مقایسه دوربین Canon 750D و Nikon D5300

1562
مقایسه دوربین Canon 750D و Nikon D5300
مقایسه دوربین Canon 750D و Nikon D5300Reviewed by دیدنگار on Feb 15Rating: 5.0مقایسه دوربین‌های دیجیتال | ⭐️ مقایسه دوربین کنون 750D و نیکون D5300مقایسه دوربین 750D و D5300 | ⭐️ در این مقاله به مقایسه دوربین 750D و D5300 به صورت کامل خواهیم پرداخت تا برای انتخاب بین این دو به یک نتیجه منطقی برسید..مقایسه دوربین Canon 750D و Nikon D5300

در این مقاله به مقایسه دوربین ۷۵۰D و D5300 به صورت کامل خواهیم پرداخت تا اگر برای خرید بین این دو شک دارید به یک نتیجه منطقی برسید.

کانن ۷۵۰D (که در برخی مناطق به اسم T6i نیز شناخته می‌شود) و نیکون D5300 دو دوربین دیجیتال کراپ سنسورند که به ترتیب در فوریه ۲۰۱۵ و اکتبر ۲۰۱۳ معرفی شدند. هر دو دوربین مجهز به یک سنسور APS – C با رزولوشن ۲۴ مگاپیکسل هستند. در ادامه مقاله به بررسی بدنه، حسگر، ویژگی ها و پورت های این دو دوربین می‌پردازیم.

بدنه

در هر دو دوربین صفحه نمایش جلوی بدنه قرار گرفته است. ارتفاع ۷۵۰D حدود ۳ میلیمتر، عرض آن حدود ۷ میلیمتر و طول آن حدود ۲ میلیمتر از D5300 بیشتر است. وزن ۷۵۰D نیز حدود ۱۴ درصد بیشتر است که مقدار قابل توجهیست. به طور کلی دوربین نیکون دارای بدنه جمع و جور تری نسبت به رقیب خود می‌باشد و برای حمل و نقل مناسب تر است. در عکس های زیر به طور کامل اندازه و وزن این دو دوربین را با هم مقایسه می‌کنیم.

750d
d5300
750d vs d5300

البته مقایسه ای که در عکس های بالا صورت گرفته بدون در نظر گرفتن لنز است و یقینا شما دوربین را بدون لنز استفاده نخواهید کرد. با این حال از آنجایی که قطع سنسور هر دو دوربین از نوع APS – C می‌باشند، اندازه و وزن لنزها تقریبا مشابه است.

باتری ۷۵۰D از نوع LP – E17 توانایی ثبت حدود ۴۴۰ عکس با هر بار شارژ و باتری D5300 از نوع EN – EL14a توانایی ثبت ۶۰۰ عکس با هر بار شارژ کامل را دارد. یعنی D5300 برای حدود ۱۶۰ عکس بیشتر شما را همراهی خواهد کرد.

از لحاظ قیمت نیز هر دو دوربین حدودا در یک رده قرار دارند و با توجه به قیمتشان برای شروع عکاسی بسیار مناسبند. هر دو دوربین را می‌توانید با بهترین قیمت و خدمات پس از فروش به همراه لنزهای مورد نظر از دیدنگار تهیه کنید.

در ادامه مقایسه دوربین ۷۵۰D و D5300 به بررسی حسگر آن‌ها به طور کامل خواهیم پرداخت.

حسگر

سایز حسگر یک عامل تعیین کننده در کیفیت نهایی تصویر است. سنسور بزرگ نسبت به سنسور کوچک دارای پیکسل های بزرگتریست که محدوده داینامیکی وسیع‌تر و عمق رنگی بیشتری را ارائه می‌دهد. همچنین در جدا کردن سوژه از پس زمینه و کاهش عمق‌میدان حسگر های بزرگ عملکرد بهتری دارند.

اما از طرفی دیگر سنسورهای بزرگتر به معنی بالا رفتن قیمت و افزایش حجم و وزن لنز است.

هر دو دوربین ۷۵۰D و D5300 دارای حسگر CMOS قطع APS – C هستند اما حسگر D5300 حدود ۱۱ درصد بزرگتر است. ضمنا نسبت عرض به طول حسگر در هر دو دوربین ۳ به ۲ می‌باشد.

گرچه D5300 حسگر بزرگتری دارد اما هر دو دوربین دارای رزولوشن ۲۴ مگاپیکسلند و این یعنی تراکم پیکسل های D5300 کم تر و سایز پیکسل های آن بزرگتر است. سایز هر پیکسل در D5300 و ۷۵۰D به ترتیب ۳٫۹۱ و ۳٫۷۲ میکرومتر می‌باشد. سایز پیکسل بزرگتر به معنی نورگیری بهتر است و این به کاهش نویز و افزایش کیفیت تصاویر کمک می‌کند.

البته ۷۵۰D نسبت به D5300 جدیدتر است و در ساخت حسگر آن از تکنولوژی های جدیدتری استفاده شده که کوچک بودن سایز پیکسل ها را جبران می‌کند. همچنین دوربین D5300 نیکون هیچ فیلتر مسدود کننده ای ندارد تا تمام جزئیات مستقیما به حسگر برسند و ثبت شوند.

۷۵۰D دارای سنسور تشخیص فاز است که با شناسایی کردن تعدادی از پیکسل‌ها عملیات فوکوس کردن را سریع تر و دقیق تر حتی در زمان ظبط ویدیو می‌کند.

حساسیت ایزو در هر دو دوربین در محدوده ۱۰۰-۱۲۸۰۰ متغیر است و می‌شود آن را تا محدوده ۱۰۰-۲۵۶۰۰ نیز ارتقا داد.

از سال ۲۰۰۷ کمپانی DXO عملکرد دوربین ها و سنسور های مختلف را با یک روش ثابت ارزیابی کرده و نتایج را منتشر می‌کند. آزمایش DXO بر اساس محدوده داینامیکی (عکاسی منظره)، عمق رنگ ( عکاسی پرتره) و حساسیت نور (عکاسی ورزشی) انجام می‌شود.

در مقایسه دوربین ۷۵۰D و D5300 از نظر DXO نماینده نیکون کیفیت تصویر بهتری را ارائه می‌دهد و نمره کلی آن ۱۲ تا (نمرات از ۱۰۰ محسابه می‌شوند) بالاتر است. DXO برای دوربین ۷۵۰D امتیاز کلی ۷۱ و برای دوربین D5300 امتیاز کل ۸۳ را در نظر گرفته است. در جدول زیر امتیازات DXO در بخش های مختلف را می‌توانید مشاهده کنید.

امتیاز نهاییعکاسی ورزشیعکاسی منظرهعکاسی پرترهنام دوربین
۷۱۹۱۹.۰۱۲۲۲٫۷۷۵۰D
83133813.924.0D5300

از لحاظ فیلمبرداری هر دو دوربین مشخصات یکسانی ارائه می‌دهند و توانایی ظبط فیلم با کیفیت بسیار خوبی را دارند. هر دو دوربین می‌توانند با کیفیت ۱۰۸۰P FullHD و با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه فیلمبرداری کنند. اما در مقایسه دوربین ۷۵۰D و D5300 نماینده کانن دارای سرعت فوکوس بیشتری در فیلمبرداری است.

امکانات

علاوه بر بدنه و سنسور دوربین ها می‌توانند در دامنه‌ی وسیعی از امکانات با هم متفاوت باشند. مانند منظره‌یاب یا صفحه نمایش یا توانایی کنترل نور در شرایط نوری شدید. در جدول زیر به مقایسه دوربین ۷۵۰D و D5300 از نظر همین ویژگی‌ها خواهیم پرداخت.

لرزشگیر تصویرفلاش داخلیحداقل سرعت شاترحداکثر سرعت شاترصفحه نمایش لمسیصفحه نمایش متحرکسایز صفحه نمایشصفحه نمایش دومنام دوربین
خیربله۳۰۱/۴۰۰۰بلهبله۳٫۰خیر۷۵۰D
خیربله۳۰۱/۴۰۰۰خیربله۳٫۲خیرD5300

یکی از برتری های ۷۵۰D نسبت به رقیب خود داشتن صفحه نمایش لمسی است. این مورد می‌تواند در فوکوس کردن به شیوه دستی به شما کمک کند.

صفحه نمایش متحرک یکی از ویژگی های مفید برای عکاسی از زوایای خاص و یا گرفتن سلفی است که هر دو دوربین این قابلیت را دارند.

هر دو دوربین از کارت‌های حافظه از نوع SDXC پشتیبانی می‌کنند و می‌توانید عکس های خود را در آن ذخیره کنید.

اتصالات

وجود درگاه‌های ارتباطی مختلف در دوربین می‌تواند منجر به سهولت انتقال فایل ها از دوربین روی سایر دیوایس ها مثل کامپیوتر یا گوشی یا نمایش آنها روی تلویزیون شود.

NFCWiFiUSBHDMIجک هدفونپورت میکروفوناسپیکر داخلیمیکروفون داخلی نام دوربین
بلهبله۲٫۰miniخیربلهمونواستریو۷۵۰D
خیربله۲٫۰miniخیربلهمونواستریوD5300

با این که هر دو دوربین توقف تولید شده اند اما هنوز هم می‌توانید آنها را در بازار پیدا کنید یا اینکه به دنبال جایگزین آنها باشید. می‌توانید به جای ۷۵۰D روی ۸۰۰D و به جای D5300 روی D5600 فکر کنید.

خلاصه

برتری های Nikon D5300

 • جزئیات بیشتر به خاطر حذف فیلترهای اضافی
 • کیفیت بالاتر تصویر از نظر DXO
 • رنگ‌بندی بهتر و طبیعی تر
 • محدوده داینامیکی بیشتر
 • عکاسی بهتر در نور کم
 • صفحه نمایش بزرگتر
 • وزن کمتر و ابعاد کوچکتر
 • باتری قوی‌تر

برتری های Canon 750D

 • وجود فیلتر anti – alias و کنترل بهتر پدیده moire
 • فوکوس خودکار بهتر در عکاسی و فیلمبرداری
 • صفحه نمایش لمسی
 • پشتیبانی از NFC

اگر تعداد بررسی های مقایسه بالا برای شما مهم است که برنده مشخص است اما به طور کلی باید به ترجیهات شخصی و نیاز های خود در عکاسی نگاه کنید تا متوجه شوید کدام دوربین برای شما مناسب‌تر است. زیرا ممکن است تنها یک ویژگی خاص برای شما مهم باشد.

مقایسه‌های فنی تا حد زیادی به شما در تصمیمم گیری کمک می‌کند اما در نهایت چیزی که مهم است کیفیت تصویر است که در مقایسه های فنی امکان آن وجود ندارد. پس باید دوربین ها را ببینید و از تجربه های کاربری افراد مختلف استفاده کنید تا بتوانید یک انتخاب خوب برای خود داشته باشید.

شما نیز اگر تجربه کار با این دوربین ها را دارید، در مقایسه دوربین ۷۵۰D و D5300 تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله مقایسه دوربین Canon 750D و Nikon D5300 برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

ارسال نظر

*

code

-->