فرمت RAW در عکاسی طبیعت

در این سری مقالات قصد داریم شما را با تکنیک های عکاسی طبیعت در قالب 11 مقاله‌ی مختصر اما کاربردی آشنا کنیم. در هفتمین مقاله از این سری، با عنوان ” فرمت RAW در عکاسی طبیعت ” می‌توانید، با یک راهکار ساده و موثر آشنا شوید.

در عکاسی طبیعت زمان‌ها و مناظری وجود دارند که حتی به کمک تکنیک عکاسی HDR نیز قادر نخواهید بود تا نوردهی مناسب جهت به تصویر کشیدن صحیح زیبایی‌های صحنه را بدست آورید. این زمانی است که استفاده از فرمت RAW در عکاسی طبیعت بسیار کاربردی خواهد بود. اگر شما یک عکاس حرفه‌ای باشید و زمان و حافظه‌ی داخلی و یا کارت حافظه دوربین‌ تان یاری کند، می‌توانید از امکان فوق‌العاده‌ی فرمت RAW در عکاسی طبیعت بهره‌مند گردید. زمانی که طبیعت یا شرایط صحنه، از شما در ثبت یک عکس چشم گیر، حمایت نمی‌کنند. در این زمان، استفاده از فرمت RAW می‌تواند یک روز کامل عکاسی شما را بسیار پربارتر کند.

مقاله پیشنهادی
آموزش بازیابی عکس کارت حافظه

بسیاری از مردم و حتی عکاسان آماتور نمی‌دانند که دوربین آنها چه فرآیند پیچیده‌ای را طی می‌کند تا یک عکس بر روی صفحه‌ی LCD دوربین آنها نمایان گردد. دوربین‌های امروزی بصورت معمول در رابطه با کیفیت رنگ، میزان وایت بالانس ( White Balance ) ، غنای رنگ‌های تصویر، میزان شفافیت آن و بسیاری دیگر از فاکتورها تصمیم گیری می‌کنند و سپس عکس نهایی را به ثبت می‌رسانند. این تصویر نهایی در فرمت JPEG یا TIFF به ثبت می‌رسد. با استفاده از فرمت RAW در عکاسی طبیعت و اساسا با عکاسی در مود RAW ، دوربین شما هر آنچه را که در صحنه وجود دارد، بدون اعمال این تغییرات به ثبت می‌رساند. در این مود، دوربین هر آنچه که توسط سنسور دیده می‌شود، پیش از افزودن این فرآیندها را دقیقا ثبت می‌کند.

فرمت RAW در عکاسی طبیعت ، کارکردی همچون نگاتیوهای قدیمی دارد.

شاید به همین علت است که از عکس‌های RAW بعنوان عکس‌های نگاتیو دوربین‌های دیجیتال نام می‌برند. زیرا همچون فیلم و کاغذ عکاسی‌های قدیمی، در عکس دیجیتال با فرمت RAW همه چیز همچون یک نگاتیو به ثبت رسیده است؛ یعنی هر آنچه که دوربین از صحنه مشاهده کرده است. تمامی تصمیمات در رابطه با حجم نوردهی، جبران رنگ و فاکتورهای دیگر در این سبک از عکاسی، همچون نگایتوهای قدیمی، وابستگی کاملی با نحوه‌ی ویرایش نهایی عکس توسط عکاس دارد. در عکاسی دیجیتال امروزی پس از ثبت عکس با فرمت RAW در عکاسی طبیعت ، عکاس نیازمند استفاده از نرم‌افزارهای ویرایش تصویر جهت رسیدن به عکس ایده‌آل است.

چگونه با کمک فرمت RAW این تصویر را به ثبت رساندم !

این تصویر از رنگین کمان شکل گرفته زیر نور ماه ( Moonbow ) را حدود ساعت 11 شب به ثبت رساندم. رنگین کمان‌هایی که بر اثر نور ماه در طبیعت شکل می‌گیرند، پدیده‌ای بسیار نادر هستند که تنها در هوایی فوق‌العاده لطیف و تمیز و در هنگامی که نور کافی ماه وجود داشته باشد، قابل مشاهده هستند. خوشبختانه پیش از سفر ما، بارش مناسبی در منطقه اتفاق افتاده بود و ماه نیز بصورت کامل در آسمان می‌درخشید. درست است که این یک رنگین کمان فوق‌العاده بزرگ و چشم نواز نیست اما، من چگونگی پاشش رنگ‌ها در مواجهه با مه ایجاد شده توسط آبشار در این منظره را بسیار دوست داشتم.

رنگین کمان‌های شکل گرفته زیر نور ماه معمولا تا حد زیادی کم‌رنگ هستند و با چشم غیرمسلح، تنها بصورت هاله و نواری سفید رنگ به چشم می‌آیند. اما بوسیله‌ی دوربین و با یک نوردهی طولانی ( بطور مثال بین 30 تا 60 ثانیه ) آنها زیبایی خود را عیان می‌کنند. با این حجم از نوردهی آسمان شب بطرز غیر معمولی، آبی به نظر می‌آید و صخره‌ها به گونه‌ای پرنور به تصویر کشیده می‌شوند که گویی در زیر تابش نور روز عکاسی شده‌اند.

مقاله پیشنهادی
عکاسی آسمان شب ، لذتی به بیشماری ستارگان

برای ثبت عکسی با فرمت RAW در عکاسی طبیعت نیازمند یک دوربین به‌روز هستید.

بسیاری از دوربین‌ های ارزان قیمت دیجیتال از فرمت عکاسی RAW پشتیبانی نمی‌کنند؛ و به همین دلیل بسیاری از عکاسان رو به خرید دوربین‌های دیجیتال DSLR می‌آورند. کمپانی کانن ( Canon ) اما یک استثناء در این قانون است. بسیاری از دوربین‌های سری پاور شات ( PowerShot ) از فرمت RAW پشتیبانی می‌کنند. پس اگر می‌خواهید استفاده از فرمت RAW در عکاسی طبیعت را با یک دوربین تقریبا ارزان قیمت تجربه کنید، می‌توانید از این سری فوق‌العاده، انتخاب مناسبی داشته باشید. البته برندهای دیگر هم در مدل‌های انگشت شماری از دوربین‌های دیجیتال ارزان قیمت خود نیز این امکان را فراهم کرده‌اند، که البته در هنگام خرید آنها باید به کیفیت عکس نهایی، توجه ویژه‌ای داشته باشید.

درست است که امکانات و ابزارهای جانبی همچون صفحه نمایش لمسی، کاربردها و جذابیت‌هایی دارد، اما اگر شما هم همچون من به کیفیت عکس نهایی بیش از هر چیز اهمیت می‌دهید، به شما توصیه می‌کنم تنها دوربینی خریداری نمایید که از فرمت RAW پشتیبانی می‌کند. کمپانی کانن نیز همچون غالب کمپانی‌های دوربین‌سازی، کدک ( Codec) مربوط به عکاسی RAW را بصورت رایگان بر روی دوربین‌هایش قرار داده است. ضمنا من جهت بهره بردن از حداکثر امکانات عکاسی RAW ، پلاگین ( Plug-in ) مربوط به آن را نیز برای نرم‌افزار فتوشاپ ( Photoshop ) خود، خریداری کرده‌ام. تصویر بالا سمت چپ، عکس اورجینال من است که پس از 60 ثانیه نوردهی توسط دوربین کانن T2i و در فرمت JPEG ذخیره شده است.

مقاله پیشنهادی
معرفی 7 لپ تاپ مناسب عکاسی برای حرفه‌ ای ها

با این حال که قاب‌بندی این عکس را دوست داشتم اما با آسمانی که در این تصویر جزئیات زیادی نداشت و همچنین گرمای بیش از حد صخره‌ها که برای یک عکاسی شب، غیر طبیعی بود، مشکل داشتم. در نرم‌افزار فتوشاپ و در بخش ادیت فرمت RAW کمی دما و گرمای محیط عکس را کاهش دادم و با شفاف شدن صخره‌ها، جزئیات بیشتری از آنها نمایان گردید. ضمنا با بالانس کردن و تغییر فضای رنگی صحنه، رنگین کمان و آسمان شب ، جلوه‌ای بمراتب بیشتر پیدا کرد. نکته‌ی جالب در مورد اهمیت فرمت RAW در عکاسی طبیعت و اساسا بهره بردن از این فرمت کاربردی در عکاسی این است که، بجز ادیت این عکس در فرمت RAW هر تغییر دیگری که در نرم‌افزار فتوشاپ بر روی این تصویر انجام دادم، تنها منجر به کاهش کیفیت و تنزل غنای طبیعی عکس می‌شد. بهترین نتایج در ویرایش این عکس، تنها در ادیتور RAW اتفاق افتاد؛ و من تنها برای تغییر سایز و ذخیره‌ی نهایی عکس، نیاز به ابزارهای معمول فتوشاپ داشتم.

در مجله‌ی اینترنتی وب سایت دیدنگار ، مقالات و پرونده‌های جامعی در رابطه با ترفندهای عکاسی طبیعت و تکنیک‌های عکاسی طبیعت وجود دارد. علاقه‌مندان به این سبک زیبا و دوست داشتنی از عکاسی می‌توانند این مقالات را مطالعه کرده و از تجربه‌ی عکاسان بنام دنیا بهره‌مند گردند.

برخی از مقالات عکاسی طبیعت و لنداسکیپ
آموزش عکاسی از مناظر شهرهای ساحلی در ساعت آبی !
آموزش عکاسی انتزاعی از طبیعت
7 تکنیک بی‌نظیر عکاسی از طبیعت !
اشتباهات رایج در عکاسی طبیعت
مبانی و اصطلاحات نورپردازی مقدماتی
آموزش عکاسی از ابرها ، المان‌های جذاب طبیعی
آموزش عکاسی پانوراما با درون

.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله تکنیک های عکاسی طبیعت : فرمت RAW در عکاسی طبیعت برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: