدیک‌تر است و دست شما برای اضافه کردن هر چیزی به صورت نوشته یا شکل باز است.

همچنین امروزه با توجه به اینکه سندهای اداری و آموزشی نیز به صورت همین فرمت منتشر و در اختیار قرار می‌گیرند،‌ مدیران مسئول می‌توانند امضای خود را با قلم نوری روی PDF بزنند.

به طور کلی قلم نوری می‌تواند باعث راحتی کار، نزدیکی هر چه بیش‌تر با عصر فناوری، صرفه‌جویی در زمان و افزایش خلاقیت می‌شود.

شما با در دست داشتن یک قلم دیجیتال بدون صفحه نمایش pen graphic tablet می‌توانید به راحتی روی فایل‌های PDF، نوشته‌های خود را بر جای بگذارید.

یک قلم نوری در حدود 50 دلار راستِ همین کار است. شما می‌توانید علاوه بر آن به این قلم نوری به عنوان وسیله‌ای برای کار با نرم‌افزارهای آفیس، نرم‌افزارهای گرافیکی، دنیای بازی و جایگزینی برای موس، تکیه کنید.

 • قلم نوری ایکس پی پن XP-Pen Deco Fun XS CT430 با سطح حساسیت به فشار عالی 8192 و سازگار با انواع سیستم عامل حتی اندروید
 • قلم دیجیتال وان بای وکام One By Wacom Small CTL 472 به عنوان اقتصادی‌ترین برند پرچم‌دار وکام ژاپنی با سطح حساسیت به فشار 2048
 • تبلت گرافیکی جنیوس Genius EasyPen I-405X از ارزان‌ترین‌های قابل اعتماد

بهتر است بدانید برای خرید هر یک مدل‌های قلم نوری که در این مقاله به آن اشاره می‌کنیم، می‌توانید وارد سایت دیدنگار شوید. سپس به دسته خرید و قیمت انواع قلم نوری برای تدریس و طراحی بروید و پس از بررسی و مشاوره با فروشندگان بهترین گزینه را خریداری کنید.

کار با قلم نوری در PDF

قلم نوریخب اولین کاری که باید بکنید این است که یک نرم‌افزار پی دی اف خوان در اختیار داشته باشید که به شما نوارابزاری برای ویرایش در اختیار قرار می‌دهد. مشخصاً بسته به نرم‌افزارها قابلیت‌ها تا حدودی تغییر می‌کنند. ولی عمدتاً می‌توان به یک سری امکان خاص اشاره کرد:

 • افزودن کامنت در حاشیه از طریق تایپ
 • افزودن تکست T
 • هایلایت کردن بخشی از متن
 • نوشتن با قلم نوری Draw /Scribble
 • پاک کردن نوشته‌های خودمان

آنچه ما به وسیله قلم دیجیتالی در یک فایل PDF برای اعمال ویرایش به آن دسترسی داریم سه مورد آخر است. در ادامه به برخی از نرم‌افزارهای PDF reader اشاره می‌کنیم.

نرم‌افزار Adobe Acrobat Reader DC

قلم نورییکی از محبوب‌ترین‌ها و کاربردی‌ترین‌ها در این حوزه همین نرم‌افزار از تیم ادوبی است. این نرم‌افزار به ما اجازه ویرایش و امضا زدن روی سند را ممکن می‌سازد. در ادامه به 6 مرحله برای زدن امضا نگاهی داشته باشیم.قلم نوری

امضا زدن روی Adobe Acrobat Reader با قلم نوری

قلم نوریانتخاب Sign برای زدن امضا با قلم نوری در نرم‌افزار Acrobat Reader DC

قلم نوریانتخاب Draw برای زدن امضا روی سند در Acrobat Reader

قلم نوریافزودن امضایی که طراحی کردید به متن در Acrobat Reader

علاوه بر امضا شما قادر به کارهای دیگری نظیر هایلایت کردن، نوشتن با قلم یا زیر عبارات مهم خط کشیدن هستید. تمام این کارها با یک قلم نوری جذابیت و دقت خاصی دارد که با موس به هیچ وجه برای شما ممکن نخواهد بود.

قلم نوریانواع افزودن و ویرایش که می‌توانید در Acrobat Reader با استفاده از قلم نوری انجام دهید

معرفی دیگر نرم‌افزارهای ویرایش PDF

نرم‌افزارهای قدرتمند دیگری هم هستند که می‌توان همان کارهایی که در مورد Acrobat Reader در دسترس ما هستند را در آن‌ها انجام دهیم:

 1. نرم‌افزار Foxit PDF Reader
 2. Drawboard
 3. PDF Xchanger Viewer
 4. Xodo PDF Reader
 5. One Note
 6. Xournal++

بالاخره کدام قلم نوری برای من مناسب است؟

قلم نوریدر بخشی از متن به چند نمونه اشاره‌ای کردیم. شما می‌توانید ارزان‌ترین‌ها را که قابل اعتماد هستند برای این کار انتخاب کنید. البته اگر قصد شما فقط ویرایش در فایل‌های PDF، استفاده از نرم‌فزار آفیس و مواردی از این قبیل است. به هر حال شما با استفاده از چنین قلم‌های دیجیتال می‌توانید برای ویرایش عکس و حتی نقاشی دیجیتال هم تا حدودی تکیه کنید، هر چند مدل‌های به روزتری که با قیمت بالاتری ارائه می‌شوند نیز موجود هستند. همچنین پیشنهاد می‌کنیم شما جایگزین قلم نوری وکام پرچم‌دار را در این مقاله مطالعه کنید. شاید انتخاب گزینه‌های دیگر برای شما بهتر باشد.

همانطور که گفتیم تنوع قلم‌های نوری زیاد است و لازم است حتماً به نیاز خود توجه کنید. اما آیا شما واقعاً به قلم نوری نیاز دارید؟

چه کسانی در کار با PDF به قلم نوری نیاز دارند؟

قلم نوریمی‌توان گفت تمام افرادی که با این فرمت فایل برخورد دارند با وجود یک قلم نوری می‌توانند با جذابیت بالاتری فایل‌های خود را باز کنند.

 • مدرسین از راه دور نظیر وبینارها
 • مدیران مثلاً برای وب کنفرانس یا ارائه نقشه راه
 • بازاریابان برای معرفی محصول یا خدمات
 • تولیدکنندگان محتوا برای نمایشِ بهتر مفهوم
 • دانشجویان و دانش‌آموزان برای یادداشت برداری
 • تمام افرادی که کتاب‌های الکترونیک مطالعه می‌کنند
 • کارکنان برای ثبت امضا روی فایل‌های دیجیتالی
 • پژوهشگران برای ثبت آمار، نوت‌ها و مستند کردن یافته‌ها

به نظر شما چه تفاوتی بین کار با قلم نوری و موس وجود دارد؟ آینده قلم نوری را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟ بهترین برند در این زمینه کدام است؟ لطفاً تجربیات و نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید. همچنین اگر این مقاله را دوست داشتید برای دوستان پیش‌روی خود در تکنولوژی بفرستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

تبلت

 

دسته بندی ها: