5 تکنیک برای عکاسی معماری به روشی خلاقانه و متفاوت !

در این مقاله قصد دارم به شما 5 تکنیک خاص برای عکاسی معماری به روشی خلاقانه و متفاوت را بگویم تا سطح عکاسی خود را ارتقا دهید.

عکاسی معماری یک ژانر لذت بخش از عکاسی است که می‌توان تقریباً در هر جایی سوژه‌های مناسبی را برای آن پیدا کرد. با گسترش محیط معماری داخلی در سطح جهان، فرصت‌هایی برای عکاسی از صحنه‌های شهری به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. این امر، عکاسی معماری را به یک پیشنهاد جذاب تبدیل می‌کند. ساختمان‌ها می‌توانند سوژه‌های عکاسی بسیار با ارزشی داشته باشند، به خصوص که معمولاً برای جذابیت چشم طراحی شده‌اند. از آنجایی که ساختمان‌ها بخش دائمی مناظر شهری ما هستند، شما هر قدر که دوست دارید زمان دارید تا از آنها عکس بگیرید. بنابراین، می‌توان روش‌های مختلفی را برای عکاسی خلاقانه و متفاوت از معماری پیدا کرد.

ادامه‌ی این مقاله را بخوانید تا برخی از تکنیک‌های مفید در عکاسی معماری را به شما معرفی کنم …

پیشنهاد نویسنده : در خانه بمانید : ۲۰ پروژه فوق العاده برای عکاسی در خانه در دوران قرنطینه !

1- از دور عکاسی کنید

یک انتخاب محبوب برای عکاسی معماری، استفاده از زاویه دید مستقیم و رو به رو است. هنگامی که از نزدیک از یک بنای معماری عکاسی کردید، سعی کنید نقطه‌ی دید دیگری از آن را نیز پیدا کنید.

عکاسی از دور یکی از بهترین راه‌ها برای خلاقیت بیشتر در معماری است. اگر خود را با فاصله‌ای از ساختمان قرار دهید، می‌توانید در صحنه خود، ساختار بیشتر و کمی از محیط اطراف را بدست آورید. آیا ساختمان در نزدیکی یک آبشار قرار دارد ؟ اگر چنین است، بازتاب ساختمان را در داخل آب ثبت کنید یا از قایق‌های منتهی به ساختمان عکس بگیرید.

از طرف دیگر، ممکن است بخواهید جمعیت زیاد اطراف ساختمان را نیز ثبت کنید.

فقط با قدم زدن در کمی دورتر و تغییر نقطه‌ی دید خود می‌توانید یک زاویه عالی از فاصله دور را پیدا کنید.

2- یک نقطه مرتفع خوب پیدا کنید

هنگامی که به دنبال راه‌های دیگری برای عکاسی معماری به روش خلاقانه و متفاوت هستید، می‌توانید زاویه دیدتان را تعویض کنید. ساختمان‌ها می‌توانند از بالا عالی به نظر برسند.

بالا رفتن از پله‌ها یا آسانسور می‌تواند به سایر نقاط پر طرفدار برای عکاسی از بناهای معماری منجر شود. ساختمان‌ها از بالا می‌توانند بسیار جذاب باشند که می‌توانید با عکس‌های خود ابتکار خرج کرده و عدالت را در حق افرادی که ساختمان را طراحی کرده‌اند انجام دهید.

با هدف پر کردن قاب با موضوع انتخابی خود و فاش کردن برخی از جزئیات آن. از طرف دیگر، ساختار را به عنوان بخشی از منظره وسیع‌تر از شهر ثبت کنید.

3- به داخل بروید

نه تنها معماری به گونه‌ای طراحی شده است که از بیرون زیبا به نظر برسد، بلکه ساختار آنها نیز می‌تواند به همان اندازه از داخل عالی باشد.

مکان‌هایی در سرتاسر جهان وجود دارند که دارای ساختار داخلی عالی هستند. مکان‌هایی مانند قلعه‌ها، کلیساهای جامع یا مکان‌های دیدنی مشهور که در قسمت داخلی هم عالی به نظر می‌رسند. به عنوان مثال قلعه ویندزور، وست مینستر ابی و برج لندن در انگلیس. سایر سازه‌ها می‌توانند از راه پله‌های جذاب استفاده کنند، در حالی که برخی از آنها اتاق‌های تزئین شده با ویژگی‌های تزئینی دارند.

نورپردازی داخل ساختمان‌ها همچنین می‌تواند به دراماتیک شدن یک مکان بیفزاید. این می‌تواند عکاسی از چراغ‌ها و منبع‌های نوری باشد که داخل یک ساختمان قرار دارند یا از چراغ‌های داخلی یا تابش نور خارجی که سایه‌هایی را در داخل یک بنای معماری به وجود می‌آورند.

پیشنهاد نویسنده : تکنیک کشیدن شاتر برای ثبت عکس‌های پرتره خلاقانه و انتزاعی

4- به دنبال الگوهای جالب باشید

یکی دیگر از روش‌های فوق العاده برای عکاسی معماری به روش خلاقانه و متفاوت، کشف جنبه‌های مختلف یک ساختمان و جستجوی الگوهای جالب است.

به دنبال خطوط هدایتگر، هندسه‌ی سازه‌ها و اشکال مختلف باشید. قدم بزنید و زاویه دید خود را تغییر دهید تا ویژگی‌های مختلف را انتقال داده و چیز دیگری را آشکار کنید.

قطعات اصلی یا اجزای سازنده روی دیوار روش‌های خوبی برای عکاسی خلاقانه از معماری است. سعی کنید زاویه خوبی را برای نمایش ساختمان پیدا کنید و آن را به روشی منحصر به فرد نشان دهید که با عکس‌های معمولی و عادی نشان نمی‌دهد.

5- قدیمی و جدید را عکاسی کنید

چه دوست دارید از جدیدترین طرح‌های سازه و چه ساختمان‌های سنتی عکس بگیرید، هر دو معماری مدرن و باستانی می‌توانند زیبا باشند.

برای ایجاد یک تصویر جالب از یک شاهکار مدرن یا یک سازه باستانی، باید ساختمان را به طور دلپذیری تفسیر کنید.

شما می‌توانید به ترکیب خوبی که به دید خلاقانه خودتان بستگی دارد، به این هدف دست پیدا کنید. به عنوان مثال، نگاهی بیاندازید و وسعت آن را ثبت کنید، تا از ساختمان به صورت منحصر به فردی عکس بگیرید.

روش دیگر، به دنبال سطوح جذاب باشید و از چیزی غیر عادی عکاسی کنید. سازه‌های اصلی می‌توانند ظاهری روان‌تر داشته باشند، در حالی که ساختمان‌های جدیدتر جنبه‌های مدرن و تزیینی معماری را ارائه می‌دهند.

عکاسی از معماری قدیم و جدید در روزهای آفتابی روشن یکی از بهترین راه‌ها برای خلاقیت بیشتر در معماری است. بازی نور برای عکس گرفتن از سایه‌های قوی و تضادهای عمیق می‌تواند عالی باشد.

اشکال تشدید شده ناشی از نور متضاد برای نشان دادن فرم، برجسته‌تر کردن بافت‌ها و رنگ ‌بندی قوی‌تر، ایده‌آل است. بنابراین، نور خورشید می‌تواند تصویری را زنده کند و آن را چشمگیرتر کند.

جمع بندی

به طور خلاصه، عکاسی معماری به ویژه با گسترش تحولات شهری، به یک ژانر محبوب عکاسی تبدیل شده است.

برخی از بهترین راه‌ها برای عکاسی معماری به روش خلاقانه و متفاوت عبارتند از عکاسی از فواصل بسیار دور، عکاسی از داخل یک بنای معماری و همچنین بیرون رفتن از آن و ثبت الگوهای جالب مانند هندسه غیر معمول و اشکال مختلف در اطراف یا داخل بنا.

پیشنهاد نویسنده : ۲ مهارت مهم در عکاسی که تمام عکاسان باید آن را بدانند !

سرانجام، می‌توانید با دید منحصر به فرد خود، ساختارهای قدیم و جدید را به روشی جالب ثبت کنید.

آیا پیشنهادات دیگری برای عکاسی معماری به روش خلاقانه دارید ؟

امیدوارم مقاله ” 5 تکنیک برای عکاسی معماری به روشی خلاقانه و متفاوت ! “ برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !