عمق میدان در عکاسی طبیعت

در این سری مقالات قصد داریم شما را با تکنیک های عکاسی طبیعت در قالب 11 مقاله‌ی مختصر اما کاربردی آشنا کنیم. در آخرین مقاله از این سری، با عنوان ” عمق میدان در عکاسی طبیعت ” می‌توانید، با یک راهکار ساده و موثر آشنا شوید.

عکاسی با دوربین کانن Canon EOS Rebel T2i با تنظیمات f/14-1/250 Sec و ایزوی 400 ( لنز ثابت 50 میلیمتری )

نورسنجی دوربین من در هنگام ثبت عکس این تصویر مشخصات f/10-1/250 Sec بود. عمق میدان در عکاسی طبیعت و همچنین نمایش جزئیات دقیق از این درخت تقریبا با این تنظیمات به‌دست می‌آمد. انتخاب تنظیمات صحیح همان‌طور که در عکس‌های زیر مشاهده می‌کنید، موجب شده است هر آنچه که در فریم من وجود دارد با جزئیاتی دقیق به ثبت برسد. سایه‌ی برگ‌ها و تنوع رنگ آنها در کنار آبشاری که در بک گراند تصویر مشاهده می‌کنید، برخی از این جزئیات می‌باشند. انتخاب صحیح عمق میدان در عکاسی طبیعت می‌تواند تمام جزئیات اثرگذار در این سبک عکاسی را به‌خوبی به تصویر بکشد و به کادربندی شما معنا بخشد. به‌طور مثال می‌توان به ترکیب زیبای رنگ ساقه‌های اصلی درخت موجود در کادر اشاره کرد که ترکیبی است از رنگ‌های قرمر و نارنجی در تقابل با تنه‌ی درخت. همچنین ترکیب این فضای شلوغ با یک بک گراند، که بافتی ساده و هموار دارد نیز به زیبایی‌های عکس افزوده است.

عمق میدان در عکاسی طبیعت

در این سه عکس نمونه می‌توان به‌خوبی به تنظیمات دیافراگم جهت دست‌یابی به عمق میدان در عکاسی طبیعت اشاره کرد. تصویر میانی در مود P و با تنظیمات نوردهی f/10 به ثبت رسیده است. در حالی که تصویر سمت چپ در همین مود و با تنظیمات f/14 به ثبت رسیده است. عکس سمت راست نیز که عکس اصلی من پیش از ویرایش و کراپ کردن تصویر است، به‌گونه‌ای قاب بندی شده که ساقه‌های درخت پیش زمینه به آبشار موجود در پس زمینه‌ی عکس اشاره داشته باشد و چشم مخاطب را به آن سمت هدایت کند. البته همان‌طور که در این سری مقالات بارها به آن اشاره داشتم، تمامی عکس‌های سفر عکاسی شما قطعا نمی‌تواند عکس‌های کاملی باشند و ممکن است بسیاری از آنها را پاک کنید و یا از دل آنها ترکیب بندی و قاب بندی‌های جدیدی را بیابید.

مقاله پیشنهادی
تکنیک های عکاسی طبیعت : ترکیب بندی در عکاسی طبیعت
7 ترفند کاربردی و حرفه ای برای عکاسی در سفر

اثر عمق میدان در عکاسی طبیعت و انتخاب صحیح آن می‌تواند تعداد عکس‌های قابل قبول شما را در یک سفر عکاسی طبیعت افزایش دهد. البته این امر نیز همچون سایر ترفندهای این بخش، نیازمند تمرین و تکرار است. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنم صبورانه عکاسی کنید و هر چند وقت یکبار و البته بهتر است در هر عکس، ذهن خود را از قاب‌های ثابت عکاسی‌ای که می‌دانید خالی کرده و با نگاهی نو، قاب و عمق میدان در عکاسی طبیعت را بیابید. با همین نگاه بود که من دریافتم شاید باید در این عکس، از آبشار بک گراند صرف نظر کرده و قاب بندی و عمق میدان در عکاسی طبیعت خود را متوجه شاخه‌های درهم‌تنیده و زیبای این درخت کنم.

ما در مجله‌ی وب سایت دیدنگار در مقالاتی متعدد و کاربردی شما را با ترفندهای فراوانی از عکاسی طبیعت و عکاسی لند اسکیپ آشنا کرده‌ایم. برای آگاهی بیشتر نسبت به تکنیک ها و سبک‌های عکاسی نیز، مقالاتی جامع و متنوع در وب سایت ما وجود دارد.

برخی از مقالات عکاسی طبیعت و لنداسکیپ
آموزش عکاسی از مناظر شهرهای ساحلی در ساعت آبی !
آموزش عکاسی انتزاعی از طبیعت
7 تکنیک بی‌نظیر عکاسی از طبیعت !
اشتباهات رایج در عکاسی طبیعت
مبانی و اصطلاحات نورپردازی مقدماتی

عمق میدان در عکاسی طبیعت ، ترفند و تکنیکی است کاربردی و اثرگذار، که می‌تواند از یک منظره، حداکثر زیبایی و شگفتی را به بیننده منتقل کند. به شما توصیه می‌کنیم تکنیک‌ها و ترفندهای معرفی شده در این سری مقالات را از دست ندهید.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله تکنیک های عکاسی طبیعت : عمق میدان در عکاسی طبیعت برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: