دوربین عکاسیدنیای عكاسی پر از برندهای صاحب نامی است كه دوربین عکاسی تولید می‌كنند. وقتی نگاهی كوتاه به دنیای دوربین عکاسی در انواع DSLR، Mirrorless و كامپكت می‌اندازیم،‌ برندهای ژاپنی حرف اول و شاید آخر را می‌زنند. از كانن و نیكون گرفته تا سونی و فوجی‌فیلم، توان ژاپن در تولید این تجهیزات حساس است.

در این متن سعی كردیم نگاهی كوتاه به انواع برند دوربین‌های عكاسی بپردازیم. شاید انتخاب از بین 3 برند كانن Canon، نیكون Nikon و سونی Sony قدری سخت‌تر به نظر برسد. رقابت بسیار نزدیكی بین این كمپانی‌ها در جریان است. افرادی كه همچنان طراحی بدنه دوربین برای آن‌ها اهمیت دارد، شاید به سراغ فوجی بروند كه با وجود استفاده از فناوری‌های روز، ظاهر دوربین عكاسی را همچنان تا حدودی كلاسیك حفظ كرده است. در ادامه با ما همراه باشید. پیش به سوی دوربین‌ها!

دوربین عکاسی كانن Canon

دوربین عکاسی

تمام افراد فعال در حوزه عكاسی با این نام آشنا هستند. كانن Canon از 1937 فعالیت خود را آغاز كرد. علاوه بر دوربین عكاسی، كانن در تولید لنز دوربین، تجهیزات پزشكی، اسكنرها و پرینترها نیز فعال است.

مختصری در تاریخ كانن Canon

دوربین عکاسیدر ابتدا یك كارگاه كوچك خیابانی در توكیو بود كه در آن گورو یوشیدا Goro Yoshida به عنوان تعمیركار دوربین‌ها و پروژكتورها فعالیت می‌كرد. یوشیدا از تولیدات آلمانی لایکا Leica و كنتاكس Contax لذت می‌برد؛ خصوصاً مدل‌های Leica Model II و Contax Model 1 كه 1932 و 1933 عرضه شدند. این دو مدل در آن زمان به عنوان بهترین دوربین‌های 35 میلی‌متری شناخته می‌شدند.

مثل یك كودك بازیگوش،‌ یوشیدا اقدام به باز كردن دوربین كرد! به گفته خودش بدون برنامه قبلی اینكار را كرد و قصدش این بود كه بداند Leica Model II از چه بخش‌هایی تشكیل شده است. او می‌گوید كه هیچ آیتِم عجیبی درون آن پیدا نكرد. بخش‌ها متشكل از آلیاژ برنج، آلومینیوم، آهن و لاستیك بود. او اشاره می‌كند كه متعجب بود كه چطور این مواد اولیه ارزان‌قیمت، سرجمع چنین دوربین عكاسی گران قیمتی را سرهم می‌كند؟! یوشیدا از این موضوع عصبانی شده بود.

سال 1933 میلادی بود كه به همراه برادر ناتنی‌اش سابورو اوچیدا Saburo Uchida و یك شخص دیگر با نام تاكئو مائدا Takeo Maeda تیمی تشكیل دادند كه تحت نام یك آزمایشگاه Precision Optical Instruments آغاز به تحقیق كردند. این تحقیقات یك سال بعد منجر به تولید اولین دوربین 35 میلی‌متری ژاپنی با نام The Kwanon شد. این نام بر اساس یكی از الهه‌های بودایی كه پیام‌آور بخشش است، انتخاب شد. این مدل دوربین عکاسی یك نمونه اولیه بود و مدل موفقیت‌آمیز Hansa Canon در فوریه 1936 بود كه وارد بازار شد.

آزمایشگاه یوشیدا و دوستان فاقد توانایی تولیدِ برخی از قطعات خصوصاً لنز بود. آن‌ها از Nippon Kogaku Kogyo لنز را تهیه می‌كردند. جالب است كه بدانید این شركت امروزه با نام نیكون Nikon شناخته می‌شود كه همچنان از رقبای شركت كانن Canon در تولید دوربین عکاسی است.

آغاز شكوفایی كانن بعد از جنگ جهانی دوم

دوربین عکاسیدهم آگوست 1937، یعنی حدوداً دو سال قبل از آغاز جنگ خانمان‌سوز جهانی دوم، شركت كانن ژاپنی با اولین مدیر ارشد یعنی تاكشی میتارای Takeshi Mitarai آغاز به كار كرد. یك سال بعد از جنگ جهانی دوم، SII از كانن Canon، اولین دوربین عكاسی 35 میلی‌متری كه تركیبی از viewfinder /rangefinder است را به بازار عرضه كرد كه مدل موفق آن 1949 میلادی با نام IIB معرفی شد كه قابلیت تعویض لنز هم داشت.

تاریخچه دوربین عكاسی‌ SLR حدوداً به اواخر قرن نوزدهم برمی‌گردد. نسبت به Rangefinder دقت و صحت بالاتری در اختیار عكاس می‌گذارند. اما در آن روزها فناوری موجود باعث می‌شد كه استفاده از Single-Lens Reflex پیچیده به نظر برسد. سال 1959 میلادی كمپانی كانن اولین SLR 35mm را تولید كرد.

امروزه كانن در تولید دوربین عكاسی بسیار متنوع عمل می‌كند و پیدا كردن یك مورد متناسب با كار و سبكی كه دنبال می‌كنید، می‌تواند گیج‌كننده باشد. كانن نیز مانند اكثر شركت‌های تولید كننده دوربین عكاسی در سه فورم فاكتور DSLR، بدون آینه Mirrorless و كامپكت Compact، پیشنهاداتی برای خریداران خود دارد.

گران‌ترین دوربین عکاسی كانن Canon

دوربین عکاسی

دوربین عکاسیخب جالب است كه بدانیم گران‌ترین دوربین عكاسی كانن تا به امروز یك كامپكت است! جدی؟ دوربین عكاسی Diamond Canon IXUS سال 2006 میلادی با مشخصات نه چندان بالا 20 مگاپیكسل و زوم 10 برابری با قیمت 32 هزار دلار به بازار عرضه شد. خب شاید بپرسید دلیل این قیمت سرسام‌آور چیست؟ كانن در یك اقدام عجیب محصولی تولید كرد كه بیش‌تر یك لوازم تزیینی است تا دوربین عكاسی. وجود 338 الماس دور لنز دلیل این قیمت بالاست كه فقط 10 عدد از این مدل تولید شد.

دوربین عکاسیگران‌قیمت بعدی Canon ME20F-SH با كاربری‌های متعدد multi-purpose است. از خصوصیات آن 12 نقطه استاپ، سنسور فول‌فریم CMOS، فیلمبرداری Full HD با سرعت 60 فریم در ثانیه است. شاید تا اینجا هنوز از قیمت چند هزار دلاری آن تعجب كنیم. اما وقتی متوجه می‌شویم كه تا چه حد برای فیلمسازان می‌تواند جالب باشد قدری منطقی می‌شود: ایزو ISO دیوانه‌وار، می‌تواند در شرایط نزدیك به تاریكی مطلق نیز فیلمبردای كند. همچنین برای مستندسازان نیز می‌تواند یك انتخاب بی‌نظیر باشد. درگاه‌های متعدد آن نیز باعث می‌شود تا چنین قیمت گزافی داشته باشد.

شما می‌توانید یك كیت كامل از دوربین عكاسی Canon EOS-1D Mark II با یك لنز 200-400mm برای عكاسی از حیات وحش با مبلغ 17500 دلار خریداری كنید. شامل تجهیزات نورپردازی و سه‌پایه نیز هست.

چند پیشنهاد مقرون به صرفه از دوربین عکاسی كانن Canon

دوربین عکاسی
دوربین عکاسی

  • Canon 5D از بهترین‌های كانن
  • Canon 5D Mark III‌ بهترین DSLR‌ برای ضبط ویدیو
  • Canon 6D بهترین فول‌فریم با قیمت مناسب
  • Canon 7D از بهترین‌های برای عكاسی ورزشی

شما قادر خواهید با حدود چند صد دلار نیز یك دوربین عكاسی DSLR از كانن خریداری كنید و برای افراد با نیازهای مختلف، پیشنهاداتی روی میز است. بعد از یك معرفی اجمالی سراغ یكی دیگر از برندهای معتبر و رقیب هم‌وطن كانن، یعنی كمپانی نیكون Nikon بپردازیم.

تاریخچه نیكون Nikon

دوربین عکاسی

دوربین عکاسیباید به 1917 میلادی بازگردیم. جایی كه Nikon Corporation با نام Nippon Kogaku Tokyo فعالیت می‌كرد. در آن زمان این كمپانی برای ساخت لنز شهرت بسیاری داشت و حتی كانن Canon در ابتدای راه از لنزهای Nippon در ساخت دوربین عكاسی خود استفاده می‌كرد. در طول جنگ جهانی دوم نیكون بیش از 30 كارخانه با 2000 كارگر راه‌اندازی كرد تا دوچشمی‌ها (دوربین شكاری)، لنزها، دید برای بمب‌افكن، دوربین زیردریایی و مواردی از این قبیل برای ارتش ژاپن تولید می‌كرد. اولین دوربین عکاسی نیكون سال 1948 با نام Nikon I تولید شد.

نیكون و بازار امروز

دوربین عکاسی

دوربین عکاسیدوربین‌های عكاسی نیكون Nikon امروزه در سه دسته DSLR، بدون آینه و كامپكت تولید می‌شوند. یكی از دوربین‌های محبوب چند هزار دلاری Nikon D850 است. حسگر 46 مگاپیكسلی فول‌فریم و فوكوس با 153 نقطه از قابلیت‌های اساسی این دوربین عكاسی نیكون است. این دستگاه قابلیت ضبط ویدیوی 4K با سرعت 30 فریم در ثانیه را دارد.

دوربین عكاسی بدون آینه نیكون Nikon Z5 نیز هواخواهان زیادی داشته است. یك دوربین عكاسی فول‌فریم و سنسور 24.3 مگاپیكسلی، قابلیت ضبط 4K و 1080p كه قیمت پایین‌تری دارد و می‌تواند اكثر نیازهای شما را برطرف كند.

برویم سراغ برند بعدی. دوربین‌های خاص و طرفداران خاص!

برند فوجی فیلم Fujifilm

دوربین عکاسی

دوربین عکاسیاین كمپانی ژاپنی در تولید تجهیزات عكاسی، اپتیك، تجهیزات اداری و پزشكی، بیوتكنولوژی و شیمیایی فعالیت می‌كند. آغاز فعالیت به 1934 میلادی بازمی‌گردد كه با قصد فیلم‌های عكاسی بود. در ابتدا برای دوربین‌های عكاسی بدون آینه APS-C معروف بود و اخیراً به خاطر medium-format. همچنین به طراحی دوران كلاسیك بسیار پایبند است و به زیبایی بدنه دوربین عكاسی اهمیت بالایی می‌دهد.

گفته می‌شود كه در دهه هفتاد میلادی، استیو ساسون در حالی كه با كُداك Kodak در حال فعالیت بود، اولین دوربین عکاسی دیجیتال فوجی را اختراع كرد. فوجی Fuji نیز در 1988 میلادی در یك نمایشگاه از اولین دوربین دیجیتال عكاسی رونمایی كردند كه قابلیتِ ذخیره اطلاعات روی كارت حافظه را دارد. ظرفیت كارت حافظه طراحی توشیبا، 2 مگابایت SRAM بود و قابلیت ذخیره 5 تا 10 عكس را داشت. فوجی یكی از كمپانی‌هایی است كه افراد حرفه‌ای را به خود جلب می‌كند.

دوربین عکاسیپیش‌ترها شاید رقابت نزدیك‌تر بود و افراد حرفه‌ای در انتخاب مابین كانن و نیكون شك می‌كردند، امروزه فوجی جان تازه‌ای پیدا كرده است و مورد توجه افراد حرفه‌ای قرار می‌گیرد. دوربین‌های بدون آینه Mirrorless و لنزهای سری X فوجی‌فیلم Fujifilm نمونه‌های توانایی به بازار عرضه كرده است. می‌توانیم به دوربین عكاسی حرفه‌ای فوجی X-T1 IR اشاره كنیم كه در محدوده قیمتی که دارد، می‌تواند یك انتخاب مناسب باشد. فوجی به یاد دنیای كلاسیك و پیش از آغاز دیجیتال از دوربین‌های چاپ سریع نیز برخوردار است.

یكی از دوربین‌های عكاسی حرفه‌ای فوجی با نام Fujifilm GFX 100 است. یك بدون آینه Mirrorless با رزولوشن موثر 100 مگاپیكسلی، 1400 گرم وزن دارد. این دوربین عكاسی می‌تواند با كیفیت 4K و سرعت 30 فریم در ثانیه فیلم‌برداری كند.

خب رسیدیم به برند شناخته شده در تمام تولیدات دیجیتال. سونی!

سونی Sony فعال در همه زمینه‌ها

دوربین عکاسی

دوربین عکاسیابركمپانی سونی انواع لوازم و تجهیزات الكترونیك را تولید می‌كند. اكثر افراد با این برند آشنا هستند. سونی در تولید دوربین عكاسی و لنزهای با كیفیت بالا نیز فعالیتِ حرفه‌ای دارد. اولین دوربین عكاسی دیجیتال سونی سال 1988 وارد بازار شد. سونی تا 1996 تولید دیگری نداشت تا اولین سایبرشات را معرفی كرد. دوربین‌های عكاسی دیجیتال جمع و جور سونی كه در بین عموم هم از شهرتِ بالایی برخوردار هستند. با الحاق Konica Minolta به سونی، صنعت سونی در این زمینه هم مورد توجه همگان قرار گرفت و یكی از پرچم‌داران دنیای تولید دوربین عكاسی سونی Sony ژاپن است. سونی بزرگترین تولیدكننده سنسورهای دیجیتال است. علاوه بر تولید برخی سنسورهای رقبا، 70 درصد از سهم بازار سنسورهای دوربین در گوشی‌های هوشمند نیز به سونی تعلق دارد.

امروزه شاید بیش از همه دوربین عكاسی سری آلفا مورد توجه باشد. می‌توانیم به Sony Alpha a1 Mirrorless اشاره كنیم. یك فول‌فریم با رزولوشن 50 مگاپیكسلی كه چند هزار دلار قیمت دارد و جزو حرفه‌ای‌ها گران‌قیمت برای كاربران ایرانی به شمار می‌رود. با وجود قابلیت ضبط 8K شما یك هیبرید فوق‌العاده برای هركاری خواهید داشت.

وقتی به این لیست نام‌های پاناسونیك و الیمپوس Olympus را هم اضافه می‌كنیم با كمال تعجب می‌بینیم كه تمام كمپانی‌های معتبر و نام‌آشنای ما ژاپنی از آب درآمدند!

دوربین عکاسی اكشن و جمع و جور

دوربین عکاسی

دوربین عکاسیدر دنیای عكاسی اكشن یا در حال حركت هم گزینه‌های دیگری به عنوان برند تولید كننده داریم. برای مثال می‌توانیم به Hero 10 black اشاره كنیم كه سنسور 23 مگاپیكسلی در كنار ضبط ویدیو با كیفیت 5.3K و سرعت 60 فریم در ثانیه و اسلوموشن‌های 2.7K با 240 فریم در ثانیه یك انتخاب بی‌نظیر است. همچنین كمپانی DJI چینی محصول Osmo Action رقابت نزدیكی با برند آمریكایی گوپرو GoPro دارد.

این دوربین‌ها كه نظر ورزشكاران را به خود جلب می‌كند كاربری به خصوصی برای صحنه‌های اكشن دارند. قابل حمل بودن در كنار فیلم‌برداری باعث می‌شود تا این دوربین‌ها را به عنوان یك نسل جدید یاد كنیم كه نه دوربین عكاسی است نه فیلم‌برداری، ولی كار هر دو را انجام می‌دهد.

قدمت و دوربین عکاسی لایکا آلمانی Leica

دوربین عکاسی

دوربین عکاسیاولین دوربین عكاسی 35 میلی‌متری توسط اسكار بارناك Oscar Barnack در سال 1913 میلادی معرفی شد. در 1930 Leica I تولید شد كه اولین سیستم با قابلیت تعویض لنز است. در آن زمان در كنار لنز 50 میلی‌متری معمول، یك 35 میلی‌متری عریض Wide و یك 135 میلی‌متری تله‌فوتو برای عكاس مهیا بود. ایده شروعِ فعالیت برند كانن از اقدام یوشیدا در باز كردن Leica I حاصل آمد.

كدام برند دوربین عكاسی را انتخاب كنم؟

دوربین عکاسیاین موضوع به تجربه و سبك كاری شما باز می‌گردد. مشخصاً 4 كمپانی كانن، نیكون، فوجی‌فیلم و سونی همگی نیازهای شما را با دوربین‌های عكاسی متنوع و لنزهای متفاوت برطرف خواهند كرد. شاید مدت‌ها زمان ببرد تا به یك انتخاب از بین برندهای متفاوت دست بزنید. بخشی از این وسواس ناشی از اثر تاریخی برند و همچنین واكنش افراد به فناوری‌های جدید است.

نظر شما چیست؟ در دنیای دیجیتالِ امروزی به جز دوربین‌های كانن، نیكون، سونی و فوجی‌فیلم چه برندهایی را برای خرید معتبر به شمار می‌آورید؟ در مقاله‌های دیگر به صورت تخصصی‌تر از تجارب افراد خواهیم گفت. اگر این مقاله را دوست داشتید، خوشحال می‌شویم آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

دسته بندی ها: