عکاسی تبلیغاتی فلز و شیشه: معرفی تجهیزات نورپردازی

نورپردازی

بدون نورپردازی هیچ عکسی وجود ندارد!

وقتی صحبت از عکاسی تبلیغاتی می‌شود، باید دو دستی به نورپردازی چسبید! چرا که بدون نورپردازی اصولی و حرفه‌ای نمی‌توانیم محصولات را برجسته و جذاب نشان دهیم. هدف از عکاسی تبلیغاتی ثبت تصاویری است که مخاطب را به آن جذب کند؛ حالا تصور کنید با نورپردازی تمام زیبایی، مقاومت و جذابیت یک محصول را زیر سوال ببرید؛ قطعاً کسی به عکس‌های شما توجهی نشان نمی‌دهد و باید برای همیشه با دنیای عکاسی تبلیغاتی خداحافظی کنید.

نورپردازینورپردازی در زمان عکاسی تبلیغاتی از وسایلی که بازتاب دارند مثل: شیشه و فلزات، دیگر قوز بالا قوز است! شاید عکاسی تبلیغاتی از غذاها، پارچه‌ها و موادی که رفلکت ندارند را زیرسبیلی رد کنید؛ اما نورپردازی در زمان عکاسی از فلزات و اجسامی که در خود شیشه دارند، مثل: ساعت و عینک، یقه شما را می‌گیرد!

پس بیایید با این نورپردازی به شکل اصولی آشنا شویم و یک بار برای همیشه پرونده آن را ببندیم. در این بخش می‌خواهیم با تجهیزاتی که برای نورپردازی از اجسام دارای بازتاب نیاز دارید، صحبت کنیم. اگر قصد عکاسی از این محصولات را دارید حتماً این مقاله را بخوانید و بی‌گدار به آب نزنید که باید ساعت‌ها مشغول ویرایش خراب‌کاری‌هایتان شوید!

رفلکشن‌ها را با نورپردازی درست و اصولی مغلوب خود کنید!

برای اینکه تصاویر شما با رفلکشن‌ها یا بازتاب اجسام خراب نشود، باید قانون نورپردازی در این شرایط را بدانید. البته به جز نورپردازی، تنظیمات دوربین و ویرایش‌های بعد از ثبت عکس هم اهمیت دارد. سعی ما این است که با استفاده از نورپردازی درست، بازتاب‌هایی که شکل محصول را تحت تاثیر قرار می‌دهند، حذف کنیم. با این حال ممکن است تعدادی لکه رنگی همچنان در عکس نهایی شما باشد که باید آن را به کمک ویرایش، حدف کنید.

نورپردازیدر این بخش می‌خواهیم به شکل تخصصی روی نورپردازی اجسام شیشه‌‌ای (چه ظروف شیشه‌‌ای باشد و چه اجسامی که در آنها شیشه به کار رفته است.) و اجسام فلزی صحبت کنیم. قلم و کاغذ خود را آماده کنید که به سراغ این نکات طلایی برویم.

عکاسی جواهرات

با این 2 راهکار، بازتاب محصولات شیشه‌‌ای را به حداقل برسانید

عکاسی از محصولاتی که نور را بازتاب می‌دهند، از شیشه‌ها گرفته تا سنگ‌های قیمتی، همیشه پرچالش بوده است. اما زمانی که بدانید چگونه باید نور را شکل داده و کنترل کنید، دیگر سردرگم نخواهید بود. برای عکاسی از اجسام شیشه‌‌ای یا دارای شیشه، چند نوع نورپردازی می‌تواند به شما کمک کند. در ادامه با این نورپردازی‌ها آشنا می‌شویم.

یک: نور پس زمینه برای شیشه‌های شفاف

یکی از ساده‌ترین و البته زیرکانه‌ترین انواع نورپردازی برای ثبت تصاویر خیره کننده از اجسام شیشه‌ای، استفاده از نور پس زمینه است. البته از این نوع نورپردازی نمی‌توانید برای تمام اجسام شیشه‌‌ای استفاده کنید.

نورپردازیاول اینکه این نورپردازی برای ثبت تصویر از محصولاتی مثل ساعت و عینک، خنده‌دار است. علاوه بر این، شیشه‌های رنگی که شدت رنگ آنها زیاد است، معمولاً با این نوع نورپردازی، تصویر جالبی نخواهند داشت.

این نورپردازی بهترین نتیجه را در زمان عکاسی از بطری‌های شیشه‌‌ای شفاف، لیوان‌ها و گیلاس‌ها و ظروف تزئینی شیشه‌‌ای دارد.

نورپردازی پس زمینه یک تکنیک ساده است، که از شفافیت خود شیشه برای ایجاد یک ظاهر شفاف و جذاب استفاده می‌کند. به همین دلیل نباید از آن برای شیشه‌های رنگی و تیره استفاده کرد.

چطور نور پس زمینه را آماده کنیم؟!

برای این کار یک منبع نور ثابت نیاز دارید. می‌توانید از انواع منابع نور LED یا منابع نوری که همراه سافت باکس به فروش می‌رسند، استفاده کنید. به عنوان مثال: نور ثابت SMD 100W Answer به همراه سافت باکس به فروش می‌رسد، که با خرید آن، دیگر درگیر اصلاح کننده‌ها و شکل دهنده‌های نور نخواهید بود. این نور ثابت قابلیت تنظیم میزان نور را دارد و شما را به نتیجه مطلوب می‌رساند. برای آشنایی بیشتر با این نور، می‌توانید به صفحه اختصاصی آن بروید و اگر سوالی داشتید، از مشاوران متخصص ما بپرسید.

نورپردازیاگر از منابع نور LED مثل: نور ال‌‌ای دی مکس لایت Maxlight SL-116AI LED استفاده می‌کنید، برای عکاسی از شیشه‌ها به یک چتر عکاسی سفید هم نیاز پیدا خواهید کرد. اگر چتر عکاسی ندارید، با استفاده از پارچه‌های کاملاً سفید یا فون‌های عکاسی رولی سفید، نور خود را کنترل کنید. امکان مقایسه و بررسی مشخصات فنی این نور در سایت دیدنگار فراهم است. کافی است سری به آنجا بزنید و بهترین‌ها را انتخاب کنید.

برای تنظیم منبع نور حواستان باشد که ارتفاع نور و محصول یکسان بوده و نور دقیقاً پشت محصول‌تان قرار بگیرد. دیفیوزر خود را هم بین نور و محصول قرار دهید. برای اینکه تصویر شما جذاب‌‌‌‌تر شود، می‌توانید دو تخته کاملاً سفید را در طرفین ظرف شیشه‌‌ای قرار دهید و یک تخته سفید هم به عنوان کف زیر آن بگذارید.

با این کار نور شما کاملاً نرم خواهد شد و از تمام جهات به محصول می‌تابد. در نتیجه لکه‌های سفید و بازتاب‌های شدید ناشی از از اجسام شیشه‌‌ای را در تصویر نهایی خود نخواهید داشت.

نورپردازیبرای چیدمان این تنظیمات نورپردازی دقت کنید که، درخشان‌ترین قسمت منبع نور باید از شیشه تابیده شده و روی منحنی‌ها و خطوط ظرف، تاکید کند. برای بالا بردن شدت منحنی‌ها و لبه‌های بیرونی ظرف، به جای تخته‌های سفید طرفین، از تخته‌های مشکی استفاده کنید. این کار باعث ایجاد رنگ‌های جسورانه‌تری در تصویر شما می‌شود. ( به خصوص اگر شیشه‌‌ای که از آن عکاسی می‌کنید، رنگی و شفاف باشد.)

نورپردازی

دو: نور جانبی برای عکاسی از محصولاتی مثل عینک و ساعت

برای محصولاتی که شیشه بخشی از بدنه آنهاست، نورپردازی از طرفین توصیه می‌شود. برای اینکه تصویر تبلیغاتی نهایی شما فوق‌العاده باشد، لیست زیر را آماده کنید:

  • یک محصول تبلیغاتی نسبتاً کوچک (عینک، ساعت و…)
  • یک میز نسبتاً بزرگ
  • منبع نور (می‌تواند ثابت یا فلاش باشد)
  • چتر دیفیوزر
  • تخته‌هایی برای کنترل نور
  • فون رولی سفید بدون هیچ درزی! (این فون را می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان بعد از خرید تحویل بگیرید.)

نورپردازیبرای شروع، محصول را روی میز قرار دهید و منبع نور را که به کمک یک چتر یا سافت باکس پخش می‌شود، درست در سمت چپ محصول‌تان بگذارید. گاهی اوقات ممکن است لازم باشد کمی منبع نور را متمایل کنید و به زاویه 45 درجه‌‌ای محصول بروید. مثلاً: در زمان عکاسی از ساعت‌ها این تغییر زاویه نیاز است که بتوانید بدون هیچ رفلکشن آزاردهنده‌ای، صفحه ساعت را روشن‌تر نشان دهید.

ارتفاع دوربین هم برای عکاسی با این نورپردازی اهمیت دارد. آنقدر آن را بالا نبرید که زاویه عکاسی تبلیغاتی شما از دست برود. بعد از اینکه منبع نور را تنظیم کردید، از فون رولی سفید رنگ استفاده می‌کنید و آن را در کف محصول و بخش پشتی آن آویزان می‌کنید. البته اگر در نظر دارید، فون را زیر مجصول بگذارید، بهتر است از ابتدا این کار را انجام دهید.

حواستان باشد: هیچ خط و خطوطی روی فون نباشد، تا نورپردازی شما را به چالش نکشد. آن را محکم کنید و انتهای آن را در کادر به پایین لنز دوربین بچسبانید تا از ورود نورهای اضافی جلوگیری کند.

حالا نوبت به صفحات کنترل و یا رفلکتور نور می‌رسد، که باید آنها را دقیقاً مقابل منبع نور خود و پشت محصول به شکل V قرار دهید. این تخته‌ها نور را به محصول بازتاب می‌دهند تا از رفلکشن‌های شدید شیشه‌ها جلوگیری کنند.

نورپردازیبرای منبع نور این نوع نورپردازی، می‌توانید از فلاش‌های استودیویی مثل: فلاش تک شاخه گودکس Godox MS200 Monolight به همراه دیفیوزرها استفاده کنید یا یک سافت باکس متناسب با ابعاد سوژه تبلیغاتی تهیه کنید. سافت باکس وسکات ۶۰*۶۰ سانتی متر می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. البته بستگی به ابعاد محصول شما دارد، می‌توانید متناسب‌ترین سایز را در مقایسه با سایر محصولات انتخاب کنید. مشاوران ما، راهنمای شما در تمام مراحل خرید هستند، بنابراین بدون نگرانی می‌توانید هدف و نیاز خود را بگویید، تا زودتر به نتیجه برسید.

تا اینجا با زیروبم نورپردازی اشیا شیشه‌ای آشنا شدیم. حالا برویم سراغ فلزات با بازتاب بیشتر!

نورپردازی حرفه‌ای برای عکاسی از فلزات

عکاسی از اجسام فلزی از شیشه‌‌‌ها بسیار سخت‌تر است؛ چرا که این اجسام بازتاب بیشتری دارند و اگر کنترل نشوند، عکس تبلیغاتی شما نابود خواهد شد! اما خبر خوش اینکه با تکنیک نورپردازی اصولی برای فلزات‌‌ می‌توانید تمام رفلکشن‌‌‌های آنها را مغلوب خود کنید.

نورپردازیتنظیم نور و عکاسی از فلزات را به 3 مرحله تنظیم نور، تنظیمات دوربین و پردازش‌‌‌های بعد از ثبت تصویر تقسیم‌‌ می‌کنیم و با هم هر یک از این مراحل را یاد‌‌ می‌گیریم.

فراموش نکنید که: برای لبه‌‌‌های خارجی ضخیم و رنگ‌‌‌های شدید فلزات، به جای استفاده از فون‌‌‌ها یا تخته‌‌‌های سفید، از رنگ‌‌‌های تیره و مشکی استفاده کنید.

کسب درآمد از عکاسی تبلیغاتی

قدم اول: تنظیم نورپردازی و چیدمان

سوژه تبلیغاتی را روی یک میز یا سطح صاف قرار دهید و دو منبع نور استودیویی بزرگ را در دو طرف آن بگذارید. (در هر طرف سوژه باید یک منبع نور قرار بگیرد.) حواستان باشد که حتماً از دیفیوزرها یا چترها برای پخش کردن نور هر دو منبع استفاده کنید.

نورپردازیسپس فون سفید رولی را پشت محصول قرار دهید و آن را تا پایین و زیر محصول بکشید. در نهایت انتهای فون باید به لنز دوربین شما در کادر متصل شود تا از ورود لکه‌‌‌های نوری بی‌جا جلوگیری کند و نور بیشتری به سوژه بتابد. دوربین باید مقابل سوژه قرار بگیرد و زاویه آن کمی از بالا باشد. منابع نوری هم باید در ارتفاعی بالاتر از محصول شما قرار بگیرند و به پایین خم شوند.

برای عکاسی تبلیغاتی از اجسام فلزی، منابع نوری غیر ثابت، مثل فلاش‌‌‌های استودیویی عملکرد بهتری دارند. چرا که امکان کنترل راحت‌تر آنها را دارید. اما با منابع نور ثابت و LED هم‌‌ می‌توانید از پس این عکاسی برآیید. کیت فلاش استودیویی گودکس Godox MS300-F با داشتن دو پایه و دو منبع نور، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای این تنظیم نورپردازی است. این کیت شما را برای نورپردازری در ژانرهای مختلف به خوبی همراهی می‌کند.

نکته مهمی که حتماً باید قبل از عکاسی از فلزات آن را بررسی کنید، اثر انگشت‌‌‌هایی است روی محصول باقی مانده است. برای این کار از دستکش استفاده کنید و لکه‌‌‌ها و آثار انگشت را پاک کنید تا یک عکاس آماتور به نظر نرسید!

نورپردازی

قدم دوم: تنظیمات مربوط به دوربین

برای ثبت یک عکس با بالاترین کیفیت از محصول تبلیغی، دیافراگم را روی حالت باز بگذارید (f/11 یا حتی بیشتر) و سرعت شاتر را با توجه به نور محیطی خود تنظیم کنید. ایزو باید در حداقل مقدار ممکن خود باشد (ترجیحا 100) و فوکوس دوربین را روی بخش مرکزی سوژه تبلیغاتی خود تنظیم کنید، تا مطمئن شوید بیشترین جزئیات تصویر ثبت‌‌ می‌شود.

تراز سفیدی white balance معمولاً روی حالت اتوماتیک با این تنظیمات عملکرد خوبی دارد؛ اما با توجه به میزان گرمی و سردی منبع نور خود‌‌ می‌توانید آن را به شکل دستی هم تنظیم کنید تا تصویر بهتری داشته باشید.

قدم سوم: استفاده از ویرایش‌گرهای تصویر

اگر برای عکاسی بتوانید نورپردازی را با دقت بالایی تنظیم کنید، در این مرحله کار زیادی نخواهید داشت. با این حال باز هم ممکن است برای از بین بردن لکه‌‌‌های نوری، آثار گرد و غبار و اثر انگشت روی اجسام فلزی، نیاز به استفاده از ابزارهای بهبود و شبیه‌سازی داشته باشید.

نورپردازیدر محصولات فلزی، رنگ اهمیت ویژه‌‌ای دارد. هر چه یک سوژه تبلیغاتی فلزی، تمیزتر دیده شود، جذابیت آن بیشتر خواهد بود. بنابراین با استفاده از براش‌ها و سایر ابزارهای ترمیم‌کننده به جان سوژه تبلیغاتی خود بیفتید و از کوچک‌ترین آثار ناخوشایند روی آن، چشم‌پوشی نکنید!

دیدنگار هر آنچه لازم بود را به شما گفت، حالا نوبت شماست که شروع کنید.

بهترین عکس‌‌‌ها را با نورپردازی حرفه‌ای از آن خود کنید!

نور مهم‌ترین عنصری است که در زمان عکاسی بی‌برو برگرد با آن سروکار خواهید داشت. هرچه اطلاعات شما از قوانین نور و بازتاب آن از اجسام مختلف بیشتر باشد، راحت‌تر با چالش‌‌‌های عکاسی از اجسام مختلف دست و پنجه نرم‌‌ می‌کنید.

بسیاری از عکاسان حرفه‌ای برای عکاسی یک تعریف بیشتر ندارند: عکاسی به معنای شکار بهترین نور روی سوژه است! با این تعریف بهتر است کمی بیشتر از قوانین این پرتوهای عجیب و رفلکشن‌‌‌ها سر در بیاورید.

نورپردازیاگر در زمینه عکاسی تبلیغاتی مشغول باشید، نور بیشتر از هر سبک دیگری برای شما اهمیت پیدا‌‌ می‌کند. چرا که قرار است با استفاده از تکنیک‌‌‌های نورپردازی، بهترین جلوه از یک سوژه تبلیغاتی را ثبت کنید. ما در این بخش کمی شما را راهنمایی کردیم؛ باقی مسیر با خودتان است!

حالا شما از تجربه‌های خود بگویید. با چه مشکلاتی در زمان نورپردازی اجسام تبلیغاتی مواجه شدید؟! آیا تا به اینجا نور بر شما غلبه کرده یا توانستید آن را در مشتان خود بگیرید!؟ در بخش دیدگاه‌ها از چالش‌‌‌های خود برای تنظیم نور برای ما هم بگویید. اگر این مقاله را دوست داشتید، خوشحال می‌شویم با دوستان خودبه اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

 

برای آموزش کامل مهارت های عکاسی صنعتی می توانید در دوره آموزش عکاسی صنعتی و تبلیغاتی آموزشگاه دیدنگار شرکت کنید.

 

دوره های عکاسی و فیلمبرداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.