10 مورد از قوانین نورپردازی در عکاسی که باید بدانید

قوانین نورپردازی در عکاسی

دانستن قوانین نورپردازی در عکاسی برای هر عکاسی که می‌خواهد به صورت حرفه‌ای آن را دنبال کند لازم است. مهمترین فاکتور در عکاسی نور است و بدون آن هیچ عکسی ثبت نخواهد شد. پس لازم است اطلاعات کامل و جامعی در مورد آن داشته باشید. در این مقاله قصد دارم تعدادی از قوانین نورپردازی در عکاسی را برایتان بگویم. دانستن این قوانین به بهبود کنترل نور در عکس‌های شما کمک خواهد کرد. پس تا پایان مقاله ” 10 مورد از قوانین نورپردازی در عکاسی که باید بدانید “ همراه من باشید.

شاید مطالعه این مقالات نیز برای شما جالب باشد
شناخت نور: آموزش نورپردازی برای عکاسی از غذا
سیستم ناحیه‌ای عکاسی انسل آدامز چیست؟

قوانین نورپردازی در عکاسی

فهرست محتوا پنهان کردن

یک منبع نور گسترده برای عکاسی پرتره، بسیار بهتر خواهد بود.

نکته: در عکاسی پرتره سعی کنید سوژه را نزدیک به یک پنجره بزرگ قرار دهید تا از خرید یک سافت باکس بی نیاز شوید. به یاد داشته باشید همیشه خرید تجهیزات استودیویی راه حل ما نخواهد بود.


1- هر چه منبع نور بزرگ‌تر باشد، نور نرم‌تر خواهد بود

هر چه منبع نور کوچک‌تر باشد، نور شدیدتر و تیزتری را تولید خواهد کرد و سایه‌ها سخت‌تر خواهند بود. در نقطه مقابل هر چه منبع نور بزرگتر و گسترده‌تر باشد، نور نرم‌تر خواهد بود و سایه‌های روشن‌تری ایجاد خواهند شد. به همین ترتیب کنتراست نیز کاهش یافته و بافت‌ها کم‌رنگ‌تر می‌شوند.

من با منبع نور کوچک برای عکاسی پرتره مخالفم. این به این دلیل است که با یک منبع نور گسترده، اشعه‌های نور از جهت‌های بیشتری به سوژه شما برخورد می‌کنند، که باعث می‌شود سایه‌ها پر شوند و حتی نور بیشتری به صحنه بدهند. یکی از قوانین نورپردازی در عکاسی پرتره، نرم بودن سایه‌ها و روشن بودن سوژه است.

 

قوانین نورپردازی در عکاسی

هر چه منبع نور نسبت به سوژه دورتر باشد، نور سخت‌تری ایجاد خواهد کرد.

هنگام عکاسی پرتره در داخل خانه سعی کنید لامپ‌ها را به سوژه نزدیک کرده و یا برعکس این کار را انجام دهید تا عکستان دلپذیرتر شود.


2- منبع نور نزدیک، نور نرم‌تری ایجاد می‌کند

یکی از قوانین نورپردازی در عکاسی این است که هرچه منبع نور نسبت به سوژه دورتر باشد، نور سخت‌تر می‌شود. این به این دلیل است که هرچه منبع نور به سوژه نزدیک‌تر باشد نور گسترده‌تر و پراکنده‌تری را ایجاد خواهد کرد و بر عکس آن، هر چه دورتر از سوژه باشد نوری سخت‌تر و باریک‌تر را ایجاد خواهد کرد.

به خورشید فکر کنید که چیزی در حدود 109 بار وسیع‌تر از قطر کره زمین است. پس یک منبع نور کاملا بزرگ و گسترده به حساب می‌آید. اما حدود 93 میلیون مایل دورتر از زمین است و بخش بسیار کوچکی از آسمان را اشغال می‌کند و درنتیجه هنگامی که مستقیما بر روی یک سوژه می‌تابد، نور بسیار سختی را ایجاد می‌کند.

قوانین نورپردازی در عکاسی

نور را پخش کنید!

نکته: مواردی مانند پلاستیک شفاف و یا پارچه سفید را می‌توان برای انتشار نور شدید یک منبع نور استفاده کرد. همچنین شما می‌توانید مقابل هر منبع نوری، مثل پنجره اتاق یا لامپ، یک دیفیوزر قرار دهید تا نور متمرکز را به صورت مساوی پخش کند. همچنین اگر زیر آفتاب درخشان هستید، می‌توانید از یک خیمه عکاسی یا خیمه نور برای منتشر شدن نور استفاده کنید.


3- پخش شدن نور باعث می‌شود منبع گسترده‌تر به نظر رسیده و در نتیجه نور نرم‌تری را تولید کند.

هنگامی که ابرها در مقابل خورشید حرکت می‌کنند، سایه‌های تند شدت خود را از دست می‌دهند. وقتی مه در آسمان وجود داشته باشد، سایه به طور کامل از بین خواهد رفت. ابرها و مه، عملکردی مانند دیفیوز در آسمان را دارند که نور خورشید را پخشش کرده و گسترده‌تر می‌کنند. در روزهای ابری یا مه‌آلود، تمام آسمان تبدیل به یک سافت باکس بسیار بزرگ می‌شود.

قوانین نورپردازی در عکاسی

از رفلکتور برای انتشار نور استفاده کنید

نکته: یک تکه بزرگ از فویل آلومینیومی را بردارید، آن را به طور کامل باز کتید و دور یک تکه مقوای درخشان بپیچید. این رفلکتور دست ساز به عنوان یک بازتاب دهنده خوب عمل خواهد کرد و باعث می‌شود هایلایت‌های درخشان‌تری داشته باشید.


4- بازتاب نور همانند دیفیوزر عمل کرده و نوری نرم ایجاد می‌کند

به طور کلی ایجاد نور طبیعی و نرم برای عکاسی از هر سوژه‌ای یکی از قوانین نورپردازی در عکاسی است. هدف ما پخش یک نور باریک توسط رفلکتور بر روی یک صفحه مات است. سطحی مثل دیوار یا میز یا هر چیز دیگری. با این نه تنها سوژه بیشتر روشن می‌شود، بلکه نور به صورت گسترده‌تری می‌تابد.

استفاده از یک رفلکتور نتیجه‌ای همانند استفاده از دیفیوزر خواهد داشت. یعنی از طریق بازتاب در سطح رفلکتور، نور باریک به نوری گسترده و نرم تبدیل می‌شود و سایه‌هایی نرم ایجاد می‌کند.

هر چه نور مستقیم بیشتر باشد، اثر پس زمینه کمتر خواهد بود

فلاش دوربین خود را روی صورت سوژه تنظیم کنید تا نوری گسترده‌تر، شدیدتر و سایه‌هایی دقیق‌تر داشته باشید. همچنین اینکار پس زمینه را تا حد زیادی از بین خواهد برد.


5- هر چه نور منبع بیشتر باشد، سوژه برجسته‌تر خواهد بود | قوانین نورپردازی در عکاسی

قانون می‌گوید که نور با توجه به فاصله منبع از سوژه با ضریب توان دوم تغییر می‌کند. اما واقعا این میزان هم محاسبه آن سخت نیست. برای مثال اگر منبع را دو برابر از سوژه دور کنید، نور چهار برابر کوچکتر خواهد شد.

شاید مطالعه این مقالات نیز برای شما جالب باشد
سیاه سفید کردن عکس در فتوشاپ ✅​💻​📷​
7 چیزی که باید در کوله عکاسیتان داشته باشید

به عبارت دیگر، وقتی آن را از خود دور می‌کنید، نور به سرعت تار می‌شود. می‌توانید با تغییر جایگاه خود، سوژه یا منبع نور، کیفیت نور را تغییر دهید. به این صورت کنترل نور و سایه دست خودتان خواهد بود. همچنین به خاطر داشته باشید که نور بازتاب شده – حتی در یک رفلکتور براق که نور را هدایت می‌کند – فاصله‌ی نور را زیادتر از حد عادی می‌کند.

عکاسی پرتره با دانستن قوانین نورپردازی

از کاهش نور استفاده کنید

نکته: ابتدا نور را در اتاق کم کنید، سپس سوژه را به پنجره نزدیک کنید تا نور به آن برسد. به این صورت تضاد تاریکی و روشنی بین سوژه و پس زمینه، احساس خوبی را به وجود خواهد آورد.


6- از کاهش نور برای ایحاد تضاد میان پس زمینه و پیش زمینه استفاده کنید

یکی از قوانین نورپردازی در عکاسی این است که هر چه منبع نور نسبت به سوژه دورتر باشد، پس زمینه روشن‌تر خواهد بود و هر چه به سوژه نزدیک‌تر شود، پس زمینه بیشتر از بین خواهد رفت و به نوعی پیش زمینه از پس زمینه جدا خواهد شد. می‌توانید نور را به سوژه یا سوژه را به نور نزدیک کرده و از پس زمینه آنها را دور کتید تا ایجاد تضاد بین تاریکی و روشنی، احساس قوی‌تری به عکس شما ببخشد.

انجام این کار به صورت برعکس نیز می‌تواند افکتی مخالف آنچه گفتم به وجود بیاورد و پس زمینه را روشن‌تر کند که خود ایده‌ای جالب خواهد بود.

عکاسی پرتره با پس زمینه روشن

نورپردازی بر روی بافت تاثیر می‌گذارد

نکته: برای اینکه جزئیات بیشتری از موی بدن حیوانات یا جزئیات دیگرشان داشته باشید، می‌توانید نور را به صورت مستقیم، کمی به سوژه نزدیک کنید.


7- نورپردازی از بالا، پایین یا اطراف سوژه، روی بافت و جزئیات آن تاثیر خواهد گذاشت

ممکن است در یک عکس پرتره بخواهید چین و چروک‌های سوژه کمتر نشان داده شود و یا در یک عکس منظره بخواهید جزئیاتی مانند شن و ماسه بیشتر نمایش داده شود. یکی از عوامل مرتبط با این موضوع زاویه تابش نور خواهد بود که مستقیما بر روی جزئیات و بافت تاثیر خواهد گذاشت. این یکی از قوانین نورپردازی در عکاسی است که گریز از آن تنها با استفاده از جهت دهنده‌های نور یا استفاده از نور مصنوعی ممکن خواهد بود.

عکاسی پرتره حرفه ای

سایه ایجاد حجم می‌کند

نکته: برای یک نورپردازی دراماتیک می‌توانید روش ” نورپردازی هالیوودی ” را امتحان کنید. به این صورت که یک منبع از بالا و دیگری از روبرو و با زاویه‌ای نسبتا کم به سوژه بتابد. در نهایت باید سایه بینی تا بالای لب بیاید و به خود لب نرسد.


8- ایجاد حجم در تصاویر به نور و سایه مربوط خواهد بود

یکی از قوانین نورپردازی در عکاسی این است که نور ایجاد سایه کرده و سایه ایجاد حجم می‌کند تا عکس احساسات پیدا کند. با همین ترفند است که عکاسان حس محیطی سه بعدی را در تصویری دو بعدی به بیننده منتقل می‌کنند. همه چیز به نور و سایه ربط دارد و بدون سایه حجم بی معنا خواهد بود.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که هر زاویه نور می‌تواند احساسات عکس را به طور کامل تغییر دهد. شما باید انتخاب کنید که نور از بالا، پایین یا زاویه دار به سوژه شما بتابد.

عکاسی پرتره ضد نور

می‌توانید از نور پس زمینه به عنوان یک منبع نور گسترده استفاده کنید

ایجاد یک پرتره با استفاده از نور پس زمینه یک ایده خلاقانه است که خیلی از عکاسان به آن علاقه دارند. به این صورت شما می‌توانید عکس‌هایی ضد نور یا سیلوئت ثبت کنید. فراموش نکنید که این نور می‌تواند به صورت متمرکز یا پراکنده باشد.

شاید مطالعه این مقالات نیز برای شما جالب باشد
کنترل و نوردهی متعادل در عکاسی
راهکاری ساده در خلق نور طبیعی در عکاسی پرتره

9- نور پس زمینه را می‌توان به عنوان یک روشنایی خیلی گسترده استفاده کرد

در شرایط خاصی می‌توان نور مستقیم را به صورتی بدست آورد که سوژه به صورت کامل ضد نور شود. برای این شرایط نور باید به صورت مستقیم از پشت به سوژه بتابد. اگر برای اینکار می‌خواهید از نور طبیعی استفاده کنید، بهترین انتخاب، زمان گرگ و میش و یا هنگام عصر است. در این نوع عکاسی باقت و جزئیات سوژه به صورت کامل از بین خواهد رفت و سوژه به صورت یک شیء سیاه نمایان خواهد شد که می‌تواند تصویری خلاقانه و جالب را به وجود بیاورد.

عکاسی طبیعت

نور دارای تعداد بسیاری رنگ است، حتی زمانی که فکر می‌کنید نور تنها سفید است

نکته: نور رنگ‌های بسیاری دارد، ولی همیشه آن را به صورت سفید می‌بینیم. در واقع این نور است که به چیزی در این دنیا رنگ می‌بخشد. برای تغییر رنگ‌ها یا غلظتشان می‌توانید از یک فیلتر استفاده کنید یا حالت تعادل سفیدی یا وایت بالانس دوربین خود را تغییر دهید.


10- نور دارای هزاران رنگ است، حتی زمانی که به نظر می رسد سفید باشد

این موضوع دمای رنگی نامیده می‌شود که درک آن بسیار سخت خواهد بود، اما مغز ما آن را به درستی انجام می‌دهد. همچنین دوربین‌های دیجیتال نیز این اطلاعات را می‌توانند همانند چشم ما دیده و ضبط کنند.

رنگ صبح زود و غروب آفتاب و بعد از ظهر گرم است، در حالی که در سایه و در اواسط روز این رنگ می‌تواند متمایل به آبی شود. لامپ‌های تنگستن نوری سرد و متمایل به زرد ایجاد می‌کنند. هر سطحی که توانایی انعکاس نور را داشته باشد، می‌تواند یک رنگ تولید کند.

با استفاده از دوربین های دیجیتال، می توانید از کنترل تعادل رنگ سفید یا وایت بالانس برای خنثی کردن رنگ‌ها یا تأکید بر آنها استفاده کنید، مثلا برای اضافه کردن یک تن گرم به منظره یا پرتره. در زمان استفاده از فیلم و اسلاید برای اینکار شما مجبور بودید از فیلتر استفاده کنید که امروزه با وجود دوربین‌های دیجیتال این کار به شدت ساده شده است.

نظرتان در مورد مقاله ” 10 مورد از قوانین نورپردازی در عکاسی که باید بدانید “ چیست؟ آیا در مورد نورپردازی در عکس اطلاعاتی دارید؟ نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین در صورت وجود هر گونه پرسشی، آن را در قسمت نظرات همین پست بیان کنید تا پاسخ دهم.

برحی از تجهیزات نورپردازی در فروشگاه دیدنگار
رینگ لایت هیرو Hero FE-480 III
سه پایه بوم کوپو Kupo CL-40MK C-Stand
کیت نور ثابت 3 شاخه Continuous Lighting Kit 3 Heads
نور ثابت ال ای دی LED Moon light hd-m8x
نور باتومی نانلایت Nanlite PavoTube II 6C RGB LED Light
نور تک شاخه پروژکتور 100 وات دیاموند Diamond SMD T020 + سافت باکس 50×70
کیت تک شاخه نور ثابت 5 لامپ Diamond 5 Lamps + لامپ 40 وات + پایه

دیدگاهی در مورد “10 مورد از قوانین نورپردازی در عکاسی که باید بدانید

 1. حسن فتاحیان گفت:

  سپاسگزارم از این همه نکات مفید و کلیدی
  درود

 2. رزا گفت:

  مثلث نور را نگفتید که خیلی مهمه.
  نور اسپاتلایت ( نزدیکه) و امبینت ( پس زمینه) و سافت (با رفلکتور)

  1. farzane moradi گفت:

   خیلی ممنون حتما اعمال میکنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.