تکنیک های عکاسی طبیعت : استفاده از فیلتر پلاریزه

استفاده از فیلتر پلاریزه در عکاسی طبیعت

استفاده از فیلتر پلاریزه  

در این سری مقالات قصد داریم شما را با تکنیک های عکاسی طبیعت در قالب 11 مقاله‌ی مختصر اما کاربردی آشنا کنیم. در پنجمین مقاله از این سری، با عنوان ” استفاده از فیلتر پلاریزه ” می‌توانید، با یک راهکار ساده و موثر آشنا شوید.

در این مقاله نمی‌خواهم توضیحات زیادی در رابطه با نحوه‌ی کارکرد و روش‌های استفاده از فیلتر پلاریزه بدهم. تنها کافی است شما بدانید فیلتر پلاریزه ، امواج نوری بالاتر از یک شاخص معین را مسدود می‌کند. دقیقا به همین دلیل ساده است که عینک‌های آفتابی پلاریزه، بهتر از عینک‌های آفتابی بدون این ویژگی می‌باشند. زیرا آنها نورهایی بالاتر از یک شاخص افقی و در یک طول موج معین را بلوکه می‌کنند. این قابلیت بویژه در بازخورد و انعکاس نور از جاده و سطح دریا بسیار بارز است.

مقاله پیشنهادی
فیلتر پلاریزه ( پولاریزه ) ، انواع ، کاربرد و نحوه استفاده آن در عکاسی – مقاله 2
فیلتر پلاریزه ( پولاریزه ) | انواع، کاربرد و نحوه استفاده آن در عکاسی – مقاله 1

نتیجه‌ی استفاده از فیلتر پلاریزه زمانی که بدرستی بر روی دوربین نصب شده باشد، بی‌رقیب است.

بسیاری از مواقع، عکاسان زمانی از فیلتر پلاریزه استفاده می‌کنند که قصد دارند به آسمان‌شان عمق رنگ بیشتری داده و همچنین جزئیات موجود در ابرها را تقویت کنند. با استفاده از فیلتر پلاریزه شما بصورت همزمان، بیشترین نور آبی نزدیک به افق را جذب کرده و همچنین بیشترین میزان رنگ آبی تیره را نیز در قسمت بالایی عکس و در واقع در بالای آسمان‌تان، بدست آورده‌اید. تاثیر استفاده از فیلتر پلاریزه بقدری اثرگذار و فوق‌العاده است، که قطعا ارزش پرداختن هزینه‌ی خرید یکی از آنها را دارد. ضمنا فراموش نکنید که با بستن فیلتر پلاریزه در انتهای لنز دوربین عکاسی تان، علاوه بر ثبت عکس‌هایی جذاب‌تر، از صفحه‌ی حساس لنز گران قیمت‌تان نیز محافظت می‌کنید.

کاربرد فیلتر پلاریزه در عکاسی طبیعت

در فروشگاه وب سایت دیدنگار ، انواع فیلترها از جمله فیلتر پلاریزه را می‌توانید با قیمتی مناسب و با آسودگی خاطر از اصالت کالا دریافت نمایید. ضمنا فراموش نکنید، تحویل کالای دیدنگار رایگان است.

برخی از فیلترهای لنز دوربین عکاسی در فروشگاه دیدنگار

فیلتر پلاریزه تفاوت‌ها را در عکس‌های خوب و بد طبیعت، رقم می‌زند.

عکسی که در بالا مشاهده کردید بوضوح تاثیر استفاده از فیلتر پلاریزه در عکاسی طبیعت را نشان می‌دهد. تنظیمات دوربین و تجهیزات عکاسی هر دو تصویر یکسان بوده‌اند. تنها تفاوت در این است که در عکس سمت چپ از فیلتر پلاریزه جهت کاهش درخشش نور خورشید استفاده شده است؛ و در عکس سمت راست، همان فیلتر نود درجه چرخانده شده است. با این حال که درخشش صخره‌ها و برف‌های روی آن بسیار زیبا هستند و کاملا به چشم می‌آیند، اما در عین حال مزاحمی هستند در جهت دیدن رگه‌های زیبای برف ایجاد شده بر روی شیب کوه؛ البته بجای دریاچه‌ای مملو از درخشش، سطح دریاچه رنگی طبیعی‌تر و به سمت سبز عمیق دارد.

استفاده از فیلتر پلاریزه در عکاسی طبیعت ، چاقویی دولبه است.

من دقیقا دو تصویر بالا را به این علت قرار دادم که با مقایسه‌ی آنها، به شما تاثیر جادویی استفاده از فیلتر پلاریزه در عکاسی طبیعت را نشان دهم. با استفاده از این فیلتر، جزئیاتی در زیر آب نمایان گشته‌اند که بصورت معمول در درخشش رودخانه از دست می‌رفتند؛ و نکته‌ی جالب این جا است که به شما یادآوری کنم که تمامی تنظیمات یکسان بوده‌اند. چیزی که من محاسبه نکردم، عدم تفاوت تغییر زاویه‌ی فیلتر پلاریزه در زوایای مختلف بر روی بخش کوهستانی واقع در بک گراند ( Background) عکس است.

تصویر، خود گویای تفاوت‌های وجود فیلتر پلاریزه در زوایای مختلف بر روی هر دو عکس است. بخوبی می‌توان تاثیر وجود فیلتر پلاریزه را بر جزئیات بوجود آمده در ابرهای آسمان و همچنین چهره‌ی صخره‌های کوه ببینید. همان گونه که در عکس سمت راست، وجود فیلتر پلاریزه بر روی آب رودخانه، جزئیات را نمایان کرده بود. تنها مشکل این جا است که در عکس خوب سمت چپ ما مجبور بودیم صخره‌های زیبایی که در زیر آب رودخانه قرار دارند و تنها در عکس سمت راست و بعلت وجود فیلتر پلاریزه در آن ناحیه، دیده می‌شوند را، از دست بدهیم.

استفاده از فیلتر پلاریزه در عکاسی طبیعت

استفاده از فیلتر پلاریزه ، کار ویرایش تصویر را بسیار آسان‌تر می‌کند.

در نرم‌افزار ویرایش عکس و تنها با صرف زمانی در حدود پنج دقیقه می‌توانید براحتی هر کدام از این عکس‌ها را در دولایه‌ی جداگانه وارد کرده و یکی را بر روی دیگری قرار دهید. با یک برش ساده می‌توانید بهترین بخش‌های هر تصویر را نگاه دارید و از بخش‌هایی که دوست ندارید، صرف نظر کنید. حالا بهترین تصویر ممکن از منظره را بدست آورده‌اید. ضمنا در ذهن خود نگاه دارید که استفاده از ساده‌ترین ابزار و تجهیزات عکاسی هم می‌تواند، تاثیراتی جانبی بر روی کیفیت عمومی عکس‌های شما داشته باشد. پس بخوبی با آنها، تاثیرات و کارکردهایشان در عکاسی، آشنا شوید.

برخی از مقالات تکنیک های فتوشاپ

در مجله‌ی وب سایت دیدنگار چندین مقاله جذاب در رابطه با استفاده از تکنیک عکاسی اچ دی آر ( HDR ) و کاربردهای جذاب نرم‌افزارهای ویرایش تصویر برای عکاسی داریم؛ که به شما مطالعه‌ی آنها را توصیه می‌کنیم.

برخی از مقالات عکاسی HDR

.

استفاده از فیلتر پلاریزه

فراموش نکنید که در دیدنگار ، مقالات و پرونده‌های جامعی در رابطه با ترفندهای عکاسی طبیعت و تکنیک‌های عکاسی طبیعت وجود دارد. علاقه‌مندان به این سبک زیبا و دوست داشتنی از عکاسی می‌توانند این مقالات را مطالعه کرده و از تجربه‌ی عکاسان بنام دنیا بهره‌مند گردند.

برخی از مقالات عکاسی طبیعت و لنداسکیپ

.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله تکنیک های عکاسی طبیعت : استفاده از فیلتر پلاریزه برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.