عکاسی از محصولات یک ژانر عالی برای تمرین ایده‌های عکاسی در منزل است، اما این یک ژانر فریبنده و پیچیده نیز به حساب می‌آید. برای اینکه بتوانید تصاویر حرفه‌ای را همانند مجلات معتبر ثبت کنید، باید کنترل کاملی روی نور داشته باشید.

در بسیاری از موارد، عکاسان حرفه‌ای از چند منبع نور در اطراف محصولا استفاده می‌کنند تا نوری طبیعی و سایه‌های نرم و یکدست داشته باشند. با این حال، در جایی که فضا محدود است یا در هنگام کار با بودجه محدود، تنها یک فلاش استودیویی یا استروب کفایت می‌کند. در حقیقت، در بعضی موارد، یک نور واحد می‌تواند جهت ایجاد یک تصویر متفاوت برای انتقال چشم و حواس بیننده به سمت نقطه‌ای خاص از قاب بسیار مطلوب باشد. در این حالت نور دوم نیز می‌تواند وارد شود که البته ضروری نیست، اما نور نرم‌تر و بهتری را برایتان به ارمغان می‌آورد.

پیشنهاد نویسنده : ترفندهایی برای عکاسی خلاقانه در خانه که هر کسی باید بلد باشد !

قبل : قرار دادن از یک استروب در مکان نامناسب و قدرت بیش از ‌حد که باعث ایجاد هایلایت‌های بسیار شدید در عکس شده است. سایه‌های تاریک و پس زمینه‌ی پریشان و عدم توجه به موضوع نیز از جمله مواردی است که در این تصویر شاهدش هستیم.
بعد : با استفاده‌ی مجدد از همان استروب، نور کمتری را روی پس زمینه قرار دادم که تمرکز را به سمت سوژه تغییر می‌دهد. کنترل بیشتر روی نور باعث شده تا بیشتر تمرکز روی محصولات درون قاب باشد.

با این حال، چالش اصلی با این رویکرد این است که برای محصولاتی که نور از آنها عبور نمی‌کند یا سطحی براق و تیره دارند، ممکن است این عمل نکرده و در یک طرف محصول سایه ایجاد شود. در جایی که این اتفاق می‌افتد، مهم است که نور را پر کنید، با بازتاب بخشی از روشنایی به قسمت‌هایی که با منبع نور روبرو نیستند. این امر وقتی به دست می‌آید که جلوه‌ای از نور ظریف‌تر از حتی کمترین تنظیم قدرت در چراغ دوم بدست آید.

با یک رویکرد خلاقانه به زاویه‌های روشنایی و آگاهی خوب از چگونگی ارتباط نوردهی با خروجی روشنایی، می‌توانید با حداقل سرمایه گذاری در زمان و تجهیزات بالقوه پرهزینه استودیویی به نتیجه‌ای بسیار خوب برای عکاسی از محصولات در منزل برسید.

با من تا انتهای مقاله‌ی ” ایده‌های عکاسی در منزل : عکاسی از محصولات تنها با یک استروب ! “ همراه باشید …

مرحله 1 : نور را در مکانی مناسب قرار دهید

سافت باکس بزرگی به استروب خود وصل کنید. ما باید سعی کنیم نوری متمرکز روی محصولمان داشته باشیم. بیش از اینکه به نور پس زمینه فکر کنیم، نیاز است به این توجه داشته باشیم نوری که روی محصولمان می‌تابد باید نرم و یکدست باشد و حتی‌المقدور بیشتر سطح آن را پوشش بدهد.

مرحله 2 : محصولات را بچینید

سعی کنید محصولات را طوری بچینید که هم تمام زوایای مهم آن در عکس نهایی معلوم باشد و هم بیشترین تاثیرگذاری را روی احساسات بیننده ایجاد کند. از چیدن آنها به صورت خطی اجتناب کنید، این کار اصلا چشم انداز جالبی را به وجود نمی‌آورد. همچنین اطمینان حاصل کنید که پس زمینه به اندازه‌ی لازم از سوژه جدا شده است.

پیشنهاد نویسنده : تکنیک ساخت استودیوی کوچک رومیزی برای عکاسی از محصولات

مرحله 3 : فاصله کانونی را انتخاب کنید

بسته به اندازه‌ی استودیوی شما، فاصله کانونی طولانی‌تر می‌تواند صحنه را فشرده‌تر کند و باعث می‌شود محصولات به هم نزدیک‌تر به نظر برسند. همچنین اعوجاج نوری در این حالت به حداقل می‌رسد و فضای منفی را در قاب کاهش می‌دهد.

مرحله 4 : دیافراگم را تنظیم کنید

برای شارپ نگه داشتن همه‌ی سوژه‌های خود، دست کم به دیافراگم f/11 بروید. برای مدیریت نوردهی تصویر ممکن است از عدد f بالاتری بخواهید استفاده کنید، بنابراین دورکردن محصولات از پس زمینه، جزئیات ناخواسته را کاهش می‌دهد.

مرحله 5 : قدرت استروب را تنظیم کنید

اگر تصویر شما خیلی روشن است، و یا در یک طرف محصول هایلایت‌های شدیدی دیده می‌شود، تنظیمات دوربین خود را یکسان نگه داشته و سعی کنید بازدهی یا قدرت استروب را کاهش دهید. استروب را به عقب نکشید، این کار می‌تواند جهت دهی زیادی در نور شما ایجاد کند.

مرحله ششم: از یک بازتابنده یا رفلکتور استفاده کنید

از تکه‌ای مقوای سفید یا یک پلکسی مات استفاده کنید تا نور پشتی را به قسمت تاریک محصولات بازگردانید. این کار ظاهری مشابه با یک سافت باکس دوم ایجاد می‌کند اما دارای بازده قابل کنترل‌تری است. موقعیت و زاویه نیز در نوع چینش آن متفاوت است.

پیشنهاد نویسنده : حالت‌های فوکوس خودکار : عملکرد هر کدام چگونه بوده و چه کاربردی دارند ؟

مرحله 7 : تنظیمات لازم را اعمال کنید

اگر صحنه‌ی شما هنوز هم خیلی روشن است، سرعت شاتر را به حدود 1/200 ثانیه افزایش دهید. این امر باعث می‌شود نور محیط بدون حداکثر سرعت همگام سازی با استروب کاهش بیابد. وایت بالانس فلورسنت نیز تنالیته‌ی رنگی مطلوبی را به تصویر نهایی می‌بخشد.

مرحله 8 : موقعیت نور را تنظیم کنید

اگر پس زمینه‌ی شما خیلی روشن است، استروب را در 45 درجه به سمت دوربین یا کمی به سمت پشت محصولات زاویه دهید تا از پخش شدن و کاهش سطح نور روی سوژه‌ها جلوگیری کنید. از پدیده‌ی لنز فلیر و کاهش کنتراست نیز آگاه باشید.

پیشنهاد نویسنده : سه مهارت ترکیب بندی در عکاسی که می‌توان آنها را با تمرین کردن در خانه آموخت

امیدوارم مقاله ” ایده‌های عکاسی در منزل : عکاسی از محصولات تنها با یک استروب ! “ برایتان جذاب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

دسته بندی ها: