آموزش عکاسی انتزاعی از آب

عکاسی انتزاعی از آب

در این مقاله قصد دارم برای شما ترفندهایی را در مورد عکاسی انتزاعی از آب بگویم. این یکی از متفاوت‌ترین و خلاقانه‌ترین شیوه‌های عکاسی انتزاعی است که با کمی آموزش، می‌توانید نتایج بی‌نظیری را از آن بدست آورید.

عکاسی انتزاعی از آب

احتمالا شما کمتر به جزئیاتی که در عکس وجود دارند توجه می‌کنید و بیشتر احساسات آن روی شما تاثیر گذاشته و توجهتان را به خودش جلب می‌کند. – عکس از Rick Ohnsman

هنگامی که در عکاسی حرفه‌ای می‌شوید، دیگر به سوژه‌ها تنها برای ثبت یک عکس نگاه نمی‌کنید، بلکه به آنها با دیدی متفاوت و هنرمندانه نگاه می‌کنید و به دنبال ثبت یک اثر هنری از هر چیزی هستید. وقتی به چنین جایگاهی در عکاسی رسیدید، دیگر نباید به صورت معمولی به دنبال سوژه‌ها گشته و آنها را ثبت کنید. حالا باید بگردید تا سوژه‌ها و المان‌هایی را پیدا کنید که توانایی تعریف کردن یک داستان درام یا احساسی را داشته باشند، باید احساسات به گونه‌ای در عکس شما وجود داشته باشد که به راحتی با بیننده ارتباط برقرار کرده و او را تحت تاثیر قرار دهد. در واقع عکس باید به ذهن بیننده متصل شود. در حالی که همچنان بحث پیدا کردن سوژه و مکان مناسب برای عکاسی مهم است، اما باید چیز مهم‌تری را نیز در نظر بگیریم؛ اینکه عکس ما قرار است چگونه احساسات را به بیننده منتقل کند.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
آموزش عکاسی انتزاعی از مه

یک مقاله در ویکی‌پدیا در مورد عکاس معروف، مینور مارتین وایت معروف به مینور وایت ( 9 جولای 1908 – 24 ژوئن 1976 )، او را اینگونه توصیف می‌کند: « یک عکاس، نظریه پرداز، منتقد و معلم آمریکایی. او علاقه شدیدی به این داشت که بفهمد مردم چگونه با دید شخصی یک موضوع فلسفی و معنوی را در عکس دریافت کرده و آن را می‌فهمند. »

من به خصوص این نقل قول را خیلی دوست دارم:

” نباید فقط از چیزهایی که وجود دارند عکس بگیرید، بلکه باید از چیزهایی عکس بگیرید که دیگران می‌خواهند باشند. ” – مینور وایت ( Minor White )

عکاسی انتزاعی از آب

بازتاب نور در موج‌ها گاهی کج و معوج شده و صحنه‌های جالبی را به وجود می‌آورد. – عکس از Rick Ohnsman

عکاسی انتزاعی از آب به سبک آبرنگ

استفاده از واژه آبرنگ در این مقاله به این معنی نیست که بخواهم در مورد نقاشی با آبرنگ برایتان توضیح بدهم یا در مورد عکاسی از آبرنگ، حتی نمی‌خواهم از ابزار آبرنگ یا شیوه‌های تقلید آبرنگ به صورت دیجیتال در عکس بگویم. این فقط توضیحی خواهد بود برای اینکه بهتر ببینید، بهتر درک کنید و دید بهتری نسبت به مفاهیم انتزاعی پیدا کنید تا به سراغ عکاسی انتزاعی از آب برویم. چنین تصاویری به دید عمیق‌تر و مفهومی‌تری برای عکاس نیاز دارد. سعی کنید بی سر و صدا و با آرامش به اطراف خود نگاه کنید، خوب فکر کنید، به دنبال سوژه‌های مفهومی بگردید و سپس از دوربین عکاسی خود استفاده کنید. شما می‌خواهید تصویری را ثبت کنید که بر روی احساسات بیننده اثر بگذارد و او را به فکر فرو ببرد.

یکی از مزایای ثبت این نوع عکس‌ها، این است که برخلاف صحنه‌هایی مانند غروب آفتاب یا زمان‌های طلایی که ده‌ها عکاس برای عکاسی از آن منظره اقدام می‌کنند، شما در عکس‌های انتزاعی همتایی نخواهید داشت و تنها خودتان آن سوژه را به تصویر خواهید کشید. در سایر ژانرهای عکاسی شما عکاسانی را می‌بینید که از سوژه شما به شیوه‌های متفاوت و یا حتی همانند شما عکاسی کرده‌اند و همه چیز به نوعی یک شبیه سازی خواهد بود؛ اما این نوع تصاویر به طور منحصر به فرد برای شما خواهند بود.

همچنین باید بدانید تصاویر انتزاعی هیچکدام شبیه هم نبوده و همه با هم متفاوت هستند. در اکثر مواقع حتی خودتان نیز نمی‌توانید یک عکس انتزاعی از آب یا هر چیز دیگری را تکرار کنید.

در ثبت چیزی که منحصر به فرد شما است، رضایت بسیار زیادی وجود خواهد داشت.

کیفیت نور و آب

آموزش عکاسی انتزاعی از آب دریا

بله، این عکسی از یک موج است. در اینجا نور، الگوها، رنگ‌ها و انعکاس به تصویر کشیده شده‌اند. – عکس از Rick Ohnsman

کلمه عکاسی یا Photography از ترکیب دو کلمه یونانی ” phos ” به معنی نور و ” graphé ” به معنی نقاشی به وجود آمده است. پس همانطور که می‌شود حدس زد، photography یا عکاسی، یعنی ” نقاشی با نور”.

نوری که وارد لنز دوربین ما می‌شود دو حالت دارد، یا به صورت مستقیم ( یعنی ساطع شده از یک منبع تولید کننده نور مثل خورشید، یا یک منبع نور مصنوعی مثل لامپ ) است و یا بازتاب نور ( یعنی نور بازتاب شده از یک جسم که به لنز ما می‌رسد ). ما اثر نور را بررسی می‌کنیم و همچنین فقدان نور؛ و از آن برای تعریف اشیایی که قرار است عکسی از آنها ثبت کنیم به کار می‌بریم.

اما حالا می‌خواهیم در مورد عکاسی انتزاعی از آب صحبت کنیم. آب اساسا نور را بازتاب کرده و به لنز ما می‌رساند ( همچنین‌ رنگ‌های مختلف آن را نیز شامل می‌شود ). همچنین آب می‌تواند نور را بشکند، به آن جهت بدهد، حرکت آن را تغییر دهد و یا حتی رنگ‌ها را تغییر داده و با هم ترکیب کند.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
سیستم ناحیه‌ای عکاسی انسل آدامز چیست؟

امواج نور به هنگام عبور از مواد سبک‌تر مانند هوا به یک محیط چگال‌تر مثل آب، تغییر می‌کنند. درک فیزیک ماجرا و توجیه علمی آن برای یک عکاسی مهم نیست. چیزی که شما به عنوان یک عکاس باید بدانید، این است که یاد بگیرید چگونه این مناظر را دیده و از آنها عکس‌هایتان را ثبت کنید. قطعا عکاسی از چنین صحنه‌هایی متفاوت و جذاب خواهد بود.

عکاسی انتزاعی از آب و بخار و یخ

هر سه حالت آب، یعنی جامد، مایع و گاز در این عکس وجود دارند. – عکس از Rick Ohnsman

سه ویژگی آب

خب، ببخشید، اما در اینجا کمی بیشتر از مباحث فیزیک خواهم گفت!

به طور کلی آب سه حالت دارد:

  • مایع ( همانند آب خوراکی )،
  • جامد ( مثل یخ و برف )،
  • گاز ( همچون بخار، مه و ابر ).

نحوه عبور نور در هر یک از این حالات آب، در واقع همان چیزی است که شما به عنوان یک عکاس و یک هنرمند باید بدانید. نور در هر یک از این مواد به شکل متفاوتی جریان داشته یا تغییر می‌کند.

عکاسی انتزاعی از آب و یخ

نوردهی طولانی در عکس، آب را نرم کرده و در حال حرکت نشان می‌دهد، اما تکه‌های یخ هنوز حس ایستایی و پایداری را در عکس حفظ می‌کنند. – عکس از Rick Ohnsman

 

عکاسی انتزاعی از آب رودخانه

نوردهی طولانی برای عکاسی انتزاعی از آب، Flume Gorge در ایالت New Hampshire. – عکس از Rick Ohnsman

 

آموزش عکاسی انتزاعی

همیشه عکس‌هایی انتزاعی از آب وجود خواهند داشت که با گوشی هوشمند و در سفر گرفته شده باشد. – عکس از Rick Ohnsman

ثبت حرکت آب

عکاسی انتزاعی از آب

سه حالت از فوکوس کردن در این عکس را می‌بینید، این بستگی به خلاقیت شما دارد که از چنین صحنه‌ای بتوانید یک عکس بی‌نظیر انتزاعی ثبت کنید. – عکس از Rick Ohnsman

 

عکاسی انتزاعی

آب‌هایی که از دیواره یک خانه به پایین می‌ریزد، عکسی ” رئال – انتراعی ” را به وجود آورده. – عکس از Rick Ohnsman

چیز دیگری که باید در مورد آب بدانید تا برای عکاسی انتزاعی از آب آماده‌تر شوید، این است که آب به اشکال مختلفی حرکت می‌کند. از امواج عظیم اقیانوس گرفته تا رودخانه‌های جاری، فواره‌های بزرگ، قطرات ریز آب، مه، برف و باران، همه در جهات و اشکال زیادی حرکت می‌کنند.

دوربین ما می‌تواند آن حرکت را با سرعت شاترهای زیاد یا فلاش زدن یا تار کردن آن با نوردهی‌های طولانی خنثی کند. آب و نحوه رفتار آن، فرصت‌های بسیاری برای خلاقیت در عکاسی انتزاعی از آب به ما می‌دهد. کافی است دوربین خود را برداریم، ابتدا خوب نگاه کرده و سوژه را پیدا کنیم و سپس یک عکس بی‌نظیر انتزاعی را ثبت کنیم.

ترکیب اشیا بی‌جان در عکس که حرکتی ندارد ( یک خط ساحلی سنگی را تصور کنید ) با آبی که در حال حرکت است ( مانند امواج دریا )، با یک نوردهی طولانی می‌تواند علاوه بر حالت ایستا و پایدار، حرکت و پویایی را نیز به عکس اضافه کند و به جذابیت‌های عکس بیافزاید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
آموزش عکاسی از انعکاس در آب
عکاسی انتزاعی طبیعت

این یک عکس رئال از آب است، اما در گوشه‌‎های تصویر … – عکس از Rick Ohnsman

تصاویر رئال یا انتزاعی؟

وقتی نوبت به نحوه قرارگیری المان‌ها در عکاسی انتزاعی از آب می‌رسد، هیچ قانونی وجود ندارد. ممکن است بخواهید تنها یک آبشار را به تصویر بکشید. آبشار می‌تواند نقش سوژه اصلی را داشته باشید یا به عنوان سوژه پشتیبان و فرعی، داستان و احساسات را به عکس اضافه کند. همچنین می‌تواند در مورد نحوه تعامل نور با آب مایع، جامد یا گاز باشد. دوباره تکرار می‌کنم که این یک تصویر انتزاعی است و ممکن است سوژه در آن جایگاهی متفاوت داشته باشد. در مورد شکل، خطوط هدایتگر، رنگ‌ها یا هر چیز دیگری نگرانی نداشته و به فکر احساسات مضاعف در عکستان باشید.

هدف در اینجا این است که نور و نحوه تعامل آن با آب را بشناسید تا بتوانید از آن، عکس‌های انتزاعی بی‌نظیری ثبت کنید.

عکاسی انتزاعی از آب

… تصویر با حالتی انتزاعی تکمیل می‌شود – عکس از Rick Ohnsman

یادگیری با مشاهده کردن

در ادامه این مقاله عکس‌هایی را برایتان آماده کردم تا مشاهده کرده و از آنها ایده بگیرید. سعی کنید نحوه حرکت آب در هر عکس را تشخیص داده و حرکت نور را آنالیز کنید. من برای شما در کنار عکس‌ها توضیحاتی نیز آورده‌ام. عکس‌ها را ببینید و سعی کنید ایده بگیرید تا عکس‌های شگفت انگیز و خارق‌العاده‌ای را ثبت کنید.

عکاسی انتزاعی از آب

بخار آب یا چیزی شبیه به مه را می‌بینیم که با نور اثرات جالبی را به وجود آورده است. – عکس از Rick Ohnsman

 

عکاسی انتزاعی از آب

یخ حالت جامد آب است. بازتاب نور روی یخ نیز همانند آب می‌تواند اثراتی متفاوت و جالب را به وجود بیاورد. – عکس از Rick Ohnsman

 

عکاسی انتزاعی از آب

بازتاب نور بر روی سطح شن‌های ساحل یا انتهای موج‌ها، می‌تواند اثرات جالبی را به وجود بیاورد که برای عکاسی انتزاعی از آب بسیار عالی است. – عکس از Rick Ohnsman

 

عکاسی انتزاعی از آب

این ممکن است عکسی از یک بطری آب باشد، به یاد داشته باشید که آب گازدار می‌تواند حباب‌هایی را ایجاد کند که با خلاقیتتان می‌توانید از آنها تصاویر فوق‌العاده‌ای را ثبت کنید. – عکس از Rick Ohnsman

 

عکاسی انتزاعی از آب

حتی در عکس‌هایی که آب نقش اصلی را نداشته باشد، می‌تواند به عنوان یک مکمل به تصویر روح و احساسات ببخشد و آن را جذاب‌تر کند. – عکس از Rick Ohnsman

 

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
ترفند آموزشی عکاسی از قطره آب

امیدوارم نکاتی که در این مقاله گفتم برایتان مفید باشد. حالا نوبت شماست که دوربینتان را بردارید و به عکاسی انتزاعی از آب بپردازید. نظرات و پیشنهادات خود را نیز با ما در میان بگذارید. همچنین اگر سوالی داشتید، در بخش نظرات همین پست بپرسید تا پاسخ دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.