چگونه در فتوشاپ افکت وینیت را بسازیم

وینیت یکی از افکت های محبوب و خلاقانه در ویرایش تصاویر است که گوشه‌های عکس را تاریک می‌کند و تصویر از داخل روشن تر به نظر می‌رسد.

گرچه عکاسان سعی می‌کنند از تاریک شدن گوشه‌ها در عکس‌های خود جلوگیری کنند، اما بسیاری هستند که برای ادیت کردن عکس خود از این افکت استفاده می‌کنند. نرم افزار‌های مختلفی برای ویرایش عکس وجود دارند که می‌توانید به کمک آنها افکت وینیت را به عکس خود اضافه کنید.

فتوشاپ این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید فیلتر وینیت را به عکس خود اضافه کنید، ولی من در این آموزش به شما یاد می‌دهم که چطور اصولی تر و بهتر از این افکت استفاده کنید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
فیلتر High Pass در فتوشاپ برای داشتن عکس‌هایی شارپ

1. تصویر خود را باز کنید

ابتدا تصویر خود را در فتوشاپ باز کنید. من با عکس زیر کار خواهم کرد.

عکس اولیه بدون ادیت که قرار است با آن کار کنیم

2. یک محیط بیضی بکشید

با استفاده از ابزار elliptical marquee tool یا استفاده از کلید میانبر M ، یک محیط بیضی وسط عکس خود ایجاد کنید که از گوشه بالا سمت چپ شروع می‌شود و تا گوشه پایین سمت راست می‌آید.

ناحیه بیضی را در مرکز عکس خود ایجاد کنید

3. به ناحیه انتخاب شده خود feather اختصاص بدهید

برای ایجاد افکت وینیت باید به ناحیه انتخاب شده یک feather اختصاص دهید. برای این کار به مسیر Select > Modify > Feather بروید. من از یک تصویر کوچک استفاده می‌کنم برای همین 75 پیکسل کافی بود اما اگر از تصویری بزرگ استفاده می‌کنید این عدد را بیشتر کنید. ممکن است تا 250 پیکسل نیاز داشته باشید.

feather را تنظیم کنید

4. ناحیه انتخاب شده را معکوس کنید

در حال حاظر ما یک ناحیه بیضی را انتخاب کردیم، ولی باید نواحی بیرونی آن را برای ایجاد افکت انتخاب کنیم. برای این کار از طریق منو select گزینه inverse را انتخاب کرده یا از کلید میانبر CTRL + Shift + I استفاده می‌کنیم.

انتخاب را معکوس کنید

5. یک لایه curves ایجاد کنید

در حالی که محیط انتخاب شده تان هنوز فعال است به مسیر Layer > New Adjustment Layer > Curves بروید. با این کار تغییری در تصویر شما ایجاد نمی‌شود، اما یک لایه تنظیمات در بالای لایه پس زمینه در پنل Layers سمت راست شما ایجاد می‌شود. نکته مهم اینجاست که در لایه ایجاد شده یک ماسک دقیقا به اندازه محیط انتخاب شده شما باید وجود داشته باشد.

لایه ی curves بالای عکس اصلی ما ایجاد خواهد شد

6. curves را برای تنظیم افکت وینیت تغییر دهید

در نهایت می‌توانید با دستکاری لایه curves ، میزان تاثیر افکت وینیت را تنظیم کنید. ابتدا روی منحنی کلیک کنید تا یک نقطه ایجاد شود. سپس آن را بالا و پایین بکشید و جابجا کنید تا گوشه‌های عکس تاریک شوند. اگر به سمت پایین بکشید تاریک و اگر به سمت بالا بکشید روشن می‌شود.

تغییرات را در لایه ی curves ایجاد کنید

هر چقدر می‌خواهید تغییر در منحنی ایجاد کنید تا به نتیجه دلخواه برسید و سپس آن را ذخیره کنید. توجه داشته باشید به این دلیل که تنظیمات افکت وینیت روی یک لایه جداگانه انجام می‌شود، می‌توانید در انتها به طور کامل آن را حذف کنید، بدون اینکه در عکس اصلی و کیفیت آن تغییری ایجاد شود.

افکت وینیت در فتوشاپ
تصویر نهایی

در نهایت همه چیز به شما بستگی دارد که تا چه حد بخواهید از افکت وینیت در عکس خود استفاده کنید. از اشکال و موقعیت‌های مختلف برای به وجود آوردن این افکت استفاده کنید و از ارائه حالت‌های مختلف نترسید. باید ببینید عکس شما در کدام شرایط بهتر می‌شود. گاهی باید به میزان کم و ظریفی از افکت وینیت استفاده کنید و گاهی باید با اغراق آن را به کار ببرید.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله آموزش ساخت حرفه ای افکت وینیت (Vignette) در فتوشاپ برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: