محققان باغ وحش ZSL لندن موفق شده‌اند نخستین دوربین گیاهی جهان را طراحی کنند. این موفقیتی است که نوید انقلابی در زمینه‌ی حفاظت از مزرعه را می‌دهد. نخستین عکس ثبت شده توسط این دوربین، مربوط به گیاهی به نام پیت که نوعی سرخس است می‌باشد؛ که به اولین سلفی گیاهی جهان معروف است.

در این آزمایش علمی که منجر به اولین سلفی گیاهی جهان شد، پژوهشگران باغ وحش لندن از چند ماه قبل تعدادی پیل سوختی میکروبی را در باغ وحش کار گذاشتند. این پیل‌های سوختی جدید به طور عمده بر روی پیت نصب شد. پیت پس از رشد و نمو در تمام طول تابستان و پس از آن، چندین و چند عکس را با دوربین گیاهی ثبت کرد. تصاویری که تعدادی از آنها عکس سلفی از خود او است.

آزمایش علمی سلفی گیاهی

آنها در این آزمایش از فناوری جدیدی استفاده کرده‌اند که شرکت هوش مصنوعی Xnor.ai  طراحی کرده است. دوربین طراحی شده بر اساس این فناوری، انرژی بسیار اندکی را در طول 24 ساعت شبانه روز مصرف می‌کند؛ نیرویی که به طور کامل از گیاهان کوچک تامین می‌شود.

یکی از متخصصان فناوری حفظ محیط زیست در باغ وحش لندن به نام دیویس معتقد است که انرژی تامین شده از گیاه، محدودیت‌های کمتری در مقایسه با انرژی خورشیدی دارد. از دید او گیاهان هنگام رشد و نمو به طور طبیعی برخی مواد زیستی را ذخیره می‌کنند که می‌تواند موجب تغذیه باکتری‌های موجود در خاک شود.

این فرآیند مقداری انرژی تولید می‌کند که به وسیله پیل‌های سوختی می‌توان آن را مهار و ذخیره‌سازی کرد. وی همچنین معتقد است که اکثر منابع تامین نیرو با محدودیت‌های فراوانی روبرو هستند. به عنوان مثال، باتری‌های مختلف پس از گذشت مدت زمان معینی به تعویض نیاز دارند و پنل‌های جذب انرژی خورشیدی هم به طور کامل به نور خورشید وابسته هستند و در صورت نامساعد بودن آب و هوا، کارایی چندانی ندارند.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
اولین دوربین من : چه چیزهایی را باید بدانم ؟

با این حال، گیاهان حتی در سایه هم می‌توانند به بقا ادامه دهند و سرشت آنها به گونه‌ای است که به شکل طبیعی امکان حضور در مکان‌هایی را دارند که ظرفیت جذب انرژی خورشیدی در آن بسیار زیاد است. این به آن معنی است که استفاده از انرژی تامین شده‌ی گیاه محدودیت خاصی ندارد و از ظرفیت فراوانی برای ذخیره و به‌کارگرفتن برخوردار است.

در اینجا نگاهی دقیق‌تر به این دوربین می‌اندازیم :

سلفی گیاهی با دوربین گیاهی

و همچنین برخی از تصاویر سلفی ثبت شده توسط پیت ( دوربین گیاهی ) :

دوربین گیاهی
تصویر ثبت شده با دوربین گیاهی
تصویر ثبت شده با دوربین گیاهی

هدف اصلی و نهایی استفاده از این فناوری تامین انرژی دوربین‌های کنترل از راه دور ثبت عکس و حسگرهایی است که در طبیعت به منظور بررسی فعالیت‌های جانوران نصب می‌شود. لازم نیست توضیح دهیم که چرا این امر می‌تواند یک مزیت برای علم حفاظت باشد و تاکنون، این فناوری بهتر از آنچه انتظار می‌رود کار کرده است.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
آموزش استفاده از لایت روم موبایل : چگونه سریع‌تر ادیت کنیم ؟

دیویس می‌گوید : ما کاملا به معنای واقعی کلمه به طبیعت وصل شده‌ایم تا از حیات‌وحش جهان محافظت کنیم. پیت از انتظارات ما پیشی گرفته است و در حال حاضر هر 20 ثانیه یک عکس می‌گیرد. او خیلی خوب کار می‌کند، ما حتی چندبار به طور تصادفی از او عکس گرفته‌ایم!

گام بعدی راه‌اندازی یک آزمایش علمی و استفاده از این فناوری در طبیعت است، که تاکنون نتایج بسیار امیدوارکننده‌ای به دست آمده است. اگر اتفاقا در لندن هستید و می‌خواهید پیت و دوربین جدید را در عمل ببینید، می‌توانید این فناوری را در نمایشگاه ZSL London Zoo’s Rainforest Life ببینید.

امیدوارم مقاله ” اولین سلفی گیاهی جهان ثبت شد ! “ برایتان جذاب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی داشتید، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.

دسته بندی ها: