اکستندر چیست؟ راهنمای کامل خرید کانورتور

اکستندر

تا به حال شده بخواهید برای عکاسی از سوژه مورد نظرتان به او نزدیک‌‌تر شوید، اما با محدودیت فاصله روبرو شده باشید؟! راه‌حل این چالش استفاده از تله کانورتور یا همان اکستندر لنز است.

رینگ معکوس این چالش بیشتر در زمان عکاسی ماکرو اتفاق می‌افتد. معمولاً برای عکاسی ماکرو عکاس به سوژه نزدیک می‌شود تا کادر بسته‌‌تری داشته باشد؛ اما در سبک عکاسی حیات وحش یا عکاسی ورزشی این امکان برای عکاس وجود ندارد. اینجا جایی است که می‌توانید از یک تله کانورتور برای تنظیم فاصله کانونی و ثبت قاب دلخواه‌تان بهره ببرید.

البته استفاده از یک کانورتور بدون این که نتیجه نهایی عکسی تار باشد، قلق دارد! در این بخش همراه ما باشید تا تله کانورتورها را دقیق‌‌تر بشناسیم و با مزایا و معایت استفاده از آنها آشنا شویم.

تله کانورتور Teleconverter یا اکستندر Extenders چیست؟

اکستندر یا مبدل تله، از لوازم جانبی مربوط به لنزها هستند که به بخش انتهایی لنز متصل شده و بین لنز و مانت دوربین قرار می‌گیرند. این تجهیزات جانبی می‌توانند فاصله کانونی را بیشتر کنند. رایج‌‌ترین تله کانورتورها 1.4x و 2x هستند؛ هر چند که برند نیکون نسخه‌های 1.7x هم تولید می‌کند. احتمالاً حدس زده‌اید که این اعداد چه معنایی دارند؛ این ضریب‌ها در فاصله کانونی ضرب می‌شوند تا آن را گسترده‌‌تر کنند.

رینگ معکوسبرای مثال: اگر یک لنز با فاصله کانونی متغیر 200-70 میلی‌متر داشته باشد با یک اکستندر که ضریب 2x دارد به یک لنز 400-140 میلی‌متر تبدیل می‌شود.

اما اینجا یک نکته وجود دارد! تبدیل ساده و سریع یک لنز با فاصله کانونی کم به فاصله کانونی بیشتر، آنقدرها هم بی هزینه نیست! استفاده از یک تله کانورتور می‌تواند حداکثر دیافراگم و وضوح تصاویر را کاهش دهد؛ چرا که میزان نور کاهش پیدا کرده است.

به عنوان مثال: استفاده از یک اکستندر با ضریب 1.4x می‌تواند حداکثر دیافراگم را یک گام، و استفاده از تله کانورتورهای 2x حداکثر دیافراگم را تا 2 گام کاهش می‌دهد. اکستندرهای نیکون با ضریب 1.7x نیز حداکثر دیافراگم را 1.5 گام کمتر می‌کنند.

اگر شما یک لنز فیکس 300 میلی‌متری با دیافراگم f/2.8 داشته باشید، بعد از استفاده از کانورتور 2x کارایی آن به لنز 600 میلی‌متری با دیافراگم f/5.6 تغییر خواهد کرد.

تغییراتی که تله کانورتورها ایجاد می‌کنند شامل هر دو نوع لنز فیکس و زوم است. با این حال باید توجه داشته باشید که برخی از لنزها با اکستندرها سازگاری ندارند. پس پیش از خرید این تجهیزات از مشخصات پشتیبانی کننده لنز خودتان مطمئن شوید. مثلاً لنزهای واید به دلیل طراحی فیزیکی عناصر عقب لنز، نمی‌توانند با یک اکستندر سازگار باشند.

رینگ معکوس

اکستندر

تله کانورتور در چه سبک عکاسی به کار می‌آید؟!

نکته مهمی که پیش از خرید اکستندر لنز باید در نظر داشته باشید این است که این تجهیزات جانبی را نمی‌توانید جایگزین لنزهای با فاصله کانونی بیشتر کنید. در واقع تله کانورتورها را معمولاً به دو دلیل خریداری می‌کنند.

  • عکاسانی که سبک عکاسی حیات وحش یا عکاسی ورزشی را دنبال می‌کنند، امکان نزدیک شدن به سوژه را ندارند. در نتیجه از این تجهیزات برای ثبت تصویر بدون نزدیک شدن به سوژه بهره می‌گیرند.
  • عکاسانی که به دنبال یک قاب بسته از سوژه خودشان هستند، به دنبال انواع اکستندرها می‌روند. چرا که با استفاده از این تجهیزات می‌توانید فضای منفی اطراف سوژه را به حداقل ممکن برسانید.

رینگ معکوسفراموش نکنید که قبل از خرید از سازگاری لنز خودتان مطمئن شوید. برای کسب اطمینان می‌توانید از مشاوران متخصص ما کمک بگیرید. برای بررسی انواع مبدل لنز و کانورتور و اکستندر پیشنهاد می‌کنیم سری به فروشگاه دیدنگار بزنید.

یکی از انتخاب‌های خوب برای تبدیل لنزهای المپیوس، کانورتور / اکستندر الیمپوس مدل MF-2 است که می‌توانید مشخصات فنی دقیق‌تر آن را در صفحه اختصاصی‌اش ارزیابی کنید.

مزایای استفاده از تله کانورتورها چیست؟!

مبدل‌های لنز از نوع اکستندر به دلیل داشتن سه مزیت عمده، محبوب شده‌اند.

رینگ معکوسمهم‌‌ترین مزیت استفاده از این تجهیزات، فراهم شدن فاصله کانونی بیشتر است که می‌تواند به عکاس کمک کند. هر چند که نمی‌توان آنها را با لنزهای مخصوص ماکرو یکی دانست، با این حال می‌توانند تا حد زیادی عکاسی در سبک‌های مختلف را ساده‌تر کنند.

دو مزیت مهم دیگر این لنزها هم وزن و قیمت پایین‌‌تر است. در واقع شما با بودجه‌ای بسیار کمتر از خرید لنزهای ماکرو، یک تله کانورتور خریداری می‌کنید. در ضمن این تجهیزات بر خلاف لنزهای ماکرو که واقعاً سنگین هستند، وزن کمی دارند. پس با وزن و قیمت کم، فاصله کانونی لنز خود را بیشتر می‌کنید.

اما یک مزیت پنهان دیگر نیز در استفاده از کانورتورها نهفته است. با استفاده از این تجهیزات جانبی فرصت‌های بیشتری برای عکاسی با یک لنز خواهید داشت. می‌توانید‌ ترکیب‌بندی‌های افقی و عمودی مختلفی را در نظر داشته و دو برابر یک لنز معمولی، فرصت‌های عکاسی داشته باشید. از آنجایی که گزینه‌های بیشتری برای عکاسی با این تجهیزات فراهم می‌شود، بسیاری از افراد خرید آنها را به لنزهای ماکرو‌ ترجیح می‌دهند.

رینگ معکوسیک مزیت دیگر هم وجود دارد که عکاسان ماکرو حرفه‌ای را به سمت خرید این تجهیزات می‌کشاند. فرض کنید یک لنز ماکرو با فاصله کانونی 600 میلی‌متر داشته باشید؛ با استفاده از یک تله کانورتور می‌توانید به فاصله کانونی برسید که در هیچ لنزی وجود ندارد؛ یعنی 1200 میلی‌متر! در نتیجه فرصت‌های بسیاری برای ثبت عکس‌های جدید و خلاقانه برای عکاسان به وجود خواهد آمد.

هیچ ارزانی بی‌حکمت نیست! معایب استفاده از اکستندرها

پیش‌‌تر هم گفتیم که استفاده از یک تله کانورتور باعث کاهش میزان حداکثر دیافراگم می‌شود. اما معایت اکستندرها فقط به همین جا ختم می‌شود؟! متاسفانه نه!

یک: نیاز به منبع نور شدید

زمانی که دیافراگم شما بسته‌‌تر می‌شود، نور کمتری به سنسور دوربین خواهد رسید؛ در نتیجه برای این که عکس‌هایی که ثبت می‌کنید تار نشوند، نیاز است که سرعت شاتر را پایین‌‌تر آورده و ایزو را برای جبران نوردهی بالاتر ببرید. با این حال نمی‌توانید بدون وجود یک منبع نور قوی، عکس‌های باکیفیتی را ثبت کنید.

رینگ معکوساز طرف دیگر پایین آوردن سرعت شاتر در سبک‌های عکاسی مثل عکاسی ورزشی یا عکاسی حیات وحش، امکان ثبت لحظات شکار شده را به شما نمی‌دهد. بنابراین اگر برای عکاسی ورزشی به فکر خرید تله کانورتور افتاده‌اید، در نظر داشته باشید که عکاسی فقط در سالن‌هایی با نورپردازی خوب، امکان پذیر است.

دو: کاهش کیفیت تصاویر

شاید بزرگ‌‌ترین عیب یک تله کانورتور را باید پایین آوردن کیفیت تصاویر دانست. این نقطه منفی اکستندرها بیشترین نقدها را به آنها وارد کرده است.

درست است که کیفیت تصاویر پایین می‌آید. اما بیایید ببینیم چقدر تفاوت کیفیت وجود دارد. اگر بخواهیم ساده نگاه کنیم، اکستندر مثل یک ذره بین عمل می‌کند که فقط قسمت مرکزی میدان دید لنز را بزرگ می‌کند و روی سنسور دوربین قرار می‌دهد.

از آنجایی که تنها یک بخش کوچک و مرکزی از لنز روی سنسور می‌افتد، اگر از اکستندر استفاده کنید، وینیت و تار شدن گوشه و کنار تصویر کمتر می‌شود؛ اما  تمام نقص‌های موجود در لنز بزرگ‌تر می‌شوند. این نقص‌ها می‌تواند شامل کاهش شارپنس تصویر، کنتراست و حتی آشکار شدن انحرافات رنگی باشد.

رینگ معکوسبنابراین هر چه ضریب تله کانورتور بزرگ‌‌تر باشد، پایین آمدن جزئیات تصویر بیشتر خواهد شد. مثلاً یک اکستندر 2x تصاویر تارتری را نسبت به اکستندر 1.4x ثبت می‌کند.

بیشتر مردم تصور می‌کنند عناصر مستقیم اکستندر باعث پایین آمدن کیفیت تصویر می‌شود. در حالی که این چالش به کیفیت لنز وابسته است. در واقع تله کانورتور فقط نقایص لنزها را بزرگ‌‌تر و آشکارتر نشان می‌دهد!

سه: پایین آمدن سرعت فوکوس

یکی دیگر از نقاط منفی اکستندرها را باید در کاهش سرعت فوکوس دانست. هر چند این کاهش سرعت شاید در حالت تک شات مشخص نباشد؛ اما در حالت ردیابی سوژه کاملاً خود را نشان می‌دهد.

با این حال اگر از سوژه‌های ساکن عکاسی می‌کنید و قرار نیست سوژه‌ای را دنبال کنید، این مشکل نمی‌تواند تاثیری روی عکاسی شما داشته باشد. اما اگر قصد دارید با خرید کانورتور به عکاسی از سوژه‌های در حال حرکت دنیای ورزش و حیات وحش مشغول شوید، این نقطه منفی می‌تواند چالشی برای عکاسی با اکستندر لنز باشد.

رینگ معکوسدلیل پایین آمدن سرعت فوکوس هم به کاهش نور ورودی به سنسورهای AF مربوط است. سنسورهای فوکوس معمولاً برای داشتن بهینه عملکرد خود به دقت نور بالایی نیاز دارند که یک تله کانورتور با کاهش حداکثر دیافراگم، نور مورد نیاز آنها را کم می‌کند.

در این شرایط هم هر چه ضریب اکستندر لنز بیشتر باشد، پایین آمدن سرعت سیستم فوکوس مشهودتر خواهد بود.

خب تا اینجا با عملکرد و مزیت و معایب این ابزارهای کارراه‌انداز آشنا شدیم. حالا برویم سراغ فوت و فن‌های کوزه‌گری. آماده‌اید؟

اکستندر

چطور در زمان استفاده از تله کانورتور تصاویر باکیفیت بگیریم؟!

درست است که اکستندرها با تغییراتی که ایجاد می‌کنند می‌توانند باعث پایین آمدن کیفیت تصاویر شوند؛ اما راه‌حل‌هایی هم برای بالا بردن کیفیت تصویر در زمان استفاده از این تجهیزات وجود دارد.

رینگ معکوسدر واقع اگر می‌خواهید در زمان استفاده از یک تله کانورتور عکس‌های باکیفیت‌‌تری بگیرید؛ کافی است اصولی را که برای تنظیم لنزها انجام می‌دهید، دوباره تکرار کنید. زیرا قرار است تصویر دریافتی توسط لنز آن قدر واضح باشد تا عیب‌های آن به حداقل برسند.

اول این که دیافراگم را یک گام به عقب‌‌تر از حالت معمولی که بدون اکستندر استفاده می‌کنید، بیاورید. با این کار تغییر در عمق میدان با افزایش فاصله کانونی خنثی می‌شود. پس دیگر تفاوت فاحشی در تصویر کلی وجود ندارد.

اگر می‌خواهید سرعت شاتر خود را برای عکاسی از حیات وحش یا عکاسی ورزشی حفظ کنید، لازم است که ایزو خود را بالاتر ببرید تا پایین آمدن دیافراگم را جبران کند.

رینگ معکوساز طرف دیگر از آنجایی که استفاده از تله کانورتور می‌تواند کنتراست تصویر را کمتر کند، از عکاسی در نور تخت یا کنتراست کم خودداری کنید. در واقع برای پیدا کردن کنتراست بهتر لازم است موقعیت عکاسی خود را تغییر دهید تا زاویه تابش نور بهتر باشد.

سرعت و دقت فوکوس نیز به نور بستگی دارد. بهتر است از اکستندرها در شرایط کم نور استفاده نکنید؛ به خصوص اگر از کانورتورهایی با ضریب 2 استفاده می‌کنید.

اکستندرها یک پاداش برای لنزهای شما هستند!

استفاده از تله کانورتور یا اکستندر نباید جایگزین استفاده از لنزهای باکیفیت شود. در واقع عکاسان حرفه‌ای همیشه سعی می‌کنند که لنزهای خوب تهیه کنند و با به کارگیری یک اکستندر، فرصت‌های عکاسی و خلاقیت خود را در تصاویر بالا ببرند. پس بهتر است برای خرید این تجهیزات جانبی، دیدگاه هوشمندانه‌‌تری داشته باشید. چرا که استفاده از این تجهیزات در کنار لنزهای معمولی و ارزان قیمت، می‌تواند چالش‌های بسیاری داشته باشد.

حالا شما بگویید که تا به حال از تله کانورتور یا اکستندر لنز استفاده کرده‌اید؟! چه مشکلاتی در زمان استفاده از این تجهیزات داشتید؟! در بخش دیدگاه‌ها منتظر شنیدن نظرات و تجربیات شما هستیم.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید.

عکاسی پرندگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
حساب کاربری من
وبلاگ

منو دیدنگار